Gemeenteraad van Axel PI SI m 1 1 f KS L asserdozen Firma J. C. - Axel 'i m m 9 kt puzzLe RUBRiek. §9 w II h! Voor de bouw van 40 simplex en 10 duplex-woningen. waarvan de bouw eerstdaags zal worden begonnen, wordt een lening aangegaan, groot fl. 552.000 bestemd voor het bouwrijp maken van het terrein, alsmede de bouw- en architec- tenkosten Aan f. Hollebek wordt een schadeloos stelling toegekend van fl. 4.000.voor verlies van tuingrond, welke door de ge meente is aangekocht van de heer M. Dieleman te Leeuwarden. Het door het bureau van ir. Drok (te Terneuzen ontworpen rioleringsfclan voor de kom der gemeente wordt overeenkom stig het ontwerp goedgekeurd. Een bedrag van fl. 225.1000 wordt be schikbaar gesteld voor het dempen van de rijkswaterleiding, en het leggen van een riolering in plan Oost (fl. '90.000) en het egaliseren en rioleren van bouw grond in plan West (fl. 135.000) Voor het gemeentepersoneel wordt een tijdelijke toelage van 5 procent over het 3e en 4e kwartaal van 1950 toegestaan. De tijdens de bezettting vastgestelde heffing van opcenten op de grond- en personele belasting, welke beschikkingen thans hun geldigheid verliezen, worden opnieuw ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van in de Raad ge uite wensen komen B. en W. met een voorstel de schoolbus langer te laten rij den en dan een regeling wast te stellen /voor het bijdragen in de kosten van ver voer. De heer Scheele heeft ernstige be zwaren tegen het voorstel van B- en W. omdat de kosten die de ouders moeten bijdragen veel te hoog zijn. B. ren W. delen mede dat door G.S. reeds ver schillende malen is aangedrongen op het heffen van een bijdrage, en het zeker niet mogelijk zal zijn de bus langer te la ten rijden zonder bijdrage. Door de heer Hamelink wordt daarna voorgesteld de oude toestand te handhaven en te pogen bij G.S. weer goedkeuring te krijgen om de bus te laten rijden van October tot A- pril zonder bijdrage van de ouders. Bij stemming wordt dit voorstel aangenomen met 3 stemmen tegen, nl. de heren Schee- Ie, de Feijter en Misseghers. Aan dhr. C.H. Overdulve te Spui wordt ingevolge art. 13 der L.O.-wet een ver goeding van fl. 25.toegekend voor ver voerskosten voor zijn dochter die de Mulo alhier bezoekt. Aan de Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs worden gelden toegekend voor de lessen in handwerken en handenarbeid aan de leerlingen der 7e en 8e klasse, o. a. voor een naaimachine- Een bedrag van fl. 620.— wordt z. h- s. door de raad toegestaan. Enkele begrotingswijzigingen worden z. h. s. goedgekeurd, nadat dhr- C. van Bendegem is meegedeeld, dat de fl. 5000.- die extra benodigd ziin voor het bos, ver oorzaakt zijn door de zeer hevige groei van het onkruid- De begroting voor 1951 wordt in deze zitting aangeboden. De hierop betrek king hebbende stukken zullen later vol- gen. vBij de rondvraag vraagt de heer C. van Bendegem of B pn W iets bekend is i.v.m. lopende geruchten aangaande hotel- bouw op de hoek Zeestraat Kanaalkade Spr. zou deze hoek graag in zijn huidige staat als plantsoen gehandhaafd zien. De voorzitter verklaart dat hem van bouwplannen op deze plaats niets bekend is. De heer Wondergem vraagt of het juist is, dat door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht een bedrag van fl 30.C00 is uitgekeerd aan de wedu we van den overleden directeur. Spr. zou dit wel onderzocht willen zien i.v.m. de financiën van deze dienst. De voorzitter zegt dat de gemeente hier geen invloed op heeft, er is een commissie van beheer onder controle van G.S. Dhr Hamelink zou de grond die naast de hoekhuizen in de Crijnssenstraat vrij is graag van gemeentewege beplant wen sen i.v.rh. het uiterlijk van de straten. Spreker dankt B. en W. voor de activitiet aangaande de verlichting op de Sas sing, doch betwijfeld of hier wel de lam pen van de overeengekomen sterkte zijn aangebracht. Dit zal nader onderzocht worden. I.v.m. de grote bedragen die door de Waterleiding-Mij worden uitgegeven in formeert de heer Scheele nog eens naar de aansluiting der onrendabele gebieden. Dhr v.d- Berg vraagt eens aandacht te besteden aan een mogelijkheid om fietsen te plaatsen in de nieuwe straten in plan Oost. Er zijn daar nergens muurtjes of iets dergelijks waar men een fiets teg«n kan plaatsen. Tevens verzoekt de heer v. d. Berg zo mogelijk de muurtjes tussen de woningen door te trekken tot aan de schuurtjes^ De heer Kesbeke verzoekt tenslotte om een verharding van het pad, dat de bewo ners van de Crijnssenestraat uitgang ver leent naar de Polenstraat. Ook verzoekt hij om de lantaarn die vroeger halverwege de Kinderdijk stond, zo mogelijk weer te herplaatsen, nu de materialenpositie dit wel weer zal toelaten. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Omwenteling graniofoon industrie. Philips maakt ultra lichte toonopnemers. Na vele en langdurige proeven is Phi lips erin geslaagd uiterst lichte kristal- toonopnemers te vervaardigen, die «en omwenteling in de grammofoonindustue betekenen. Hiermee behoren de bezwa ren, die men in het algemeen tegen gram- mofoonmuziek aanvoerde, o.a. het hin derlijke naaldgedruis, volkomen tot het verleden. In tegenstelling tot vroegere en zwaar dere electrische weergevers bedraagt 't gewicht van deze nieuwe toonopnemer slechts dat van een gewone brief. De naalddruk is teruggebracht tot plus mi nus 7 gram, zonder dat gebruik werd ge maakt van contragewichten De slijtage van platen wordt hierdoor tot een mini mum beperkt, maar bovendien bezit deze toonopnemer door het geringe gewicht een opmerkelijke stabitliteit, zodat de ge- luigsweergave buitengewoon zuiver en na tuurgetrouw is. Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie ^.Axelsche Courant", voor of op Woensdag a s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek". Voor hen die alle puzzles die deze maand geplaatst worden, goed oplossen, worden enkele prijzen beschikbaar gesteld. Omschrijvinfg 7- 1 Y~ 7T~ V zê 7y\ 3r" V W~ -m Binnenkort zullen platen op de Neder landse markt verschijnen met veel gerin gere draaisnelheid dan de nu bekende. Het voordeel van deze microgroef- of langspeelgaten is, dat er geen storende onderbrekingen meer nodig zijn bij het beluisteren van grote muziekwerken ten gevolge van het verwisselen van platen. De nieuwste Philips apparatuur is er voor ingericht dat zowel oude als nieuwe pla ten gespeeld kunnen worden. De toonop nemer is daartoe uitgerust met twee saf fiernaalden. Schrikdraad kan gevaarlijk zijn. Onlangs werd gemeld, dat te Overberg bij Veenendaal een boerenzoon werd ge dood, toen hij met een schrikdraad in aanraking kwam, vermoedelijk doordat op dat ogenblik de bliksem in de draad sloeg. Hij wilde het cadaver van 'n pink, die eveneens door aanraking met schrik draad was gedood, weghalen- De arbeidsinspectie deelt thans mee, dat dit ongeval niet door blikseminslag is veroorzaakt. Zij vestigt de aandacht er op, dat schrikdraad, indien niet in over eenstemming met het bepaalde in het „Veiligheidsbesluit Electrische Schrik draden", is aangelegd, gevaar oplevert voor mens en dier. Aan iedere bezitter van 'n schrikdraad- installatie wordt aangeraden deze niet zelf aan te leggen, doch daarvoor een deskundige in de arm te nemen, die in houd en betekenis van de voorschriften kent en kan beoordelen. Dit behoort tot zijn vak en alleen hij kan de verantwoor ding dragen voor de deugdelijkheid van de aanleg. De installatie mag in geen geval wor den gebruikt, zolang door bedoelde des kundige geen bewijs is afgegeven, waar uit blijkt, dat de installatie veilig, d.w.z. in overeenstemming met de bepalingen van voornoemd besluit is aangelegd. Dit bewijs moet ieder jaar worden vernieuwd. Besmettelijke veeziekten in Juli 1 ^50- Blijkens publicatie in de Staatscourant van 18 Augustus j.l. waren in de maand Juli 1950 in geheel Nederland 44 bedrij- waarvan 1 bedrijf in de provincie Gronin- ven besmet met mond- en klauwzeer, gen, 3 in Overijsel, 3 in Gelderland, 2 in Utrecht, 6 in Noord-Holland, 4 in Z- Holland en 6 in Zeeland1. Varkenspest kwam voor op 2 bedrijven, nl. 1 in,de pro vincie Overijssel en 1 in de provincie Gel derland. Schurft bij éenhoevige dieren en scha pen tastte in genoemde maand 368 dieren aan, verspreid over 17 bedrijven, welke waren gelegen in de provincies: Gronin gen 1; Friesland 3; Overijssel 2; Utrecht 4; Noord-Holland 1; Zuid-Holland 2; en Noord-Brabant 3. Het rotkreupel der schapen kwam voor bij 845 dieren op 33 bedrijven. Deze be drijven waren gelegen in de provincies: Groningen 5; Friesland 5; Drenthe 1; Overijssel 5; Gelderland 2; Utrecht 2; Noord-Hollandg: Zuid-Holland 1en Noord-Brabant 3; Miltvuur (bij alle soor ten vee) werd geconstateerd op 6 bedrij ven, waarvan 2 in Friesland, 1 in Utrecht 2 in Noord-Holland en 1 in Limburg. In genoemde maand kwamen voorts 70 gevallen van pseudo - vogelpest voor waarvan 15 Overijssel, 22 in Gelderland, 5 in Utrecht, 24 in Noord-Holand en 4 in Zuid-Holland. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. BEKENDMAKINGEN. Vreemdelingen. De Burgemeester van Axel brengt on der de aandacht van belanghebbenden dat alle kinderen van 13 jaar en ouder van in Nederland gevestigde vreemdelin gen in het bezit moeten zijn van een geldige verblijfsvergunning, welke kan worden aange\ raagd ter gemeente-secre tarie De verblijfsvergunning kan gesteld wor den in een paspoort of eenzelvigheids- kaart Wie geen paspoort of eenzelvig- heidskaart heeft, moet deze aanvragen bij .de bevoegde personen. Eenzelvig- heidskaarten kunnen aangevraagd wor den aan de Belgische consul te Sluiskil. Bij het aanvragen van een eerste ver blijfsvergunning moet een pasfoto wor den overgelegd. Axel, ii September 1950. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. Winkelsluitingswet. De Burgemeester van Axel herinnert er aan dat behoudens de in de veror dening genoemde uitzonderingen op Maandag na 13 uur alle kapperszaken en slagerswinkels gesloten moeten zijn en op Donderdag na 13 uur alle winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak het krui- deniersbedrijf wordt uitgeoefend, gesloten moeten zijn. Belanghebbenden worden er op gewe zen dat deze bepaling nog steeds van kracht is en overtreding bij de wet straf baar is gesteld. Axel, n September 1950. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. Bloemlegging op 19 September Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat op Dinsdag 19 Sep tember a.s-, des namiddags om 6 uur ge legenheid zal worden gegeven aan ver enigingen en particulieren/iom bloemen te leggen bij het Poolse Monument aan idlei Zeestraat. Hiermede kan opnieuw uiting worden gegeven aan de dankbaarheid jegens on ze Poolse vrienden voor de bevrijding die zij ons zes jaar geleden hebben gebracht. Burgemeester en Wethouders spreken het vertrouwen uit, dat van deze gele genheid ruim gebruik gemaakt zal wor den. Axel, 13 September 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DeSecretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. Zojuist ontvangen: nog tegen zeer lage prijs. Enkele Passers, met hulpstukken f 8.75 11 11 met trekpen f 11.75 Meer uitgebreide dozen in de prijzen van f 16.75 f 17,50 f 21,75 Boekhandel Markt 12 c z J V «f 8 O /z 73 'V 71 /8 zo z/ 11 Zi zv J JZ JJ 38 VO VJ YY -BH HORIZONTAAL: 1 zoetwatervis 5 oogziekte rB lid v.d. Senaat p laatstleden (afk.) lengtemaat ]4 voormiddag (afk.) ,6 deel v.h. gelaat (7 vod •H bloeimaand j9 praalziek *1 namiddag inham -i zangstem 25 aflossingswedloop 27 achting 28 aanw. vooin. woord 30 voorzetsel S3 derhalve 35 troefkaart 36 speelgoed 38 mannetjesby 39 deel v.cf. By bel 40 steekwapen 42 de oudere (afk.) 45 reptiel 46 vloerbedekking VERTICAAL: 1 redelijk 2 spil 3 belemmering 4 vlug 5 hemellichaam 6 insect 7 slede 8 schatting 10 ringvormig koraaleiland 12 deel v.d. vinger 14 staldieren 16 kwastje 18 specerij 20 inhoudsmaat 21 volk 23 plaaggeest 24 slaapplaats 26 rechterlijke beslissing 29 kruimel 31 smeer 32 palmmeel 34 vluchtige stof 36 hoge heuvel 37 plaats bij Nijmegen 40 by woord van tyd .41 ontkenning 43 uitroep van afkeer 44 soortelyk gewicht (afk.)

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3