Gemeenteraad van Axel De schijn gered. DE MILLIOENENNOTA. Opmerkelijk is de koers van leiding en „planning", die zal worden gevaren en dit wijst op een toenemende zorg van de overheid. Dit overzicht van staatszaken is een socialistisch programma zonder meer. Elke geest van handelsvrijheid en liberalisme, die de regering maar even schadelijk voor haar beleid mocht toe schijnen,,, zal door een overheidsmaat regel worden weggevaagd. Blijkbaar ziet men alleen in volkomen beheersing van het economisch leven nog heil. Er wordt dikwijls geprotesteerd tegen een semi-leiding in het economisch le ven, omdat dit tot volkomen ontwrich ting leidt of tot een volkomen '„plan ning". Er zijn tal van factoren, die eep pertinente uitspraak van die aard verhin deren, omdat de internationale toestand mi eenmaal telkens roet !n de kookketeE werpt, wanneer ons ministerie een vrij- heidsmenu denkt te serveren. Maar toch wordt in de troonrede wel overduidelijk een al te idealistisch gefundeerde poli tiek geliquideerd, die ons in vredesjaren na de tweede wereldoorlog met zoveel op timisme werd voorgezet. Ons volk hebbe begrip voor al de zor gen, waarmee ons kabinet in het komende jaar moet worstelen. Een ongekend zwa re taak ligt voor ons. UIT ONZE OMGEVING. AXEL B e vrijd ingshe rden k mg, (vervolg) Om zes uur vond de kr^nslegging plaats bij het Monument. Het omringende fris-groene grastapijt was ter dezer gelegenheid kwistig, doch uiterst smaakvol versierd met begonia's 'in de Poolse wit-rode kleuren en i om zoomd met oranjekleurige bloemen van dezelfde soort. Een grote Poolse vlag ter ene en de Nederlandse driekleur ter an dere zijde wapperden fier in de herfst wind. Namens de gemeente Axel legde burge meester van Oeveren een fraaie bloem krans aan de voet van het gedenkteken ep memoreerde in een korte toespraak het geen wij aan de Polen hebben te danken,, waarna ook de bevolking gelegenheid kreeg een bloemenhulde te brengen. Het was een ontroerend tafereel, toen men kleine peuters hun eenvoudige bloem- stukjes zag leggen, als een wellicht nog onbewust dankbetoon aan hen die hup leven gaven voor een gelukkige toekomst van deze jeugd. Hierna volgde de traditionele tocht naar het kruis aan de Kanaalweg, waar door leden van Asaf en Thalia onder leiding van de heer v.d. Berg de volksliederen ten gehore werden gebracht en een krans werd gelegd namens „Axel-Polen" Tenslotte concerteerden op de Markt de beide plaatselijke muziekgezelschappen Hosanna en Concordia die zich in een in feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 50 Montnormand had woord gehouden. De vorige dag had hij een cheque van twintig duizend francs gezonden, dfopr een eenvoudige vriendelijke brief begeleid. Deze herinnerde hem aan zijn belofte om te vertrekken. Georges, die toch al moe begon te worden en hard bij zoveel aan doening, had onder ,het lezen zijn nat ste tranen geschreid. Er zeker van dat hij later het geld terug zou geven, dat be stemd was voor zijn redding, had hij 'on dertekend. Tegelijkertijd had hij, met wat hem in de zak overbleef, in de loop kan de dag achterstallige' rekeningen be taald in de Champs Elysées en de bedie ning afgedankt. Toen die trein vertrok (het was de eer ste grote ochtendtrein, de luxe trein van tien uur) nam hij de gehele, hem door zijn vriend toegezonden som mee. Tegen de avond de Vroegtijdige' nacht was (reeds lang ingevallen kwamen zij aan te Ar- cachon. Zij stapten af in Hotel Victoria Aan de colliers van lady Oswill taxeerde de be zitter de (rijkdom: van zljin (gasten Hij richtte ze goed in, zo goed hij vermocht Hpf thuis was provinciaals, rustig in het winter-jaargetijde. De gastheer was een schilder,, een in de oorlog gewonde, en zijn kwetsuur aan zijn rechterarm had hem doen besluiten om hotelhouder te worden. Hf verstond' de kunst van opgewekt te grote getale Opgekomen gehoor mochten verheugen. 1 Door velen werd ook nog enige ogen blikken vertoefd bij het Monument, dat bij het schijnsel der hoog oplaaiende gas vlam een voorname en waardige indruk maakte. Algemene vergadering A.B.C. In de alhier gehouden vergadering van de afdeling Axel der Algemene Bedrijfs groepen Centrale werd het volgende be stuur gekozen P. Hamelink, voorz; K. Hamelink Czn, seer; K Kayser penningnv en A. v.d. Wege, A. Overdulve M. Bol- leman en A. van der Ven, bestuursleden. Als spreker trad op de heer Haverman uit Eindhoven. t Het bestuur heeft het voornemen in de komende winter een cabaret-avond te or ganiseren. De heer H. A. Stemerding, hoofd van de Chr. ULO-school alhier, heeft een benoeming als zodanig ontvangen voor de Chr. School voor L.O. en U-L.O- te Brielle. Predikbeurten. Zondag 24 September 1950. Ned. Herv. Kerk: 10 uur en 2.30uur Ds. P.J. Pennings. Geref. Kerk 10 uur en 2,3Q uur Ds. W. de Graaf van Giessendam. Geref. Kerk, (Ds. J. Scharpstraat) 10 en 3 uur Ds. D.J. Couvée 1 Geref. Gemeente 10 uur bediening H. Avondmaal, 2.30 uur Bediening II. Doop. 6,30 uur Ds Aangeenbrug van Terneu- zen. Gevonden voorwerpen. Een lederen boodschappentas, C. Wil- lemsen, Noordstraat 39 Axel. TERNEUZEN. Onthulling Monument door Z.K.H. Prins Bernhard- Woensdag werd aan de Westsluis te Terneuzen onder grote belangstelling een monument onthuld ter ere van hen. die vielen voor de vrijheid Om precies twaalf uur arriveerde Prins Bernhard; die de reis tot Woensdrecht per vliegtuig en verder via Perkpoldei per auto had gemaakt, na een rondrit do,or de gemeente bij het monument, waar hij werd opgewacht door een grote schare be langstellenden. De Koninklijke Militaire Kapel, in ceremoniëel tenue bracht het Wilhel mus ten gehore. Burgemeester Tellegen sprak zijn er kentelijkheid uit, dat Z.K.H. de reis naar Z.-Vlaanderen had willen ondernemen, in de plaats van H.K.H. Prinses Wilhelmina^. die was uitgenodigd voor deze plechtig heid. Dit naar aanleiding van het feit,. lijken Zijn ontvangst vol gulheid ver maakte Stéphane. Hij verzuimde niet hen direct de muur schilderingen te laten zien, die hij' zeil had uitgevoerd en hij zeide dat het een voorrecht van zijn beroep was om van tijdf tot tijd hoge gasten te ontvangen. Hij was trots op een verzameling hand schriften Hij verklaarde dat schrijvers van naam in zijn hotel kwamen werken en dat beroemde gelieven zich er hadden verborgen. Hij» bad het vermoeden, dat er een geschiedenis aan zijn gasten ver bonden was - een romantische vlucht, en hij deed zijn best om hen te tonen, jdat faij.' (dit doorzag. Lady Oswill, vrij, en verrukt over haar vrijheid, luisterde vriendelijk naar hem. Dewalter hoorde hem nauwelijks. Kjij dacht, hoe niettegenstaande de goede be doelingen van de hotelhouder het huis niet was ingericht op de wijze van Ruhl en Carlton, waar zijn vriendin aan gewend was, en dat hij eer er enige dagen ver streken waren, weinig moeite zou hebben om haar de wens tot vertrekken in te geven Steeds zag hij zijn doel M.ahlr igjedurende acht en veertig uren leek zij verrukt over het verblijf. Zij brachten hun namiddag in een boot |do|or, op dat water zonder weerga iin Europa Een bekorende weemoed, een rust zonder grootsheid, maar liefelijk Hls de ontzegging van wereldse heerlijkheid^ vermengen er zich met de eenvoudige lij nen der natuur. Wanneer het fijne licht van de Atlantische Oceaan,, het groene licht, dat trilt, dat leeft, dat verlangen op-, wekll efn dat men overal vindt van Brest Zittting van Dins'dag 19 September '50. Afwezig waren de heren v.d. Berg, Ha melink en Tollenaar. Na de opening herdenkt de voorzittter in het kort de bevrijding, nu deze dag juist 6 jaar geleden. De burgemeester verklaart zich de tolk van de bevolking en de raad te weten wanneer hij uiting geeft aan de dankbaarheid, die onvermin derd in ons aller harten leeft, ook al wordt het feest- en vreugdebetoon minder bi.i het voortgaan van de tijd. Vervolgens leest de voorzitter een aan hem persoonlijk, van Colonel Szydlowski ontvangen schrijven voor, waarin de co lonel herinnert aan de bevrijding en wijst op de schaduw, die reeds thans weer o- ver deze vrijheid valt. Vanuit Canada, zendt onze ereburger ons in deze brief zijn beste wensen voor onze toekomst. (Naar wij nog vernamen hoopt de colo nel binnenkort in zijn nieuwe vaderland dat II.M. toen z'j in Maart 1945'deze plek bezocht, de woorden sprak ,,Hier moet een gedenkteken worden opgericht." Tot nu toe herinnerde een eenvoudig houten kruis aan de vijf leden van hef personeel van de Rijkswaterstaat, die het leven lieten bij een poging om vernieling van de sluis door de vijand te voorkomen. Na de rede van de burgemeester ont hulde Prins Bernhard het gedenkteken en [egde een krans namens de Konink lijke familie, waarna achtereenvolgens ook de burgemeesters van Terneuzen en Gent een krans neerlegden. 3 Onderwijl speelde de Kon. Militaire Ka pel koraalmuziek. Het monument dat ontworpen is door de heer K.J. Huineman bestaat uit een voetstuk van breuksteen, waarop een izuil van basalt, die een bronzen vuist met zwaard draagt. Een georoken ket ting symboliseert het verbreken der ge kluisterde boeien. Met dit monument wil men op deze plaats de gedachtenis eren van allen, die waar dan ook, vielen voor de t vrij tie id. daar de zeesluis van internationale bete kenis is en schepen van velerlei naties hier passeren. v 'Na de plechtigheid maakte Z.K.H. in gezelschap van de burgemeester nog een rit langs de industrieterreinen en de dok ken, waarna in hotel „Rotterdam,', in te genwoordigheid van ca. veertig genodig den de lunch werd gebruikt. Na een ongedwongen samenzijn ver liet Prins Bernhard onder luide toejui chingen Terneuzen weer, om de terugreis te aanvaarden. In de namidag gaf de Militaire Kapel met drumband nog een concert, waarvoor vanzelfsprekend veel belangstelling be stond. tot Hendaye,, niet door onweer versom berd wordt, is er in Frankrijk geen land schap met meer schakering. Naai', djc oevers toe, tegenover de stad, die het de naam gee£t, roept -het ik weet niet welk Polynezie, welk Indie op, tut de tijd van de pelgrims. De bijenkorven van schipperswoningen lijken bij ondergaande zon op Japanse platen, maar plotseling, naar het midden toe van het grote zoute oppervlak, ver laat men Azië voor Egypte. De primi tieve zeilen glijden over de brede stro men, gevormd door het afnemen van de vloed en het vereffenen der zandeilanden. straks bijna geheel verdwenen, j Hier verschijnt werkelijk de iNijl- Weldr komt het rijk vann de oester, terwijl tegen de groene hemel de .riehoekige zeilen der zeevaarders voorbijglijden. Son.r. door klieven, op twee slagen van de boot af. vlugge monsters de wateroppervlakte. Het zijn grote bruinvissen, met rugge* van zwart saffier, die stoeien in de vage schemering. Stéphane zeide tot Dewalter, 'dat zij een villa moesten huren aan deze betoverende oevers maar hij hield haar voor, dat zij kans hadden zich aan zeer lelijke meubeis te ergerenn. Zij lachte toen rij aan dn antwoord de verfijning van zijn smaak herkende, 's Avonds beklaagde hij zich op onnrechtvaardige wijze over het hotel. Voor !de eerste keer hoorde zij hem zich over [ets beklagen. Zij was er door ge troffen Zij vreesde, dat haar vriend ge hinderd werd door het gemis aan hun ge woon comfort Maar de streek bekoor de haar - een burgerfunctie te gaan bekleden als leraar aan een middelbare school). Na de voorlezing van deze brief wordt overgegaan tot de vastgestelde agenda voor deze zitting. De ledein der huisvestingscomniissie worden alle herkozen. Dhr Pijpelink be haalt 9 stemmen, dhr Duininck 1 stemj. de overige leden alle 10 stemmen. Een nieuwe algemene Politieve ordening wordt z.h.s. vastgesteld. Een raadsbesluit dd 6 April tot het'aan gaan van een lening groot fl. ioojooq, bestemd voor aankoop van bouwgrond in plan Zuid, wordt ingetrokken, aangezien deze lening thans op andere voorwaarden zal worden aangegaan Voor de bouw van 40 simplex en 10 du plex woningen, waartoe in de vorige zit ting werd besloten zal een lening wordeij aangegaan, groot fl 500.000. Een eerder genomen besluit tot het aan gaan van een geldlening voor verbeteringi van diverse straten wordt ingetrokken, en in plaats daarvan een nieuw besluit geno men tot het aangaan van een lening groot fl. 26.000 voor de in gang zijnde verbete ring' van de Singehveg. Aan de R.K.-school wordt een bedrag- van fl 30CO. toegekend voor het bouwen van een bergplaats, aangezien het als zo danig in gebruik zijnde lokaal wegens stij ging van het leeriingental, als leslokaal be nut moet worden. Voor de te stichten Jeugdherberg wordt een jaarlijks garanriebedrag van fl. 500. beschikbaar gesteld. De voorzitter deelt hierbij mede, dat de NJHC eerst een ga rantie van ca. fl.3800.eiste, doch nu na lang onderhandelen genoegen neemt met een bijdrage van fl. 500. in een eventuee,' tekort. 1 Na goedkeuring van dit besluit door G.S. kan door de Jeugdherbergcentrale direct met de bouw begonnen worden en kan men nog voor het volgende seizoep klaar zijn. Dhr. JVlisseghers vraagt nog wie t.z.t. de „vader en moeder" benoemen, waarop de voorzitter mededeelt, dat dit door de Jeugdherbergcentrale geschiedt, evenwel in overleg met de gemeente. Een door de C.Ni del- Azote ingediende reclame op de haar opgelegde aanslag Wegenbelasting 1950 wordt ingewilligd. Bij de rondvraag informeert dhr. Won- dergem naar de gang van zaken bij de bouw van het badhuis. Spr. acht spoed gewenst aangezien hieraan dringende be hoefte bestaat. 1 Dhr. Scheele verzoekt pogingen in het werk te willen stellen tot electrificatie van het 2e Plaatje tot Kijkuit en de 2e Verkorting. Tevens verzoekt spreker na verwijdering van de tramrails aandacht te besteden aan de toestand der betiefflende straten. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. 1 1 Ik zal een terrein kopen,, zeide zij. Je moet op dat terrein een klein pa leis laten bouwen naar onze smaak. Op».die manier kunnen wij hier terug komen. Zij vermaakte zich reeds vooraf ihet het inn elkaar zetten van plannen en het (uit denken van een weelderige behuizing. Dewalter veinsde belang in haar plan te stellen uit zichzelf verzon hij enkele bij zonderheden om het te verffraaien, maar hij onthield slechts een enkel woord - „terugkomen". Reeds dacht hij aan liet' vertrekken en dat alleen had belang voor hem. Hij maakte een handige toespeling op de bezittting te Oloron. Met al zijn vurige gedachten trachtte hij Stéphane de wens in te geven tot terugkeer naar'haar oud geboortehuis. 's Nachts, terwijl zij sliep, begon hij op nieuw deze gedachte op haar over te brem gen Zij lagen niet open ramen. Wijze sterren schittterden in de hemelafgron den Van hun bed uit zag. hij ze en hun uitstralende helderheid glansde op Sté- phane,s gelaat en hals en over haar blote armen Over haar heen gebogen, zonder haar te wekken, fluisterde hij haar zacht en duidelijk toe, dat zij naar haar kasteel terug moest keren en dat hij haar smeek te het hem te vragen. De volgende mor gen, een paar ogenblikken na haar ontwa king, sprak zij er voor het Lerst over Wat doen wij hier vroeg zij, me; verbazing hun nauwe kamer bekijkemE In mijn prettig lief huis daar zouden wij het goed hebben (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2