AXELSCHE H COURANT Parlementair overzicht Het grote nut van de film ORANJEBOOM BIER Sinds 16?1 Dooi' de kraehüg Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950* 64e JAARGANG No. 92. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM In Amsterdam en in Rotterdam werd er leden week en een deel van deze wöek leducht gestaakt. Dat is een bekend feit 1 even bekend mag het zijn, dat deze akingen algemeen werden beschouwd s communistische acties. Werkwilligen erden op dusdanige wijze geprest het erk neer te leggen, dat de vakbonden esloten hun leden toch uitkeringen te erlenen. Het is zo de methode van de ;,V.C. om op. het moment dat er onder- andelingen gaande zijn tussen de Over- eid en het bedrijfsleven, tussen werkge- |ever en werknemer, roet in het eten te ooien. Iedereen weet, dat de huidige toestand 1 ons land verre van best is. Waar men ich vooral zorgen om kan maken is, het eit, dat slechts weinigen weten hoe slecht rij er wel voor staan. Wij hebbe.n nu al erschillende loonrondes achter de rug*, laar deze hebben niet kunnen verhinde- en, dat het leven met dte dag duurder hordt. Dat komt allereerst door het feit lat de wereldprijzen niet lager worden, - n tegenstelling met de verwachtingen n in dte tweede plaats door de devaluatie n door de doorberekening van de loons- erhogingen in de prijzen. Wat hieraan te ben De stichting van de arbeid is over lit probleem zwaar aan het piekeren- Op- lieuw de lonen verhogen zal betekeneij lat de prijzen nog hoger worden. De lo ten niet verhogen, betekent ontegenzeg lijk, dat de kleine man armoe gaat lij- ien. In ieder geval zal men moeten pro ieren om de prijzen te drukken- Daar tal de overheid op toe moeten zien. Dat rtODleem is r*tet eenvoudig. Het zou biiv. cunnen geschieden door middel van de distributie, maar dat is een erg duur mid del dat zeker niet past in de Benelux po- itiek, die wij in de toekomst moeten voe ren. In het stelsel van vrijhandel past nu nu eenmaal geen distributie. Het zal me nig hoofdbreken kosten voordat men hier voor een geschikte oplossing heeft weten te vinden. men of niet stelde hij een week uit. Deze vraag werd op de laatste vergadering van onze Senaat beantwoord- Prof. Molenaar (v.v.d.) beet de spits af. Hij zei het rond en duidelijk: deze motie kan niet behan deld worden, omdat zij geen betrekking heeft op een aanhangig onderwerp- Zijn standpunt gaf de mening van de meerder heid in de Kamer weer. Dat is ook lo gisch. Zou men een keer zo'n motie in behandeling nemen, dan kunnen de com munisten en ok andere afgevaardigden bi,i de behandeling van de begrotuing van Oorlog een motie gaan indienen om de aardappelmoeheid te gaan bestrijden- Dat is te gek. Toch was niet de hele Kamer deze mening toegedaan. Vooral niet de vakverenigingsleiders Oosterhuis, voor zitter van het NV AL en de Bruyn, vootr zittter van de K.A.B. Natuurlijk kan mei? van deze afgevaardigden niet verwach ten, dat zij zich voor het communistisch karretje zouden laten spannen- Daar is geen sprake van- Maar wel hadden zij er kennelijk behoefte aan om op zake lijke wijze de communisten eens danig van .repliek te dienen over hun onverantwoord^ lijk optreden. Zij waren echter in de min- niet in behandeling genomen. Plotseling voelden de communisten zich solidair met nerneid en Qe motie Schalker werd tlus de stakers in Amsterdam en Rotterdam. En zo kon het gebeuren dat men deze trouwe moskovieten uit protest de zaal uit zag stappen. De communistische Eer ste Kamerfractie is dus ook in staking gegaan. Alleen aar omdat zij hun zin niet kregen. De reactie van de Raad van Vak- wuraien op de stakingen is echte» rnng niet mals. Zolang men staakt zullen de onderhandelingen over de loon- en prijs politiek niet zo vlot gaan als wanneer men aan de slag gaat. Dat is logisch. Zop men gedurende de stakingen tot overeen stemming komen over een loonsverhoging, dan zou de communistische E.V.C. onge twijfeld gaan verkondigen, dat zij dit re sultaat heeft bereikt. De communisten is de houding van de Eerste Kamerfrac tie niet een bewijs dat deze lieden achter deze staking staan? trekken zich ech ter niets van al deze dingen aan- Chao? is hun doel, ook al praten zij nog 'zo mooi. Het is alweer bewezen, dat zij zicb niet storen aan onderhandelingen, die met grote voortvarendheid werden gevoerd- Een communist verdraagt de democratie nu eenmaal slecht. En daarom zijn zowel de havensta, injge-n als de houding var) Oe havenstakingen als de houding van ste af te keuren. Een ander punt is, dat ook bewerkstel ligd kan worden door de distributie, liet drukken van de consumptie. Nederland eet op het ogenblik meer dan voor de oor log, al moet men bij het vergelijken van cijfers de bevolkingstoename niet veron achtzamen. De problemen liggen dus niet zo erg eenvoudig. Zo omstreeks 1 Septem- ger zal wel uit de bus komen welke maat regelen men heeft uitgedokterd. De vak centrales hebben reeds doen uitkomen, dat een loonsverhoging van 5% noodzake lijk is en tevens allerlei maatregelen ge nomen moeten worden om de prijzen te beheersen door middel van prijzenstop en subsidies. De werkgevers zullen wel hui verig staan tegenover deze gedachte, die reeds meermalen door verschillende vak verenigingsmensen is geuit. De vorige 5 "4 is er reeds met pijn doorgegaan, want de ondernemers hebben geld nodig om te in vesteren, teneinde hun bedrijven te kun nen uitbreiden, waardoor de export za.' worden vergroot. En dat is ook zeei noodzakelijk. Bovendien is er altijd nog een werkloos heidswet, die reeds door beide Kamers is aangenomen, doch die nimmer is uitge voerd om redenen van technische en fi- nanciële aard. Deze laatste zijn uiteraard gegrond op dezelfde redenen als waarop de nieuwe loonronde wordt becritiseerd- Hoe het zij, het is wel de verwachting, dat er een nieuwe loonronde komen zal. Maandag j.l. kwam deze kwestie aan de orde in de Ministerraad en 's anderdaags prijkte dit onderwerp op de agenda van de Raad voor Economische Aangelegen heden. In de Eerste Kamer waren het ook de communisten die tijdens de onderhande lingen roet in het eten wilden gooien. De communist Schalker had nl. op een der laatste vergaderingen een motie inge- dien, die de strekking had, de lonen sa larissen en pensioenen te verhogen. Voor zitter Kranenburg sprak tijdens de indie ning zeer terecht van een ..rauwelings" ingediende motie. Maar de vraag of deze motie in behandeling zou worden geno- Er zijn tal van films, waarvan velen groot profijt hebben en die het publiek toch nooit in een bioscoop ziet. De reden hiervan is, dat steeds meer takken van arbeid de film gaan gebruiken voor hun eigen doeleinden Dit is een van de aan gename gevolgen van de oorlog, toen t gebruik van films van onschatbare waar de bleek bij de militaire training. In het begin van het tweede oorlogs jaar begon men met het maken van spe ciale films om de militaire training te ver snellen en te verbeteren- Het resultaat was verbazingwekkend. Men kwam tot de ontdekking, dat een heel bataljon in min der dan een uur dingen kon leren, waar voor anders dagen lang theoretische les sen en practische oefeningen nodig wa ren. Het plan werd uitgebreid tot het le ren gerkennen van „ijandelijke vliegtui gen Eén enkele filmrol, waarop men met elose-ups uit alle hoeken de verschillende types vliegtuigen zag, (lo ceerde in enkele minuten veel beter dan waarnemingen in de open lucht het mo gelijk zouden hebben gemaakt, alles war de mannen moesten weten- Het gevolg was, dat een groot deel van de training van de Home Guard, de burgerlijke verdediging, en van het leger in Engeland geschiedde met behulp van films. Het succes was dusdanig, dat in begin 1944 een speciale film-afdeling werd opgericht onder de leiding van een direc teur-generaal van leger-cinematografie. Biina alle belangrijke film-ondernemin gen in het Verenigd Koninkrijk gaven hun steun aan het werk. En tegenwoordig ge bruikt het ministerie van oorlog zelfs films om demobiliserende vrouwen en mannen te scholen voor civiele beroepen, waarvoor zij willen worden opgeleid. Tezelfder tijd geraakten wetenschap en medicijnen steeds meer overtuigd van het nut van films in de operatiekamer en het laboratorium Eén van de eersten, die de film voor medische doeleinden gebruikte was Sir Herbert Barker. Terwille van de toekomstige medici maakte Sir Herbert een film van zijn eigen orthopedische me thodes, waarop elk detail van zijn ingreep te zien was. Hij zond deze toe aan ortho pedische klinieken. Ik meen, dat hij de eerste medicus was, die zijn techniek zo priju» gaf aan het oog van de camera. Maar nu zijn er al velen, die zijn voorbeeld ge volgd hebben. Men maakt nu ook films ten bate van de medische studenten, ut studenten kunnen hierdoor ingewikkelde operaties veel nauwkeuriger volgen dan vroeger bi) directe waarneming mogelijk was. Tijdens de oorlog is het ook mogelijk geworden kleurenfilms te maken zonder dat daarvoor drie camera-s nodig zijn; het kan nu geschieden met normale stu dio-camera's. Het proces, een triomf voor het foto-chemische laboratorium, kwarp terug ten gerieve van de ontspanning in vredestijd en in veel beter conditie dan toen het ten oorlog trok. Edoch: de kleu renfilm werd niet gedemobiliseerd en op non-actief gesteld, want de kleuren-came- ra's werken nu samen met de microscoop bij het fotograferen van ziektekiemen, die onzichtbaar zijn voor het blote oog, maar duidelijk worden waargenomen door de microscoop. Kleurenfilms maken, dat t onderscheid tussen dia verschillende ba cillen nu veel duidelijker te zien is dan vroeger, toen in hun grauwheid alle bac teriën op elkaar geleken. Het bezoek van kinderen bij de tand arts verliest veel van zijn afschrikwek kendheid, als er op het plafond tijdens de behandeling een grappig filmpje wordt gedraaid Het kind let dan minder op het boren en het spert bijna automatisch de mond wijd open. Evenals de film samenwerkt met x- stralen fotografie bij het massale door lichten van mensen, zo wordt film-foto grafie gecombineerd met televisie en an dere hulpmiddelen, bij het opsporen van misdadigers en verkeerszondaren. De strijd tegen de misdaad is tijdens en nf) de oorlog moeilijk geweest, maar hij on dervindt grote steun van de film, die helpt bij het opsporen van vele soorten wets overtreders. Verborgen film-camera's zijn ingeschakeld bii het beveiligingssysteem van safes; zij registreren overtreding van het gok-verbod in cafe's en zelfs op de hoeken van straten Het zal niet zo heel lang meer mogelijk zijn voor een automo bilist om ongezien door een stoplicht heen te rijden of de maximum snelheid te overtreden- Film-camera s, die listig ver- Wapens in huis. In het huis van Graaf De Looz Corswa- rem te Brussel, een Leopoldist van oude adellijke familie, die vorige week werd gearresteerd, nadat hij een rookbom in de Senaat had geworpen- Belgische politie heeft Donderdag eer voorraad wapens gevonden. De Graaf zit thans in de gevangenis ii? afwachting van zijn proces. Visvangst door Electrocutie. Binnenkort zullen in de Noordzee proe ven worden genomen met visvangst dooi' jelectrocutie. Twee Duitse geleerden, Herbert Peglow en de natuurkundige Conradin Kreuzer, hebben een toestel ontworpen, waardoor de vissen naar een magnetisch veld; ge trokken worden, waar zij verlamd worden. De uitvinders wilden geen nadere mede delingen doen over bijzonderheden van het toestel, dat in een gewone treiler kan worden meegevoerd. Het ziet er uit als een kleine turbine,, waarvan twee kabels lopen naar een positieve en een negatieve pool in het water. Het stelsel is al met succes toegepast in zoet water, dat minder geleidend is dan zeewater, zodat de stroom zich niet zo spoedig verspreidt. Middenstandsexamen voor gerepatriëerde militairen Op 7 en 8 November zal voor uit In donesië gerepatrieerde militairen, die na i September 1949 zijn gedebarkeerd, ge^ legenheid worden geboden zich te on derwerpen aan het middenstandsexamen,. De aanmelding hiervoor dient te ge schieden voor 15 September 1950. Inschrijvingsformulieren met prosnecti worden op aanvraag verstrekt door he bureau Stichting Middenstandsexamen. xLaan van Meerdervoort 96a, te Den Haag. Nieuwe Koffiebon. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gravenhage, heeft bon 484 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bop kan met ingang van Vrijdag 25 Augus- 5tus worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij dje detaillist tot en met 9 September 1950. Het rantsoen moet dienen voor 6 we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 5 October 1950 plaats hebben. langer, want infra-rode films werken ook in het volslagen duister. Daar komt nog bij, dat tegenwoordig de meeste rechtban ken het door een film geleverde bewiis als wettig beschouwen. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat Scotland Yard be sloten heeft films te gebruiken voor de scholing van toekomstige detectives. Zelfs de verkiezingsstrijd kan gebruik maken van speciale films -een gebruik dat door tal van anderen, die belang heb ben bij het waarnemen van de massa, za) worden opgevolgd. Films die zijn opge nomen tijdens verkiezings - redevoerin gen, laten na afloop precies zien hoe het publiek reageerde. Vaak bleek, dat hef publiek zat te geeuwen, of met het pro gramma zat te spelen, tijdens passages, waarvan men veronderstelde, dat zij gro te indruk zouden maken, maar dat het in tens luisterde naar uiteenzett.ngen, die men als vervelend had beschouwd. Zo bevatten deze films tal van aanwijzingen gen voor toekomstige sprekers. Er zijn voetbalclubs, die het voorbeeld volgen van 'n rugbyteam uit de Midlands waarvan de leiding besloot een film te laten maken van elke oefen-match. Die tilm wordt dan de volgende dag vertraagd borgen zijn, betrappen hem daarbij. Ook afgedraaid, zodat elke speler precies kan is gebleken, dat de oneerlijkheid van hef zien, welke fouten hij gemaakt heeft. En personeel veel geringer werd, als de zaak zo zouden wij verder kunnen gaan. De beschikte over een aantal verborgen, au- toepassingsmogelijkheden op. het gebied tomatisch werkende film-camera-s. Zelfs van het zackenleven, de handel en indu- de duisternis beschermt de zondaren niet strie zijn nog onbegrensd. J Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indié 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën ^u>u ximuro 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. overtreden- r ïim-cmirc1 a a, ur~ vmm 0

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1