AXELSCHE COURANT Parlementair overzicht D.D.D. AXELSCHE H COURANT HERINNERING Bij de 70ste verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina Frankering bij abonnement Axel r ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950. 64e JAAR GANG No. 94. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Precies éen jaar geleden begonnen we in Nederland met de afwikkeling van 't haald zal worden. Op de Minister-confe rentie van 1 April werd besloten 'n com- nale voogdijschap. Over dat condominium is de laatste dagen heel wat te doen ge weest. Dit moeilijke woord wil niet anders betekenen dan een gemeenschappelijke- souvereiniteit van twee of meer staten over éen gebiedsdeel Deze twee stater Geneesmiddel tegen ^aandoeningen. poriën, doet de iren, verfrist en huidweefsels. Frankering bij abonnement Axel. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 64e JAARGANG No- 93. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM En vreugde heerste in het land, al? in het paleis van den ouden Koning, waar het zo lang stil en somber was geweest en nu de kinderlach door de ruime za len en gangen weerklonk. Maar het meest was het Koninklijk Ge zin niet in het paleis te 's Gravenhage, maar woonde buiten op het lustslot ,,Het Loo'' bii Apeldoorn. Zo was het toen, en zo is het ook nu nog. Zo werd het kleine Prinsesje Wilhel mina opgevoed: zo leeft ook thans weer Prinses Wilhelmina, nu Zij na een werk zaam leven geniet van een welverdiende rust. Prinses Wilhelmina treedt na Haar troonsafstand1 weinig meer op de voor grond. Doch het Nederlandse volk zal bii de viering van Haar 70-ste verjaardag weer ondubbelzinnig tonen, dat Koningin Wil helmina nog steeds in aller harten woont. Nimmer s er een 31e Augustus geweest, die niet door ieder rechtgeaard Neder- langer werd gevierd als een feestdag, al ook achterwege blijven. Zo zal het ook nu zijn, op deze gedenk waardige dag. Wij zouden niet handelen in de geest moesten uiterlijke feestelijkheden soms van deze Moeder des Vadertands, indien wij bij deze jaardag luidruchtige feesten gingen organiseren. Alom zal dè driekleur wapperen met de Oranjewimpel als symbool van onze hoogachting en trouw. Wij zullen Haar levensloop volgen io kranten en gedenkboeken, die herinneren aan blijde en droeve dagen jHet Prinsesje op Vaders knie, het zon netje van den grijzen koning, wien twee zoons uit zijn eerste huwelijk in enkel? jaren tijds door de dood waenr ontvallen- Dan de overbekende foto: de prinse? met haar ponnv, en daarna samen met Haar Hoogvereerde Moeder, Koningin Emma, beiden in zware rouw over de ge liefde echtgenoot en vader. Doch Konindin Emma doet alles, om het leven van Haar dochtertje op te vro lijken, maar ook rust op Haar de zware taaie, Haar voor te Dereiden op de Ho ge roeping, waarvoor Zij is bestemd. Koningin Emma zal als Regentes de taak van Haar dochter op zich nemen# totdat deze op 18-jarige leeftijd zelf de regering zal aanvaarden- Als andere kinderen heeft de Prinses haar poppen en haar keukentje, doch ook haar boeken en haar lessen- Tesamen met haar Moeder reist Zij door Nederland en maakt op velerlei wijze ken nis met Haar volk. Wij zien haar zelfs in een flatterend Fries costuum- Ook wordt Zij een flinke amazone. En als zij op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt inge huldigd, kan Zij rekenen op de steun van het gehele Nederlandse volk, dat Haar heeft gadegeslagen in haar doen en laten en heeft liefgekregen als zijn naaste ver wanten. Grote blijdschap was er in het gehele land, toen onze Koningin op 20-jarige leeftijd haar verloving bekend maakte, en niet lang daarna, op 7 Februari 1901 het huwelijk werd voltrokken tussen Ko ningin Wilhelmina en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Nog groter was de blijdschap, toen ruim twee jaar later, op 30 April 1909 het huwelijk werd gezegend door de geboorte van een dochtertje We konden nu spreken van een Konink lijke familie. De band tussen volk en vors tenhuis werd steeds hechter. Voor grote rampen bleven wij geduren de de regering van Koningin Wilhekrima lang gespaard. Er heerste welvaart in hef land. Vriendschappelijke betrekkingen werden onderhouden met de nabuursta- ten. Bezoeken en tegenbezoeken wer den afgelegd. Voor de eerste wereldoorlog bleven wij gespaard, hoewel die ook hier grote zor gen baarde. Gedurende de mobilisatie bezocht de Koningin Haar soldaten op de meest af gelegen posten. Niets ontging aan Haar belangstelling. Bij de watersnood in Zeeland, bij de cy cloon in Borculo, bii scheepsrampen, o- veral toonden Koningin, Prins en Konin gin-Moeder zich éen met het volk In 1934 overleed, algemeen betreurd, de Koningin-Moreder, en enige maanden later werd ook Prins Hendrik, na een korte ongesteldheid, ten grave gedra gen. Twee vrouwen bleven eenzaam achter. Doch na een tiid van rouw gloorde ten slotte weer een blijde toekomst De verloving en het huweljjk van haar dochter in Februari 1,937 moeten onze Vorstin een grote voldoening hebben ge schonken en ook mocht Zij de geboorte van twee kleindochters onder gelukkige omstandigheden beleven. De derde telg van het Kroonprinselijk Paar zag onder geheel andere omstandig heden het levenslicht. Op wreede wijze werden Koningin en volk door de Tweede Wereldoorlog ge scheiden. Donkere jaren volgden. Maar ook in die donkere dagen, bleven Vorstin en volk éen. Het waren de moei lijkste jaren van Haar leven, doch nimmer heeft Zij in die viif lange en bange jaren het vertrouwen in de toekomst verloren. Hoewel gescheiden leefde de Koningin met en voor Haar volk en Haar land. Tot het Haar tenslotte werd gegeven om terug te keren in dat land waaraan Zij Haar beste krachten wijdde. Moge het Haar gegeven zijn, nu Zij het Koningschap op de jongere schouders van Haar dochter, Koningin Julana heeft BEDRIJFSGROOTTE EN EIGENDOMSVERHOUDINGEN IN DE LANDBOUW Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie het licht doen zien, waarin een uitvoerig overzicht wordt ge geven van de bedrijfsgrootte en de eigen domsverhoudingen in de landbouw, welk overzicht is gebaseerd op de in 1948 ge houden Mei-inventarisatie voor Ihnd- en tuinbouw en dat tevens aansluit op de on derzoekingen naar het grondgebruik zo als die in 1910, 1921, en '30 zijn verricht door de Directie van de Landbouw. Blijkens dit overzicht daalde het aan tal grondgebruikers in de periode 1930- 1948 slechts in geringe mate, nl. van 372toöo tot bijna 370.000. Binnen dit to taal kunnén echter tal van verschuivi|n- Igen worden waargenomen. Het aantal grondgebruikers met meer dan 1 ha. cul tuurgrond steeg namelijk van 234.000 tot 245.500. Daarvan liep het aantal grond gebruikers met bedrijven van 1-5 ha. te rug van 110.500 tot 106.000 hetgeen een vermindering betekent van ca. 4 procent. Hiertegenover staat, dat het aantal in de grootteklassen van 550 ha. toenam van i2ii(boio tot 137.000 of wel met ca. 13 procent. Het aantal bedrijvengroter dan 50 ha daalde van 2651 in 1930 tot 2371 in 1948, of met 10.6 procent. Het blijkt dat zich in een concentratie voltrekt inde „middenbedrijven, vooral in de grootte klasse van 1020 ha. Aantal landarbeiders afgenomen. Bij de indefling naar beroep blijkt het aantal landbouwers (met 1 ha. en meer cultuurgrond) en tuinbouwers te zijn gestegen ten koste van het aantal landar beiders (met inbegrip van de landbouwers met minder dan 1 ha. cultuurgrond) en de „buiten de landbouw staande'' grondge bruikers. Het aantal personen, die hun hoofdberoep in de landbouw hebben steeg met 22.000 tot 197.000, met hoofd beroep tuinbouw met 14.000 tot 38.500. Daarentegen daalde het aantal landarbei ders met 7.800 tot ca. 49.000; het aan tal der buiten de landbouw staande grondgebruikers verminderde met 31.000 tot 85.000. i De oppervlakte cultuurgrond welk? door de in 1948 getelde grondgebruikers werd geëxploiteerd bedroeg 2.401.000 ha. tegenover 2. 150.000 ha. in 1930. Van de in 1948 beschikbare oppervlakte werd 1.027.0D0 ha. in eigendom geëxploiteerd en 1.374.000 ha. verpacht. Dit beteken}' derhalve een vermindering (t.o.v. 1930) in de eigendoms - explotatie van ca. 69.000 ha. en een toename van de pacht- exploitatie met 319.000 ha. De verhouding pacht eigendom blijkt derhalve in de periode 1930—1948 sterk te zijn gewijzigd. Werd in 1930 nog bijna 51 procent van de totale oppervlakte cul tuurgrond door de eigenaren geëxploi teerd, in 1948 bedroeg dit percentage nogi geen 43 Deze veranderingen gelden niet alleen voor die gebieden, waar van ouds de pacht een grote plaats innam, zoals in de provincies Friesland en Zeeland, doch ook op de zandgronden, zoals in Overijsel. Gelderland en Noord-Brabant, is de ei- 5 dat zich een concentratie voltrekt in de gendomsexplotatie vrij sterk afgenomen. overgedragen, nog lange tijd van Haar welverdiende rust temidden van het volk dat Haar zo lief heeft, te genieten- et meest moderne on- iaal-medische afdeling ie centrale registratie ordt ondergebracht, is dichting, wetenschap- Buwbouw, dit alles is gelijk, mits het begin- voningin Wilhelmina- 000 tot een veelvoud lagen wordt in Ne- se collecte gehouden t rij ding, waardoor el- s land in de gelegen- bij drage te leveren in :ze gevreesde volks- Wilhelminafonds. het Koningin Wilhel- inaal huldeblijk van 't er gelegenheid van 't ibileum der Koningin Lgrijke mijlpaal in de kankerbestrijding ge- ingskapitaal van twee 'd bijeengebracht met lamheid van het Ne- deszelfs Overheid op ikerbestrijding te be ten. Zij tracht dit doel :t verlenen van finan- tellingen, organisaties h, hetzij met het oo rzaken, hetzij met de rijding van kanker be- met het reeds hier- sderiandse Kankerin- ereniging „Koningin Ie fondsenwerving. nnra Haar naam aan rijding de naam van ia zal voortaan in éen rden/met de kanker- - een koninklijk voor met kracht aan ver- n het fonds gewerkt- ipitaal van twee mil- mooi, maar zoals uit 1 gebleken is, zijn er kankerbestrijding ve ren nodig. Naast het- ean doen, moet daar- daan worden op het Dat dit beroep weer- rel uit het feit, dat de jin Wilhelmirtafonds 2 plaatselijke afdelin- anen kan beschikken :n hebben zich bereid contributie van een r te geven. Ook van ordt steun ondervon- inklijke Shell bij haar et waarlijk vorstelijk ïderdduizend gulden ijding. Daarnaast ech- »te gift welkom. Op, de bevolking inder- Voetbalwedstrijden, istoumoois, collecten vorden georganiseerd fonds. De N.C.RVU s met de ,,Haak-In'' :rbestrijding. Zo zou- relden genoemd kün- geval is wel gebleken ret recht een nationa- :md kan worden, te- ret bestuur alle gees- ippelijke Stromingen jn en in de beste ver- 1 de strijd aangebon- deze volksvijand de k lid van onze bevol- bij drage te leveren, ebus of anders op. an het Koningin Wil- isterdam. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. lndlè 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn ^luaxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Indonesisch*!- tIn --■xa Anonis. miccjif» to L f Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kinine Advertentiên ^iü^ximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1