AXELSCHE m COURANT Zullen de gepensionneerden ook vijf pet. krijgen? Niet hoeveel, maar wat men eet, is van belang WEK DE GAL IN UW LEVER OP Een verworpen motie toch aangenomen Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 7 OCTOBER 1950. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 65e JAARGANG No. 2. VOOR ZEEUWSCK-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefstcr: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus ló Tel *- 06 Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM parlementair overzicht. De voortzetttirtg van het loon- en priis- debat heeft een aantal belangwekkende unten opgeleverd. De socialisten lieten hun eis tot een onverbiddelijke prijzenstop vragen de heer Stapelkamp (a.r.) zag een motie aangenomen, om ook aan gepens.- onneerden 5 pet. verhoging te geven en ile gehele Kamer kon zich niet verenig ei;, •net de fl. 3600.—' waarboven geen 5 pet. meer mag worden uitgekeerd. Om met dit laatste punt te beginnen deze zaak stond van de aanvang af voor minister Joekes zeer zwak. Direct na de bekendmaking van deze bepaling heeft de Stichting van de Arbeid een telegram aan de Regering gezonden, om deze maat regel op te heffen. In die zin dat er een vergunning zal worden verleend voor de salarissen boven de fl. 3600.De werk gever zal dus niet verplicht worden om ook voor die salarissen 5 pet uit te keren,, maar hij zal het mogen doen. Volgens de huidige beschikking is het zor dat, al ver dient men fl. 8000.men toch miaar ten nljslag van fl. 18®.— krijgt. De gehete Stichting van de Arbeid was daarop tegen. Zowel de werkgevers als de werknemer*; vonden het fout, dat de lonen door dez? maatregel zo sterk genivelleerd werden, ip deze tijd, waarin men altijd spreekt van de opvoering der arbeidsproductiviteit, kan men niet alleen de lagere salarissen op trekken. Ook de „hogere'- arbeiders moe ten naar evenredigheid kunnen profiteren van een loonbijslag. Hun lasten, verzeke ring en de belasting welke hoger worden naarmate men meer verdient, zijn zwaar der dan die van de arbeiders beneden fl 3600 Dit standpunt werd zelfs door de communisten gedeeld- En dat wil heel wat zeggen. Minister joekes dacht er niet over om bet voorstel over te nemen. Maar in de Kamer zitten nu eenmaal vele vakvereni gingsmensen zowel werkgevers als ar beiders en deze lieden wensten de fL 3600.grens nu eenmaal niet te handha ven. Dat bleek heel duidelijk uit de rede voeringen van de heren Andriessen kvpji Stapelkamp (a.r.), Suurhof ('arb.), Kort hals (v.v.td.), Beeminck (c.h.), en Gort zak (comm.). De enige die wel wat voor een loongrens voelde was de heer Kikkert (c.h.). Ook voor hem was het echter eep vraag waarom de grens nu precies op fl. 3pco.gesteld werd. Hoe minister J oefces. ook tegenspartelde, het hielp hem geen zier en tenslotte moest hij verklaren, dat de Regering bereid is zich nader te beraden over het maximum van fl. 180.Dat betekent, dat er eer, nieuwe beslissing zal worden genomen, waarvan de Kamer op de hoogte wordt gesteld. Door deze toezegging- was de heer Andriessen in ieder geval dusdanig voldaan, dat hij zijn motie, waarmee hy had gedreigd, niet indiende. Anders ging het met de heer Stapel kamp (a.r.). Ook een bijslag voor gepensionneerden Deze afgevaardigde had aan minister Joekes vele vragen gesteld over het lof van de gepensionneerden en daarbij werd hij als vanouds gesteund door het socia listisch kamerlid Van Sleen. Ook de an dere fracties hadden zoals uit de rede voeringen wel bleek, hadden veel begrip voor de moeilijkheden waarin de gepen sionneerden verkeren. Over de pensioe.ned bestaat reeds lang verschil van mening tussen de Regering en de Volksvertegen woordiging. Dit verschil komt hierop neer dat de eerste niet wil toegeven aan de verlangens van de Kamer 0111 financiële redenen Vele moties en amendeimentej> zijn daarvan al het gevolg geweest en nog is dit oude zeer niet opgelost. Tot groot ongerief van de betrokkenen. Nu moet de regering antwoorden op onze vragen!" Maar joekes antwoordde niet. Hij verschool zich achter minister T-eu- lings, want deze kwestie ressorteert on der Binnenlandse Zaken. De heer Sta pelkamp „nam" dit niet. En hij kwart?, met een motie, om de 5 ct bijslag ook voor de gepensionneerden te doen geide®. De heer Van Sleen kwam eveneens me; een voorstel. Door zijn grote ingewikkeld heid was dit echter moeilijk bruikbaar. Hij trok het in. Echter met de uitdrukke lijke toezegging, dat deze motie bij de begroting van Binnenlandse Zaken weer ten tonele gevoerd zal worden. De heer Andriessen (k.v.p.), hoopte dat de heer Stapelkamp (a.r.), ook zijn motje zou in trekken. Vooral omdat de minister had verklaard ook deze zaak nogd eens in her Kabinet te zullen bespreken. Maar de oud- voorzittter van het C.N.V. deed het niet Dat de heer Andriessen met precies de zelfde toezegging geen motie indiende waj voor hem geen reden 0111 evenzo te han delen. Hij zag in deze twee zaken een groot verschil. En wel dit, dat aan de pen- sioenkweste een geschiedenis is verbon den. Een geschiedenis, die bewijst dar' minister Joekes toch niet bereid is aan de wensen van de Kamer tegemoet te komen. De stemming over de motie Stapelkamp gaf nogal wat verwarring. Iedereen ver wachtte dat zij verworpen zou worden ny de katholieken en de socialisten tegen stemden Deze laatsten vormden echter geen bloc. De heer Van Sleen en nog vier andere partijgenoten stemden voop di.f voorstel. En ook alle andere fracties waren voor. Nd enige malen tellen kon digde voorzittter Kortenhorst aan, dat de motie verworpen was niet 3839 stemmen. Des "ayonds moest hij echter een „pijin- ljjke vergissing herstellen, door te ver klaren, dat de motie was aangenomen met 39 -38. De griffiers hadden dus fout ge teld. Dat valt hun zeker niet kwalijk te nemen. In de grote Ridderzaal kan men elkaar moeilijk verstaan. Geen prijsstopj De eis van de socialisten t.a.v. de prijs- stop eindigde in een motie van die kant, die zo gematigd was, dat minister van den Brink haar beschouwde als een steun voor zijn beleid. Dat betekent niet hele maal dat de fractie van de p.v.d.,a. van standpunt is veranderd. Daar is geen spra ke van. Maar de aanvankelijke eis was niet" voor verwerkelijking vatbaar. En da; r gaat het per slot van rekening in de poli tiek om. Maar meer belasting1. Aan de overzijde van het Binnenhof, in de Eerste Kamer bleef men ge heel in stijl. Daar gi.ng het niet om de loon- en prijspolitiek, maar om enkele be- lastingoiitwerpen, die nog behandeld moes ten worden. Zo werd de dmdenbeperking. een verfijning van de dh idendstop, aange nomen, terwijl het wetsontwerp om o.m» de ondernemingsbelasting af te schaffen hetzelfde lot trof. In beide gevallen wa ren de socialisten tegen Alleen voorzit ter Kranenburg (arb), stemde voor de afschaffing van de ondernemingsbelasting Beide wetsontwerpen stammen echter nog uit de tijd, dat zelfs minister Lief ti,nek enige belastingverlaging wel gewenst acht te. Na qC huidige ontwikkeling deelde hij echter mede, dat van ee i verdere ver laging geen sprake meer kan zijn en dat zelfs eerder als het nodig blijkt te zijn de belastingschroef steviger zal worden aangedraaid. Een uitlating die destijds ook door minister v.d. Brink werd gedaan en die ongetwijfeld veel teleurstell ngzal verwekken. Uiteraard is dit een gevolg van onze defensiepolitiek. Maar wie pie- fereert niet hoge belastingen boven het verlies van onze vrijheid (Nadruk verboden.) RfcT noch MUIS ontsnapt hel onweerstaanbare 3I&M2 Heej lang heeft men gemeend, dat het er bij de voeding van mens en dier alleen maar 0111 ging, aan het lichaam voldoen de voedsel te verschaffen. Wie geen hon ger kende, die was ook goed gevoed,, dacht men,'. Natuurlijk waren niet alle levensmiddelen gelijk van spek was men altijd vlugger verzadigd dan van brood en daarvan had men weer veel minder nodig om zjjn honger te stillen, dan b.v. van bladgroente. Daarom stond spek dan ook in hoog aanzien en was groente als voe dingsmiddel slechts weinig in tel alleen o-m de smaak en geur die ze aan de maal tijd gaf, vond men over het algemeen de groente van belang Maar wie zich die wicefde niet kon of niet wilde veroor loven, die kon het ook best met een maaj aardappelen met vet stellen. Toch schijnt men ook eeuwen geleden wel eens behoefte aan verse groente of vruchten gevoeld te hebben in het voor jaar werden er ten minste ook 'oen vee.' jonge blaadjes gezocht om rauwe gro-en- tensla te bereiden en kookte men in het Oosten des lands „kruudmoes'' van gort. karnemelk, rozijnen, worst en verschillende groene kruiden. negen xel vat ii ea Ve- Ve- mn als •al- let a- «11 Zoals wij soms trek in een hartige beet kunnen hebben, zo heeft men vroeger, speciaal als men in lange tijd geen vers voedsel had gehad, wel behoefte gevoeld aan een groen blaadje. Geen spek en goen brood konden aan die behoefte voldoen, net zo min als wij belangstelling hebben voor zoetigheden, wanneer we naar iets hartigs verlangen. Er schijnen dus nog wel andere ver schillen tussen onze voedingsmiddelen te zijn dan alleen hun graad van voedings waarde". Artikelen, die ons weinig of niet verzadigen, kunnen wij, naar het zo Schijnt, tóch nodig hebben. De moderne wetenschap nu heeft aange toond, dat dit inderdaad zo is en ze heeft ook gevonden waar het aan ligt. Al het voedsel, dat wij gebruiken, be staat uit verschillende soorten van stoffen, voedingsstoffen noemen wij die. Tot nu toe zijn ongeveer vijftig Van deze stoffen bekend vet, water, verschillende soorten eiwit, koolhydraten, verschillende vitami nes en verschillende voedingszouten of mineralen. Misschien zullen er nog veel meer vaii deze stoffen ontdekt worden, die alle een bepaalde taak in ons lichaam hebben. Zo heeft men b.v. kort geleden pas voor het eerst de tot nu toe onbekende vitamine B 12 kunnen afzonderen. Dit wordt hu gebruikt als geneesmiddel voor een zeer ernstge vorm van bloedarmoedeals het voldoende in het voedsel van de pa tiënt aanwezig was geweest, had het de ziekte wellicht kunnen voorkomen. Een taak, een functie in onze lichaams- huishoudmg hebben al deze voedingsstof fen. Vetten en koolhydraten- (dat zijn de zetmeel- en suikerstoffen)) doen diienst als brandstof zij leveren ons onze li chaamswarmte en arbeidskracht. Voor ages wat wij doen, ook voor het ademen rijn ox het knipperen met onze oogleden is arbeidskracht nodig maar het is dui- deiijk, dat b.v. het slaan met een zware 5°- ham-er of het graven in vette klei meer energie kost ^daarom kunnen hoofdar- -en. beiders over het algemeen met minder „brandstoffen" in hun voeding toe, dan 6 handarbeiders.) Maar ons lichaam heeft, behalve brand- 1 stoffen, ook beschermende stoffen nodig. en. Dat zijn de eiwjttten en voedingszouten, die onze lichaamsweefsels opbouwen in onze jeugd en ze in stand houden ge- durende de volwassenheid. IJzerzouten, c' deze zijn b.v. nodig voor het vormen van ri- ro-de bloedlichaampjes, kalkzouten voor beenderen en gebit, -enz. En verder zor- n gen vitamines en vce-dingszouten er t-e- K- zamen voor, dat alle verrichtingen in ons L, lichaam (bloedsomloop, spijsvertering, het >r- functionn-eren van klieren, en'z.) goed id kunnen verlopen en dat wij weerstand heb ben tegen infecties. Het ontbreken of een e, tekort van zo'n onmisbare stof in onze l&t voeding heeft soms reeds na korte tijd, soms pas op de lange duur ziekten of afwijkingen ten gevolge. En dat, terwijl we van zouten en vita- de mines slechts zulke kleine hoeveelheden nodig hebben, dat het onmogelijk is, ze te wegen of er op andere wijze het oog op te houden. Vitamines en zouten leverey 2l- dan ook geen arbeidskracht of lichaams warmte, dit in tegenstelling tot de eiwijtj- ten, die tevens als brandstof dienst kun nen -doen en waaraan de dagelijkse b-e- - hoefte van een volwassen mens op 70 gram wordt gesteld. Hoe kunnen wij er dan voor zorgen, vol doende beschermende stoffen binnen te krijgen, als geen rammelende miaag ons waarschuwt voor een tekort er aan In de eerste plaats, door veel variatie in opzie voediing aan te brengen- De enei groente bevat deze, de andere is weer rijk aan gene vitamines en zouten- Rijst is anders samengesteld dan havermout en haring levert ons niet dezelfde voedings stoffen als leverworst. Bovendien houdt -een goede afwisseling vain spijs de gezonde eetlust in stand!; Hoewel echter eentonigheid vermeden, moet worden, hebben dë moderne voe dingsdeskundigen toch ervaren, dat het goed is, wanneer wij ons aan bepaalde regels houden. „Eet b.v. iedere dag een warme maaltijd van aardappelen, verse groente en vlees of «in arder eiwitrijk gerecht (vis, ei. mosselen, garnalen, kaas, een melkspijs zoals pap, of peulvruchten). Gebruik iedere dag ten minste een halve liter m-elk. Zorg bij de broodmaaltijd liefst ook voor een eiwitrijke belegging (vlees- of viswaren, kaas of ei) en of melk (of chocolade, koffie, karnemelk) als drank -en geef bovendien daarbij een vitamine rijk voedingsmiddel (een groentesLaatjei, tomaat, komkommer, radijs, ramenas, ge raspte wortel, vers fruit, vruchtenmoes) op of bij cle boterham. Wees zuinig met gebak, snoep, ijsjes en zoete broodbeleggingen zoals jam en hagelslag, die geen beschermende stoffen bevatten als tractatie is vers fruit van veel meer waarde 1 i r (Nadruk verboden.) HOOFDPIJN? <r-m Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè fl. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 1 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingon 20 cent per m.m. AdverteUlën Hmum 8 regels) l - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S I,EVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. BRE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- ^er' M°£der en kind. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1