AXELSCHE m COURANT De uitvoering der Sociale AXELSCHE COURANT 1 September 1939 Verzekerina wordt herzien Kano# de inval in Polen Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950. 64e JAARGANG No 96. /TN NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukkcr-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM parlementair overzicht. de Wachtgeld en Werkloosheidswet, ge baseerd is op het systeem der v rije bedrijfsverenigingen, die zelf hun admi nistratie zullen voeren. Dit nieuwe wets ontwerp geeft de bedrijfsverenigingen Frankering bij abonnement Axel. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950. 64e JAARGAANG No. 95 /T V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Op het tijdstip, dat Polen reeds u jaar bezet is geweest door Duitsland en Sov- jet-Rus'and is het goed enige belangrijke gebeurtenissen uit Polen's geschiedenis in herinnering te brengen. Op 1 September 1939 vielen de Duitse legers het Poolse land binnen met 'n ver pletterende overmacht, voor het aanbre ken van de dag en zonder voorafgaande waarschuwing, zoals het ook Nederland is vergaan op. 10 Mei 1940. De snelheid waarmee het Duitse leger wist op te ruk ken, was tot dusver ongehoord, in de ge schiedenis der krijgskunde. Tegen het midden van September was bijna geheel Wesfc-Polen onder de voet gelopen. Op dat ogenblik kwam het Sovjet-leger Hit- Ier te hulp en de uitgeputte Poolse legers werden genadeloos tussen deze tang ver pletterd. Het tragische Polen, tragisch in zo menige episode van zijn lange ge schiedenis, was voor het ogenblik niet meer te rédden. Het lot was bezegeld; Polen ging onder in slavernij. Maar men denke niet, dat Polen deze eindeloze en ontzettende folteringen zo maar lijdzaam over zich heeft laten ko men. Er is een nimmer te stuiten verzet geweest, dat culmineert in twee grandi oze hoogtepunten: de Poolse strijdkrach ten in het buitenland en de opstand van Warschau in 1944. De Poolse Strijdkrachten in het Buitenland. De bezetters van Polen, Duitsland en Sovjet-Rusland, meenden, dat het lot van Polen hiermede bezegeld was. Maar zij hadden het mis. Want reeds in het voor jaar van 1940 werd in Frankrijk het nieu we Poolse leger opgericht 85.000 man sterk. Dit was het grote werk van Gene raal Sikorski, de toenmalige opperbevel hebber en minister-president, die in 1943 door een vliegtuigongeluk bij Gibraltar de dood vond- Dit leger bestond voor bijna de helft uit mannen, die wisten te ontkomen uit het bezette Polen en voorts uit Polen, die in het buitenland waren gevestigd. Reeds in het eerste halfjaar van 194° heeft dat leger zich onderscheiden door de gevechten in Noorwegen; vooral in Narwik. Daarna ook in Frankrijk zoals de ie Grenadier Divisie en de 2e Infan terie Divisie. In de „Battle of Britain'' heeft zich de Poolse Luchtmacht op bijzondere wijze onderscheiden; vooral de Jagers-Escaders 302 en 303 die de eerste plaats hebben ingenomen bij het neerhalen van Duitse vliegtuigen. In de tijd van 8 Aug. '40 tot en met 31 Oct. '40 hebben zij 220 Duitse vliegtuigen neergeschoten. Aan het eind van 1942 hadden de Poolse vliegers he' aantal neergeschoten vliegtuigen op 500 gebracht en aan het eind van de oorlog was het getal loop reeds overschreden. (957 zeker, 196 waarschijnlijk, 280 be schadigd). Ook de kleine Poolse Marine heeft heel wat bijgedragen aan de zeeoorlog. Noem slechts Narwik, Duinkerken, Tobroek, Dieppe, Sicilië en Oran. De Polen zijn met recht trots op de deelname aan het tot zinken brengen van de „Bismarck''. De Poolse torpedo-jager „Piorun'' was het, die het eerst de „Bismarck'' ontdekte en aanviel. Het Tweede Poolse Corps in Italië on der het commando van generaal Anders heeft door de overwinning van Monte- Cassino (éen van de bloedigste en ver schrikkelijkste veldslagen van deze oor log) de weg naar Rome vrij gemaakt en daardoor over het verloop der Italiaanse cardpagne beslist. Dit corps heeft een aparte en interes sante geschiedenis. Het bestond uit man nen die Sovjet-Rusland waren doorge weest en kennis hadden gemaakt met Russische gevangenissen en dwangar- t>eidkampen. Nadat Rusland zelf in 1941 in oorlog met Duitsland was gekomen, werden ten gevolge van het Sikorski-Stalin accoord de Poolse krijgsgevangenen als geallieer de soldaten erkend en vrijgelaten. Dit corps telde aanvankelijk 50.000 man en al was het gedurende de gehele Italiaanse campagne in actie, toch groeide het snel en bereikte aan het eind van de oorlog het cijfer van ruim 112.000 man. Het geheim van de groei ligt hierin» dat dit corps vanuit 't front wordt aange vuld met Polen, die door de Duitsers ten spijt van alle internationale rechten werden gedwongen dienst te nemen in het Duitse leger. Tegelijkertijd nam de ie Pantser Divi sie onder het commando van generaal Maczek deel aan de invasie in Frankrijk (Falaise, Potignvl vocht later in België Nederland (Axel, Breda) en Duitsland. Terwijl de Poolse Parachutisten Briga de zich onderscheidde bij de slag om Arnhem. (1825 Sept. '44) Het Poolse Ondergrondse Verzetsleger. Onmiddellijk na de catastrophe Van Po len in 1939, werd een verzetsleger gefor meerd uit soldaten die hadden weten te ontkomen aan de Duitse evenals Russi sche krijgsgevangenschap. Het werd in de loop der jaren aange vuld met vrijwilligers van alle rang en stand. Het was een ondergrondse bewe ging zoals er geen tweede te vinden was. Zij telde een half millioen leden. Aan het hoofd van deze beweging stond generaal Grot-Rowecki, die echter door de Duitsers werd gearresteerd en in éen van de Duitse concentratiekampen geli- kwideerd. Zijn plaats werd ingenomen door generaal Bor-Komorowski, die ook de opstand van Warschau leidde. Dit verzetsleger ondernam aanvallen in grotere of kleinere groepen tegen Duit se legertransporten, spoorwegknooppun ten, Gestapoposten enz. Plet grandioze hoogtepunt van dit ver zetsleger, was de opstand van Warschau in '44 die de wereld verbaasd deed staan. Het was een heroïsche strijd! van de ganse stad tegen haar gehate bezetters, een strijd op leven en dood, een verweer dat uniek is in de wereldgeschiedenis, waarin niet alleen de mannen maar ook de vrouwen en kinderen waren betrokken. Deze hoofdstad van Polen vocht 63 lange dagen, totdat zijn straten gloeiende vlampijpen zijn geworden in ravijnen van puin en zijn parken en pleinen waren her schapen in kerkhoven. Warschau beefde van verschrikking te midden van staal, bloed en puin. Het vocht totdat ruim 200.000 Poolse man nen vrouwen en kinderen het slachtoffer waren geworden van oorlogsgeweld, van Duitse represailles, besmettelijke ziekten, honger en dorst. En het moet met schaamte worden ge constateerd, dat door het opzettelijke dra len der Russen dit weergaloze heldendom tot niets anders heeft geleid dan tot een vreselijk bloedbad en de vernietiging dor stad1. Want terwijl dit alles geschiedde stond het Russische leger onder bevel van gen. Rokossowski (de huidige opper bevelhebber van het Poolse leger) stil bij de voorsteden van Warschau. Het Poolse volk betaalde zwaar voor het opnemen van deze strijd. Zes millioen Polen, of wel éen vijfde deel van de .totale bevolking, kwam gedurende de jaren 1939 1945 om. Zij vielen op de slagvelden niet slechts in Polen, doch eveneens in Frankrijk, Noorwegen,, Noord-Afrika, Italië, België, Nederland en Duitsland. Tevens vormden zij 15 procent van de totale verliezen van de Royal Air p'orce gedurende de „Batttle of Britain''. Meer dan éen millioen werden gefusilleerd of wegens ondergrondse activiteit door de Duitsers in concentratiekampen opge sloten. De Russen deporteerden vanuit de Oostelijke gebieden van Polen ongeveer anderhalf millioen Polen naar bin nen - Rusland en Siberië, waarvan1 ternauwer nood honderdduizend terugkeerden. Van de vijftienduizend Poolse officieren, in September 1939 door de Russen krijgs gevangen gemaakt, werden later 4500 vermoord in Katyn teruggevonden. En ondanks al deze offers konden de Polen hun vrijheid en werkelijke onaf hankelijkheid1 aan het einde van de oor log niet terugvinden. Reeds op de con ferentie te Teheran en daarna in Yalta en Potsdam werd Polen in een nieuwe slavernij gestort; die van Sovjet-Rusland. De bruine Nazi-tirannie is slechts ver vangen door een rode en het Poolse volk gaat voort afschuwelijke verliezen te lijden onder zijn beste zonen en doch- teren. Het ideaai waarvoor de Polen de wapens opnamen is nog steeds niet in vervulling gegaan. Zij vochten onder de leuze: „Voor Uw vrijheid en de onze'' en zij droegen veel bij voor de vrijheid van de anderen, o.a. ook van Nederland, doch helaas zonder déze voor zichzelf te verkrijgen- Ja, dit is waarlijk een treurspel en het heeft recht op onze aandacht, ons besef van bitter onrecht en groot, groot kwaad. Dat wij het niet vergeten, waartoe deze wereldstrijd is begonnen; om Polen te hulp te snellen, en hoe het is overgelaten aan de Russen, die het Duitse dwangsys teem voortzetten op hun eigen manier:.. Dat wij dit voor ogen houden is wel het allerminste wat de Poolse soldaten en het Poolse volk van ons mogen verwachten. B. S. Negerstad in Afrika atig geronk van de '1. DC6 boven Kano, i karavaanwegen in l, hoorbaar wordt, dan :ken aasgieren hun van de lemen huizen itig rond. issagier het tijdschrift ahara begon te lezen, snel een slokje neemt dronk, staat daar be- hitte stralende start- ng uitgedost man: 'n ir, die blaast op 'n met lemde, drie meter lan- klagelijke, doch door lat dan volgt, snellen n de startbaan, want, ten zal de majestueuze n dan moet de baan ;ds, voordat de DC6 is nog een ander ge- gekomen. Het is het ..M.-ers: de vertegen- ïssistent, de stations- en enkele hulpkrach - et brandende hart Ivan lamheden. Voor hen van het lijnvliegtuig ?k uit Amsterdam en tourreis uit Johannes- leen maar 80 minuten irbeid' tijdens het op- gen de Hollander, die den nog in het frisse m Schiphol, of na jn op Palmietfon- elfs even de honderd luw, en de Harmattan ogende zandnevel ver- lve iets van de ver- jen totaal andere we- jstel ook brieven mee. blanken, de kipderen n in deze leemstad te- 3 negers. Blanken, die het gouvernement van smaatschappijen en in even in stenen huizen, het helblauw van de van de omgeving af- j moskee in het cen- stad. e kinderen onder de hts gekleed in kralen re, narigheid veroor- tienduizenden tonnen ia-pyramiden, die op tedicijnmannen die vo rt tegen de rheuma- ■,11de en opzwepende i-tom in een negerdanj- :ovele kenmerken van lie eeuwenlang en »e moeizame ka thaar was en waar- rluchtvaart in luttele takt, die ontdekkings- 1 en vaak hun le- Cano, het hoofd van ïn. is een luchtvaart- eel steun heeft gege- ikoming van 't vlieg- e vorst woont in een ren door 79 echtgeno- icte op het vliegtuig le wandschilderingen ïzaal. de bevolking is de bars, biljart- en dans- golflinks en zijn be- dat echter niet boven geprefereerd, 's Za- wordt in de Club ge it de K.L.M.-ers ech- ian in de vroege mor- machine binnenkomt. genoegen van lorstelling is voorbij, 3 regens de toeschou- toe zijn uitgespoeld onberijdbaar zijn ge- ^voonnements- prlj«: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlé 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. A 1J— Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1