AXELSCHE m COURANT Parlementair overzicht Honden in dienst van de oorlog. nette burgerwoning Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 19.50. 64e JAARGANG No- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De Eerste Kamer vergadert deze we ken in een tempo van éen middag in de week. Dat is nog wei vol te houden.', Of schoon de vergadering van Dinsdag j.l. lyeld echter de communisten om toch maar tegen deze wijziging te stemmen. Zij werd overigens met 313 stemmen aanvaard. Een noginf van rle heer Wen- Talloos zijn de verhalen over mensen in de oorlog. In boeken, artikelen, films en hoorspelen werd van hun daden ver- (slagi gedaan., zo vaak en zo regelmatig, dat deze stof tenslotte nog maar een be perkte belangstelling geniet. Maar wie heeft er ooit aan gedacht licht te werpen op de bijdrage, die door honden in de strijd om de vrijheid werd geleverd? Want er waren ook honden in de jongste oorlog. In het Amerikaanse leger vormden zij zelfs, een speciaal Korps, aangeduid niet K-9 - en men heeft voor de prestaties van viervoeters niets dan lof. In 1943 leiddfd [het Korps K-y 40.000 zorgvuldig geselecteerde honden op voor dienst aan of achter de fronten. De meeste hunner waren na een desbetreffende op roep door particulieren aan de regering afgestaan, doch ook wel stamden zij uit kennels van firma's of verenigingen. Eerst werden zij getest op geschiktheid voor een bepaalde tak van dienst, daarna on dergingen zij een' training van acht we ken, om vervolgens bij een legergroep te worden ingedeeld, niet zelden overzee. En alle militairen zijn het er over eens, dat zij prachtig werk hebben geleverd. Als speur honden toonden zij grote bekwaamheid in Eet ontdekken van vijandelijke soldaten als overbrengers van berichten waren zij uniek; als pakhonden bleken zij tot het schier ongelooflijke in staat, vooral bij het vervoeren van materiaal door voor men sen onbegaanbaar terrein; als helpers van het Rode Kruis hebbéln zij menige verlo ren geraakte gewonde opgespoord en me dicamenten gebracht; als waakhonden wa ren zij hun gewicht in goud waard; bij het patrouilleren onderscheidden zij zich telkenmale en ook als zgn. aanvalshonden traden zij zo moedig op dat hun „baas alle reden had dankbaar te zijn- Ja, de honden hebben zich roem ver gaard in de oorlog en over sommige hun ner worden nog heden enthousiaste* ver halen gedaan. Zeer bekend werd b.v. de hond Chips, eigendom van een familie m Pieasantville, In de nacht van 10 Juli 1943 landde hij met zijn baas, soldaat Rowell uit Arkansas, op het eiland Sicilië. Na ongeveer 400 meter voorwaarts getrokken te zijn, werd Rowell plotseling verrast dooi machinegeweei'vuur uit een boerenhut. De hond sloop ogenblikkelijk naar de hut, drong er binnen en kwam e1' even later weer uit, hangend aan de keel van een vij andelijk soldaat, die zie onmiddellijk over gaf, nadat Rowell de hond het bevel ,,Af" gegeven had. De hond Lad uit Boston, werd vermaard doordat zijn geblaf een gehele legergroep in Noord-Afrika redde van een listige vij andelijke overval. Lad had de vijand op meer dan 88 meter afstand geroken. Voor al op de Pacific-eilanden, in de strijd tegen de Japs, speelden honden een voornam? rol. Hev, een herdershond, beet een Ja panner dood', die op het punt stond zijn baas met een bajonet te doorsteken. Jojo, een spaniel, redde de bemanning van een verongelukt vliegtuig, dat ergens in d? jungle moest overnachten, door 'n Japan se patrouille tijdig op het spoor te komen. Zeepost voor Oost en West. Miet; (de volgende schepen kan zeepost worden verzonden- De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Java'' (12 Aug.) Nieuw Guinea; (rechtstreeks) s.sj „Rot- ti" (29 Augustus in tegenstelling tot vroe gere berichten). 1 Ned. Antillen: s.s. „Bennekom'' (5 Augustus), m.s. ,,Willemstad' (15 Aug. Suriname: s.s. „Cottica'' (16 Aug.) Bronco, eveneens een herder, hield eep Kamikazepiloot in bedwang die uit een ge vangenkamp was ontsnapt. Overal waar honden in de oorlog een voor hen geschikte taak kregen te vervul- len, hebben zij de verwachtingen verr? overtroffen en vaak hebben soldaten oip het sneuvelen van hun viervoeter getreurd als om een trouwe kameraad, die nimmer terugkeert. De eigenaar ervan ontving ergens in Amerika, een kort sympathiek briefje van bet Departement van Oorlog, luidende: „Met leedwezen berichten wij de dood van uw hond-.-., d ie u ons voor dienst'in ,t leger afstond. Dat deze dappere hond he/- leven liet in de strijd voor ons land moge u tot troost zijn". er nu drie of vier commissies zullen ko men, zal niet veel uitmaken. Daarom was er nog al wat verdeeldheid in de Kamer. Het defensieprobleem vond de heer v. d. Hemen-Goedhart (arb.) bijv. belangrijk genoeg om daarvoor een commissie in te belangstelling, zodat de kas voor de trip der jeugdploeg er wel mee gebaat zal'zijn. Gevaarlijk vuurwerk. 1 Zaterdagavond beeft zich bij een vuur werk te Zandvoort, dat door ongeveer 20.000 personen werd bijgewoond een vrij ernstig ongeluk voorgedaan- Op zekei ogenblik vloog een vuurpijl horizontaal het publiek in- Drie personen kregen hierdoor min of meer ernstige brandwon den. Verscheidene personen kregen voort? brandschade aan kledingstukken. De ge wonden werden per ziekenauto naar hup woningen 'vervoerd- sportnieuws. i Voetbal. Axel-veteranen O. Z.-Vl. Scheidsrechters 6—2 Daarna traden de Oost Z.-Vlaamse scheidsrechters aan voor een wedstrijd tegen een Axelse veteranen-ploeg. De arbiters die onlangs op nun tournooi in Tilburg een schitterend figuur hadderj geslagen door met 2 ploegen 2 lauwer takken te veroveren en winnaar van het tournooi te worden, kwamen hier met n gehandicapte ploeg in het veld en had den mede daardoor een. zware strijd te gen de bruinhemden. Want de thuisploeg bestond vrijwel geheel uit mensen, die de oranjetrui in de giansperiode van het Axelse voetbal met ere gedragen hebben en waaraan vele voetbalminnenden nog de de sterke en aangename herinnering be zitten. En dat zij ras-voetbailers waren demonstreerden zij Zaterdagavond nog op overduidelijke wijze. Plaatsen, positie- kiezen, ettelijke trucs enz. bleken zij nog nog zee^ goed onder de knie te hebben en daardoor gaven zij de arbiters dusda nig partij. De mening, dat zij na rust „in elkaar zouden zakken'' ging niet in ver vulling, want ook in deze periode bleek hun uithoudingsvermogen nog voldoende te zijn en consolideerden zij hun overwin ning. Zeer zeker heeft de veteranen-doel man die over gebrek aan geluk niet te klagen had uitstekend werk gedaan. De scheidsrechters hebben zich met geestdrift in de strijd geworpen en von den deze uitslag misschien wel een tikje gefiatteerd, wat wij kunnen begrijpen. Met wat minder pech en een volledige ploeg zoü de uitslag zeker anders geweest zijn. Toch was~ liet interessant dez9 vetera nen te zien voetballen, de meesten man nen van 40 lentes, doch ondanks deze leeftijd (en corpulentie van sommigen nog goed partij gevend- Wij hopen hen nog meerdere malen in actie te zien- Om rent het spel verloop het volgende: Na plm. 5 min. namen de veteranen de lei ding, waarna liet spoedig 2o werd. De arbiters maakten een tegenpunt, maar vlak daarna was het 31. Na de thee maakten de veteranen er 41 van enjioe- wel de scheidsrechters hasd werkten en een tweede doelpunt maakten, Voerden de veteranen de score op tot 62, waar mee het einde kwam. Er was vrij veel Axel-junioren Koewacht-junioren 2—2 In deze ontmoeting bleek de Axelse jeugd veruit de beste en speelden een uit zonderlijk goede wedstrijd. Bij de rus» was de stand 2—0; in de 2e helft wisten de bezoekers gelijk te maken. Wielrennen. Bosdorp-criterium. Voor de Zondag te Hulst gehouden wedstrijden bestond grote belangstelling en naar schatting waren ruim 5000 sport liefhebbers getuige van de koersen. De wedstrijd werd verreden in 3 man ches van. 30 km. De gemiddelde snelheid bedroeg 50 km. poi\ uur. De uitslagen van de ritten voor beroeps renners achter Derny-motoren waren: ie manche: 1. Middelkamp; 2. Van Est; 3. de Rijcke; 4. Wagtmans. 2e manche: 1. Middelkamp 2. Van Est; 3. Wagtmans; 4. de Rijcke. 3e manche; 1. Middelkamp; 2. Wagt mans; 3. de Rijcke; 4. Van Est. Einduitslag: 1. Middelkamp; 2. Van Est; 3. Wagtmans; 4. De Rijcke; 5. Buyl; 6. de Beukelaere. Tussen de koersen in werd een rit voor Nieuwelingen gehouden, waaraan ook ver schillende renners uit onze streek deelna men. De Axelaren hebben zich in deze koersen goed geweerd en wisten steeds op een mooie plaats aan te komen. De einduitslag was hier: 1. J. Bruggenkamp, IJmuiden; 2. P. Versluis, Waddingxveen; 3. A. Defijn, St. Niklaas; 4. C. Oosthoek, 's Heeren- hoek; 5. J. de Kever, Kieldrecht; 6. M. Borghstijn, Axel; 7. M. Verhelst, idem; 8. J. van Acke, Beverwijk; 9. H. Jansen Axel; 10. F. van Ierland, Tilburg; 11. M. Romeynsen, Eersel; 12. W. v. Vlier- berghen, De Klinge. Hengelsport. Hengelwedstrijd. Zaterdag organiseerde de hengelsport- vereniging „G.O.A.'' haar jaarlijkse vis wedstrijd op de Kleine Kreek'*- Fr waren 40 deelnemers. De uitslag was als volgt; ie prijs J. Roose, 245 gr. (hengelaar en medaille) tevens kampioen 1950. 2e. S. Jansen, 190 gr. (hengelstok); 3e. C. Die- leman, 160 gr. (kookpan); 4e. A. van Riel, 150 gr. (emmer); 5e. R. Giele, 130 gr. (hengelstok); 6e J. Borgt, 125 gr, (fles likeur); 7e. A. v. d- Velde, 85 gr. 85 gr. (vistuig); 8e. A. Dhont, 80 gr. (vis snoer); 9e. Fl. IJsebaert, 40 gr. (rol ny lon). De prijzen waren naar keuze. Meerdere prijswinnaars waren er niet, daar de vangst der overigen nihil was. Controleurs waren de heren P. A. Hil- laert, Fr. Michielsen, A. v. d- Wege. rige gedachte, dat zijn vrouw na zijn dood zou moeten tobben) over de uitvoering van zijn philantropische programma en daarom vroeg hij zijn vriend Elihu Root om raad- Root adviseerde een stichting in het leven te roepen, waaraan hij het van zijn fortuin zou dan te belasten met de volg was dat er weer he vergadering were) beroemde bibliotheek r 19x1 hield de Carne- iar eerste zitting.' van zijn schouders wa- n Carnegie al zijn aan- jn speciale hobby her iten en pensioenen. Hij ekkers van allerlei slag ie hij jaarlijks 250.009 ;eveer 5000 personen; r enkelen in leven, die ioen genieten. )te deel waren het ge- Tarnegie er toe haddep ,en op deze .lijst te van zijn Schotse af- op deze lijst voor eer; van Robert Bums. De [eerde telegraferen, be- dag geen armoede te Camegie-pensioen. als jonge man reeds e lijst. De oudste uit- 88 X Aanvankelijk ging [ragen van 50 tot 100 :iaar naarmate zijn rijk- itegen ook ue pensioe- waren uitkeringen van ar geenszins ongebrui- ADVERTENTIES. Te koop binnen de kom van Axel. Direct voor bewoning be schikbaar. Hypotheek be schikbaar. Te bevragen bij F. Schauwaert, Weststraat 3 Axel. Werkster gevraagd Noord straat 14, Axel, iamegie zeker enkele over dit onderwerp zij nden. Uren bracht hij ervan; vooral degenen i werd op. zijn eigen belangstelling. U het juffrouw... aan krabbelde hij op ."En td: bJa 50 dollar per zijn secretaris op een niet, deze man drinkt erkeerd een dronkaard aar de dronkaard be- t meer te drinken ep uitkering. l constateerden vaak, veel had' behoeven te gerechtigd te worden, de Schot, die een uit- Smdat hij Carnegie ge- - eeii oude dame, die r aanvrage had opge- w boeken vastgehou- ueedoen aan een hard- zusters ontvingen 'n >lacht met haar te dan kenden behoefden al- )in te dienen; in der- ierzocht Carnegie he- irobeerde hij anoniem ingsleider te helpen, weer werk gevonden f. Toen hij later hoor- ;m had willen helpen, wen:: „Nou dat noerr ikt van Andy'', r gevleid, toen hij dit ik als grafsteen wil- nooit schriel werd, l eenvoudig; hij hield orwagon op na, zelfs hij richtte geen cham- Hij vond het prachtig1, k, want Camegie gaf hij aan hun erts ver- n het volk. Heberger- 1 rijken dit niet deden. 1de hij hierover in vol- imaker: t het hoog tijd wordt, weg, te geven en daj grote gaven alleen om nog meer dollars i. Zie zo, dit zij je eer) ooit in de kerk hoort; 'ondagsschool heh je raad gekregen"* 2gie opschieten mief Rockefeller, wiens 1 zijn geweten begon- N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlö il. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. sttellen Ken ander a rmimprft i'OT rlp Kppr

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3