AXELSCHE if? COURANT Parlementair overzicht Kankerbestrijding D.D.D. Elke drie kwartier sterft een slachtoffer van deze ziekte Carbovit beschermt leren en gezondheid Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950. 64e JAARGANG No. 94. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM I Precies éen jaar geleden begonnen we jin Nederland met de afwikkeling van 't llndonesische probleem. Op 23 Augus tus 1949 opende Minister-President Drees met vijf sobere hamertikjes de Ronde Ta- el Conferentie. Eigenlijk was het een reemde conferentie, want men wist pre cies wat het einde zou zijn, nl. de over dracht van de souvereiniteit. Deze confe rentie was immers een regelrecht gevolg van de resoluties van de Veiligheidsraad ,d, 28 Februari 1949 en in het bijzonder ajn de C anadese „ruling'' di d- 23 Maart 1949. In December van het vorige jaar werd in Amsterdam de souvereiniteit aan de Republiek van dë Verenigde Staten Indonesia overgedragen. Dat is 'n feit waar iedere Nederlander zich bij neer ïoort te leggen, omdat het langs norma- e wettige weg tot stand kwam- I it de touding van de oppositie blijkt dit heel duidelijk. De Nederlandse delegatie stond echter voor het probleem langs welke weg de souvereiniteit moest worden over gedragen. Natuurlijk wenste zij dit het liefst zei te regelen, dat er nog sterke culturele en economische banden tussen iet oude moederland en de oude kolo nie zouden blijven bestaan. Daarvooi werd een „zware'' Unie prijsgegeven. Een ichte Unie zou de band, tussen Neder- and en Indonesië; d.w.z. dat er geen zwa re staatsrechtelijke banden tussen beide anden zouden bestaan. Volledige souve reiniteit was het parool van de Indonesi- siërs Een „volledig" betekende zonder binding. De vraag of de Nederlandse de- egatie haar zin heeft gekregen, is nog steeds moeilijk te beantwoorden. Zowel voor- als tegenstanders van het Rege ringsbeleid slaan de ontwikkelin gen int Indonesië met zorg gade. De overeenkomsten van de R.T.C. worden maar al te makkelijk geschonden, hetgeen duidelijk blijkt uit de opheffing van de deelstaten. De thans geformeerde een heidsstaat is in strijd met de R.T.C. Om nog maar niet te praten over de positie van de minderheden, die geen kans krij gen hun stem te laten horen. Het gist-nog in Indonesië. De machtstrijd is daar nog niet geëindigd. Zolang dat niet het geval is, zal het uiterst moeilijk zijn om te kun nen bepalen hoe de verhouding tussen Nederland en Indonesië in werkelijkheid is. Aan de andere kant blijft onze Rege ring echter volhouden, dat de overdracht van de souvereiniteit de enige mogelijk heid was, omdat we niet meer de span kracht konden opbrengen om deze oor log verder te voeren, ook al uit financi ële en economische motieven. De ge schiedenis zal hierover moeten oordelen Gunstig lijkt de situatie op dit moment echter niet. Het zou niet verwonderen als het probleem Nieuw-Guinea de kracht proef voor de Unie zou zijn. De positie van dit Nederlandse gebiedsdeel-is op en llu ae Ronde Tafel Conferentie steeds een bron van moeilijkheden geweest. Al lereerst op de R.T.C. Eerst in de laatste dagen van deze conferentie, toen men tot 's nachts vijf uur vergaderde, heeft men ten einde raad maar de volgende bepaling gemaakt: „De status quo van de residen tie Nieuw-Guinea zal worden gehand haafd met de bepaling, dat binnen een jaar na de datum van de overdracht van de souvereiniteit aan de Republiek der Ver. Staten van Indonesië het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw- Guinea zal worden bepaald door onder- handelingen tussen de Repbhek der V er. Staten van Indonesië en het koninkrijk der Nederlanden''. Nauwelijks was de souvereiniteit overgedragen, of we hoor den Soekarno de eis stellen: Nieuw- Gui nea bij ons! Het was duidelijk dat 't pro bleem nog even moeilijk lag als tevoren. Daar kwam nog bij, dat noch de C.H.G. noch de V.V.D. heeft blijk gegeven af stand van dit gebiedsdeel te willen doen- Het Hoofdbestuur van dë eerste partij nam zelfs in zijn laatste Algemene Verga dering een motie over van een dergelijke strekking. Dit is een belangrijk feit, daar voor iedere verandering van de status van Nieuw-Guinea minstens tweederde van 't aantal stemmen nodig is. En zoals de za ken thans staan, kan men gerust zeggen, dat deze vereiste meerderheid noch in de Tweede, noch in de Eerste Kamer ge haald zal worden. Op de Minister-confe rentie van 1 April werd besloten 'n com missie te benoemen die dit onoplosbare probleem moesten uitzoeken. Drie Neder landers allen professoren en drie Indonesiërs maakten van deze commis sie deel uit. Het resultaat was al even be droevend als alle pogingen voordien. Er kwamen twee rapporten met volledig te genstrijdige verklaringen. Als we trach ten het zeer uitgebreide Nederlandse rap port samen te vatten, dan blijkt: ten eer ste, dat bij een eventuele overdracht van het zelfbeschikkingsrecht niets terecht zal komen; ten tweede, dat de bevolking van dit reusachtige eiland er op achteruit zal gaan omdat Indonesië niet bij machte is om te helpen zoals wij dat waarschijnlijk kunnen; ten derde wordt betwijfeld of zen ding en onderwijs nog wel in stand ge houden zu'len worden en ten vierde zijn er bij de overdracht onlusten onder de be volking van Nieuw-GGuinea te verwach ten. Het Indonesische rapport daarente gen zegt Nieuw-Guinea te willen verlos sen van de „koloniale" banden- Men wil dit gebiedsdeel autonomie verlenen en 't bevrijden van explotatie. Ten sterkste verwerpen de Indonesiërs de gedachte van een condominium of een internatio nale voogdijschap. Over dat condominium is de laatste dagen heel wat te doan ge weest. Dit moeilijke woord wil niet anders betekenen dan een gemeenschappelijke- souvereiniteit van twee of meer staten over éen gebiedsdeel Deze twee staten zouden dan moeten zijn Australië en Ne derland. Het is een bekend feit, dat de Verenigde Staten van Amerika voor dit denkbeeld zeer warm lopen. Terecht wordt daar Nieuw-Guinea beschouwd als een eiland van strategisch belang. En strategische punten heeft Amerika no dig na het vele falen in haar Verre .Oosten politiek. Een groot voordeel van zulk een condominium is, dat dë grenzen zullen wegvallen. Dat het Australische en het Nederlandse deel éen geheel zullen wor den. Wellicht éen bolwerk tegen het op dringend communisme, daarbij niet verge- rcna de bevolking te helpen. Deze gedachte reeds vele maanden geuit, doch tot het moment waarop wij dit schrij ven nooit officieel weergegeven, zal met zorg moeten worden bestudeerd- Een der keuzen is ongetwijfeld: de Unie of Nieuw-Guinea En dan zal men moeten bepalen of deze Unie die pas 8 maan den bestaat werkelijke waarde heeft. En of de waarde zo groot! is, dat men daarvoor Nieuw - Guinea zal kunnen prijsgeven. Het is een probleem, dat met de dag onoplosbaarder schijnt. (Nadruk verboden.) Kanker is een ziekte, welke boven de leeftijd van 40 jaar in veelvuldigheid toe neemt. Dit is vooral toe te schrijven aan de verlenging van de gemiddelde levens duur, welke in Nederland 100 jaar gele den nog geen 40 bedroeg, doch nu reeds tot 67 is gestegen. Er overlijden nu per jaar ongeveer 14000 Nederlanders aan kanker. Men kan het aantal nieuwe pa tiënten per jaar in ons land schatten op ongeveer 18.000. Niet alleen het verschil in leeftijdsopbouw van de bevolking is oorzaak van het toenemen van kanker. Er bestaat een toeneming van sommi ge orgaankankers onder invloed van scha delijke, van buitenaf inwerkende facto ren; zo wordt de toeneming van longkan ker in verband gebracht met het sigaret ten roken. Men denke aan de invloed van teer op het ontstaan van huidkanker. Op het in Juli te Parijs gehouden vijfde in ternationale kankercongres werd er voor al van Amerikaanse zijde op gewezen dat 95 pet. van de patiënten met longkanker zoware rokers zijn en 90 pet. sigaretten rokers. Landen als IJsland, waar tot vóór 1940 weinig sigarettten werden gerookt, vertonen de laagste sterftecijfers aan kanker, In de toekomst zal men op grond van de wetenschap, dat bepaalde factoren kankerverwekkend kunnen werken, prae- ventieve maatregelen kunnen treffen. De ze zullen echtergebaseerd moeten zijn op fundamenteel wetenschappelijk on derzoek.. Internationale samenwerking op dit gebied heeft plaats door het Interna tionaal Comité voor Wetenschappelijk Kankeronderzoek, waarin Dr. Korteweg uit Amsterdam als afgevaardigde voor Nederland zitting heeft. Dit comité is tevens het adviserend lichaam van het Internationaal Verbond tegen de Kanker. De maatschappelijke betekepis van kanker is groot. Reeds werd op het gro te aantal zieken en op het sterftecijfer gewezen. Ook het arbeidsverlies is zeer aanzienlijk, daar 40 pet. van de kankerge vallen wordt vastgesteld beneden de leef tijd van 65 jaar, dus bij de arbeidende be volking. Millioenen worden per jaar uit gegeven aan de behandeling en verple ging van kanker. Bestrijding dezer ziek te is dus een economisch belang voor on ze samenleving van de eerste orde. Kankerregistratie. Vóór alles is nodig een goede kanker registratie in Nederland Onze kennis om trent de aard van de kanker is onvol doende en in het bijzonder schiet onze kennis nog te kort inzake de resultaiert van de verschillende behandelingsmetho den. Daarvoor is het nodig nauwkeurige gegevens omtrent de kankergevallen te verzamelen en deze statistisch te verwer ken. De instelling van een zodanige re gistratiedienst is in voorbereiding. Hier ligt met name een taak voor het Rijk. Of de behandeling een chirurgische is of uit radium- of Röntgenbestraling be staat, dan wel dat een apdere methode wordt toegepast, vroegtijdige herkenning van de ziekte is van overwegende in vloed op het resultaat van de behande ling. Wat een goede en intensieve voor dichting in deze vermag, bewijst o.a. Ame- 'rikal1 Zo daalde in Massachuets het tijds verloop tussen het optreden der eerste ziekteverschijnselen en het eerste bezoek bij de artsi van 6,5 maand in 1927 tot minder dan 3 maanden in 1945; het aan tal personen dat medisch advies vraagt binnen 1 maand na de eerste symptomen nam met meer dan de helft toe. Een an dere Amerikaanse ervaring op het ge- van de vroege herkenning van kanker is die van de Health Maintenance Cancer Prevention Services, bij welke dienst zich grote groepen van personen, die zich van geen ziekte bewust zijn, vrijwillig op vaste tijden laten onderzoeken. Ee 1 groot aantal gevallen van kanker werd op de ze wijze zeer vroegtijdig ontdekt Ook het Röntgenologisch bevolkingsonderzoek op tuberculose levert niet vermoede geval len van kanker der borstorganen op, veelal nog in een vroeg stadium. Bij een onderzoek van twee millioen personen in Engeland werden op deze wijze 257 ge vallen van kanker ontdekt. Grote kapitalen nodig. De arbeid voor de kankerbestrijding vraagt grote kapitalen- De inrichtingen in ons land zijn ten enenmale onvoldoen de gehuisvest. De bouw van een nieuw Kankerinstituut, waar een radio-thera peutische afdeling van 100 bedden wordt opgenomen, benevens een laboratorium, Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist eD sterkt de huidweefsels. geoutilleerd voor het meest moderne on derzoek en een sociaal-medische afdeling waar onder meer de centrale registratie voor ons land in wordt ondergebracht, is urgent. Organisatie, voorlichting, wetenschap pelijke arbeid, nieuwbouw, dit alles is noodzakelijk en mogelijk, mits het begin kapitaal van het Koningin Wilhelmina fonds van f 2.oco.ooo tot een veelvoud aangroeit. Dezer dagen wordt in Ne derland de jaarlijkse collecte gehouden voor de kankerbestrijding, waardoor el ke inwoner van ons land in de gelegen heid zal komen zijn bijdrage te leveren in de strijd tegen deze gevreesde volks ziekte. Het Koningin Wilhelminafonds. De Siichting van het Koningin WilheP minafonds als nationaal huldeblijk van 't Nederlandse volk ter gelegenheid van 't 50-jarig regeringsjubileum der Koningin in 1948 is een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de kankerbestrijding ge weest. Een oprichtingskapitaal van twee millioen gulden werd bijeengebracht met als doel: de werkzaamheid van het Ne derlandse Volk en deszelfs Overheid op het gebied der kankerbestrijding te be vorderen en te steunen. Zij tracht dit doel te bereiken «door het verlenen van finan ciële steun 'aan instellingen, organisaties of personen, .die zich, hetzij met het on derzoek naar de oorzaken, hetzij met de daadwerkelijke bestrijding van kanker be zig houden. Samen met het reeds hier- vouf genoemde Nederlandse KankerLn- stituut voert de Verenigjing „Koningin Wilhelminafonds" de fondsenwerving. Gaf Koningin Emma Haar naam aan de tuberculose-bestrijding de naam van Koningin Wilhelmina zal voortaan in éen adem genoemd worden/met de kanker bestrijding. Geïnspireerd door een koninklijk voor beeld wordt thans met kracht aan ver dere versterking van het fonds gewerkt- Zeker, een beginkapitaal van twee mil lioen gulden is heel mooi, maar zoals uit het voorgaande wel gebleken is, zijn er \oor een doelmatige kankerbestrijding ve le, zeer vele millioenen nodig. Naast het geen de Overheid kan doen, moet daar om een beroep gedaan worden op het Nederlandse volk. Dat dit beroep weer klank vindt, blijkt wel uit het feit, dat de Vereniging Koningin Wilhelminafonds thans reeds over 742 plaatselijke afdelin gen en contactpersonen kan beschikken Reeds 585 genieenten hebben zich bereid verklaard een vaste contributie van een 1/2 cent per inwoner te geven. Ook van ondernemerszij'de wordt steun ondervon den. Zo gaf de Koninklijke Shell bij haar 60-jarig jubileum het waarlijk vorstelijk bedrag van vijfhonderdduizend gulden voor de kankerbestrijding. Daarnaast ech ter is ook de kleinste gift welkom. Op, velerlei wijzen blijkt de bevolking inder daad mede te leven. Voetbalwedstrijden, bridge- en klaverjastoumoois, collecten op bruiloften enz. worden georganiseerd! ten bate van het fonds. De N.C.R.V., oogstte groot succes met de „Haak-In" actie voor de kankerbestrijding. Zo zou den nog vele voorbeelden genoemd kun nen worden; in elk geval is wel gebleken dat de Vereniging met recht een nationa le vereniging genoemd kan worden, te meer nog, daar in het bestuur alle gees telijke en maatschappelijke Stromingen vertegenwoordigd zijn en in de beste ver standhouding samen de strijd aangebon den hebben tegen deze volksvijand de kanker. Is nu ook niet elk lid van onze bevol king verplicht zijn bijdrage te leveren, straks in de collectebus of anders op gironummer 26000 van het Koningin Wil helminafonds te Amsterdam. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlè 11. 1.55. Buitenland 11. 2. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn Ijuaxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere Tegel meer 12 cent extra. bfj voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbt.ie- kool in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt. Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1