De schijn gered. puzzLe RUBRiek. UIT ONZE OMGEVING. De nieuwe dienstregeling Morgen, Zondag 8 October treden de nieuwe winterdienstregelingen van de ver- schillende vervoersbedrijven in werking. De b°°tdiensten;. Wat de bootdiensten over de Wester- schelde betreft betekent dit dat de laat ste boot, zowel op het veer Kruiningen— Perkpolder als voor VlissingenBresken? komen te vervallen. De laatste boten naar Zeeuwsch-Vlaanderen vertrekken nu om 22.20 uur uit Vlissingen en Kruiningen. De laatste boten naar de „overkant'' gaan om 22.50 uur uit Breskens en Perkpolder. Verder zijn voor alle boten op het veer te Perkpolder de vertrektijden 5 minuten vervroegd, terwijl de eerste boot uit Krui ningen om 4.50 is komen te vervallen en nu vertrekt te 5.20 uur. De eerste boo/- van Perpolder is in verband hiermede ver laat tot 5.50 uur. De busdiensten van de Z V.T.M- Bij de Z V.T.M. is de belangrijkste wij ziging dat thans een doorgaande bus dienst is ingesteld beginnende te Perk polder en via Terneuzen, Sluiskil, Drie kwart, IJzendijke, Schoondijke lopende tot Breshens Voor reizigers naar Biervliet en Hoofdplaat bestaat vanaf Driesprong een aansluitende dienst, die via de ge noemde laatste twee plaatsen eveneens tot Breskens rijdt. Verder komen in deze winterdienstrege- ling voor de enige tijd geleden ingevoerde busdienst van IJzendijke naar Veldzicht- gifens. welke dienst daar aansluiting vindt rip Belgische diensten naar Eecloo en Gent. Voor het oostelijk deel van Z.-Vlajan- deren bestaat een dergelijke verbinding en wel naar St. Niklaas en Antwerpen, aan gezien de busdienst PerkpolderHulst i,s doorgetrokken tot het Belgische grens- kantoor aan de Paal, waar men dan ook aansluitende bussen vindt naar St. Ni klaas en Antwerpen. De Nederlandse Spoorwegen. De diensten der N.S. hebben voor de provincie Zeeland geen belangrijke wij- dgingen ondergaan. Voor nadere gegevens aangaande de nieuwe winterdienstregelingen verwijzen idij naar de officiële reiswijzers. AXEL Aanbesteding, Door het Architectenbureau van L. de Bruijne te Terneuzen werd ten behoeve' /an mevr. de wed. J. Dieleman de raker, alhier aanbesteed het bouwen an een landbouwschuur. Ingeschreven werd als volgt J. Kolijn, Terneuzen f 32.750L. W. Hamelink, Zaamslag f 32.300 F. v. d. Veen, Terneuzen f 32.000; J. v.d. Bent, Terneuzen f 31.965 P. van Alten, Axel f 31:600 P. J. van Fraaijenhove, Spui f 31.450; J. A. Risseeuw, Spui f31.212; P. Hamelink, Hoek f 29.970 Fa. Gebr. de Theije, Terhole f 28.300 Gebr. Mat- thijssen, Graauw f 28.140 P. J. de Wit, Spui f 27.900 J. F. de Waal, Honte- nisse f 27.690 J. C. de Vos, Zaamslag f 26.392. Opening Kapsalon Vandaag opent de heer Markusse zijn nieuwe zaak in de Stationstraat alhier. Voor de opening konden wij even een kijkje nemen in dit nieuw ingerichte pand. Hoewel de inrichting nog niet ten voll? jgereed was en vele handen nog bezig waren om alles te voltooien, konden wy toch al direct de enorme verbetering voor de heer Markusse en zijn cliënten con stateren Was het voordien steeds woe keren met de ruimte, thans beschikt mien over een ruime winkel en een 'ro,.ale herensalon aan de voorzijde, terwijl een keurig ingerichte damessalon en pedicure- afdeling aan de achterzijde van het pand een plaats hebben gevonden. De inrichting is hoewel betrekkelijk eenvoudig - uiterst practisch en keurig verzorgd, wat zeker op de bezoekers een goede indruk zal maken. Wat etalage-ruimte betreft, beschikt de zaak nu over twee grote etalages, tegen over het kleine ruitje van vroeger. Ook deze zaak betekent weer een mooie aan winst bij de Axelse middenstandswinkels. Het vergeten peleton. Het succes dat de Axelse Bestuurders- bond het vorig seizoen mocht hebben met het organiseren van een toneel-avond door beroeps-artisten, is aanleiding geweest dat Woensdag alhier weer zo'n dergelijke ont- spannings-avond doorgang mocht vinden. Hiertoe was wederom het Nederlands Volkstoneel aangezocht, ditmaal met het stuk „Het vergeten peleton" geschreven door Hans Tiemeijer. Het was jammer dat de zaal van „Het Centrum" slechts half bezet was, toen na een kort welkomstwoord van de heer C. jvafa Bendegem, het doek opging, want de aanwezigen hebben volop genoten van de toneelkunst, die door dit gezelschap aap de dag werd gelegd. Het stuk behandelt de problemen van een peleton ergens op een buitenpost in Indonesië. Jonge mensen, waaraan ge vraagd wordt het offer te brengen van hun jeugd en hun leven, die een ideaal voor ogen wordt gesteld een ideaal., dat er met alle mogelijke middelen in ge hamerd is willen optrekken, maar zijn gedoemd tot een zenuwslopend wachten op een eenzame buitenpost 'midden in de rimboe. Vergeten als het iware zit men daar te wachten en te wachten en de jongens weten op den duur hun tijd niet anders meer te doden, dan door wat op elkander te gaan zitten vitten. Dit gaat doordat de tot het uiterste gespannen ze nuwen de jongens parten gaan spelen aanleiding geven tot wrijvingen onder deze kameraden, waarbij de gemoederen nog al eens verhit raken, maar wat erger is, men komt tot wandaden, vooral bij een zwak karakter als da,t van René. Maar van welke kant men dit probleem ook wenst te bezien, het drama van een jeugd die ingezet wordt en steeds weer wordt (vergetein als de strijd gedaan is, blijft bestaan. De dialoog mocht dan af e'n toe wel wat langdradig zjjn, de spanning bleef er van begin tot eind in en de moeilijkhe den, waarmede deze soldaten te kampen hadden, kwamen door het toegewijde spel van alle artisten, uitstekend tot hun recht Het stuk werd dan ook door de aan wezigen met aandacht en een voor beeldige stilte gevolgd en aan het einde met een langdurig applaus beloond Na een kort slotwoord door de heer C. van Bendegem, waarin hij de spelers dankte voor het gebodene en de schrij ver-regisseur complimenteerde rnët zijn creatie, werd ter dekking van de onkosten nog egn tombola gehouden, waarna de aanwezigen voldaan huiswaarts keerden. Raadsvergadering Hedenochtend zal de gemeenteraad bij een komen, ten einde een beslissing te nemen in de volgende voorstellen Een voorstel tot het sluiten van een rekening-courant overeenkomst met de Ned. Middenstandsbank N.V. gevestigd te Amsterdam, tot een bedrag van f 100.000 en het verlengen van de kasgeldlening groot f 250.000. Een voorstel tot het verlengen van de rekening - courant overeenkomst met de- Bank voor Nederlandse Gemeenten, tof een bedrag van f 85.000. Predikbeurten. Zondag 8 October 1950. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Pop, van Driebergen. 2.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. Zemel fbed. H. Avondmaal.) Geref. Kerk. Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. f Geref. Gemeente; 10 uur en 2.30 uur Lees dienst. Bestuur Coöperatieve Landbouw vereniging Op de algemene vergadering die door de Coöperatieve Landbouwvereniging „Zeeuwsch-A laanderen'' te Terneuzen ge houden werd, werden de heren J. Huijs- sen; „de Bruijn te Terneuzen, K. de Putter en J. de Feijter te Axel en J. v. d. Ree te Zaamslag als bestuursleden ge kozen. Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie^,Axelsche Courant". voor of op Woensdag a.s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek". oor hen die alle puzzles die deze maand geplaatst worden, goed oplossen, worden enke'c prijzen beschikbaar gesteld. Omschrijving feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. b) 1 Hij huiverde en moest zich geweld aam loen om het niet uit te schreeuwen, 0111 het aan Stéphane de afschuwelijke ontroe- ing mede te delen, die hij voelde. Maar le koetsier sprak eensklaps met zijn gas- ons accent op montere toon Daar heb je de sterren De hemel verhelderde zich eensklaps, ven geur van verse hars, van aarde, van schelpdieren, welker domein men naderde, naakte een einde aan de spookgestalten, viste ze uit en opnieuw ontwaarde men >ver de oceaan de levendige lichtglans an de zonsondergang. Het is voorbij, fluisterde Stéphane. Zij voegde er geen woord aan toe, zij /as gelukkig dat de aanblik der gekerfde lijnbomen nu minder afschuwelijk was ge worden. Zij lachten tegelijkertijd, alsof zij schik '.adden en de vreselijke indruk wilden ve. agen: Toch hadden zij baast om weg e gaan. Weldra was hun wagen aan het strand, 'ij voelden hem rollen zonder stoten en le hoeven van de paarden drongen in de egschuivende grond. Soms maakten ze it zichzelf een omweg om de kwallen te ermijden of de scheepsankers, die door je eb waren drooggelegd. Drie zich ver bat hebbende ruiters reden hen voorbii n men zag de flanken der dieren in de acht verdwijnen, terwijl het verwijderde duid van hun gestrekte draf zich voort- lantte, met het geblaf van twee herders honden, die hen volgden. Men hoorde te gelijkertijd, ver van de oever, de sardine- vissers, die in volle zee gingen. De ge lieven, tegen elkaar aangedrukt en huive rig, fluisterden eikaar met zachte stem zoete woordjes toe en zij keken naar de schaduwen van de maan, die over het nat zand gleden. Hoofdstuk XXfl De komst van Stépnane te Oloron was vermeld in de Gazette de Biarritz, bekend blad der hoge wereld van Bayonne tot Sint Sebastiaan. Zo wist iedereen het ip steden en de kastelen op bonder kilometer in de omtrek. Aan de andere kant was Oswill zich weer in zijn huis komen ves tigen. Men zag hem dwalen,, alleen en schuw, in zijn buitensporige, golt-uitrus- tingen Hij sprak bijna tot niemand dap tot de bedienden, in de bar of in 'zijp huis. Hij was werkelijk ongelukkig. Zijn wonderlijk karakter maakte hem aj eenzamer. Om zich te troosten verbeeld de hij zich, dat hij degenen ontvluchtte die hem meden en hij zeide De verlatenheid heeft een zuster, dat is de superioriteit. Deze stevige man kende, ondanks de onderzoekingen die hij toepaste op de zie.) van anderen, niets van de zijne. Hij dachj zich ongevoelig en hij haattte. hij was dus in staat tot hartstocht Sedert het scheidingsproces leed hij. En hij leed er onder dat hij leed. Hij verkondigde, dat/ leed reisgoed is men draagt het niet, maar laat het dragen. Nu, vreesde hij Dewaher. Flij stelde zich hem voor als een bedrieger van het ergste soort, een geluksjager hij zeide bij zich zelf^ dat De wal ter in staat zou zijn on? door fijn spel zegepralend uit het avontuur te voorschijn te komen. Stellig zou hij moeten bekennen, maar hoe Met enige verzinsels van een geldelijke ramp, plot seling verdwenen rijkdom, verzwolgen in een speculatie De vrouwen zijn iicht- lovig'. Osw.il telegrafeerde naar parijs. De volgende dag ontving hij een onbe kende die per ommegaande van de Rue de Montmartre kwam. Niemand was minder in het oog vallend dan deze vreemdeling. Hij was lelijk noch knap, klein noch groot, gering nocii voor naam.. Zijn ogen lagen achter een bril, zijn mond achter een snor, zijn handep waren bedekt door garen handschoenen- Hij droeg knooplaarzen, een glimmende jas, een gehaakte das, een veelkleurige ridderorde, een beetje rood, een beetje geel en groen en verschoten. Het was een tam geworden slimme vogel. Oswill, op zijn bed van vachten uitge strekt, gaf hem zijn orders. Hij wendde een geprikkelde toon voor Ik ken uw inrichting, zeide hij, ik heb er al meerdere malen gebruik vaü gemaakt. Het is een weerzinwekkend en afschuwelijk kantoor, maar éen dat goed inlicht. Ik hoop, dat u niet al te dom is. L ziet er wel naar uit, maar dat is een goede aanbeveling voor een geheime a - gent. Men ziet u niet. Men weet niet,- wanneer men u aankijkt, of u een veearts of een gezelschapsdame bent. U bevalt mij. Daar liggen tweeduizend francs bij mijn sokken. Neem ze. Het is om te be ginnen Het gaat er om, mij een verslag uit te brengen over iemand, die mij belang inboezemt. Het is een hongerlijder. Ik wil weten, waar hij sedert, drie jaar ver bleef en ik wil getuigschriften hebben van zijn oude patroons. Verzin niets, maar breng mij bewijsstukken van zijn vroe gere armoede. Onbewogen schreef de man de aanteke ningen op. Van terzijde bezag hij Oswill. Onder diens half geopende pyaina werd hij de vlinders en getatoueerde bloemen gewaar. Hij verroerde zich niet. Toen vertelde de Engelsman hem grappen, onl- dat hij zich verveelde, '♦lij ondernam het te bewijzen dat hij zelf de eerste detective! ter wereld was. Hij zeide de ander, dat hij zich moest haasten met het onderzoek;, om geen gevaar te lopen dat hij stierf eer hij het tot een goed einde gebracht hadj. Hij voegde er aan toe, dat hij hem een vaalbleke gelaatskleur aanzag en verdach te zakken onder de ogen dat hij kort ademig was en met een aangetast hart de kans had elk ogenblik te sterven. Hii raadde hem aan zich buiten terug te trek ken zodra het zaakje, dat hij nu in handen nam, beëindigd zou zijn Ten slottte wil de hij de ontvangst der inlichtingen bin nen de loop van een week. Toen de slu- werd de bankbiljetten dichtbij de sokken opnam, beval hij hem beleefd aan, de kou sebanden niet te stelen. Hij riep M'en weet het nooit met die lui van de politie. En hij trok gezichten tegen hem met het doel hem te verbazen. De man be speurde een grote winst, glimlachte, eh stak het geld hi zijn zak en maakte toen haastig dat hij weg kwam. Nauwelijks alleen, bemerkte Oswill, dat hii vergeefs voor clown gespeeld had en dat hij zich meer en meer verveelde. Hij begon opnieuw smart te voelen en had geen vertrouwen in de toekomst meer. Wordt vervolgd- HORIZONTAAL snaarinstrument orgaan in de borstholte betuiging v. erkentelijkheid rivierschip bereider van spijzen medicijn spil hoofddeksel verdwijn deel v. d. distributiekaart stonde deel ambstkleedy natuur spijsverteringsorgaan zuivelproduct niet brood hoofddeksel moment voorzetsel hyswerktuig familielid wiel mannetjes schaap tooi lange dikke stok stek VERTICAAL 1 rivier in Limburg 2 woonschip 3 deel van de bijbel 4 mondwater 5 hetzelfde (afk.) 6 drinkschaal 7 uniek 8 knaagdier 10 schoollokaal 12 weefsel l'i gebabbol 16 flink 17 muziekinstrument 19 houten loods 21 effen 22 costuum 24 palingsoort 28 naaldboom 29 geluid 30 plaatsje 33 bergplaats 3ï makker 37 mogelykheid 88 deel van een tafel 40 niannetjesbij 42 uitgedroogd 44 zangnoot ib soort onderwas

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2