AXELSCHE K COURANT Parlementair overzicht Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950. 64e JAARGANG No.86 V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De Tweede Kamerleden vertoeven op het rvo-enhlik- in alle nnrrlen van het land beetje de gulden middenweg bewande- Bekendmaking Regerings - voorlichtingdienst. De Nederlandse Regering is van oor- wen en in „buitenstands". Elk jaar is er een interessante Nederlandse deelname uit al deze takken. De traditie wil, dat elk jaar een speci ale Tentoonstelling wordt gearrangeerd in het kader van de Jaarbeurs. De keuze is dit jaar gevallen op: De Belgische Congo, industrieel en So ciaal, ingericht met de medewerking van het Ministerie van Koloniën. 2. In dit kader een „Diamant Salon'- een volledige synthese van de diamant industrie, van de ontginning tot de ge slepen edelsteen. 3. De Westerse Unie ten dienste van 3de arbeiders", ingericht door het Mini sterie van Arbeid en Sociale Voorzorg; hieraan nemen deel de regeringen der landen van het Pact van Brussel: België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland en Ne derland. sportnieuws. Voetbal. Axel - E.V.V. 3-3. Zaterdagavond had de vriendschappe lijke wedstrijd plaats tussen de oranje- ploeg en E. V. V. uit Echt in Zuid-Lim burg. Er was behoorlijke publieke belang stelling. Toen de beide teams het veld hadden betreden, werd door de aanvoerder der blauw-witten een speech gehouden, waar na hij aan de v-v. „Axel-' als'vriendschap pelijke geste een artistieke imitatie van een mijnwerkerslamp aanbood. Het luxu eus uitgevoerde cadeau kreeg een plaats in het kleedgebouw. Voorzitter van Ben- degem dankte voor dit sportief gebaar. De thuisploeg won de toss en had het zon-voord«el; de wind stond dwars over het veld- De Limburgers trapten af o-l.v. arbiter C- P. v. d. Velde en het begin zag er voor de oranjeploeg niet bepaald roos kleurig uit. Want nadat Dieleman een harde kogel van de E.V.V.-midvoor bad gestopt naderde de blauwwitte aanvals- linie in ver doorgevoerd samenspel het Axelse doel en Dieleman kreeg het na kijken (oi). De oranje-voorhoede zette een offen sief in, r.-buiten Dieleman loste een goed schot, doch de Limburgse doelman gaf blijk zijn plaats waard te zijn- Verder strandden hun aanvallen vaak op de Lim burgse verdediging- Uit een snelle aan- val kwamen de gasten weer v°or het doel en door een aarzelende houding der Axel- se verdediging werd de.voorsprong ver groot (o2)- Oranie dwong een hoek schop af, Deij scjjoot in doch een blond Limburgs hoofd kopte uit het doel. Len schermutseling leverdie niets op, het spel spel werd ook vrij kort gehouden en Die leman knalde van dichtbij over de lat- Het plaatsen onzer stadgenoten was vaak onzuiver, de vleugels werden bepaald wei nig in het spel betrokken. Maar toch wist Axel er geleidelijk aan beter in te komen. Een langdurige schermutseling voor de Limburgse veste bracht geen resultaat, daar de lange doelman zeer paraat bleek. Nadat hij 'n harde kogel van den Engels man had gestopt wist van de Velde door te dringen en te scoren (12). Na de aftrap brak de midvoor door, doch zijn schot ging naast. Met deze stand kwam.de rust, nadat belde doelen nog in gevaar wa ren geweest. De tweede helft beschikte Axel over meer „fighting spirit"; de Limburgse-de fensie moest op volle t°eren werken, scho ten van Jonkman, v- d. elde epl,Dieleman gingen naast of werden gestopt. Door -n misverstand in de verdediging vergrotten de gasten hun voorsprong (1—3)» "och geen minuut later wist Jonkman met eep hard schot de Limburgse doelman te pas seren 2(3). Nadat Dieleman door een goede save gevaar voorkomen had, kwam de hele Axelse voorhoede voor de Lim burgse veste. De lange en handige doel man ontnam allen de kans tot scoren- JN a- dat een corner op de veste der gasten geen resultaat had gebracht wist Diele man aan de overzijde vallende te redden, waarna v. d. Velde hard in het zijnet ko gelde. Ieder dacht reeds aan een Axelse nederlaag doch vlak voor het einde wist Deij uit een schermutseling gelijk te ma ken 3—3- V Een aardige sportieve wedstrijd, die op hoger peil stond, dan we wel eens bij „zomervoetbal" gewend zijn- De Limburgers. die 5 invallers hadden, maakten een goede indruk en „au grand complet" zijn zij zeker gevaarlijke tegen standers. Zij beschikten over een. grote snelheid- Technisch was er niet yeel verschl1 de teams- Zo de blunders in de eerste mi nuten niet waren gemaakt, had Axel heus niet behoeven gelijk te spelen; ook liei. het schieten bij de oranjeploeg nogal eens wensen over- Axel telde eveneens enkele invallers. De gasten die met 23 man hier aanwe zig waren hëbben de nacht bij spelers der v-v- „Axel" doorgebrachht. Zondagmid dag zijn zij naar Cadzand-strand vertrok ken en na zich aldaar geamuseerd te heb ben, werd via Vlissingen de thuisreis aan vaard- De sportieve betrekkingen tussen Axel en Echt zijn zodoende aangeknoopt; vol gend jaar hoopt de v-v. „Axel-' een,tegen- bezoek te brengen. Wielrennen. Jansen werd kampioen. Ook de andere Axelaren sloegen een goed figuur. Vrijdag 28 Juli 1950 werd het kampioen schap verreden van de wielerclub „De Schel demon d" te Vissingen voor ama teurs en nieuwelingen- Er verschenen 32 renners aan de start, allen lid van,genoem de club- Om zeven uur werd' gestart met voorop een hartelijk woord, gesproken door de voorzitter. Er moest een afstand gereden worden van 60 km- an begin fot net einde werd er zeer snel gereden, ongeveer 40 km- per uur. Enkele ronden waren gereden toen 'n vijftal-renners er vandoor gingen bij name Huizen, Oost hoek, Jansen, Verhelst en Mouthaan- Tussen deze vijf werd hevig gevochten om de eer- De uitslag was: 1.'Jansen, Axe. N kampioen; 2e C Oosthoek, 's-Heeren- hoek N; 3. w Huizen, Ovezande, A kam pioen; 4. Verhelst,, Axel N; 5. Mouthaan Vlissingen A; 6- Damen, Vlissingen A; 7. Willemstijn, N; 8. Borghstijn, Axel N, 9. Versluis N. Verhelst werd winnaar. In de wielerwedstrijd voor nieuwelingen te Elversele in België werd onze stadge noot Verhelst winnaar met 1 minuut voor sprong- De 50 Km. door hem afgelegd in 1 uur 15 min- 2e werd Inghels van Koe-» wacht, 3e Lamberghe, Zeie. 4e op 5 min. een 'peleton van vijf man- Automobilisme. Naast vele andere sporten begint thanï ook de auto- en motorsport in ons gewest enigermate op te bloeien. Nadat deze zomer reeds oriëntatierittep werden gehouden in Hulst Axel en Kloos- terzande werd Zaterdag jl. ook te rerneu- zen een rit georganiseerd ter gelegenheid van de opening van de Winkelweek en de Pavilion d'Or. Er was voor deze rit een flinke animo en toen om 2.01 de eerste auto van de Scheldekade startte stonden in totaal 43 personenauto's van verscheidene leeftij den en merken gereed om de verkennings tocht door Z.-Vlaanderen te gaan maken. De start verliep vlot en niettegenstaan de het feit dat de uitgestippelde route ip het begin enkele duistere puntjes bevat te' die voor verschillende uitleg vatbaar waren wisten toch het merendeel der deel nemers de route goed te volgen, en ging het via Baandijk, Schapenbout, Sassing Zwartenhoek, Drieschouwen Kijkuit Lun- tershoek, Stoppeldijk, Hengstdijk, Kloos- terzande, Ossenisse, Reuzenhoek en No ten kris kras door de polders weer naar het uitgangspunt. De ogenschijnlijk niet hoge gemiddel de snelheid van 35 km. per uur bleek vooj een struikelblok te zijn i.v.m. de beno digde tijd voor het uit puzzlen van de juis te route, zodat heel wat strafpunten wer den toebedeeld, voor het niet tijdig arri veren aan éen of meer controles. Bii de einduitslag die door de heer A Standaert in hotel „Rotterdam" werd be kend gemaakt bleek ge heep JVleeusen uit Terneuzen de winnaar van de rit te zijn. Deze ontving uit handen van Mevr. Tel- legen een fraaie wisselbeker alsmede een medaille. De verdere prijswinnaars waren; 23 J. de Backer Hulst en A. IJsebaert met 30 pnt.; 4—5 van Liere en M. IJse baert Axel met 40 pnt.; 68 Dr. van der Briel, Dr. v. d. Berg en Straub met 50 pnt.; 9—10 R. W. Zuur en R IJsebaert met 60 pnt.; 11 Ir. Hofwegen met 65 pnt. 1215 L. Hamelink, v. Sandbeek Sas van Gent, Mej. van Dongen Oud-Beijerland en J. Vink Axel met 70 pnt.; 1617 R. Verstraeten en Ir. Dikötter met 75 pnt.; 18—19 de Moor Hulst en E. Verstraeten met 80 pnt. (Waar geen plaatsnaam is vermeld, woonden de betreffende perso nen in Terneuzen). Gezien de stemming na afloop hebben de organisatoren, alle eer van hun vele werk gehaald- Moge dit voor hun aanlei ding zijn deze rit tot een jaarlijkse tradi tie te maken. Wandelsport. Axelaren in de Vierdaagse. Aan de grote internationale vierdaag se te Nijmegen werd ook door een 8-ta] Axelaren deelgenomen. Dit waren de dames: mevr. Schieman- v. d. Staal, Ada Kool, Anneke van Harp, Fr. den Engelsman, gezusters G. en J, Bolleman en de heren A. Geensen ep Theo van Damme. Er waren geen uitvallers. De heer Priem van Zuiddorpe die nu voor de vijfde maal aan de ierdaagse deelnam en deze ook telkens uitliep, kreeg te Nijmegen het zilveren kruis met blauw emaille plaatje, een voor Z.-Vlaanderen wel zeldzaam insigne. Zijn echtgenote deed de vierdaagse reeds vier maal- BEKENDMAKINGEN. Verbod zwemmen Kleine Kreek. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter algemene kennis, voorname lijk voor de jeugd, dat in verband met de uitvoering van diverse werken, welke in de nabijheid van de Kleine Kreek plaats hebben het, verboden is in de Kleine Kreek te zwemmen- Bij overtreding van dit verbod zal streng tegen de overtreders worden op getreden- Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren- Prinses Irene is jarig. H.K.H. Prinses Irene viert heden haar elfde verjaardag. Ieder jaar biedt éen der lCje Nederlandse Strijd- le Prinses een verjaarge- >eze keer valt die eer te deputatie luchtstrijdkrach- erdag 5 Augustus op. het zal worden ontvangen. ie deuren zouden solider dat kinderen met de knop ringer. Zij zouden lichte ebben, want bij een bot- gemakkelijk in elkaar ge- ïtaal als schokbreker (ten- aart van 160Ikm tegen eep op rijdt). :n hebben de treeplanken vel die voor vele mensep k vormden, maar zij heb- vogels en de glinsterende op de radiator rustig la- eren die veel meer gevaar lank ooit deed. Deurknop- elijk in een uitholling kun- acht, steken nog altijd ver, everen daartoe gevaar op. 5te plek in een auto is die 'eur en dat Ls te erger, ik moeders met kinderep ft aantekening gehoudep /aar verongelukten zaten, en waren er 25 vrouwep naast de chauffeur geze- echts acht van de slacht- :lf gereden en slechts acht l gezeten. Deze waame- bevestigd door politie- 219 auto-ongelukken wer- iers gewond, doch geep waren slechts dertien on- oij de chauffeur, maar ;ewond werd. Volgens Dr ïog erger worden, als de er worden en men voort- ds meer ruimte te maken, trekkelijk veilige achter- ider populair wordt, .n de zitplaatsen in auto-s stoelen,, daardoor moet eeds horizontaler wordep t betekent, dat die stang, urt, de chauffeur vrijwel jn maag treft, en dat de urwiel ongeveer op oogs- ndien leidt de doorlopen- toe, dat de bestuurder ir links wordt gedrongen ;hever komt te zitten tep weg. Een verticaler stuur- >arte chauffeursplaats zou ïl vergroten. e „extra-s'- die de hande- >'s wil verkopen, als eep aak niet loopt, maar we) glas heeft, een radio, die leidt en door haar vele ongeluk grote schade kap lectrische sigaren-aanste- r een uitsteeksel is, enz. wille van de veiligheid wege blijven- Als de fa- 5 daarvan Se onderkant id van een verend kussep kans op beenbreuk ge- hij de achterzijde van de meerde, zodat de op de iden bij 'n botsing zach- n komen, als hij het aan- ïoppen op het dashboard verving door drukknop- meer doen voor de vei- 2g. En hij zou dat heus klanten er maar-om vroe- le een of andere stomp- sn zij dat niet. teraars telt Nederland gegeven radio-ontvang- rland bedroeg op 1 Au- - tegen 1.426.516. op 1 1 er 488.412 aangeslote- •adiodistributienet tegep i. t Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè 11. 1,55. Buitenland 11. 2,-. Advertentie prijt 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine AdvertentlSn (maximum 8 regelt) 1 - 5 regelt 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. 1-P.fl rA at- r-t Arm A.^. lx- «TT^. 1 dftftl Aai ALfitrloiJon/l

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3