IVOROL verhoogt de bijt- en kauwkracht van tanden en kiezen s Canada, een twee-talig land De schijn gered. Gen Fa. UIT ONZE OMGEVING. Postzegelactie. Het I.K. B. (Inter-Kerkelijk Bureau) heeft een landelijke postzegeiactie geor ganiseerd ten bate van door de oorlog getroffen kerkgebouwen. De opbrengst wordt verdeeld naar verhouding van de schade. De postzegels zijn overal verkrijg baar- op de postkaentoren, de actie duurt tot 15 September a.s., terwijl de postze gels geldig zullen zijn tot 31 December 1951, zodat een behoorlijke voorraad ze gels kan worden aangeschaft. Ook in Axel wordt door verschillende protestantse kerkgenootschappen en door de Rooms-Katholieke kerk aan deze ac te deelgenomen. Op gezettte tijden nemer) daartoe leden van deze kerkgenootschap pen zitting in het postkantoor voor de verkoop van deze zegels Opening nieuwe zaak. Ook de Axelse groentehandelaren blij ken met hun tijd mee te gaan- Werd en kele weken geleden de gemoderniseerde zaak van dhr. Willemsen geopend, nu komt ook in het centrum van Axel, in de Noordstraat een geheel aan de eisen des tijds voldoende groenten- en fruitzaak. De fa Jansen, die reeds 23 jaar de groenteverkoop in de Noordstraat bij de heeft, is er in geslaagd een nieuw pand te bemachtigen, waar nu de zaak in een grotere ruimte zal worden voortgezet. De winkel is aanmerkelijk groter gewor den dan vroeger, waardoor voor publiek en verkoper een aantrekkelijke verkoop ruimte is ontstaan, modern en fris inge richt, en vele mogelijkheden biedend voor een practische en aantrekkelijke berging van zowel verse groenten en fruit als de- zelfde artikelen in flessen, blikken, enz. Een moderne menglichtverlichting geeft de zaak ook in donkere uren een licht er? zonnig uitc'ijk. Sue ialiteit van de fa. Jansen blijft ook n de verkoop van verse groenten en fruit eigen kwekerij, waar het gehele jaar wuiUi ^e?' rgd voor diverse groente- eg fruitsoorten, die in de diverse jaargetij der?' woren gevraagd. Voor de speciale attractie's aan de ope ning verbonden verwijzen wij naar onze aidvertentierubriek in dit nummer. Ongelukkige val De heer M. W. V. alhier kwam bij eer? val met zijn bromfiets zo ongelukkig te recht, dat zijn heupbeen werd bescha digd. Bij onderzoek in het ziekenhui? werd operatief ingrijpen noodzakelijk ge acht om blijvende mankheid te voorko men. Benoemd. Tot waterbouwkundig opzichter is benoemd bij „Het Vrije van Sluis'' onze stadgenoot, dhr. M. Jansen. De alhier gehouden collecte voor de stichting Christelijke Blindenhulp heeft opgebracht fl- 2159.32. Groie belangstelling. De modelwoning dje door de fa. Naev,e werd ingericht in een der montagewo ningen nabij de Kerkhoflaan te Terneuzej werd in de korte periode dat zij voor be zichtiging was opengesteld, door ruim 7800 belangstellenden bezocht. Predikbeurten. Zondag 27 Augustus 1930. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings 2 30 uur Ds Starrenburg van Sluiskil. Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds D„ 'Zemel. Geref. Kerk (Ds. J. Scharpstr. 1) 10 uur en 3 uur Dr. A. de Bondt, van Kam- pdnk Geref. Gemeente: 10 uur en 2.30 uur Lees dienst. Gevonden Voorwerpen, Een Jongensslipover, Nieuwstraat 38/ een damesmantel (op het strand te Cad- zand) Rijkspolitie Axel. Druk bezoek. Zaterdagavond werd, nadat H.M. de Koningin het gerestaureerde deel offici eel had geopend, het gerestaureerde deej van het Middelburgse stadhuis ter bezich tiging opengesteld 1 Naar schatting hebben in een tijdsver loop van 21/2 uur ca. 18.000 mensen van dleze gelegenheid gebruik gemaakt. Nieuw stadhuis te Aarden burg. Aardenburg krijgt een nieuw gemeente huis. Zoals bekend werd het oude in de oorlogsdagen van 1944 eerlijk gehagend en tot dusverre slechts provisorisch her steld. Het plan voor het nieuwe gemeente huis, dat hoewel eenvoudig, toch doel matig en vriendelijk beloofd te worden Canada is een land met twee officieel erkende talen, namelijk het Engels en het Frans. Zolang onze emigranten nog 051 vaderlandse bodem zijn, zijn zij maar al te geneigd elke gedachte aan het leren van de vreemde taal weg te wuiven- Zo dra zij echter in het nieuwe land voet aan wal hebben gezet en dus immigrant zijp geworden, bemerken zij hoe belangrijk de taal is. De man moet de namen van ge reedschappen en materialen kennen, om van de nieuwe maten en gewichten niet te spreken. De vrouw moet haar bood schappen kunnen doer/ het geld kennen, enz. Emigranten doen er daarom goed aann zo spoedig mogelijk te beginnen mejt het leren van de taal. Zij zullen er tzich- zelf dankbaar voor zijn- Welke van deze twee talen de emigrant moet leren, hangt af van de plaats waar hij straks zal wonen- In Quebec en injsom- mige streken van de andere provinncies wordt Frans gesproken, overal elders En gels. Daar de Canadese Regering er veel prijs op stelt dat de immigranten zo spoe dig mogelijk „ingeburgerd'' zijn, worden er in Canada van overheidswege taalles- Mi JNHARDTJ ES: RE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.40en 75ct is van de Baarnse architect Wentink, die Dinsdag in het openbaar heeft aanbe steed het slopen van het oude gebouw en het bouwen van het nieuwe op dezelf de plaats aan de Grote Markt. Er waren 13 inscrijvingen (binnengekomen, waar van er 3 onder de begroting (fl- 114.620,) bleven. 1 Blank kalfsvlees. De omstandigheden lenen er weer toe, dat de boeren melk ter beschikking heb ben en dat de kalveren weer volop ge mest kunnen worden, waarbij de noodlot tige omstandigheid komt,, dat ze dan te vens in donkere zeer kleine ruimten wor den opgesloten om blank kalfsvlees te produceren. Dierenbescherming streeft reeds lang naar verbod, maar waar dit nog niet is bereikt, richt zij zich tot de huisvrouwen om niet, door vraag naar blank kalfs vlees welk vlees bovendien niet zo gezond is als vlees van normaal geweide 'dieren deze, voor de diertjes zo fatale m«stmethode, te bevorderen. sen gegeven en cursussen in burgerschap. Een en ander wordt geregeld dbor d'e provinciale departementen van onderwijs. In de grote centra en in de dichtbevolk te gebieden worden geregeld cursussen georganiseerd onder toezicht van bevoeg de onderwijzers. De cursisten krijgen eerst les in Engels of Frans. Wanneer zij de eerstte beginselen var de taal machtig zijn, gaan zii verder met het bestuderen van de Canadese geschiedenis, staatsin richting en andere onderwerpen. Als de cursus voltooid is, heeft de „nieuwe Ca nadees'' jiiet alleen een goed begrip van Frans of Engels, maar is hii ook beter op de hoogte van het dagelijkse leven Li? Canada. Deze' lessen zijn beslist van grote bete kenis voor de immigrant wanneer hij de Canadese nationaliteit wenst aan te vragen. Naast de overheid organiseren kerken, „service clubs'' en verenigingen lessen, met hetzelfde doel en op dezelfde wijze. Deze particuliere lessen geeft mep gewoonlijk in 5treken, waar het gouver nement geen cursussen geeft- In sommi ge mijnwerkerskampen b.v. geeft de on derneming lessen met door het gouver nement verschaft materiaal. In de provincie Quebec zijn zowei de Katholieke als de Protestantse Commis sies van de Raad van Openbaar Onder wijs betrokken bij deze cursussen. De lessen worden door de plaatselijke school besturen geregeld. De grote meerderheid van de „nieuwe Canadezen'' die zich in Quebec vestigen, vindt men in Mon treal waar verscheidene cursussen georga niseerd zijn- Ook afhankelijke verenigin gen, zoals de Christelijke Jongemannen verenigingen (Y.M.C.A.) en de Christe lijke Jongevrouwenvereniging (Y.W.C.A.) organiseren cursussen. Ofschoon in iedere provincie de les sen verschillend geregeld zijn, is de be handelende stof dezelfde. Indien een im migrant op een boerderij woont, die te ver af ligt van een mondelinnge cursus, ka:? zijn werkgever de voornaamste gegevens voor taalstudie voor hem aanvragewn. De brochures en leerboeken, welk* wor den gebruikt, zijn gesteld in eenvoudig Engels en Frans. Plaatselijke en provinciale onderwijs- autoriteiten verschaffen alle gewenste in lichtingen over deze taallessen, evenals het „Departement of Citizenship and Im migration" te Ottawa, dat tevens inlich tingen verstrekt over het burgerschap. feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 47) Naar voren gebogen, op het gelaat een onedele trek, de tanden ontbloot, de han den in de zak, wijdbeens en stevig op het tapijt staande, dronken van een slechte vreugde, had hij rechtsomkeert gemaakt en wachtte... Hij wachtte de verschijning van mijn heer Georges Dewalter, wiens vertrouw de hij was. XlXj Georges zou, toen hij de deur der woning opende, niet hebben kunnen zeg gen wat hij gedacht had, terwijl hij éen voor éen de verdiepingen opklom. Het duurde niet lang, een minuut- 't Was de tijd, die hii nam om van de kamenier naar de knecht te komen. Hij vond deze, nog onthutst door de stormachtige binnen komst van sir Oswill. Hij zeide: Ik heb de thee opgediend. Hij rolde verbluft met zijn ogen. De walter kreeg geen enkele- inlichting uit de man. Wat hem verwarde was een veei- vouklige mengeling van gevoelens. Wat voor ten man was hij, dielOnbekende echt genoot? Als een strijder, die zijn tegen- tegenstander niet kent, ging hij de salon binnen. Hij zag Oswill. En Oswill, zoals hij daar stond, met 'n lach op het gelaat en als klaar voor de aanval; Oswill, de man uit de trein, de man van Biarritz. Hij wankelde. Twee seconden later had hij begrepen- Hij lachte een droeve lach, zonder{kIank gebroken; de zenuwachtige lach van een uitgeput mens, die zich verloren ziet. Hij prevelde Is 't mogelijk.... is dat mogelijk...? De wereld is klein, nietwaar? zeide Oswill. Goeden -dag. En hij voegde er, zich verlustigend in zijn triomf, aan toe: - Ja, ik ben het wel heus. Wat 'n ellende, zei Dewalter. H ij ondervroeg hem, plotseling heel be schaamd, overwonnen: Hebt u haar gezien? Mijn vrouw? vroeg Oswill. Ja, ik heb haar gezien. v Dewal.er wankelde, diep bcd.-oefd. Zo veel inspanning, zoveel smarten om daar toe te komen: aldus smadelijk te worden ontmaskerd. Hij beschouwde zijn vertrou weling. Ilij herhaalde twee malen achter een Zij weet..,. Zij weet? Zi; weet niets, antwoordde Oswill- PI oe dat Wat bedoelt u: hoe dat. Dewalter klampte zich aan de leuning van een stoel vast. Hij voelde fide sluw heid van de vijand. Wachtte u mij? prevelde hij. Oswill versterkte zijn harde glimlach. Hij zeide: Ik heb geen haast. Dewalter schrok. Hoe zo? 1 Zijn ellendige smart was meer en meer zichtbaar. Daar de Engelsman niet! bewoog, stampte hij met zijn voet. Roep haar stiet hij uit; en laten wij er 'n eind aan mak<ffi„ Zeg haar... M-ei. -een afschuwelijke kalmte verklaar de Oswill: Ik zal haar niets zeggen. Dewalter staarde hem aan, een valstrik vermoedende. Waarom niet. Omdat ik het u beloofd heb. Hij lachte opnieuw en deed een paar st'appen vooruit, altijd een weinig voor over. Plotseling gaf hij zich bloot. Dat zou te gemakkelijk zijn- Om dat ik uw geheim ken, zou ik het gaan ®eggen. Neen, ik heb iets beters gevon den. Zij zal de waarheid horen door u. Hij trad op Georges toe: U zult het haar zeggen- U zult het haar zelf zeggen: „Ik ben een avonturier^ een bedrieger. Jij hebt millioenen en ik heb geen rooie duit. Dat komt wel te recht". Hij siste zijn woorden, zo sprekend, dat hij niet gehoord werd door de wan den heen. Dewalter, onder de indruk aer belediging, -dacht eerst aan niets anders dan aan -dit gevaar. Tegen een tafel geleund keek hij naar de kant, waar Sté- phane was verdwenen- Oswill begreep hem. Hij grinnikte, 't bijna in 't grappige gooiende Wees maar gerust. Zij luistert niet. Zij heeft vertrouwen in je. Schurk, zeide Georges met ge dempte stem. De ander kwam weer op hem af; zijn schreden afmetend naar zijn met nadruk uitgesproken woorden spuwde hij hem zijn triumf in het gelaat. Ik ben niet, versta je? als een van uw kleine burgerlieden, die zich geen tijd gunnen om zich op de waarheid te wer pen als onbezonnen dwazen. De waarheid is een z-eker wapen, dat uitstel v-erdragen kan. De vrouwen zijn als despoten: zij la ten brengers van- slechte berichten von nissen. U zult de brenger zijn. Ik heb dat in orde gemaakt. Ik blijf 'er buiten om meester van het spel te zijn- Hij had zich achter Dewalter geplaatst die nog altijd naar de deur keek, waar Stéphane door binnen kon komen. De on gelukkige keerde zich om, bevend van het hoofd tot de voeten- Daar geniet u wel van? f Het interesseert me. Ik kan er bij te gronde gaan,1 niej waar? U zult er niet bij te gronde gaan U zult er bij leven- Wees voorzichtig. Hii had moeite zich niet op hem te wer pen. Geen ruzie, zei Oswill met een ach- peïootsl 'armgebaar. Bal uw vuisten maar niet. Georges begreep, dat hij op het punJ. stond te gaan slaan. Dan zou zij horen,, zij zou aan komen Snellen. Hij ging de* salon door om weerstand te bieden aan het denkbeeld van te wonden. Toch voel de hij een reusachtige kracht in zich, er? hij wist, dat hij met éen enkele beweging door de macht van zijn zenuwen, die ko los zou doen tuimelen- Hij zuchtte diep om zich te bedwingen- Oswill's haat ontketende zich. De tan den op elkaar geklemd, siste hij zijn be ledigingen, struikelend over zijn woor den. U bent me een mooi presentje om cadeau te -doen aan 'n sentimentele vrouw die op een Romeo wacht, 't Was niet no dig voor u naar Senegal te gaan, omeer? geluksvogel te zijn- U hebt van verzinsels een persoonlijkheid opgebouwd om eet? vrouw te bedriegen. Bal die vuist niet, zeg ik u: morgen zult u de handen uit strekken. Georges dacht: „Ik ga hem doden". Hij bromde met diepe stem: Zwijg..,. De ander vervolgde; Neen. Ik zeg u wat u bent. Ik heb, toen ik hier kwam, geloofd, dat uw slachtof fer was ingelicht: dat zij zich zover ver laagd had van u te verdragen, nadat ze wist wie u was. Zij weet niets. De list was een spelletje van lange duur. U ver- versterkt uw stellingen- U houdt 't uit. Wie is d clestijd bes stand in h en die de die nu al j grote lege Men he< vergeleken kaanse wa lel, zijn ac ou hij ooi :ijn, aileei Je Romei tellen. H< en zeer ze Zweren, zichzelf in ;e critiek. MacArtl je en hij Point. Hij Je eerste ongste A in Frankr Manila, o: eger op t litair was jat hii in levelhebb en Eisenl [jen*raal, Vaak z< kenner va succes te evenyeel io'n succc weinig bej omdat hij tegen age Het is thur al he toefd. In daarna hf log meelg vader, dl de eerste twee jaar werd toef Azië tere! Uit erv moeilijker vreemde vooral al: anders zij twijfeld b de omgar verstandij nen van r nen. Ma? men? Wie w Oost Azi een west top tot te heeft zei Zo heeft geschrev da waari dere ont- zijn, als dat de ic tendom, tie ook 1 ontvange ding. Et in zijn v Azië. De Ja terlijke houden begint h vaarlijk te blijve misme 1 De tijd 1 duidelijk slechts r miiiebar Weer Roller

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2