IVOROL Geeft aan Uw tanden nieuwe Glans VI ER DA A GSE ORANJEBOOM De schijn gered. UIT ONZE OMGEVING. Consultatiebureaux voor Geestelijke Volksgezondheid. Naar aanleiding van het bericht over de Consultatiebureaux voor Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland, in ons vorig nummer, deelt men ons van de zijde van het Groene Kruis nog mede: Het Bestuur van de Prov- Vereniging ,,Het Groene Kruis-', wil de Geestelij ke Volksgezondheid direct ter hand nemen- Als het niet dadelijk in 'cje gehele provincie mogelijk is dan liever beginnen in een deel der provincie dan nog wach ten met het werk- Men is nl. nog niet zover dat een psychiater ter beschikking is wiens taak het zal zijn de gehe'te) pro vincie voor zijn rekening te nemen. Het Prov- Bestuur vond Dr. Pfalzer be reid direct een aanvang te maken doch deze beschikte niet over voldoende tijd om de gehele provincie te bewerken- Hef Prov- Bestuur was Dr. Pfalzer zeer dank baar voor diens aanbod en heeft thans de gelegenheid gekregen in een gedeelte der provincie de geestelijke volksgezond heid ter hand nemen- De plaatselijke be sturen van „Het Groene Kmis'',, waren geheel tevreden met deze oplossing om dat nu een begin wordt gemaakt en ver moedelijk in 1951 een psychiater bereid is gevonden om in de gehele provincie werkzaam te zijn, zodat dan meerdere bu reaux zullen kunnen worden ingesteld. Dat nu alleem in het centrum der pro vincie wordt gewerkt vindt zijn oorzaak in het feit dat Dr. Pfalzer in Middelburg woont en daar zijn eigen practijk heeft. Geslaagd. Voor het examen Machineschrijven zijn geslaagd S. E. Tollenaar, J. J. Sterringa beiden te Zaamslag; P- Haak, M. Michielsen, P. A. Knieriem, A Dieleman en P. J. Die- leman allen te Axel; A- Mi. d;e Jonge, S. M. ide Meijer, G. L. van Paemel, P- [J- Scheele, M- A. A. van Mosselvelde, J. I- Michielsen J- S. Jurry, B. S. de Vlugt en E. F. Lijbaart allen te Terneuzen; J- P. Scheele, D. Z. Onderbeeke, L. P. Heij- dens allen te SUuiskil; A. M, vah, Laere Hontenisse. Voor Boekhouden slaagden: P, A. Knieriem, Axel; T. J. de Hul- sters, Westdorpè; P. L. Hollebosch, Sas van Gent; J- J. Weesepoel, Terhole; T. d]ei Putter, Zaamslag. Allen i waren leerlingen, der Erkende Pont School te Terneuzen- Opening Groentezaak. Allerwegen in Axel ziet men gouwen en verbouwen- Ook de winkeliers gaan met hun tijd mee en brengen waar nodig verbeteringen in hun zaken aan. Zoals ook uit een advertentie elders in dit nummer blijkt is het deze week de groentenhandel van de heer Willemsen uit de Oosterstraat die haar poorten hero pent. We waren in de gelegenheid deze zaak voor de opening te bezichtigen- In de eerste plaats viel ons de veel grotere ruim te voor het publiek op- die mede door het eenvoudige doch frisse en keurig ver zorgde interieur, het eventuele wachten zal veraangenamen. Doelmatige kasten en rekken maken de voorraad zowel voor koper als voor verkoper overzichtelijk terwijl een drietal etalages naar buiten een beeld geven van de aanwezige artikelen- Vermedenswaard zijn voorts de rekken voor gr<3tenten en fruitkisten, die een doel matige en nette berging van groenten en fruit waarborgen. Vermelden wij tenslotte nog de aan wezigheid van een moderne machine voor het schrappen, snijden en schaven van groenten en aardappelen, met afzonder lijke vakken v°or rode en witte kool, uien, komkommers enz-, en een duidelijke weegschaal met klokwijzerplaat- Een TL- verlichting doet de winkel 'S avonds in een zee van licht baden- Schoolreis O.L.S. Begunstigd door een der weinige zo merse dagen van dit jaar maakten Don derdag de leerlingen van de drjje /{aiafgste klassen van de Openbare Lagere School alhier een reisje naar Cadzand. Omstreeks negen uur werd gestart en ging het met 2 bussen van de Fa- Essel- brugge alhier vlug naar Cadzand, waar men omstreeks tien uur aankwam met de groep bestaande uit ca- 80 leerlingen en een 7-tal begeleiders- De jeugd heeft de gehele dag haar ddartje op kunnen halen, er is gezwom men, geklommen, gegraven en wat men al meer doen kan aan een strand. Ook de Lagere Schoof van! (Hoek was deze dag in Cadzand, en zo werd er nog een onderlinge voetbal wedstrijd georga niseerd. Dat de Axelse jeugd het voetbal len al vroeg in het bloed zit bleek uithef len al vroeg in het bloed zit bleek uit het feit dat ook deze toekomstige junioren al een 4—g overwinning wisten te behalen. Na' een prrttige dag werd tegen 7 uur de terugreis aa.nvaard, en kwamen rond 8 uur allen moe maar tevreden weer irj Axel aan- Predikbeurten. Zondag 30 Juli 1950. Ned. Herv. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds- P. 1- Pennings (Bed. H. Avondmaal) Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1); Raaven uit Voorthuizen- Geref. Kerk <Ds. Jan Scharpstraat 1); 10 uur en 3 uur Ds- E. Mobacht, van Wormerveer. Geref. Gemeente: 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Mr. P. C- de Jonge Eerste Kamerlid Mr- E. Brongersma heeft als lid der Eerste Kamer bedankt- Hij zal worden opgevolgd door de heer Mr- P. C. de Jonge, leraar Staatsinrich ting aan de H.B.S. te Middelburg. Pavilion d'Or. Dezer dagen ontvingen wij het pro gramma van de start van de Pavillon d,Or ee 1 internationale rallye voor plezier jachten die dit jaar haar beginpunt in TerneUzen heeft. Wij herinneren ons nog de fraaie aan blik die twee jaren geleden de aankomst van de vele luxe jachten in de haven van Terneuzen bood, cvenals het vertrek van de boten in de vroege morgenuren. Men kon toen de lange stoet van luxe boten en bootjes tot Ver op de Schelde volgen. Het is begrijpelijk, dat Terneuzen deze start heeft aangegrepen om er enige ex tra-attractie's aan vast. te knopen, en de deelnemers een zo gunstig mogelijke in druk van onze streek te geven- Wij willen hier het volgende uit het programma vermelden: Maandag 31 Juli in de vroege middag uren arriveren de deelnemers in Terneu zen- Later in de middag volgt een boog schutters wedstrijd door Zuid-Bevelandse boogschutters, waarna 's avonds de Har monie „Terneuzen'' een concert geeft- Dinsdagvoormiddag zal een demonstra tie worden gegeven met 't zgn- „Hydro- fin", een, nieuw type vaartuig, dat hef midden houdt tussen een boot en een wa tervliegtuig. (Het is1 een boot die met 2 drijvers in hef water rust en niet door een schroef wordt voortbewogen, doch Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 43) Alleen speet het haar, dat zij daarom trent niet beter ingelicht was geweest en Georges .nu nodeloos had veriaten. Zij voelde de macht van de banden die hen samenhielden, en elke dag van scheiding leek haar verloren. Niets noodzaakte haar te vertoeven. Nauwelijks was zij op de hoogte van de toestand gekomen, of de gedachte kwam in haar op Dewalter terug te zien, en die zelfde avond nog nam zij wederom de trein bij de Négr-es- se. De vreugde, die zij haar vriend ging bereiden, wiste alle reisverveling uit. Zi) was de volgende dag tegen twaalf uur i? Ritz, en daar zij moe was, ging zij eerst rusten. Zij wilde in de Avenue de? Champs Elyséesi op het uur van 't diner verschijnen, in haar volle luister, en on verwachts. Van te voren Verheugde zij zich al op zijn verraste gelukkige kreet, idiiiei haar zou tegemoet klinken. Maar toen zij aankwam, was Dewalter net uitgegaan- De bediende vertelde haar van het verdriet dat hij had getoond. Zij was er gelukkig over. Zij wachtte op hem; de keukenmeid was afwezig. Per telefoon -gaf zij Fouquet, een naburig eethuis, or der om haar! een diner te bezorgen. Zij was blijde weer tussen deze muren te zijn en, zoals vrouwen maakte zij plannen. Plotseling stoof de kamenier binnen. Zij kwam van Ritz aanlopen en scheen ont steld. Wat is er? vroeg Stephané. Mevrouws echtgenoot is -er, me vrouw, antwoordde Josephine. Ik was in de kamer. Ik schikte de japonnen vol gens uw opdracht. Plotseling keer ik ine om: er stond -een man. Een man Ja, mevrouw: mijnheer. Hij was net binnen gekomen. Ik weet niet hoe.. Ik heb hem niet gehoord. Wat heeft hij tegen je gezegd Ben je gek vroeg lady Oswill. Hij zeide ttegen mij: Ik kom van Marokko. Maak een bad voor me klaar. Neen mevrouw. Zij veranderde geen lettergreep in het geen hij gezegd had. yjaar Oswill had ge logen. Nooit was hij naar Afrika terug gekeerd. Hij had dit politiek aan de be dienden in Biarritz gezegd, omdat hij vreesde verraden te worden. In werke lijkheid had hij- icli, na enige dagen van woede, die zich op -niets richten kon, naar Parijs gehaast. In de omstreken van Tours had hij bijna een voetganger aangereden die hem hinderde. De voetganger met eei? enkele stap naar rechts, voorkwam het ongeluk, maar een boom, koppiger, of iminder gelukkig, had de vijftig paarden kracht in ontvangst moeten nemen. De voetganger, zonder wrok, nam sir Oswill op. Daar hij geneesheer was, gaf hij hem| als zijn deskundig oordeel, dat hij een ge broken heup had en een ontwrichte schou der, waarvan hij na drie weken bed liggen genezen zou. Hij wees een naburig hotel aan als geschikt rustoord, en beloofde, dat hij een draagbaar zou laten zenden. Hij voegde er aan toe, op de wandeling te zijn en voor het consult niets te rekenen Hij liet Oswill schuimende van woede ach ter. Zijn herstel duurde inderdaad drie we ken. Opgesloten bij Amboise, in een ka mer in Louis-Phiiippestijl, had hij het uit zicht op de Loire. Dat waren een stijl e? een rivier waar hij een hekel aan had. Het tijdperk herinnerde hem aan lord By ron van wie hij jaloers was vanaf z'n kinds heid; de rivier met haar zandplekken, om geven door stromend water, leek hem aangetast door eep huidziekte. Ook herinnerde hij zich, dat zijn eerste gesprek met Dewalter, in de trein juist begonnen was in die omstreken, onge veer ter hoogte waar zijn wagen de popu lier had aangerand, 's Avonds hoorde hy een gramofoon. Tegen de dageraad waf hij door de hanen wakker gemaakt. De lieden, die op de weg voorbijgingen, de boeren spraken zuiver Frans, dat allef bracht hem in grote woede. De gedachte.- wat zijn Vrouw in Parijs deed met haar moezaaier, terwijl hij op zijn provincieberj kreunde, bracht hem tot beestachtige aanvallen van razernij. Terwijl Le Vouvray hem hielp, wilde hij opstaan; maar -elke keer viel hij terug im-et koud zweet bedekt. Dan vloekte hij als een ketter -en een afschuwelijke haat zamelde zich in hem op. Eindelijk was hij in staat te vertrekken. Hij bedankte zijn gastheer met 'n stort vloed van beledigingen, en nam de trein Hij stapte uit bij het paleis aan de Orsay- kade, d-e dag, nadat Stephané naar Biar ritz was vertrokken,. Hij wist nog altijd niet wat hij zou beslissen. Hij telde op zij vingers de vier of vijf hotels na, in welkf hij kans had haar terug te vinden. In Rit? gaf hij met een goedmoedig voorkomen zijn naam op. Men wees hem het nummer van de kamer van lady Oswill, en zo gebeurde het dat hij eensklaps de kame nier had overvallen. Nog maar amper bekomen van haar schrik, deed zij het verhaal van haar plot selinge verschijning aan Stephané. Terwijl ik het bad klaar maakte is mijnheer naderbij gekomen. Hij heeft my een biljet van vijfhonderd francs toege reikt en mij gezegd..- 'k hoop dat me vrouw 't mij niet kwalijk neemt hi' heeft mij gezegd: „Geef mij het adres van mevrouws minnaar, 'k Werd groen van schrik mevrouw. Ik heb het biljet aan genomen -en ik heb niet geantwoord. Toen... Toen Toen is mijnheer in de kamer gaap ijsberen als in een kooi. Hij maakte my bang. En plotseling heeft hij een vuist slag op de tafel gegeven, de toiletdoos if een propeller in de lucht, zoals een vlieg tuig) -- -f In de namiddag zullen de deelnemers een bezoek brengen aan de paardenfok kerij van de heer J. de Putter alhier, waar na s avonds een officiële ontvangst volgj door het gemeentebestuur van '1 erneuzen- 'ienslotte vindt dan W oensdagoctit-enü -de start plaats en zullen de jachten via de Schelde naar Antwerpen vertrekken- Zoals burgemeester Teilegen het in zijp welkomstwoord schrijft hopen ook wij-dat dit internationale gezelschap van Neder landers, Belgen, Fransen en Engelsen hun eerste indruk van de Schelde en onze streek niet zal vergeten, en zij er nog vaak zullen terugkeren- En wanneer ook U behoort tot dege nen -die steeds geboeid worden dooi de aanblik van de Schelde m-et haar leven dige scheepvaart, ga dan als U kunt ook deze dagen eensi kijken nu deze aanblik nog extra verlevendigd zal worden door fraaie en ranke zeiljachten en snelle mo torboten- Hoofdpijn Kiespijn en vele andere pijnen komen lot bedaren doorSanapi. (Mijnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct ?5 tabl. 40 ct De onlusten in België- De onlust-en in België, als protest tegen de terugkeer van de Koning, hebben eep ernstig karakter aangenomen- Na verscheidene bomaanvallen op de spoorwegverbindingen, die geen ernstigC gevolgen hadden, is het Donderdag tot ernstige botsingen gekomen- Een lange rij autobussen was uit Gent naar Brussel gekomen, om de koning eep bloemenhulde aan te bieden. Tienduizend anti-Leopoiaisten met oud minister Spaak aan het hoofd waren even eens opgemarcheerd naar het paleis te Laëken, om Troonsafstand te eisen- Toen de bussen de weg langs de slot tuin kwamen oprijden begonnen anti-Le- opol-disten de wegens met stenen te beko gelen. De Rijkswacht voerde verschillen de charges uit met gevelde sabel, wat drommen betogers op de vlucht deed slaan- Vv.UiWU/Jbsi Voor de Kerk kwam het ,echter ophieuw tot een treffen met autobussen, die naar det paleis- optrokken- Nu toen zegd: „Stommerik, raap dat op". Hi; Toen heeft mijnheer tegen ine ge ul stukken gevlogen. En toen... heeft een sigaret opgestoken en is flui tende weggegaan- Op m'n woord, ik be? bang geworden, ik ben er vandoor gegaai? en hierheen gekomen.. Ik geloof dat me vrouw goed ?ou doen met er heen te gaan. Stel je voorl neen ik zal niet gaan. Nooit had zij een dergelijke innerlijke opstandigheid gevoeld. Zij beseft-e het to? een ras te behoren, dat men niet naar zijn wil zet zonder te regeren. Maar men hoor de rumoer in de voorkamer; de deur ging open, en Oswill verscheen. Hij sprak in krachtige termen tot de knecht Laat mij met rust, zeg ik je. Neen; (miijn hoed. Als je niet tevreden bent', vraag dan aan je meester om je loon te verhogen. Hij is daat" rijk genoeg voor. Hij keerde hem de rug toe en deed twee stappen in de salon. Stephané, bleel? van drift, was opgestaan. Hij glimlachte haar toe met een satanische glimlach, met een glimlach van wijze faun: Goedendag mijn lieve. Veront schuldig mij, dat ik je stoor. Maar waar jij bent heb ook ik toegang, nietwaar? Hij had! ee-n harde blik, vol haat, en 't mjasker verdween van zijn gezicht. Hy draaide op zijn hielen rond en stomt idao plat op z'n voeten voor de kamenier: O, ben jij daar ook? Welnu je zu!,f een mooie herinnering hebben; je bent door een man gevolgd, die gewoonlijk geen vrouwen achterna gaat. En nu kan je het bad leeg laten lopen, Ruk uit! Stéphan-e had m-et: inspanning haar kalmte herkregen. Zij zeide helder, zon der stemverheffing: Ga in mijn kamer, Josephine. Oswill keerde zich om: Zo je hebt hier e^n kamer. Me vrouw heeft zich hier ingericht? (Wordt vervolgd)'

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2