AXELSCHE m COURANT Parlementair overzicht AXELSCHE K COURANT De verjaardag van Prinses Irene. V. Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950. 64e JAARGANG No- 88 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De Eerste Kamer vergadert deze we ken in een tempo van éen middag in de week. Dat is nog wel vol te houden^ Of schoon de vergadering van Dinsdag j.l. ljeld echter de communisten om toch maar tegen deze wijziging te stemmen. Zij werd overigens met 31-3 stemmieq aanvaard. Een noetinv van de heer Wen - er nu drie of vier commissies zullen ko men, zal niet veel uitmaken. Daarom was er nog al wat verdeeldheid in de Kamer. Het defensieprobleem vond de heer v. d. Hemen-Goedhart (arb.) bijv. belangrijk genoeg om daarvoor een commissie in te Frankering bij abonnement Axel. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950. 64e JAARGANG No. 87 /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Sinds Zaterdagmorgen hangt in Paleis Soestdijk een paardehoofdstel aan de muur. Of beter er hangen er twee. Op n soort schildersezel hangende werden ze kort na 11 uur het Paleis binnengedragen door een delegatie van het garderegiment Prinses Irene met aan het hoofd majoor L. Th. F. J. S. van Embden, wnd. com mandant van het garderegiment. Het was het cadeau, dat dit legeronder deel de jarige Prinses Irene aanbood. De Zaterdag 11 jaar geworden Prinses ep haar oudste zusje vlogen op het originele cadeau en bekeken het naar alle kanten Ook de Koningin kwam er onmiddellijk bij staan „Het zijn twee paardehoofdstel len", zei de Koningin. „Daar profiteer jii maar van Trix''- „Natuurlijk was het antwoord. ,Jreniai kan toch niet met twee paardehoofdstellen tegelijk rijden' Daf was een ontegenzeggelijk steekhoudend argument en het instemmend knikje van Prinses Irene wees e'r duidelijk op, .dat. de helft van het cadeau zij het dan geep eigendom van Prinses Beatrix zal wor den, dan toch zeker in blijvende biuik- leen aan haar zal worden afgestaan. De paardehoofdstellen waren niet de eerste cadeaux, die Zaterdag op Soest- .dijk werden binnengebracht. Het eerste aanbiedingsrecht viel ditmaal ten dee] aan de luchtstrijdkrachten, die namens alle strijdkrachten de gebruikelijke ca- .sette met tafelzilver aanbood. Het was 'n warme dag en daarom had de Koningin besloten, dat de aanbieding der geschen ken in de in de zon badende tuin achter het Paleis zou gebeuren. Daar werd de prachtige cassette dan ook neergezet. De Prinses boog zó diep voorover, dat haar neus bijna in de casette verdween- Prinses Beatrix was de eerste die com mentaar leverde op het practische ep waardevolle geschenk. „Zoiets zal je toch cadeau krijgen'', riep ze uiti. Prins.es Ire ne glunderde over haar hele gezicht: zij kreeg het. De mannen van de luchtstrijdkrach ten kregen handen te schudden. „Hef is altijd weer een prachtig gezicht", zei de Koningin. Kapitein vlieger Wde Vries van de vliegbasis Twenthe, adjudant-on derofficier, vlieger-waarnemer W. J. Hols wilder van de '„Transva" op Valkenburg, sergeant J- Reneynse van- de vliegbasis Woensdrecht, korporaal P. van Heerbeek van de vliegbasis Leeuwarden en dienst plichtig soldaat A C. Munck van de vlieg basis van Gilze Rijen boden de cassette aan. Maar zij zouden geen waardige zonen van de luchtstrijdkrachten zijn geweest, wanneer i/ijj iniet. de enorme taart bij zich hadden gehad, waarop een reusachtige Gloster Meteoor van Marsepain zweefde. Twee en dertig pond woog deze reus van een taart, die liefst 90 bij 60 centime ter meet. Elf kaarsjes omkransten het ge vaarte, waarop links de vliegersvink en daarboven het algemeen vliegerswapen in marsepain waren afgebeeld. Na de militairen kwamen de padvind sters. Het was een groep van de Neder landse gidsenbeweging uit Heemstede die thans in Soest kampeert. Prinses Irene stak haar rechterhand uit om de meisjes te begroeten. „Ik zou maar n linkerhand geven", zei de Koningin. Dat had Prinses irene kennelijk in de verjaardagsstem ming vergeten. Prinses Marijke schudde ook handen Rechter. „Die weet van lin kerhanden nog niets af", merkte de Ko ningin op, die zelf prompt alle meisjes de linkerhand schudde. Het was een soort kabouterhuisje mej electrisch licht erin, dat de padvindsters aanboden. Tonny Spierings, een 14-jarige padvindsters uit Heemstede had het ge maakt en ze overhandigde het met de trots van een volleerde huizenbouwkun- dige. De Koningin en de Prins spraken enige tijd met de meisjes, waarbij de Vorstin en passant vertelde, dat Prinses Margriet in de komende winter kabouter zal worden. Nauwelijks had zij deze woorden ge kaft of enige Wild West aandoende kreten weerklonken. Vijf Indianen in de hun ei gen klederdracht, met veren op de be schilderde hoofden kwamen binnen. „Ik ben Apikwana", zei de Indianen- hoofdman tegen Prinses Irene en hij haastte zich eraan toe te voegen: „Dat.be- tekent Gouden Appel". De Gouden Appel en zijn vier metgezellen van de „Jupuri- stam", de stam van de Zonnige Drank, waren 's ochtends vroeg gestart uit hef padvinderskamp in Ommen- Apikwana kruiste de handen voor de borst in een eerbiedige Indianengroet. Hij haalde een indrukwekkend stuk perka ment te voorschijn, waarvan hij de in het Nederlands vertaalde Indianentaal vlot en onbevangen voorlas. De Gouden Appel kondigde aan, dat hij en de zijnen het „ideale vuurwater" naar het Paleis bracht bekend om zijn verkwikkende kracht. Het vuurwater bleek overigens een drank te zijn waartegen de Bond- van Geheelont houders niet het minste bezwaar zou kun nen hebben- Het is echter de vraag of de voorvaderen van Apikwana zich dage lijks met dezelfde drank laafden... De Indianen boden de Koninklijke Fa milie hun vuurwater aan en kregen als te genprestatie een glas limonade aangebo den. Op de Indianen volgden landslieden van hetzelfde continent, Amerika, die op hun beurt een geschenk kwamen aanbieden. Het waren leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogenblik in Nederland vertoeven. Met niet minder ge mak dan hun rode broeders bewogen zij zich in de Paleistuin. Zij kwamen uit Char leston, Longbeach, Chicago, Oklahoma en Washington en hadden een doos water verftubes bij zich ter compensatie van hun oorspronkelijk geschenk, dat zich nog op een mailboot ergens op de Oceaan be vindt en pas over een paar dagen op Pa leis Soestdijk zal arriveren. Prinses Irene en Prinses Beatrix bleken hun Engels nog in genen dele vergeten te zijn Zij dankten de Amerikanen 'drie meisjes en jongens voor het welkome geschenk. „Hoe wist U dat ik van schil deren houd?" vroeg Prinses Irene. Maar dat was het geheim van de Amerikanen. De Prins onderhield zich geruime tijd met de Amerikanen „U treft het met het weer zei hij. „Het is hier in de afgelopen da gen zo slecht geweest als in gèen ander land mogelijk is. Met uitzondering van Engeland natuurlijk"... Toen kwam de bokkewagen. En daar mee de verjaarsdagsrit. Alle Prinsesje? klommen erin en onder luide toejuichin gen der Yankees verdween de jarige en haar zusjes in de uitgestrekte tuinen ach ter het Paleis. De Indianen, de mannen van het garde - regiment „Prinses Irene", de vliegers, de padvindsters en de enthousiaste' Amerika- verlieten het Paleis weer, waar nutwee paardehoofdstellen aan de wand hangen. rige gedachte, dat zijn vrouw na zijn dood zou moeten tobben/ over de uitvoering van zijn philantropische programma en daarom vroeg hij zijn vriend Elihu Rooi om raad- Root adviseerde een stichting het leven te roepen, waaraan hij het van zijn fortuin zou lan te belasten met de olg was dat er weer e vergadering were] beroemde bibliotheek 1911 hield de Carne- ir eerste zitting an zijn schouders wa- Carnegie al zijn aan- 1 speciale hobby her en en pensioenen. Hij kkers van allerlei slag e hij jaarlijks 250.009 :veer 5000 personen; enkelen in leven, die ren genieten. ie deel waren het ge- arnegie er toe hadden ;n op deze lijst te van zijn Schotse af- p deze lijst voor een an Robert Burns. De :erde telegraferen, be- dag geen armoede te Carnegie-pensioen. als jonge man reeds lijst. De oudste uit- 81 Aanvankelijk ging agen van 50 tot 100 aar naarmate zijn rijk egen ook ue pensioe- zaren uitkeringen van r geenszins ongebrui- Gaaf Prins Boudewijn zich verloven? Het Katholieke Belgische blad „Hef Belang van Limburg'' meldt in zijn Zon dagseditie, dat de verloving van Prins Boudewijn mgt de Belgische Prinses tli- zabeth de Mérode aanstaande is. Het blad verneemt, dat de verloving op verzoek van de kroonprins zal worden bespoedigd, zodat het huwelijk nog vóóf 7 September 1951, wanneer Prins Boude wijn de troon zal bestijgen, kan worden voltrokken. De toekomstige Koningin, zo besluif het blad, behoort tot een prinselijke fa milie van België, die sedert 1830 innig.me.' de geschiedenis van het land verbonden. Prinses Elisabeth. Van Buckingham Palace wordt verno men, dat Prinses Elisabeth de geboorte van haar tweede kind, dat de derde plaat? in de opvolging voor die Britse ,trooq zal bezetten, over een week verwacht. Men verklaart ten paleize dat het kind, zo het een meisje is, Anne zail genoemd worden. Vlaamse organisatie van „Volksweerstand". De Vlamingen, waarvan ruim tachtig procent bij de jongste verkiezingen' heeft gestemd op candidaten der (Katholieke) Christelijke Volkspartij, hebben besloten een organisatie in het leven te roepen die „Volksweerstand'' zal heten. „Volksweer- stand" is voornemens op grote schaal pamfletten te verspreiden, waarin er bij de Vlamingen op aan wordt gedrongen uit het anti-Leopoldistische Wallonië afkomstige goederen te boycotten. De Vlamingen zeggen, dat het besluit van Koning Leopold om „zichzelf .weg te cijferen" in 's lands belang, een gevolg is van de „zwakheid" van de regering (de C.V.P.) Zij hebben een verklaring uitge geven waarin de socialisten partij wordf beschreven als de „Belgische sabotage- partij. k In een proclamatie, uitgegeven door de oprichters van „Volksweerstand", wordt verklaard, dat „indien de autoriteiten niet niet in staat zijn rust en orde in 't land en eerbiediging van de wet te verzekeren het volk zich moet organiseren, om zelf handelend te kunnen optreden". arnegie zeker enkele >ver dit onderwerp zij den. Uren bracht hij ;rvan; vooral degenen werd op, zijn eigen belangstelling. t het juffrouw... aan krabbelde hij op ,"eq i: „,Ja, 50 dollar per ijn secretaris op een niet, deze man drinkt rkeerd een dronkaard ar de .dronkaard be- meer te drinken en litkering. constateerden vaak, /eel had behoeven te gerechtigd te worden, ie Schot, die een uit- mdat hij Carnegie ge- - eeri oude dame, die aanvrage had opge- v boeken vastgehou- eedoen aan een hard- zusters ontvingen 'n acht met haar te dan- tenden behoefden al- 'in te dienen; in der- erzocht Carnegie he- rob eer de hij anoniem ngsleider te helpen, weer werk gevonden Toen hij later hoor- m had willen helpen, ven:: „Nou dat noeir ct van Andy''- gevleid, toen hij dit k als grafsteen wil- nooit schriel werd, eenvoudig; hij hield rwagon op, na, zelf? lij richtte geen cham- lij vond het prachtig, c, want Carnegie gaf hij aan hun erts ver- l het volk. Het erger- rijken dit niet deden, de hij hierover inwol- maker: het hoog tijd wordt,, tveigj te geven en daj grote gaven alleen >m nog meer dollars Zie zo, dit zij je een poit in de kerk hoort; ondagsschool heh je aad gekregen"- gie opschieten mef Rockefeller, wiens zijn geweten begon- N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. stellen Een ander orwnmedr van de tippr in .rrrrvcvfe fx» Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie pri)e 7 cent per m.m. T J Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (u-uxünum 8 regels) 1 - 5 regels 6Q cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1