PR1NSJESDA G ORANJEBOOM BIER De schijn gered. UIT ONZE OMGEVING. AXEL De viering van de bevrijding Aansluitend op het programma, dat wij Woensdag publiceerden kunnen wii thans nog mededelen dat de bevolking in de gelegenheid zal worden gesteld om haar dankbaarheid jegens de bevrijders te tonen. f De mogelijkheid bestaat namelijk om na de kranslegging die om 6 uur vanwege het gemeentebestuur zal plaats vinden» bloemen te leggen bij het Poolse monu ment. Het zal wel overbodig zijn, om nog op te wekken van deze gelegenheid gebruik te maken. Laten wij opnieuw tonen, dat wij de offers die de Poolse soldaten in 1944 hebben gebracht, nog niet zijn vergeten. Men zie ook de publicatie van gemeen tewege elders in dit blad. Bij het concert des avonds op de Markt luidt het programma als volgt Hosanna 1. Wilhelmus. 2. Met lichte pas, mars 3. Largo 4. Partita Piccolo a. Preludium b. Menuett c. Pavane d. Rigaudon 5. Pionier, mars F. Jakma G FHand®! G. H Boedijn S.P. v. Leeuwen 6. Dankt, dankt nu allen God. Concordia 1. The Middy, mars K.J. Alford 2. Wiener Bonbons, wals J. Strauss 3. Doornroosjes Bruidvaart M. Rhoda 4. Jour de Joie fantaisie Alb. Vaulet 5. Skymasters, mars R. Sennema 6. Regina, ouverture G. Rossini - In 1 nd van de Indra, ouv. P. Lincke bas in z'n sas, mars Dreislsen 9. Pc >ls volkslied Lezing over Zuid-Afrika 0 iagavond hield de heer Belger I h Elisabeth zijn aangekondigde over Zuid-Afrika. Na gedu- jaar als onderwijzer in Zuid- At n ;a v/erkzaam te zijn geweest, wist heer Belger vanzelfsprekend #heel wat ime ïte wetenswaardigheden over 'ai'.' klimaat en levenswijze van onze Z.- se stamverwanten te vertellen. Op vragen over emigratiemogelijk- heden oordeelde spreker deze vooral gun stig voor bouwvakarbeiders en motor werktuigkundigen. Het grote bezwaar is evenwel, dat men om in Afrika te worden toegelaten een werkgeversverklaring moet hebben en hoewel men de Nederlanders zeer goed gezind is, worden deze in het algemeen slechts afgegeven na persoonlijke kennis making. De beste oplossing hiervoor is, aldus spreker, als de beurs het toelaat, eens pen vacantiereisje te maken naar het zwarte werelddeel. Gevonden voorwerpen. Een ijzeren gewicnt van 2 kg, G- de Bock, Julianastraat 53, een damesmantel L- Oppeneer' Koestraat 63; een dames rijwiel, bakker Duijm Walstraat 63; een zilver kettinkje met hangertje en kinder armband, C. de Putter Stationstraat 3; een bos sleutels, A.Th. 't Gilde Wilhel- minastraat 33; een bruinlederen rijwiel tas, Bakker Magrette N 83een capuchon J. Hendrikse Beatrixstraat 1; een alumi nium duimstok J. Eggermont Joost de Moorstraat 1; een blauwe kiel, Pr Hen drikstraat 70; 7 distributiekaarten kapper Krusifikx Pr. Hendrikstraat 32; een ver gulde vlinderbroche bij G.P. de Feijter Julianastraat 47. Predikbeurten. Zondag 17 September 1,930. Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds. P. J. Pen- nings 2.30 u Ds. J.W. Starrenburg. Geref. Kerk iQ u. en 2.30 u. Ds. J. de Wal van Rijnsburg. Geref. Kerk (Ds. Tan Scharpstraat i)- 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente; 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Auto in de sloot. Toen Woensdagmiddag de bestuurder van een luxe-auto afkomstig uit Gelder land op de oprit aan de Isabellasluis een vrachtauto van de heer Visser)uit Breskens wilde passeren, kwam uit de tegenovergestelde richting «en andere luxe wagen achterom de hoek. De sterk remmende .passerende auto die een aanrijding nog poogde te vermijden, raakte de vrachtwagen nog aan de achter zijde en kantelde van de weg af in de sloot. Behalve de besuurder bevond zich nog een passagier in de auto. Beiden liepen niet ernstige verwondingen op, doch de auto, een Skoda, werd zwaar beschadigd en moest later worden weggesleept, terwijl de inzittenden door de andere luxe-auto werden meegenomen om zich onder ge neeskundige behandeling te stellen. De vrachtauto werd slechts licht be schadigd. C.J.M.V.-weekend. Zaterdag en Zondag i.I. heeft de P.C. Zeeland van het C.T-M.V. tezamen met de provinciale Jongenswerkcommissie het jaarlijks weekend gehouden ter bespre king en vaststelling van de werkzaamhe den voor het seizoen 1950'51. Het weekend dat gehouden werd in het pas gerestaureerde CJMV--gebouw te Goes kenmerkte zich door uitvoerige en leven dige besprekingen van het werk in de di verse delen van de provincie. De provinciale jongenswerkcommissie besloot op 16 en 17 Juni '51 een leiders weekend te organiseren te 'sHeer-Arends- kerke, waarvan het instructieve gedeelte Verzorgd zal worden door bondssecretaris Verhaar. Een Zeeuws Jpngenskanjp op Texel werd in studie genomen. Het bezoek aan de kampen te Leusden zal provinciaal ge regeld worden. Ev enals vorig jaar zullen deze winter op diverse plaatsen leiderscursussen worden gegeven. Voor het eerst in de geschiedenis van het Zeeuwse jongerenwerk zal volgend voorjaar een provinciale Jongensdag gehouden worden te Goes. Ook werden diverse voorstellen ter ta fel gebracht ter stimulering van het Jon- gemannenwerk. Van 21-22 October zal een bestuurders-week-end worden gehou den in „H edenesse" te Cadzand, waar naast practische voorlichting voor het af- delingswerk de ontspanning een' ruime plaats zal innemen. De stads-secretaris van het CJMV uit Den Haag, dhr. Dejerkauf zal op de voor jaarswerkvergadering te Goes (10 Febr.) aan de hand van films indrukken geven over het werk in de grote stad. De provinciale Bondsdag zal eveneens te Goes worden gehouden, waartoe het „Schuttershof'' en de „Prins van Oranjei,, met een capaciteit van 1100 bezoekers reeds zijn gereserveerd. Het met zorg opgestelde programma, bevat naast samenkomsten in de Maria- Magdalenakerk een opvoering van het spel „ik zal herrijzen", op te voeren door de Goesse lekenspelgroep.- Per versteviging van het werk der rin gen zullen op een 5-tal plaatsen Ring-eon ferenties worden gehouden, waar zowel het jongemannen- als het jongenswerk de aandacht zullen vragen. Op dit week-end werd afscheid geno men van de voorzitter der provinciale commissie, Ds. A. de Vries te Middelburg welke Zeeland gaat verlaten. Namens de commissie bracht dhr. Leunis hem in har telijke bewoordingen dank voor het vele werk dat hij voor de CJMV in Zeeland heeft gedaan. De dagelijkse commissie hoopt zich over het nieuwe presidium nader te be raden. Na een geanimeerde ko'fie a'e' we.ddit week-end besloten. Afsluiting Geldzuivering. Van de zijde van het ministrie 'van financiën worden houders van geblok keerde tegoeden in hun eigen belang er aan herinnerd, dat de on 21 October'1950 nog resterende geblokkeerde tegoeden volgens beschikking van de minister van financiën worden overgeboekt naar een renteloze rekening bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amster dam. Het is voor deze houders daarom van het grootste belang, voor zover zij dit nog niet hebben gedaan alsnqg bij de ont vanger der directe belastingen machti ging te vragen tot omzetting van hun ge blokkeerde rekening in een optierekeniing Voor optierekenirgen is als einddatum 18 November a.s. vastgesteld. De op deze datum resterende tegoeden qp optiereke ning zullen naar 's Rijks Schatkist wor den overgeboekt ten name van de des betreffende houders. Zii die dus thans nog een optiereke- ning aanhouden of binnenkort een der gelijke rekening krijgen op grond van een machti.ging van de belastingdienst, doen er dus goed aan zo spoedig mogelijk een der hiervoor openstaande mogelijk heden te kiezen. Van deze keuzemoge lijkheden zijn de inschrijving op inves- terings- of beleggingscertificaten en het openen (in het algemeen tot f 3500J van een beleggingsrekening de belangrijkste. FEUILLETON. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. So) IIdacht alleen dat hij in een nieuwer land dan Parijs een kaasmes zou genomen 1 lat op de tafel lag, om zijn buur-1 t in de hals te steken en hem te leren gem leden naar Biarritz mee te bren- gt n lie bestemd waren voor Bamako. rij begon weer verdriet te hebben. Hij ging heen. v-igende dag te voet de Champs Llyse; opgaande,, zag hij Stéphane en Lev,rijtei in een auto terug komen. Zij D/01 lukkig. Hij maakte er uit op, alter nog niet gesproken had. 1 hij :wam van zijn advocaat; het pro- wat in gang gezet. Hij glimlachte, 1 zijn zaak. namiddag van die dag ontmoette ill Pascaline Rareteyre bij Mar- 1 urnand in de grote salon, waar 'i. 1 zegt, Mejuffrouw Eugénie de ontij-., werd voorgesteld aan hem, die keizerin zou maken. Amerikaan- - .1 i'tten zich op de nieuwe modellen, ei. - mannequins trokken voorbij met ge ;lk'- -ewegingen. Het merendeel dier was mooi en goed gekozen. De - ce eenvoudig gekleed, deed haar -v de elegante clientèle; zij leidde en zachte behendigheid, en de - ngen hielden niet op. Stéphane be sloot, -dat zij vijf japonnen wilde hebben over twee dagen. Zij verklaarde nauw keurig, dat zij Parijs verliet. Terwijl men de stoffen ging halen, verhaalde zij aan haar vriendin van de door Oswill voor gestelde scheiding,, en de vreugde die zij hierover voelde. Ik ben hem dankbaar, zei zij edel moedig. Hij heeft begrepen, dat ik recht had op een vergelding van het lot, en voor onze liefde heeft hij zich gebo gen. Wat zijn fouten ook geweest mogen zijn, ik vergeef ze hem van nu af. Hij opent mijn gevangenis. Wat denkt Dewalter vroeg Pas- catine Zijn vreugde evenaart de mijne, ant woordde Stéphane. Oswill en ik zijn het eens om er spoed mee te maken. Binnen drie maanden zal ik vrij zijn. Dan ver plicht de wet mij nog tot uitstel, maar wat doet het er toe Georges en- ik gaan rejzen. Je hebt gehoord, dat ik over twee dagen vertrek. Waar ga je heen Stéphane schudde lachend het hoofd. Stel je voor dat ik er niets van weet Hoezo Neen werkelijk, niets. Georges heeft 't mij gisteren gezegd: een zaak, die hem in Parijs vasthield, is afgelopen. Hij kan vertrekken wanneer hij wil, en ik verkies het op deze manier. Ik wierp het plan op om naar Rome te gaan, maar hij maakte de tegenwerping dat het seizoen niet gunstig is. Ik heb over Cairo gesproken. PI ij schijnt 't beter te vinden, dat wij ons niet te ver verwijderen gedurende het proces. Dan Palermo, of misschien St. Moritz. Je doet alles wat hij wil, beknorde Pascaline haar vriendelijk. Dat is wel wederzijds, antwoordde Stéphane, met trotse vreugde. Door haar vriendin geholpen, maakte zij een eind aan de keuze der stoffen. Samen gingen zij terug en staken de Place Vendome over tot Ritz. Zij von den Georges in de hall. Pascaline stelde vast, zonder iets te zeggen, dat hij mager der was geworden, en dat zijn grote zo lichte ogen holler stonden en zich mis schien versomberd hadden. Maar zij be wonderde zijn voorkomendheid en de stomme aanbidding waarmee hij Stephane verwelkomde. Stéphane hield haar terug. Gaat allebei mee naar boven om thee te drinken, zei ze. Jij zult 1 de eerste zijn om te weten waar wii .heen gaan, en de enige Nu wij vrij zijn, zijn wij be sloten ons voortaan te verstoppen. Zij voegde er aan toe voor Dewalter Georges wij moeten beslissen. Laat é»ns over een kwartier weten waarheen we zullen gaan. Toen de thee in de kamer van Stéphane klaar was gezet, bespraken zij de vra^g. Dewalter verzette zich handig tegen Pa lermo en St. Moritz. Hij had een denk beeld, dat hij niet uitte lady Oswill naar de oude woning te Oloron terug bren gen Hij legde het er met alle kracht op toe, hoewel hij zorgde zijn «bedoe ling te vefbergen. Sedert zijn ontmoe ting met haar echtgenoot had niemand op de wereld kunnen zeggen wat hij dacht. Een* scherpzinnig opmerker zou zijn wil doorzien hebben om altijd en in alle bijzonderheden meester te blijven van zichzelf en zijn geheim. Ik heb een idee, zei Pascaline. Jullie zoekt een prettige eenzaamheid, een gelukkig verbanningsoord, maar het is winter. Ga naar mijn geboorteland, daar zullen jullie ongestoord leven. Georges huiverde en zo bezorgd als hii was om niets te uiten, had hij lust te roepen: „ja". Hij herinnerde zich, dat me vrouw Rareteyre in Arcachon was gebo ren. Arcachon was of bjjna - qn de weg tussen Parijs en Oloron. Dat is geen slechte raad, zei Stepha ne Wij zouden er goed verstopt zijn. Als kind had men haar verschillende keren in die streek gebracht. Zii, kende er de wat ..plechtige bekoring van, de rustige harmonie en het vrije leven. De walter drong niet ineer aan, maar zijn hele ziel wenste het. Sterk wilde hij, dat lady Oswill naar haar land terug keerde. Pascaline s peelde onschuldig in zijn kaart .Ik kom iullie bezoeken zei zij. IOp een dag zul ie de tegenwoordigheid van de vriendschap moeten dulden, vurige geliefden, die je bent Dewalter zag Stéphane aan. Welnu, vroeg zij, wat wil je Plii antwoordde Ja. En zelfs voegde hij er nog aan toe 3Als wij naar beneden gaan zullen wij de portier orders geven. Je ziet, Pascaline, zei Stéphane la chend, ik heb je gezqgd dat jij de eer ste zijn zou die onze schuilpfaats zou kennep In haar geluk was zij onverschillig voor de plaats waar zij het zou genieten. Zij sprak over iets anders. Hij uitte niets, maar 't leek hem of reeds een minder zwaar gewicht op hem drukte. Hij dacht dat men om een doel te bereiken eerst in de richting er van lopen moet. XXI Twee dagen later verlietDewalter da rijs. Voor de derde keer in twee maanden ging hij langs het station der Orsay-kade. Bij het eerste vertrek had hij gedacht Toor lange tijd weg je gaan voor jaren en jaren. Bij het tweede was hii in opstand gekomen in de trein die zijn vriendin mee voerde. Nu vertrok hij met haar onder schijnbaar gelukkige omstandigheden Maar hij wist, dat hij niet meer zou terug keren. Een genomen beslissing maakte hem zeker van een verbanning voor goed. Hij was besloten aan de horizon te ver dwijnen als de nevelen, die de hemel eens- Kiaps oplost en waarvan de vluchtige vor men niet voor een tweede keer terug ko men Hij had begrepen, dat hij niet zonder een onverdraaglijke s.chaamte kon nala ten zichzelven weg te wissen in een an dere omgeving en dat hij niet talmen moest. Er bleef hem niets anders over dan tie overleggen, hoe hij doen zou om te verdwijnen. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2