ii De schijn gered. UIT ONZE OMGEVING. Aanrijding. Woensdag had te Temeuzen op de hoek Nieuwstraat Korte Kerkstraat een aanrijding plaats tussen een bestelautp van de heer J. de D. te Axel, die in de Korte Kerkstraat richting Noordstraat reed en een personenauto van de heer J. L. S. te Temeuzen,, komende uit de Nieuwstraat, tengevolge waarvan beide wagens licht beschadigd werden. Geslaagd. Bii het gehouden examen van de E.H. B.O. (afd. Roode Kruis) te Zaamslag, zijn geslaagd de dames: C. de Blaaij, M. Buijze, F. Riemens, F. Haak, N Riemens, M. van Westen, lv, van Vessum, C. van Westen, N. Diele- man, J. Leunis, en de heren M. J. de Foo ter, F. J. Buijze en J. Buijez allen te Zaamslag. Pavilion d'Or gestart. Nadat Dinsdagmiddag de deelnemers aan de Pavilion d-OK" !met autobussen excursie maakten naar de Capellepolder, waar zij de hoeve van dhr. Jac. de Putter bezochten en aldaar diverse fraaie Zeeuw se fokpaarden werden getoond, terwijl door dames in Axels costuum consump tion werden rondgediend, vond Dinsdag avond een officiële ontvangst door het ge meentebestuur van Temeuzen plaats. Fr werd aan alle deelnemers een souvenir in Delfts blauw aangeboden, terwijl een film over Nederland werd vertoond. Woensdag°chtend omstreeks half twaalf startten de eerste jachten voor de tocht naar Antwerpen, en na korte tijd zag men een lange rij boten in Oostelijke richting trekken op een voor de zomertijd vrij ru we Schelde, die de bootjes direct buiten de haven reeds geducht liet dobberen. Steeds groeide de rij aan en toen om streeks half éen ook de laatste grote en snelle jachten vertrokken, waren ruim 60 jachten op weg naar Antwerpen, die men dank zij het heldere weer ver op het wa ter kon volgen. Dit bezoek van enige honderden bui tenlanders behoort weer tot het verleden Laten wij hopen dat zij een gunstige in druk hebben meegenomen en ook in de oekomst nog eens terug zullen komen raar ons land en naar Zeeland in het bij zonder. T ragisch. Van een tussen Sas van Gent en Sluis kil in het kanaal varend Fngels jacht mis ten de ouders Donderdagnamiddag plot seling hun 6-jarig zoontje. feuilleton. Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 43)' Vermoedende, dat hun kind over boord is gevallen, werd hiervan te Sluiskil aan gifte gedaan en de politie er mede in ken nis gesteld. Door de Rijkspolitie te water en een jo] van de Rijkswa erstaat werd onmiddellijk met dreggen aangevangen. Predikbeurten. Zondag 6 Augustus 1950. Ned. Hen'. Kerk: 10 uur Ds. Sebes- tijen, van Hulst; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings (bed. H. Doop). Geref. Kerk; 10 uur en 2.30 uur Ds. R. Brandts, van Bergentheim. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1): 10 uur en 3 uur Ds. A. J. Fanov van Eindhoven. Geref. Gemeente: 10 uur en 2.30 uur Lees dienst. Gevonden Voorwerpen. Hij leek tot alle boosaardigheden be sloten. Zijn sluw en beweeglijk gezicht weerspiegelde de beelden zijner gedachte Hij bekeek de weelderige salon, en zijn veronderstelling, dat zij Dewalter onder hield, bevestigde zich. Tegen de kamenier gereed om heen te gaan, fluisterde zij en kele woorden die hij verstond. „Wacht mijnheer beneden af en waarschuw hem',. De echtgenoot glimlachte nog wat meer. Toen hij alleen was grinnikte hij: Hoeveel geef je per maand aan je vertrouwelinge Leef ik soms van jouw geld? vroeg Stéphane. Neen. Niet meer dan ik van het uwe. Hij lachte haar in 't gezicht uit. Zij was verslagen;; zij dacht, dat hij gek was geworden; maar herinnerde zich, dat hij dronk. Zij vroeg hem of hij dron ken was. Hij antwoordde: Natuurlijk ben ik dronken. Ik ben altijld! dronken. Dat verheldert mijn ge dachten. 't Is uitstekend voor mijn psy chologische onderzoekingen. Ben je voor een onderzoeking ge komen!? Vroeg zij. Hij maakte een teken van bevestiging. Zij zag hem aan en zeide van plan te rijn hem de deur te wijzen- Toen werd zijn 3fik gevaarlijk. Hij zeide nadrukkelijk Dat zou ik willen zien- Zijn Engels accent was eenklaps ster ker geworden. Hij dwaalde door de salon. Steeds onbeweeglijk en kalm, vervolgde Je zoudt het kunnen zien. Heb j? Een zilveren lepeltje, R. Meilof, Nieuw straat 33; een muntbiljet van f 2.50 bij Meermans, Ds. Jan Scharpstraat 16; een zilveren dubbeltjesarmband, Johan van Driel. Sirfgelweg 41een bril met koker F die Folkersma, Oosterstraat 23; een he ren overjas (grijs) P. de Feijter, Sassing P 44; een schaartje in etui, J. M. Diele- map, Buthdijk 27; een contactsleuteltje e.q. huisdeursleutel, H. Moker, Markt 8; een meisjesmantel Verlinde, Ju'iana- straat 32; een doos met damesjapon (van Visser-Koole) D. van Alten, Bylocque- straat 25. De mosselexport bedreigd Onder de mosselen in de Ooster-Schel- de heerst momenteel een ziekte, die zich ook reeds het vorig jaar in geringer mate voordeed. Reeds dadelijk bij de inzet van het sei zoen is gebleken, dat het er met de op brengst van de Zeeuwse mosselbedden niet florissant uit ziet. De ziekte, zover is men reeds met het onderzoek gevor derd, dat men dit weet, wordt veroor zaakt door de myticola intestinatis, een éenslachtige parasiet in het darmkanaal van het weekdier. Het bestrijdingsmiddel tegen dit wormpje is nog niet gevonden. Dr. P. Korringa, bioloog aan het Rijks instituut voor visserij-onderzoek, te Ber gen op Zoom die 'n autoriteit op dit ter rein is, wiens adviezen men zelfs in Ame rika gaarne aanhoort en opvolgt en die merkwaardig succes ook heeft beleefd in de strijd tegen ziekten van de oester, heeft zich met het onderzoek belast. En onze visserij-autoriteiten koesteren ook hoop, dat de natuur zelf wellicht te hulp zal komen in Marokko het juiste besef verloren vap je rechten en hun grenzen? Geloof je soms mijn echtgenoot te zijn? Het feit,- dat ik je heb toegehoord, sluit niet in, dunkt me, dat ik je nog toebehoor. Hef is lang geleden, dat wij ons tegenover el kaar (hebben uitgesproken- Zes maanderi huwelijk zijn voldoende geweest om my het gevoel te geven, dat ik. een weduwe ben. Sedert drie jaren ben je voor mij niet anders dan een vsjend... Een uitstekend vriend, prevelde hij. Hij had iets sluws gekregen, maar zij ging voort, in een toenemende klaarheid,, altijd op dezelfde plaats staan blijvende- Een 1 vriend? Neen. In Biarritz,, toen ik geweigerd heb me op reis mee te laten nemen als een valies, ben ik op de hoogte, gekomen van je gevoelens. Je bent de volgende dag vertrokken zonder m? weer te zien en zonder afscheid te nemen. Dat is heel goed. Je bent vrij zoals ilf het ben. Maar met welk recht kom je in mijn kamer, zonder aangediend te zijn? Je komt binnen en breekt een tafel. Je bent gek! Wat doe je hier? En jij Hij stond op twee passen van haar. Zij mat hem, besloten er een einde aan te maken. 1 Ik *zal het je zeggen indien je hef wenst. Hij antwoordde: Ik weet het. Zij glimlachte met verachting. Nu', dan is dat in orde. Vertrek dan. En, niet waar, onthoud je voortaap van gewelddadigheden als was je hier heer en meester... en onthoud je vooral o! ja vooral, van de woede van iemand die jaloers is. Hij knipte met de ogen ais-een uil teg2r? een lamp. Die jaloers is? Wat anders? vraagde zij. Hij grinnikte: 1 Er is grote sterfte onder de mosselen en wat geoogst wordt is van minder goe de kwaliteit, wat zich o.a. aftekent in licht gewicht. Voor het merendeel blijft de mossel beneden het vereiste minimum var? 15 pet. visgewicht. (Visgewicht is niets anders dan het totale gewicht, verminderd met het gewicht van de schelpen.) Het ligt voor de hand, dat de mossel kwekers zowel als de mosselhandel de laatste is voornamelijk te Yerseke ge concentreerd, Bruinisse is een ander cen trum, maar de bedrijven zijn er over het algemeen kleiner zich ernstig beraden op de door deze tegenslagen ontstane toe stand. Pessimisten herinneren zich de ja ren 1917, 1929, '34'35 en vrezen dat de mosselcultuur weer voor soortgelijke moei lijkheden als toen zal komen te staan. Optimisten voegen daar echter aan toe dat na die slechte jaren ook weer beter schap is ingetreden. Onder de zwartkij kers zijn e,r ook die spreken van een „doodgeboerde" Ooste,rschelde. In hoe verre dit juist is, zal alleen de toekomst kunnen uitwijzen. Vanouds halen de mosselkwekers uit Zeeland het mosselzaad uit de Wadden zee; het wordt dan in de Zeeuwse wateren opnieuw uitgezaaid en soms tweemaal her- zaaid. Onze voornaamste afnemers van mosselen zijn België en. Frankrijk, het eer. ste land importeert voor tweederde der totale export, die een waarde heeft van ongeveer 4 millioen gulden. De rest gaaf naar Frankrijk. In Yerseke wordt over het algemeen verwacht, dat de mosselcultuur dit jaar zal worden geholpen Op de vaartuigen die in Zeeland aan de oester- en mosselcultuur deelnemen zijn 850 tot 900 personen werkzaam. En onder de denkbeelden welke aan de hand worden gedaan, is dit, dat aan de Zeeu wen vergunning zou worden verleend om in de Waddenzee mosselen te gaan vissen. Het is de vraag of de hulp van de-staat maar zonder meer zal worden verleend. Immers, de mosselbedden in de Wad denzee hebben concessionnarissen, die se dert jaar en dag hun concessies van de staat krijgen toegewezen Fn zonder meet zullen deze zich niet laten verdringen. Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Op 2; September 1947 werd voor de Provincie Zeeland in samenwerking met de Kamer van Koophandel opgericht het „Economisch Technologisch Instituut voor Zee'and", kor weg genaamd E.T.I. Dezer dagen ontvingen wij een verslag van deze instelling over de periode 1 Maart 1948 t-e.m. 31 December 1949. lief. Ik ben niet jaloers. Ik heb je nief Dat hoop ik, zeide ze hooghartig, Er was een pauze. Hij was verixederdv door verbittering gekweld, en begreen dat hij vaste voet verloor. Hij keerde haar zijn rug toe opdat zij zijn blik niet weer zou zien, en hij deed een geweldige poging om te maken, dat zij daarin zijn kwade gezindheid niet meer kon lezen. Hij voelde dat hij daarin slaagde, en op nieuw vertoonde hij een kalm gelaat. Te gelijkertijd dacht hij na. De houding van Stëphane verwonderde hem. 't Leek hem dat de kwaliteit van de minnaar haar naar beneden had moeten halen. Een vrouw, die betaalt, toont daarin weinig trots te bezitten. Hij begreep haar niet. Hij zocht Toen ging hij zitten.i De stoel was dicht bij een tafel, en op die tafel stond 'n schel. Plotseling belde hij. Wat doe je? vroeg zij. Hij zag haar in de ogen en antwoordde achteloos, dat hij thee wenste. Hij wachtte om te zien hoe zij er op*zou reageren,./ Weet je wel bij wie je bent? zeide ?zij hard- Hij verkneuterde zich: de onderzoe king slaagde. Hij voelde, dat er tekening kwam int de situatie. De knecht kwam binnen, nam-, de order aan en v-ertrok. Oswill glimlachte, neergezeten in een leunstoel1 Bij wie ik ben? Hoezo? Ik vermoed dat iki bij jou ben.' i Neen, antwoordde zij vlug: en hef tig. Deze keer was -t al heel duidelijk- 'Daar hij veinsde nog niet begrepen te hebben dwong zij hem er toe: neen zij was niet bij haar thuis- Zij was bij haar vriend. En inderdaad begreep hij. Hij begreep, dat ze de waarheid sprak- (Hij begreep, dat zij niets wist. Hij (be greep, dat deze ski Ion, deze weelde, de salon en de weelde van Dewalter waren- Hoewel het velen wellicht niet direct duidelijk geweest zal zijn wat onze pro vincie met een dergelijk instituut moest doen, en men ook nu nog stemmen hoort die nog sceptisch tegenover dit instituut staan, willen wij niet nalaten enkele pun ten uit de werkzaamheden van het bureau te vermelden zoals wij die in dit verslag aantreffen- Ten behoeve van de gemeente Krui- ningen werd een rapport uitgebracht ter bepaling van een geschikte plaats voor een industrieterrein in die gemeente. Een korte studie is gemaakt over de bevolkingsbeweging in Zeeland- Ten behoeve van een grote handelszaak werd een studie gemaakt over de meest gewenste vestigingsplaats voor dit bedrijf in West Z--Vlaanderen Over Oost Z. Vlaanderen werd een in dustrie-almanak uitgegeven met een over zicht van bedrijven en mogelijkheden in dit gebied. In opdracht van Ged- Staten wordt een onderzoek ingesteld naar de belangrijk heid van de havens in O- Z.-Vlaanderen. Eveneens in opdracht van Ged. Staten wordt gerapporteerd over het reizigers- verveer per trein in O- Z.-Vlaanderen. Ook over de veren over de Wester- Schelde verscheen een rapport voor G-S. Verder werd blijkens dit verslag nog vee' gedaan voor gevestigde industrieën, dan wel voor de vestiging van nieuwe bedrijven t in onze provincie. Genoemd worden hierbij o.a de reorganisatie van een industrie, de vestiging van een groen ten - conservenfabriek een wafel- bakkerij, een metaalverwerkende) indu strie, vergunningen voor 2 betonwaren- fabrieken, een confectiefabriek, te Bier vliet en Breskens modernisering van een scheepswerf en van vlasindustrie enz. Wij stipten hier slechts enkele punten aan uit het uitvoerige verslag doch me nen hiermede een beeld te geven van het geen dit instituut zoal doet, en in welke gevallen men een beroep op het E.T.I. kan doen- Wij twijfelen er niet aan dat in voorkomende gevallen directeur en bestuur ten volle bereid zullen zijn ook de problemen van Uw bedrijf te onder zoeken en U van advies te dienen- Westerling wordt niet uitgeleverd. Het Opperste Gerechtshof te Singa pore heeft het verzoek van Westerling om diens uitleverings - procedure geerj voortgang te doen vinden, toegestaan. De ze beslissing betekent, dat Westerling» niet aan de R.l.S. kan worden uitgele verd. Op een vraag wat hij na zijn vrijlating zal doen, antwoorgdde Westerling: „Ik denk, dat ik zo spoedig mogelijk naar N e derland zal gaan". Hh had een vermoeden als een speurhond die op het spoor is. Maar ook deze keer vergiste hij zich: hij veronderstelde, dat door onzuivere middelen de bedrieger ziel? inkomsten verschaft had- Hij zag andere verschieten opdoemen en vaag, had hij het voorgevoel dat hij daar een terrein van handeling zou vinden- Hij beheerste zich en ging niet verder voort dan met m acnt neming van voorzorgen, de listen van een spion in vijandelijk land en de stoutmoedigheden van dubbelzinige woorden om het terrein goed te verken nen- Ben ik niet bij jou? zeide hij. \yel ik zou het tocht gedacht hebben. Zij meende dat hij haar met deze zin wilde ovrerrompelen, maar zij voelde ziel? vol verachting. Hij was opgestaan en on derzocht met deskundige blik hetgeen hem omringde. 1 Hij glimlachte: Dus ik ben bij mijnheer Dewal ter? Hij heeft zeer zeker "n uitstekende smaak- In Biarritz had hij een zeer moo;e wagen- Hier heeft hij een zeer mooie wo ning. Zij vroeg hem: Ken je Dewalter? LI ij antwoordde grif: Ik heb er éen gekend, maar ,t js niet dezelfde- Hij had iets sluws, dat zij niet meer begreep. Zij meende dat hij iets wist om trent een familielid van haar vriend. Zij vroeg nog: E^en van zijn verwanten? Neen, antwoordde hij. Eert land verhuizer. In1 geen enkele betrekking staande tot jouw Dewalter. Zij haalde de schouders op. Wat ging haar een andere Dewalter aan, een land- verdhuizer? 1 Nu daar hoef je mij niet over te spreken, antwoordde zij. Ik spreek er je'bok niet over. (Wordt vervolgd} 1 S 1 ZIJ i

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2