Wordt de Sahara vruchtbaar 'jV STRAATJE OM.... ORANJEBOOM BIER! puzzLg RUBRiek. In alle stilte en zonder dat het publiek er veel van merkte ziin er in de afgelo pen anderhalf jaar in de reusachtige woestijngebieden der Sahara boringen verricht. Men zocht geen olie, doch wa ter. Niet alle boringen gaven het gewens te resultaat. Maar de meeste waren toch toch veelbelovend: van een diepte van 600 tot 800 meter haalde men water op. Op enkele plaatsen spoot het met brede stralen omhoog, elders moest men het moeizaam oppompen- Er ontstaan oases, waar het zand gisteren nog geel en gloei end in de zon brandlde. Fr komt leven op de plekken, waar de zon het gebeen te uitbleekte van. mens en dier, die de karavaanweg hadden verlaten en de dood hadden gevonden. Het in de laatste maan den behaalde resultaat is het onomstote lijke bewijs van de juistheid van de aan vankelijk als fantastisch afgewezen stel ling van een geoloog. De man heeft 22 jjaar nodig gehad om dit bewijs te leveren. Reeds geruime tijd geleden had de ilunchense ingenieur Sörgel plannen be kend gemaakt om de Sahara te bevloei en door middel van een stuwdam bij Gribaltar. De stuwdam zou dan tegelijk de nodige efectriciteit leveren. De Franse geoloog professor Justin Savornin had m rechter zijn zinnen op gezet de studie waar mee hij als student was begonnen voort te zetten. Toen had hii nl. in Noord-Afri kaanse streken, die droog en heet waren en waar sinds tientallen eeuwen geen le ven meer had bestaan aanwijzingen ge vonden die er op wezen, dat er in iditge- bied eens een oceaan moest zijn geweest |öat bewees natuurlijk niets anders dan dat de aarde eertijds bedekt was met ge weldige watermassa's, waaruit langzamer hand de vastelanden oprezen. Maar, toen hij zag, hoe langs de hellingen van hef Atlasgebergte tal van waterstromen in spleten verdwenen en hun water dus er gens heen stuurden, waar het niet kon verdampen, kwam de gedachte bij hem op, dat er onder de Sahara een enorm meer moest liggen, gevormd in de dagen der grote veranderingen (toen ook de Middellandse Zee ontstond) en sedert jien onophoudelijk gevoed door de be ken van het Atlas-gebergte en van andere gebergten. Het moest een meer zpn daf als het ware ingebed was in de diepte, afgesloten van de buitenwereld en dat wachtte, tot men deze voor Afrika zo on- belaalbare schat eens zou ontdekken. Na hernieuwde onderzoekingen kon prof. Savornin bekend maken, dat e1 naai alle waarschijnlijkheid onder de Sahara een meer lag, dat begon bii het Atlas-ge- Dvrgte, in het Oosten reikte tot aan de Lybische woestijn en in het Zuiden tot aan Frans Wèst-Afrika. Hij slaagde ei zelfs in vast te stellen, dat het water zich in de buurt van de Lybische grens op j2oo rr eter diepte bevond, terwijl het in de buurt van het Atlasgebergte al op 600 tot 800 m. aan te boren moest zijn. Om te voorkomen, dat kwaadwilligen buren en belanghebbende kringen uit an dere werelddelen zich voor deze belang rijke ontdekking zouden gaan interesseren begon men in alle stilte boringen te ver richten volgens de aanwijzingen van prof. Savornin. Op enkele plaatsen stiet men reeds op 450 meter diepte op bijna onuit puttelijke hoeveelheden water. Dat was 't signaal tot het treffen van voorbereidin gen voor 1500 boringen. Op die wijze- hoopt mOn aan twee of drie millioen ko lonisten vruchtbare grond te kunnen aan bieden. Want sinds jaar en dag beseft men, dat de Sahara, zoals, elke woestijn buitengewoon vruchtbaar zou zijn, als zij slechts bevloeid werd. Het ziet er thans naar uit, alsof in be trekkelijk korte tijd misschien een jaar of vijftien de Sahara geheel van ka rakter zal veranderen. Natuurlijk zijn er sceptici, die luide verkondigden, dat het aanboren van een meer onder de Sahara alleen maar kapitalen verslindt, want zulk een meer zal in minder dan geen tijd leeg gepompt zijn- Maar deskundigen hebben op grond van zeer nauwkeurige metin gen vastgesteld, dat het meer onder de Sahara een diepte heeft van minstens 200 meter. 1 Wanneer echter dank zij het onder grondse water bossen en akkers komen te liggen op de plaatsen, waar thans,woes tijnen zijn, verandert de klimatologische gesteldheid in betrekkelijk korte tijd. Dap zal me,r> meer neerslag krijgen dan te- genwo rdig, terwijl men toch ook niet maf vergeten, dat het meer voortdurend ge voed wordt door het water, dat uit het Atlasgebergte komt. Men behoeft geep angst te koesteren vpor een opdrogen van het ondergrondse meer. Deze prognose van de meest vooraan staande geologen is wel de beste bood schap, welke de mannen kunnen mee krij gen, die thans bezig zijn met de nieuwe boringen en die zoeken naar het water, dat voor de Sahara het leven betekent. Bertha Hertog op 13-jarige leeftijd gehuwd- Bertha Hertog, 't 13-jarige Nederland se meisje, dat ingevolge de beslissing van het hof van appèl t® Singapore bij haar Maleise pleegmoeder, Aminah, moet blij ven, is Dinsdagavond in het geheim ge huwd met de 21-jarige Maleise onderwij zer Manssor Abibi, aldus verneemt Reu ter te! ^Singapore. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordf vernomen, dat Bertha pas 24 uirr voor de huwelijksceremonie aan haar toekomstige echtgenoot werd voorgesteld. Men had haar medegedeeld, dat het huwelijk zon verhinderen, dat de beslissing van het hof van appèl door een beroep van haar ou ders in Nederland ongedaan gemaakt zon worden. De dertienjarige leeftijd is de huwbare leeftijd voor Maleise meisjes. In een schrijven heeft zij haar Nedei- landse advocaat thans verzocht, zich niet verder in de zaak te mengen en ver klaart zij afstand te hebben gedaan van Nederlanderschap en van het Christen dom. Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie^Axelsche Courant - voor of op Woensdag a.s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek Voor hen die alle puzzles die deze maand geplaatst worden, goed oplossen, worden enkele prijzen beschikbaar gesteld. Omschrijving GEZOND PLUIMVEE II Nadat er gedurende enige weken na genoeg stilte heerste, en er nagenoeg geen nieuwe meldingen kwamen van ge vallen van pseudo vogelpest, stak opeens de storm weer in hevige mate op. In Barneveld en omgeving en ook elders in den lande kwam een onrustbarende explosie voor die het noodzakelijk maakt nogmaals de aandacht' van alle pluim veehouders en van allen die in de handel van pluimvee en eieren werkzaam zijn, op het grote gevaar van onze pluimvee stapel te wijzen. Een ieder moet medewerken, en geen ogenblik mag de aandacht verslappen,,, om deze ziekte te keren. Er is nu wel over duidelijk gebleken dat deze onbereken bare vijand op het onverwachts de kop opsteekt, nu hier dan daar, en als niet een ieder ten volle medewerkt aan alle getroffen maatregelen, hoe bezwarend die ook zijn, dan kan deze pseudo vogelpest een nationale ramp wordejnV Veeartsenijkundige dienst en politie hebben strenge maatregelen moeten tref fen, maatregelen die bezwarend zijn, eer. last veroorzaken en ook velen gevoelig in de beurs treffen, maar dat kan niet an ders, en bedenk steeds wat die bezwaren en die geldelijke offers in omvang beteke nen, vergeleken bij wat zij zouden zijn als de pseudo vogelpest ons werkelijk de baas werd en tot een nationale ramp uit groeide Maar werkt u zelf wel voldoende mee? Zorgt u er wel voor dat geen onbe voegden uw bedrijf betreden, ook niet de voederhandelaar Ook niet uw vader of broer die Zondags' komt buurten? Ook niet de vriendies en vriendinnetjes van uw kinderen die na school komen spelen? Zorgt u er wel voor dat honden en kat ten vastzitten? Zij kunnen van zieke en, dode dieren eten en zo de ziekte voort slepen. Zorgt u er wel voor om in de hokken te voederen en te drenken? Op voeder en drinkbakken buiten komen wilde vo gels af die ook al weer voor de versprei ding zorg kunnen dragen. Zorgt u er wel voort? Ja, men moet op duizend en een ding letten, bij voortduring, ieder moment van de dag. Geen moeite mag op 't ogenblik te zwaar geteld worden, ook al heeft zich nog op gOGji 50, gCcn 100 kilometer Vein uw bedrijf n°g 'een geval van pseudo vo gelpest voorgedaan. Het optreden is zo grillig dat men ook daar niet de minste geruststelling in kan vinden. De Secretaris van de V.P.Z. Niwin-gjezelschap naar Nieuw - Guinea. Bij monde van Staatssecretaris Moor man heeft de Nederlandse Regering het gezelschap A drie van Oorschot, dat mo menteel in Indonesië optreedt, verzocht een tournee door Nieuw-Guinea te ma ken, teneinde de daar aanwezige Neder landers van het zo nodige amusement te voorzien- Het gezelschap zal medio September in Nederland terugkeren. Het betreft hier de volgende artisten Ria Schmitz, Ellie Westermeier, Mr. Jan Oradi, Rudi West, Adrie van Oor schot en Justus Jesayer 1 De Belgische Koningskwestie. Ofschoon de rust in België zo goed al? overal is teruggekeerd en het leven weer zijn normale loop heeft, is de konings kwestie nog steeds niet ten einde. Thans is het de beurt aan de Vlamin gen om hun ontevredenheid met de gang van zaken tot uiting te brengen. Het Belgische Kabinet heeft gisteren te tekst van het wetsontwerp betreffende de machtsoverdracht goedgekeurd. Het ont werp gaat nu naar de Kamer. Katholieke betogers, die zich verbol gen toonden over de oplossing van de Ko ningskwestie, hebben Donderdagmiddag tomaten en eieren gebruikt als argumen ten tegen de leidende katholieke politici, die zij voor de gang van zaken verant woordelijk stelden. Het incident gebeurde in de corridors van het gebouw „Patria", waar de Na tionale Raad van de C V.P. onder voor zitterschap van /Van der Straten-Wailler was bijeengekomen om zich over de toe stand te beraden. Koningsgezinde groepen in Vlaanderen hebben de Katholieke Kamerleden ver zocht niet voor de wet op de machtsover dracht te stemmen. Zij hebben in een mp- tie verklaard, dat zij zullen weigeren waar de t e hechten aan een onder dwang afge legde Koninklijke verklaring en dat zij er de voorkeur aan geven „alleen en in vrede te leven en zich van Brussel en Wallonië af te scheiden". advertenties. Ondertrouwd C. v. d. VLIET en C. H. LOOF Huwelijksvoltrekking op 10 Augustus om 3 uur. Gelegenheid tot felici teren van 4 u. 30 tot 5 u. 30 in Hotel „Het wapen van Zeeland". Juli 1950. St. Jansteen, Wilhelmirastr. 71. Axel, Oosterstr. 11. sportnieuws. Duivensport. Duivenmij. „De Verwachting". Deze maatschappij organiseerde Zon dag een vlucht uit Breteuil. De uitslag was als volgt: Jonge duiven: 1. Aug. Lippens; 2. Al- de Waal; 3. Jac. Verstraeten; 4. Fr. Sijs; 5. C. van Acker; 6. L. Kayser; 7. Jac- Verstraeten: 8. E. v Dorselaer; 9. M. Boerman; 10. L. Kayser; it. M. Dieleman; 12. J. Hamelink; 13.']ac. Vasseur; 14 V. Schelleman; 15- C. Kos- ter-Deij16. R. Borgt; 17* Gebr. den En gelsman; 18. C. van Acker; 19- Jac- as- seur; 20. 1 21. Ch. Sijs; 22. Fr. Sijs* 23. Cam. de Block; 24. C. Kos- ter-Deij; 25. Jac. Vasseur;. 26. C Koster- Deij; 27. H. Koekkoek; 28. Jos- Sijs, Sas sing; 29. C. van Acker; 30. Fr- Michiels. Ovd. J. Scheele; M. Boerman; D. Diele man; M. Boerman; Fr. Michiels. Oude duiven: 1. Jac. Buijsse, Zaamslag; 2. Koster- Deij3 C. Opp.eneer; 4- I* Buijsse; 5. Em. Misseghers; 6. R. v. d- Veke, Zaamslag; 7. P. Ortelee; 8. J. Buijsse; 9. H. Lippens*. 10. Fr. Sijs; H. R v d. Veke, Zaamslag* 12. M. Dieieman; 13. R v. d* Veke, Zaam slag; 14 A. Sorber; 15. J. Engels; 16. J. Ruijsse; 17. R. v. d- Veke, Zaamslag; 18. Aug. Lippens; 19. D. Dieleman; 20. J. Verstraeten; 21. R- v. d- Veke, Zaam slag; 22 H. Lippens; 23. R. Borgt; 24. H. Lippens; 25. idem; F. van Dorselaer. HOOFDPIJN! <- BURGERLIJKE STAND AXEL Over de maand Juli 1950. Huwelijks-aangiften 13 Pieter Jan Wolfert 27 j. en Maria v, d. Velde 25 j. 20. Adriaan Dingenus Wol fert 27 j- en Rosalia' Johanna Fveraeri 22 j- 27. Catharinus van der Vliet (van St. Jansteen) 29 j. en Christina Hendri- na Loof 27 j- 31. Willem Loof (van Mau- rik) 26 j. en Debora Krina Marijs 23 j. Huwelijken 5. Arie Schreuders 29 j- en Helena Cor nelia van Tatenhove 28 j. 6. Cornells Scheele 24 j- en Maria Wilhelmina v. Loe- nen 26 j. Willem Jacob Robijn 30 j en Pieternella Margrietha 't Gilde (van Westdorpe) 21 L '3- George Meeusen (van Sas van Gent) 19 j. en Magdalena Janne- nelis van Cadsand 22 j. en Aagt je Janna ke Flikabeth Dieleman 22 j. Adriaan Cor- de Kraker 19 j. Geboorten 1. Maria, d- v. Florus Jansen van Roo sendaal en van Tanneke Maria Schieman. Jozias Jan, z. v. jozias Jan de Koeijer en van Levina Witte. 10. Barbera Jannetje, d. v. Jacob Goossen en Marina Joostzina Francke. 14-Maryke^ Adriana, d. v. Jan Wisse en van Dina Cornelia Heijnsdijk. N eelt je Marina, d. v. Marinus Izaak Ver hulst en van Neeltje Dekker. 18. Gooj Jan Jacob, z. v. Jan Pieter de Vries en van Pleuntje Christina Wieland. 29. Alex Cammillus Malvina, z. v. Alphonsius De- siré Lippens en van Juliëtte C amielia Adolphina van Britsom. I Overlijden 4 Krina Schieman, 72 i. echtgenote varj Adriaan Dobbelaar. Egbert Bakker 83 j. weduwnaar van Janna Maria v- Dixhoorn. 11. Fmerentia Puts, 77 j. weduwe van Pieter Franciscus van de Vijver. 14. Ka- rel Koster, 53 j- z. v. Adriaan Kostei en van Dingetje Adriana Haak, beiden over- den. - eproefde hu i it verkoudheid voor v u- der. Moeder en kind. HORIZONTAAL: eiland (Ind.) in het jaar der wereld boordsel rivier in Italië vochtig broeibak zouteloos medicus rieten mand predikant voorbeeld voorzetsel deel v.e. huis vloerbedekking soort bij lor vruchtennat houding maanstand roede zangnoot metaal spoorstaaf behoeftig moment dochter v. La ban (bijbL deel v.d. By bel omiystinng deel v. e. mast kasbeheerder VERTICAAL: 1 deel van Amerika 3 landbouwwerktuig 4 gomachtige stof 5 soort hert 6 woud 7 voegwoord 8 reisartikel 10 sterrebeeld 12 deel 14 bekende motorraces te Assen 10 soort onderwijs 18 edelsteen 19 toetsenbord v.e. piano 22 in orde 23 rustend (v. predikant) 2a kledingstuk 27 insect 30 voordeel 32 bloedverwant 33 in het jaar des Heeren 34 zuil niet lang 38 39 41 43 46 40 49 50 al insect voorzetsel reeds stapel hooi dakbedekking vogel zangnoot Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 a.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3