Koning Haakon van Noorwegen WEK DE GAL IN UW LEVER OP puzzLe RUBRiek. "L_t ontsnapt RRT noch ■w_^anbare aan het onweersta Toen de droeve tonen van Tsjaikofs- ki's Pa'hétique klonken door de overvol le zaal van het concertgebouw in )slo, kon ik de dirigent niet zien, doordat et een grote man vlak voor mij zat- Ik boog' even voorover, tikte hem op de schouder en vroeg:, of hij iets opzij zou kunnen ,gaan. De grote man maakte haastig zijn excuses en ging onmiddellijk anders zit ten. Iets heel gewoons? Zeker. En toch staan de meeste Amerikanen met open mond te kijken, als ik hun zeg, dat de grote man Haakon VII, koning van Noor wegen was. De Amerikanen vragen mi; telkens weer, hoe Noorwegen een demo cratie kan zijn en toch een koninkrijk kan blijven. Ik geloof, dat die anecdote uit Oslo een goed antwoord geeft op. de- vraag. Koning Haakon was bij die gele genheid zoals trouwens altijd als hij wandelt, rijdt, skiet, zwemt of de schouw burg bezoekt onbewaakt. Hij zat tij dens het concert niet, in de koninklijke lo ge, maar gewoon tussen het publiek. Dit symboliseert in zekere zin hoezeer de Noorse koning zich met het volk, daf hij dient, heeft vereenzelvigd. En zijn welwillendheid jegens mij tijdens het con cert is karakteristiek voor zijn welwil lendheid jegens zijn landslieden. Op een dag kwam een goed-geklede vrouw, kennelijk een toeriste, in een bus te Oslo te zitten naast een deftige oude heer. Toen zij opstond bood de heer aan haar koffer te dragen. Zij aanvaardde zijn aanbod en toen zij hem wilde bedanken, zei zij eensklaps: „Maar u komt me zq bekend voor''. Ik ben koning H*akon mevrouw zei hij misschien hebt u mijn portret wel eens ergens gezien Men kan de koning zien winkelen in Oslo, men kan hem in een bankje in het park of wat vaak gebeurt :in de bi oscoop zien zitten. Het verhaal doet zelfs dc ronde, dat hij eens, toen hij nog in uni form was, geprofiteerd heeft van de vijf tig procent korting, die aan militairen op de toegangsprijs voor de bioscoop ver leend werd. De democratische instelling van koning Haakon blijkt ook uit andere dingen. IIij zond destijds zijn zoon kroonprins Olav al gewoon naar school en tegenwooi dig bezoeken ook zijn kleinkinderen de open bare school in Oslo, waar zij, zoals al e kinderen, gratis tandverzorging gemeten. Maar de populariteit, waarin de Noorse koninklijke familie zich verheugt, is niej" alleen te danken aan vriendelijkheid en nauw contact. Op 3 Augustus 1947 vier de koning Haakon zijn 75ste verjaardag; elke stad en elk dorp vierde feest; overal hingen portretten van de koning en het gehele land vlagde. Een Amerikaan, diQ dit zag, amuseerde zijn Noorse vrienden kostelijk met de opmerking: „Zeg, die kerel Haakon voert zeker een verkiezings campagne". De Amerikaanse bezoeker heeft ver- moeGe;iik de volle draagwijdte van zijn op. merking niet begrepen; want koning1 Haa kon heeft zijn troon niet geërfd, hij heett hem inderdaad door verkiezing verkregen De in 1814 aanvaarde Noorse grondwet bepaalt, dat de wet en niet personen vege- ren. Noorwegen kan een koning, die de wil van zijn volk niet uitvoert, volgens al le regelen der kunst afzetten- In dat ge val treedt het kabinet afhet Storting weigert een ander kabinet zijn vertrouwen te schenken en dan blijft de koning die zonder kabinet niet kan regeren niets anders over dan af te treden- Er wordt dan een nieuwe koning gekozen. Dit is 1905 gebeurd, toen de 33-jarige prins Carl van Denemarken koning Haa kon VII van Noorwegen werd- Noorwe gen had na de economische crisis uit de 14e eeuw zijn koningen altijd moeten de len, aanvankelijk met Denemarken, latei met Zweden. In 1905 werd de -unie met Zweden verbroken en kwam de troon vrij. I>e Noorse regering bood de kroon aan prins Carl aan, de jongere broer van de Deense kroonprins. Maar Carl, gedachtig aan het feit, dat Noorwegen bijna 600 jaar lang geen eigen) koning had gehad, wilde er zeker van zijn dat het volk hem als koning begeerde en dus werd er op zijn voorstel een plebisciet gehouden. Met een meerderheid van 78 procent koos het Noorse volk de Deense prins als zijn nieuwe vorst. Carl, die de oud-Noorse naam Haakon aannam, be trad het land onder de leuze: „Alles voof Noorwegen''. De Noren zijn van oudsher een onaf hankelijk en democratisch volk- Er is g e i adel in N oorwegen en zelfs in de feo- dele tijd, toen men elders in Europa lijf eigenschap en horigheid kende, waren de Noorse koningen en hun onderdanen ge lijk in rang. Toen koning Haakon n gro te rondreis maakte na zij troonsbestijging werd hij telkens weer hieraan herinnerd. Bij de plechtige ontvangst in een klein vissersdorpje wees de spreker op een gro te steen, zeggend, dat de boeren op die steen in de Vikingentijld hun koningen hadden onthoofd als die te veel macht aanmatigden Teruggekeerd in Os lo zei de vorst glimlachend: „Ik heb 300 redevoeringen aangehoord; en even zo vele malen hebben zij mij verteld dat ik in dit land niets te zeggen heb''. Het beek echter al heel snel, dat Haa kon precies de soort koning was, die ct Q Noren begeerde. In de eerste plaats houdt hij, zoals alle Noren sinds de dagen der Noormannen van de zee; hij is wel eens de zeemankoning genoemd- Maar de Noren zijn ook dol op sport en hierin ging hun koning alweer met hen mee. Het is een waarlijk koninklijke koning met zijn stoere postuur en zijn 1.90 meter lengte. Zelfs nu hij 78 jaar oud is, ver raadt zijn gestalte nog altijd de athleet. Toen hij in Noorwegen kwam, had hij nog nooit op ski's gestaan, maar hij werd zo n enthousiast skiër, dat zelfs de meest cri- tische Noor tevreden was. De Noren merkten ook, dat zijn be roemde gevoel voor humor hun koning nooit in de steek liet. Toch is er éen ding dat Haakon vooral populair maakte; hij is de meest wetsgetrouwe burger van het gehele land. Evenals Amerika beeft Noor wegen een tijd lang geprobeerd alle alco- hoherbruik te verbiedenn- De maatre gel was zeer impopulair. De koninklijke familie hield zich echter strike aan de voorschriften. Eens hoorde men de ko ning zeggen: „Ik vraag me af, of die wel speciaal ter mijne ere is gemaakt; ik ge loof, dat ik de enige ben, die mij er aan houd''. Gedurende de eerste 35 jaai van zijn bewind regeerde koning Haakon over n vreedzaam, welvarend, democratisch land. T«*n brak de negende April 1940 aan; de vorige avond waren de N oren niets vermoedend naar bed gegaan; die och tend werden zij wakker van het lawaai van granaten en luchtdoelgeschut. In een hotel te Oslo woonde een onopvallende Duitser, hij was ingeschreven als „koop man"; die ochtend vertoonde hij zich in generaalsuniform en nam hij het bevel op zich over de Duitse troepen, die uit de lucht, over zee en via „paarden van11 rojc het land overstroomden. Binnen enke,e uren hadden de Nazi's Noorwegen in hun mftcht. De koning, de regering en het parle ment, die een ultimatum van de Duitse gezant om zich over te geven, hadden,ver worpen, maakten zich gereed om de stat te verlaten en 150 km. noordelijker een hoofdkwartier op te slaan, 's Ochtend"? om half acht vertrok de trein met het ge zelschap naar Hamar. Het zou vijf jaar duren, eer Haakon zijn hoofdstad te 1 ug zag Op de tweede dag van de Duitse inval eisten afgezanten van Hitier, dat de ko ning Vidkun Quisling tot minister-presi dent zou benoemen. De koning wees erop, dat de partij van Quisling, een nauwkeuri ge copie van de NSDAP, nooit groter aanhang had verworven dan 2 procent va? stemmen en hij vervolgde: „Ik kan Quis ling niet benoemen, want ik weet, dat ons volk geen vertrouwen in hem heeft en dat zijn partij niet eens in het parlement vertegenwoordigd is. Zou de regering buigen voor de Duitse eisen, dan blijft mij slechts éen ding over: afstand doen". De meeste Noorse kranten waren al irj nazi-handen, maar in minder dan geert tijd was het gehele land op de hoogte van 's konings antwoord. En dat werd het sein om de verlamming van de overrom peling af te schudden en vastberaden ver zet te gaan bieden. Intussen kondigde het Duitse opperbevel aan, dat Haakon ter dood moest worden gebracht; de Duitsers begonnen een wilde jacht in de zuidelijke bossen en bergen van Noorwe gen, waar de 68-jarige koning en zijn vrije Noorse regering zich schuil hielden. Bom- men werpers vernielden het ene onverde digde dorp na het andere, want de koning kon daar eens vertoeven- Maar Haakon was voortdurend onderweg; hij sliep geert twee nachten achtereen op dezelfde plaats Eens werd hij vermomd in een posttrein door de Duitse linie heengesmokkeldl. In tussen was kroonprinses Martha, een Zweedse,met haar drie kinderen, naar Stockholm gevlucht; maar Haakon en de kroonprins weigerden het land te verla ten De ongelijke strijd kon niet worden vol gehouden. Óp 1 Mei was geheel Zuid- Noorwegen bezet, en de koning had moe ten vluchten naar het land der midder nachtzon, waar de Duitsers zich verdedig den tegen Noorse berg- en skitroepen. In begin |uni kondigden Enge'.and en Frank rijk aan, dat zii hun troepen, die de No ren geholpen hadden, moesten terugtrek ken. Dat betekende het einde van de oor log van 62 dagen Het Storting had toen al besloten, dat de koning, de kroonprins en de regering zo nodig het land zouden veria'en om elders het vrije Noorwegen te vertegenwoordigen- Op 7 Juni vaardigde Haakon een laatste proc]amarieui£; hij ging scheep naar Engeland- Maar de koning bleef leven in de har ten van zijn volk er op de dag af vijfjaar na zijn vertrek zette hij bveer voet'aan land. I, Het is in Noorwegen altijd gebruikelijk geweest, dat het volk een zeer dappere ko ning beloonde met een Vikingen-schip. Op een dag in Juni 1948 bood het Noorse volk koning Haakon een prachtig jacht aan, Norge Deze aanbieding heeft een ontroerende geschiedenis. In de zomer van 1947 beg-on men in Noorwegen gif ten in te zamelen om de koning bij zijn 75ste verjaardag een geschenk aan te bie den ie ,ereen gaf zijn grote of kleine bij drage. Maar aan het geschenk was éen voorwaarde verbonden, want men kende de royaliteit van zijn koning: hij moest dit geld voor zichzelf te besteden. Met een van ontroering trillende stem dankte de koning de gevers. Hij moest lang naden ken, maar tenslotte wist hij toch, waar voor hij bet geld zou besteden: Sinds de tijd, waarop ik kadet werd bij de Deen se vloot, zei hij, heb ik er altiijd-naar ver langd een jacht te bezitten; maar ik heb nooit genoeg geld gehad het te kopen- Radarinnstallaties op de veerboten Dezer dagen zijn radar-jnstallaties be steld voor de ferry-boten „Prins Bern- hard", die de dienst Vlissi.ngen—Bres- kens onderhoudt en de „Prins Hendrik', en „Koningin Wilhelmina", die van Krui- ningen naar Perkpolder varen. De „Koningin Juliana'- is reeds van ja- dar voorzien, terwijl ook op het traject Katscheveer Zierikzee radar in gebruik is. Eerlang zal dus alleen de dienst Terneu- zenHoedesenskerke nog zonder radar gevaren worden. Men hoopt de regelmaat der veerdiensten door deze radar-instal laties aanmerkelijk te kunnen verbeteren Nederlands dag op de Gentse Jaarbeurse Woensdag had op de handels jaarbeu r? te Gent de Nederlandse dag plaats. Te dier gelegenheid heeft het stadsbestuur de deelnemers ten stadhuize ontvangen- Deze receptie werd bijgewoond door baron van Ha'rinxma Thoe Slooten, ambja- sadeur der Nederlanden, de heer Slingen- berg, ambassade-secretaris, de heer Ha- meriinck, consul van Nederland te Gent, de heer Watz, consul van België te Axel- en de heer van Schaardenburg, voorzit ter van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg- Totale maansverduistering Dinsdag 26 September zal in de vroege morgenuren bij helder weer een totale maaneclips te zien zijn. Om 2.20 .-uur treedt de heldere volle maan in de scha duw der aarde en wordt zij van de linker kant af meer en meer verduisterd tot 5.17 uur. Dan is de maanschijf geheel jn de schaduw en de heldere zilverkleur is verdwenen. Men ziet de maan dan nog wel, doch heel vaag, rood-koperkleu- rig Daarna begint de maan vanaf de lin kerkant meer en meer zichtbaar te worden van ueze verduistering hier niet te zien in de echte zilverkleur. Om ruim -zes uur gaat ze onder, zodat het laatste deel zal zijn. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat bii beschikking van 21 Sep tember 1950 aan de Zeeuwsch-Viaamse Tramweg Mij N V„. gevestigd te Terneuzen, overeenkomstig artikel 32 der Wet Autovervoer Personen vergunning is verleend voor uitvoering van groepsvervoer binnen deze ge meente voor het vervoeren van school kinderen uit de gehuchten en buiten wijken. Deze vergunning geldt voor de \tijd van 2 October 1950 t.e.m. 31 Maart 1951. Axel, 22 September 1950- Burgemeester en Wethouders voornoemd, De- Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. Burgemeester en Wethouders van AxeJ maken bekend, dat op Donderdag 28 Sep tember 1950, des namiddags 3 uur in het gymnastieklokaal der Openbare Lagere School, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of her in-enting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Axel, 22 September 1950- Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie^.Axelsche Courant", voor of op Woensdag a s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek". Voor hen die alle puzzles die deze maand geplaatst worden, goed oplossen, worden enkele prijzen beschikbaar gesteld. Omschrijving haal-een doos bij Uw Drogist U ruit 's morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HORIZONTAAL I soort populier 4 kookgerei 7 achting 9 zangnoot 10 specery II dierengeluid 13 Japanse munt 15 knoest in hout 17 gebak 19 deel v. e. mast 21 titel 22 stad in Z.-Holland 24 voorzetsel 25 gety 27 vlecht 29 bloedverwant 30 voorzetsel 32 rund 33 soort appel 34 pers. voorn, woord 36 soort gravure 38 lengtemaat 39 hyswerktuig VERTICAAL 1 werelddeel 2 voegwoord 3 schoenmakersgereedschap - '4 zuidvrucht 5 voorzetsel 6 vallei 8 plaats in Gelderland 12 adelyke dame 14 soort ooievaar 16 duivel 18 gifslang 20 grote steen 23 rivier 26 insect 28 spies 29 oorlogshaven, in Frankryk 31 stek 35 heilige 37 godsdienst

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3