KLERK BEUL Mantels en Swaggers in alle prijsklassen! Wij Fa I Eén vingerdr Fa. J. C. Vink i De ree Jules Verne# de profeet Fa. J. C. VINK Boekhandel AXEL Voor het a.s. seizoen brengt VISSER-KOOLE weer een Enorme keuze groen: Profiteer één blik Op 28 Augustus a.s. hopen onze geliefde ouders hun zilveren huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen, Roos, Ria, Piet PEETERS. Axel. Aug. 1950. Noordstraat 42. Na 1 uur .Centrum" Zeestraat, Axel. EN HIMMLER VAN NABIJ door Dr. Felix Kersten. Prijs f 5.90. VISSER-KOOLE brengt in de KLEINPRIJSSERIE ellegante door-draag-mantels van prima velours, geheel op Wii U kui GROENT .v. en zwart wo rood of blauw of groen. "Super Norm 4-kleurenpot werkt vol-automa 1 2 3 4 Sterke gepatenteerde constructie garandeert jarenlang feilloos gebruik. In Cro-meta vanaf f 15. Ook verkrijgbaar in doublé en zilver. Ook voor „Super NORMA* GevraagdEen 2e keukenfornuis (liefst Prieven onder no. 10! het Bureau van dit b UIT ONZE OMGEVING. AXEL Concerten. On 31 Augustus zal per gelegenheid van de jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- taina door onze beide plaatselijke muziek verenigingen worden geconcerteerd op de Markt. Van 8 - 9 uur zal de Harmonie „Concor dia'' concerteren. (Een programma had den wij bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet ontvangen). Van 9 - 10 uur zal door de Chr. Mu ziekvereniging „Hosanna'' een nationaal programma worden uitgevoerd. Dti is het eerste optreden van „Ho sanna"' sedert de omzetting tot een fan fare-corps. Auto tegen gevel aangereden. Zaterdagavond na afloop van de markt reed een op het Marktplein geparkeerde auto bii zjjn vertrrek achteruit tegen het winkelpand van de fa- Antheunis. Win kel en auto weden, hoewel niet ernstig, beschadigd. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak. Herbouw op de l'Azcie Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een watergasfabriek op de terreinen van de C.N.A. te Sluiskil. Het betreft hier nog steeds herstel van oor logsschade, want de vroegere watergas fabriek werd door de Duitsers bij het leegroven van de fabriek weggevoerd. Gedeelten van de installaties zijn in Polen teruggevonden, maar lang niet alles. In de watergasfabriek wordt gas gepro duceerd uit cokes en water, welk gas dan dan weer benut wordt bij de fabricage van kunstmeststoffen. Wanneer de nieuwe fa briek gereed zal zijn, hetgeen naar men verwacht, volgend voorjaar het geval zal zijn, zal de productie van kunstmest stoffen weer aanmerkelijk kunnen worden opgevoerd.. Ook het aantal arbeiders zal dan weer met ca. 50 kunnen worden uit gebreid. Gevonden voorwerpen. Een broche JJ. Heijnsdijk, Julianastr. 48; een damespolshorloge en een broche L.H'.N. Huster Crijnssenstr- 18; een bal C. van Driel, Singelweg 41; een bruin grijs damesjasje, C. Hamelink, P.-Paulus- straat 13; een deursleutel, P. Pieterse, Oosterstraat 60. Wereldcongres Dierenbescherming. Maandag werd in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin in het Kurhaus te Scheveningen onder voorzitterschap van dr. mr. W. Tlugenholtz het wereldcon gres voor Dierenbescherming geopend. Het congres nam een aantal resoluties aan, waarvan enkele betrekking hebben op dierentuinen. De deelnemers zijn van mening, dat de we.enschappe'ijke dierentuinen beperkt moeten woden tot een op elke 15 mil- lioen inwoners en dat alle niet weten schappelijke commerciële dierentuinen en dergelijke instellingen afgeschaft dienen te worden. In e^n andere resolutie werd stelling genomen tegen het vertonen van gedresseerde dieren in circussen. De namen van Enge lands jongste Prinses- De namen van het laatst geboren En gelse prinsesje luiden Anne Elisabeth Alice, Louise. De werkgelegenheid in juli. Gedurende de maand Juli daalde het aantal geregistreerde mannelijke werklo zen van 60.643 tot 56.443, t.w. 42.531 ge heel werklozen (vorige maand 42.647), 13.68/ tewerkgestelden bij een object var) de Dienst Uitvoering' Werken (17.734) eIJ 225 wachtgelders (262). Wegens het zomerseizoen daalde de werkloosheid in nagenoeg alle bedrijfs takken Het aantal werklozen in de land bouwsector daalde van 6672 tot 4813. Het loof- en vlastrekken, het vlasbindep en de koren- en aardappeloogst verschat te veel arbeid o.m. ook aan ongeschoolde arbeiders. Wegens groter bedrijvigheid in de bouwvakken (daalde de werkloosheid hier van 5751 tot 5195. Het aantal werk lozen in de voedings- e(i( /genotmiddelen industrie daalde van 3067 tot 2614 o.m. door de campagne in de conservenfabrie- ken en een lichte opleving in de sigaren- industrie. Hief: aantal ingeschreven metaalarbei ders nam toe van 4972 tot 5332. Deze stij ging wordt veroorzaakt iddafó, die.inschrij ving van jeugdigen, die zojuist de am bachtscholen verlieten- Overigens heerst er werkloosheid onder de automonteurs en de electriciëns en onder de hulpvak arbeiders in de metaalindustrie (de zgn. „handlangers"). Het aantal werkzoe kende handels- en kantoorbedienden nam van 7846 toe tot 8294 eveneens door in schrijving van jongelieden, die de scholen verhelen. Door het aflopen van de veen- campagne steeg het aantal werkloze losse ongeschoolde arbeiders daalde van 9529 5t°t 8547. Op 31 Juli stonden 3837 gedemobiii- seerden als werkloos ingeschreven bi) do arpeidsbureaux tegen 3815 op 30 Juni. Zij genie'en prioriteit bij de arbeidsbemid deling. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 20.809 tot 21.249. Totaal aantal werklozen eind Juli 1949 42788; eind Juni 1950 60643; eind |u!j '95° 56443; eind Juli 1950 per 1000 mnl. inwoners 11. Voor Zeeland waren de cijfers resp.493 662, 599, 4. Regionaal bezien blijkt de werkloosheid het grootst in de provincie Drenet met 35 werklozen per 1000 mannelijke inwoners en het geringst in Zeeland met 4. Voor Nederland bedraagt dit cijfer u. Het aantal geheel werkloze vrouwen nam van 3832 toe tot 4330. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18550 tot 18225. Een fantastische toekomst wacht de mensheid... het poolijs smelt dank zij de atoomkracht., millioenen ha. vruchtbare grond worden gewonnen., de mens kan het weer beheersen en hij kan woestijnen veranderen in tuinen... interplanetaire rei zen worden mogelijk, racketten snellen naar Mars en Venus, er komt een grote internationale regering die haar zetel in de V.Si. heeft en die eeuwige vrede zal verzekeren.... Wij kunnen U geen ongelijk geven, als U een beetje wantrouwend zou staan te genover deze voorspellingen, ook al wer den ze U gedaan door een vooraanstaand geleerde. Maar, als zii nu een afkomstig waren van de man, die lang geleden voor speld heeft, dat wij al die moderne „won deren" zouden bezitten, welke wij thans kennen? De man, die meer dan 50 jaar atoomkracht noemde een halve eeuw voor geleden over televisie sprak; die de de eerste atoombom werd vervaardigd, en die voor zijn geestesoog pijlsnelle vlieg tuigen zagen, in de dagen, waarin de ge- broeder Wright nog vliegers oplieten? Het is geen wonder, dat wij, als er iets heel vreemds wordt ontdekt, zeggen: Het lijkt wel een verhaal van Jules Verne. En het is dat ook bijna altijd. Zijn voorspel lingen doen zo modern aan, dat wij ons moeilijk kunnen voorstellen dat hij in 1828 geboren werd en dat hij leefde in 'n tijd zonder film, radio, televisie, vlieg tuigen en zelfs zonder auto's- Verne schreef reeds over atoomkracht, lang. voor Madame Curie begon met de bestu dering van radium en lang voor Marconi peinsde over het draadloos verspreiden van berichten. Met griezelige juistheid was hij de wetenschap een halve eeuw voor. Neem b.v. eens de grote sterrewacht op Mount Palomaj-. Die is op dit ogenblik nolg altijd nieuws voor de kranten en het heeft ook heel wat hoofdbrekens gekost voor men dit ingewikkelde bouwwerk ge construeerd had. En toch was de idee niet nieuw; Jules Verne had haar reeds lang geleden. Vijf en zeventig jaar geleden deed hij zijn lezers verstomd staan over de be schrijving van een verbazingwekkende super-telescoop. Verne's enorme hemel- ontleder stond in het westen van Ameri ka; de huidige telescoop staat in Califor- nië. De telescoop van Verne nad een re flector met een middenlijn van 4.90 m.; die op Mount Palomar is bijna 5 m. Op bepaalde unten klopt de beschrijving der beide telescopen Eijna woordelijk. Op het ogenblik razen luchtreuzen over de oceanen en schrijven de kranten lan ge verhalen over het reddingswerk ver richt door hefschroefvliegtuigen. Voor i

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2