AXELSCHE «ft COURANT Twee algewezen interpellatie-vragen AXELSCHE 31 COURANT Iets over (h)out en oud... Dankbetuiging van H. M. de Koningin i eii dames I f2,- per Uterfleof(n Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950. 64e JAARGANG No- 98. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere T VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM parlementair overzicht. bezwaren zijn dan ook, dat door deze uit kering zonder er voor gespaard te heb ben, de spaarzin geremd wordt en dat zij die wel gespaard hebben door pensi oen of lijfrente er practisch niets aan hebben. Daarom werd door de meeste af- HOOFDPIJN? <- Frankering bij abonnement Axel. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950. 64e TAARGANG No. 97. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Weinig schepselen bereiken een hoge re leeftijd dan honderd jaar, het hechtste bouwwerk, door de mens opgetrokken, houdt het zelden langer dan-2 of 3000 jaar uit. Bomen hebben evenwel een veel langer leven zij overleven vele bescha vingen en overkoepelen een ongelofelijk aantal eeuwen. De reuze mammouthboom uit Califor- nië is hie;rvan een voorbeeld. De boom kan 100 meter hoog worden en er zijn exemplaren die niet minder dan 6000 iaar oud zijn. Toen éen van deze bomen in de vorige eeuw werd omgehakt, onderzoch ten deskundigen de stronk. Zij kwamen tot de conclusie dat uit de ringen bleek, dat de boom er ongetwijfeld al had ge staan in het jaar 1300 v. Chr- Volgens zeg gen is de beroemde „generaal-Sherman- mammouthboom'' de grootste ter wereld Hij heeft op de grond een doorsnede van ruim 10 meter en zou voldoende hout kunnen leveren voor de bouw van 10 hui zen. Men schat de ouderdom van deze boom op niet minder dan 4000 iaar Deze mammouthboom is echter nog maar een baby bij de macrozamia-palm, die bekend is onder de naam van „bet overgrootvader Peter''. Deskundigen heb ben vastgesteld, dat deze boom de we! haast ongelooflijke leeftijd van 15.000 jaar bereikt heeft. Helaas werd deze oude der oudcrt die in Queensland in Austra lië ontdekt was, in 1936 door vandalen omgehakt. Maar zelfs dit maakte nog geen einde aan het fabelachtig lange le ven van „betovergrootvader Peter", de stronk is nu nog niet dood 1 Eetn mededinger naar de titel „de oudste boom ter wereld" is ook de kale cypres van Santé Maria el Tule in Mexico Deze reus die een omtrek heeft van meer dan 53 meter heeft gebloeid terwijl ve le beschavingen opkwamen, bloeiden en ondergingen Sommigen menen dat hij de leeftijd van 8000 jaar heeft bereikt De drakenbloedboom van Teneriffe viel in 1868 ten offer aan een storm. Deze boom had een omvang van 15 nieter en was 6ooo jaar oud toen hij omviel. De waringins in het Verre Oosten heten allemaal afkomstig van een enkele boom; een van de meest gekenidle die staat nabij de tempel van Kandy op Ceylon, ont sproot bijna 2000 jaar geleden. De Boed dhisten beschouwen hem als heilig vol gens hen is hij een afstammeling van de boom, waaronder Gautama Boeddha zijn visioenen had. Ook in Engeland zijn er bomen inet een zeer eerbiedwaardige leeftijd. De oudste zijn de taxissen men neemt aan dat een taxis bii Fortingal in Perthshire al minstens 1000 jaar oud was toen lu pus Caesar Brittannië veroverde. De stam van deze boom is in tweeën gedeeld, tussen deze twee delen in kunnen gemak kelijk 3 personen staan. Men beweert dat taxissen onsterfelijk ziin en zii worden ook als het symbool der onsterfelijkheid be schouwd. Overal in Engeland vindt men oude exemplaren, vooral op de kerkhove v Een typische Britse veteraan is ook de eik. Overal in het land maar vooral in het zuiden treft men heel oude exem plaren aan Welke de oudste is weet men niet precies. Er zijn twee candidaten, die elk ongeveer 1600 iaar oud zijn. Beroemde eiken zijn de koningseik, waaronder Wil lem de Veroveraar bij voorkeur moet heb ben gezeten en de koningin-Anna eik1. Bei- staan in de bossen van Windsor. Ook de grootste eik van Europa stond in Enge land. Deze was „pas," 900 jaar toen hij in 1939 bezweek. Een bijzondere geschiedenis heeft het venushaar. Dit is niet befaamd om zijn hoge ouderdom, maar om het feit dat het afstamt van boomsoorten die honder den millioenen jaren geleden groeiden. Door alle gevaren en wederwaardigheden zulk een lange tijd heen heeft het stand weten te houden. Darwin noemde het een „levend fossiel". De plant werd in 1730 in China ontdekt en naar Europa over gebracht. Thans komen verschillende va riëteiten voor, waarvan enkele een kleine 30 meter hoog worden. De radio zwijgt j In afwijking van eerder gepubliceerde berichten, dat de zenders van de omroep verenigingen op de eerste vijf werkdagen van de week zouden sluiten van 7.30 81.30 uur en van 16.30 18 uur en opeiej Zaterdagen van 7.30 8.30 uur, terwijl de Zondagen buiten de beperkingen val len, wordt thans medegedeeld, dat op verzoek van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op de week dagen de sluitingstijd in de morgenuren zal zijn van 7.30 9 uur. Veldmaarschalk J. Smuts f Veldmaarschalk Jan Smuts is Maandag avond in zijn woning in de buurt van Pretoria overleden. Volgens een officieel bulletin is Smuts rustig gestorven. Hij is 8c, jaar geworden Smuts was ook in Nederland rond de eeuwwisseling een geziene figuur als ver bitterde tegenstander der Engelsen. De ze jonge advocaat, zoon van een Calvi nistische boer, was op 28-jarige leeftijd Officier van Justitie in Transvaal. Na enig aarzelen koos hij onvervaard de zijde van Paul Kruger in de strijd met de Engel sen. Met generaal Botha leidde hij in 1900 kundig en onverschrokken de strijd tb- gen de Britten. Doch toen het lot van Zuid-Afrika eenmaal beslist was, toonde hij zich realist en ging ijveren voor zelf bestuur binnen het Britse Rijk. Met groot succes Sindsdien was :,hij een trouwe« vriend van het Britse Rijk. leidde in '14 - 18 de campagne tegen Duits Z.W.-Afri ka en werd in 1917 zelfs in het oorlogska binet opgenomen. Van 1919 - I924 was hij eerste minister in Z.-Afrika, waarbij hij Herzog tegenover zich vond. Hij kwam daarna in de oppositie, doch in de moei lijke dertiger jaren sloot hij een compro mis met Herzog. De coalitie viel in 1939 uiteen. Smuts bewerkte, dat Z.-Afrika deelnam aan de oorlog. In 1948 kwam hij weer in de oppositie, toen Malan de meer derheid verwierf. In '46 ontving Smuts het ere-doctoraat van de Leidse universiteit. Dr. W. Drees zeide toen hem van En gelse zijde commentaar gevraagd werd De wereld kende Smuts als een groot staatsman met vooruitziende blik, zowel in oorlogs- als in vredestijd, en hij ver-1 wierf zich een naam, die men zich nog lang zal herinneren. Wij in Holland voe len zijn heengaan als een groot' verlies, want zijn kwaliteiten hebben hier grote indruk gemaakt. Van den heeir Commissaris der Konin gin ontvingen wij onderstaand communi qué betreffende het Koninklijk Bezoek aan onze provincie. H.M. de Koningin en Z.KH. Prins Bernhard hebben mij opgedragen aan de Zeeuwse bevolking Hunne zeer harte lijke dank te betuigen voor de zo vrien delijke ontvangst die Hun bij het offi cieel bezoek aan Zeeland is ten deel ge vallen. De gemoedelijke wijze, waarop het Ko ninklijk Echtpaar op de „Piet Hein" en ook elders tijdens Hun bezoek met zo vele personen uit Zeeland' over verschil lende problemen van gedachten mochten wisselen, heeft zeer zeker tot het wel slagen van dit bezoek bijgedragen. Het zal ongetwijfeld de velen, die in gevolge hun functie aan de organisatie van het Koninklijk Bezoek hebben mede gewerkt een voldoening zijn te mogeni vernemen, dat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zo volledig besef ten, welke arbeid moest worden verzet om in een, geografisch zo moeilijk gele gen provincie, als Zeeland, een derge lijk, bijna overladen, programma te doen slagen. Laten wij dankbaar zijn, dat wij van een dergelijk mooie gebeurtenis getuige heb ben mogen zijn. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, A F.C. de Casembroot. HET LEVEN AAN BOORD v/AM onoo.SCHE SCHEPEN i een ionge Estlandse t deel uitgemaakt van n het Russische schip >en de „Tosno" enkele Vasteraas in Zweden ustin zijn kans waar- jedeserteerd. Aan een de „Sjömannen", het dse zeeliedenbond heeft en en ander verteld over inden en hei leven aan ;he schepen- [emakkelijk om te niiojnc ussisch schip, zo ver- t moet men een van de en Scholen voor zeelie- jpen. In Estland zijn er ree van dergelijke scho- at een jongen voor een wordt aangenomen, kijken- Allereerst moet het bezit zjjn van een /an de communistische Ie aanbeveling. Voorts gschrift van ziin laatste bewijs van de plaatselij- gen. Tenslotte moet de an voor een ^politieke rijnen, welke beslist of riek betrouwbaar is en ooi kan worden (toege- die helemaal geen fa- 1 hebben in het buiten- Iers in Rusland leven Kustin zei, dat vele naar zee willen, omdat het algemeen meer ver- mieksarbeider. der streng toezicht. :wam in 1948 van de den af en hij monsterde ;tvaart. Na aan Boord schepen te hebben ge- tenslotte ziin paspoort, voor buitenlandse rei- :n. De bemanning van staat onder streng toe- tin. In buitenlandse ha- heel moeilijk toestem- 1 aan wal te gaan%.Trou- en er ook niet aan, want café mag een Russisch lengaan, sterke drank een en een bezoek aan .lleen toegestaan onder digheden en dan nog ie van een officier. ïkje voor de inkopen. wat de Russische zee- tde haven wel is toege in van inkopen. Éen 1 zijn gage kan hij in- enlands geld. Maar hij et alles kopen. In een alles moet opschrijven it dat hij per jaar maar een regenjas, een gra- een horloge, een ra il en twee paar sokken ft hij bijvoorbeeld een ekocht, dan wordt die ssische douane ir»<be- 3 ./■V''*-. -,l y '-V 'nV'.1,v voerder niet de baas. agvoerder bevindt zich Je Russische schenen voorman. Hij is zoge- ervanger van de kapi- 'keljjkheid deelt hji. de voornaamste werk be- icht houden) 09 de be en van politieke richt en van vergaderingen van politieke lezingen. 5 hjj ook de man, die havens zorgt voor de communistische lec- N Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. fiche Advertontlèn ^ii.v.x.lmum .8 regels) 1 5 rogels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. -vrliin rrC-TTVftn/r/l N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên ^maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. c. .V •V- de handen niets \MEA-GELEI.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1