AXELSCHE fK COURANT Parlementair overzicht Het koninklijk bezoek aan Zeeland WEK DE GAL IN UW LEVER OP abonnement Axel. ZATERDAG 29 JULI 195°- 64e JA. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere J Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ T C. VINK-van VESSEM RGANG No. 84 De Kamer is met vacantie. De Tweede Kamer is met vacantie. Tot 12 September a.s. zal zij niet meer bijeen komen- Het reces is dus niet zo erg Iang Meestal is het de gewoonte dat zij ,niet meer bijeenkomen voor Prinsjesdag1 de derde Dinsdag in September. Even voor die dag is er dan de sluiting van het zit tingsjaar, maar dat is een formaliteit, die slechts door wainig volksvertegenwoordi gers wordt bijgewoond- Dat men nu eer der vergadert, vindt zijn oorzaak in hef feit, dat verschillende begrotingshoofd stukken nog niet zijn afgehandeld. Dat gaat nu eerst gebeuren. Voordat de nieu- we begrotingen worden ingediend. Alvorens met vacantie te gaan, moest er echter deksels hard gewerkt worden. Drie avonden vergaderde de Kamer tot twaalf uur a half éen- Maar het einde was tenminste in zicht. En dan is het goed werken. Nu is het met de Heren van Hon derd niet zo, dat zij terwille van de va cantie maar een „loopje'' nemen met de agenda, en dat zij de Regeringvoorstel- len maar zonder meer slikken- Dat is op de laatste dag, wel bewezen, want toen kreeg de Regering het hard te verduren- De verhoging van de pensioenen- De pensioenskwestie wordt langzamer hand een aangelegenheid waarbij de Ka mer e.i de Regering onverzoenlijk tegen over elkaar staan- Het is een strijd, di© thans reeds vier jaar duurt en die zelf? met de dag wordt toegespitst- Het is bij na al twee jaar geleden dat de heer van Sleen (arb.) een amendement indiende om de pensioenen te verhogen- In dit amen dement werden nauwkeurig de percenta ges genoemd, zodat iedere betrokkene kon weten waar hij aan toe was. Het werd bovendien nog aangenomen ook Maar de Regering voelde er niets voor. De beraadslagingen over het desbetref fende wetsontwerp werden geschorst ep daarmede bleef ook het amendement lig gen- Een paar maanden geleden werd het wetsontwerp ingetrokken- Er zou een an der komen- Iedereen keek natuurlijk be langstellend uit hoe dit nieuwe wetsont werp er uit zou zien. Nu, het werd een volslagen teleurstel ling. De gepensionneerden, die reeds eer der pen toeslag hebben gehad, omstieeks 1948, zouden f 90-— Per Jaar kriJgen e» zij die geen toeslag hebben ontvangen f 50.—. Op het eerste gezicht lijkt dit! misschien onbillijk maar dat is toch niet zo. De oudst gepensionneerden krijgen t meest want zij hebben niet geprofiteerd van de loonsverhogingen- Hetgeen uiter aard in hun pensioen merkbaar is- Zij, die na 1948 hun werk hebben neergelegd hebben echter reeds éen of meer loons verhogingen genoten- Hoe het ook zij: bedragen van f 50.en f 90.waren be neden de maat. Dat bleek overduidelijk uit de rede voeringen van de Kamerle den, die hierover spraken- Eenstemmig waren de socialisten, katholieken, anti- revolutionna ren, chr. historischen, libera len, staatkundig-gereformeerden en com munisten van oordeel, dat de Regering haar plicht verzaakt, dat zij de Kamer maar laat praten, zonder zich aan argu menten te storen- Het waren allemaal re devoeringen» die op hoge toon werden uitgesproken en waaruit de Regering zeer zeker de conclusie kan trekken, dat het z.o niet langer gaat- De enige toezegging die de Regering bij de schriftelijke behande ling'had gedaan, was, dat zij de bijslag per 1 Januari 1949 wilde doen ingaan- Het wetsontwerp zat nl- zo in elkaar, dar iedere gepensionneerden f 50.krijgt, maar dat de oudst gepensionneerden nog een bedrag van f 40.krijgen, als eep tegemoetkoming voor het afgewimpelde amendement van Sleen- Vandaar de f 90.De! f 50.— gaat per 1 Jan. 1930 in. Het is dus zo, dat zij die reeds een uitkering hebben gehad, dit jaar f 130. zullen ontvangen- Nu wilde de Kamer de totaal-bedragen (dus 90 en 5° gulden) verhogen tot f 155-en f 75.Dat vónd- zij nog te weinig maar zjj wilde daarme de begrip tonen voor de moeilijke positie waarin de Regering gezien 'S lands finan ciën, verkeert. Maar daar kwam niets yan in- Minister van Schaik, die dit wetsont werp te verdedigen had, daar Minister Teuling ziek is, wilde er niets van weten- De heer vart Sleen (arb.) had weer een amendement ingediend om de pensioens uitkeringen te verhogen- In dit amende ment had hij dezelfde cijfers verwerkt, die de Kamer had genoemd in de schrif- lijke stukken- Maar de heer van Schaik noemde dit amendement „onaanvaard baar". Zou het toch aangenomen wordep dan worden de beraadslagingen geschorst en zouden de gepensionneerden dus niet? krijgen- Ook Minister Lieftinck moest de ze middag voor de draad komen- Hij ah- viseerde de Kamer om dit wetsontwerp voor dit jaar maar aan te nemen- Volgend jaar zal de Kamer dan nog eens over de ze kwestie kunnen praten- Ook >s lands penningmeester wilde op dit moment ech ter niets aan het wetsontwerp veranderen. Goede raad was duur- De meeste Kamer leden hadden echter liever een half ei dan e«n lege dop. Zii zouden dan terwille van de gepensionneerden tegen het amen dement Van Sleen stemmên- Deze afge vaardigde hield echter het been stijf. Hij wilde van geen wijken weten- Liever niets jdan dit zo was zijn parool. Hjj werd daarbij slechts gesteund door de com munisten zodat zjjn amendement mef 2348 stemmen werd verworpen- Dat was het einde van een fel debat, dat nie mand bevredigd zal hebben. Ter voor koming van misverstand wijzen we er op dat 't hier alleen maar gaat om pensioe nen die ten laste van het Rijk komen. Koopt Nederlands' fabrikaat. Geruime tijd was de Kamer ook nog bezig met de deviezennota. Dat is meestal al een zeer technische aangelegenheid, alleen duidelijk voor ingewijden. Minis ter v. d. Brink typeerde echter met enke le cijfers hoe het er thans met ons land voorstaat- En dat is heus niet zo erg best, al w«s hij zelf van mening, dat er voor een alarmerende stemming geen reden is. Het zwakke punt is ongetwijfeld de stij- Het Koninklijk bezoek aan Zeeland dat zoals gemeld) op 18 en 19 Augustus zal plaats vinden, heeft thans zijn officiële programma gekregen. Vrijwel alle delep van de provincie zullen worden bezocht, en men is daarbij uitg'egaan van de ge dachte dat behalve verschillende „hoofd steden" vooral de dorpen zullen wor den bezocht, die bij vorige- bezoeken varl de Koninklijke familie niet in het pro gramma konden worden opgenomen. Zo komt b.v. op Tholen St- Annaland dit maal aan de beurt, dat zijn laatste Ko ninklijke bezoek in 1862 genoot. Vrijdagmorgen om 11 uur arriveert het Koninklijk paar bij de Tholense brug op het eiland Tholen, hetzij per auto, hetzij met de Piet Hein- Via Tholen en Oud- Vossemeer wordt daarna een tocht naar St. Annaland gemaakt, waar het Konink lijk gezelschap zich aan boord van de Piet Hein za[ begeven. Deze vaart dan naar Zijpe op Schouwen en Duiveland, vanwaar de tocht over Bruinisse, Ooster- land en Nieuwerkerk naar Zierikzee gaat, In 'deze Schouwense hoofdstad zal een korte rondrit worden gemaakt. Des mid dags brengt de Piet Hein het Koninklij ke gezelschap van Zierikzee naar Kort- gene en na een kort bezoek aan die ge- jpeente vertrekt het Koninklijke jacht weer naar Veere waar men tegen zes uur zal aankomen. De tijd welke de Piet Hein nodig heeft om door de sluizen van Veere geschut te worden zal de Koninklijke fa milie besteden voor een bezichtiging vau het stadhuis en wellicht ook de onlangs als museum geopende Schotse huizen. Om zeven uur arriveert de Koninklijke familie in Middelburg. Langs een korte omweg zal daar naar de woning van de Commissaris van de Koningin worden ge reden, waar gedineerd wordt. In de late avonduren begeven Koningin en Prins zich dan naar de markt, waar in hun te ging van de invoer. In het eerste half jaar van 1949 werd voor een totaal - be drag van f 2662 millioen ingevoerd, e^ gedurende hetzelfde tijdvak van dit jaar voor f 3730 millioen Dat is dus niet zo best. In het algemeen kan men wel zeg gen, dat invoer ons dollars kost- Die heb ben we helaas maar veel te weinig- Ge» lukkig is onze uitvoer iets gestegen: van f 1654 millioen tot f 2317 millioen;-in de zelfde tijdvakken als hiervoor genoemd zijn- Wat is dat moraal van dit verhaal? Minister v. d, Brink zei het heel duide lijk. De Nederlander gaat een voorkeur aan de dag leggen voor buitenlandse fa brikaten- Als onze eigen producten even goed zijn» moet men dat betreuren, zo zeide de bewindsman- Koopt daarom Ne derlands fabrikaat. Dan besparen wij dol lars. Als het nodig blijkt zal de Regering niet schromen om geëigende maatrege len te treffen- 3 Het Indonesië-debat.' Het debat over Indonesië heeft niets nieuws opgeleverd. De standpunten ble ven ongewijzigd. De heer Oud (v-v.d.) ziet geen hen in dit Kabinet. Wetende, gat een motie toch afgestemd zou wor den, liet hij op deze manier niets van zijn afkeuring blijken- Maar zijn woorden wa ren des te" duidelijker. De heer Oud valt voorn, even over det z«ltbeschikkings recht. Dat zit hem hoog zoals dat iedere Nederlander hoog zit, Was de afzwering van Philips ook niet een daad van zelfbe schikkingsrecht? De verklaring van de Regering van Indonesië dat er in de een heidsstaat een behoorlijke mate van au tonomie za] komen» biedt, aldus Minister van Maarseveen, gunstige perspectieven. De positie van Ambon, dat niet in deze eenheidsstaat wil worden opgenomen vervult de Regering echter met zorg. De Regering zal alles doen om e©n tragedie te voorkomen- Dit geschil is slechts op te lossen als men de Republiek Zuid-M,o- lukken een grote mate van zelfbestuur geeft. Direct nadat deze begroting was goedgekeurd, alleen de communisten wa ren tegen, ging de Kamer ermee accoord genwoordigheid het gerestaureerde ge deelte van het beroemde Gotische stad huis officieel in gebruik zal worden ge steld. De nacht wordt doorgebracht aap boord van de Piet Hein, waarna 's mor gens eerst een rondrit door Middelburg en vervolgens een bezoek aan de geres taureerde statenzaal die dan eveneens in gebruik genomen wordt, op het program ma staat. Later in de morgen vertrekt de stoet via Souburg naar Vlissingen, waar éen van de hoogtepunten van het bezoek is geprojecteerd, nl. een bezoek aan de daar dan juist ingerichte kinderstad, wel ke in het badseizoen van dit jaar voor Vlissingen een zeer belangrijk program mapunt belooft te worden- Ook de terreinen van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" worden nog bezichtigd, waarna op het stadhuis een staande lunch zal worden genuttigd. De1* middags brengt de Provinciale veerboot „Koningin Juliana" het Koninklijk gezel schap naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar achtereenvolgens Breskens, G roe de, Schoondijke, Hoofdplaat, Philippine eq Sas van Gent worden bezocht. In laatst genoemde gemeente wordt een thee aan geboden in de spiegelglasfabriek. Daarna gaat de tocht over Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen, Hulst en Kloos- terzande naar Perkpolder, waar een Pro vinciale veerboot het gezelschap weer zal overzetten naar Zuid-Beveland. Via Kruiningen en Kloetinge gaat de tocht dan verder naar Goes, waar de Koningin een krans zal leggen bij het monument voor de verzetslachtoffers. Viai Kapelle waar het Franse oorlogskerkhof zal wor den bezocht verlaat! de Koninklijke fa milie tenslotte Zeeland. Rest ons nog te vermelden dat in de verschillende „hoofdsteden" provinciale en plaatselijke autoriteiten aan Koningin en Prins zullen worden voorgesteld. dat Indonesië van ons een lening krijgt van f 280 millioen- Iedereen was het er over eens, dat dit moet geschieden- De laatste jaren heeft Nederland namelijk de economische sanering van dit land na gelaten- De ;onge staat kan daarvoor thans niet opdraaien. Natuurlijk waren de motieven waarom men voor dit wetsont- werp stemde geheel verschillend. De heer Weiter bv. vond dit een gevolg der Re geringspolitiek en de heer Jansen (kvp) dacht, dat de Unie daardoor een wezen lijke betekenis kreeg. Niet hamsteren. Hamsteren is een dure liefhebberij, doch niet zo gauw dreigen er klein© on weerswolken of de liefhebberij is weer ip volle gang. Een Zandvoorter, die voor 450 gulden had ingeslagen, te weten 100 kilo rijst, 100 kilo suiker, 48 pond gerst, 25 flessen sla- olie, 55 pakjes thee, 100 tabletten v©t, 100 pak waspoeder, en 50 stukken zeep. De Zandvoorter kreeg 1 maand voorwaarde lijk en 500 gulden boete. De voorraad werd verbeurd verklaard. De goeie map wist waarschijnlijk niet dat hij een straf baar feit pleegde, doch de hamsterwet vap 1939 is nog steeds van kracht en volgens deze wet mag men niet meer levensmidde len in voorraad hebben, dan voor éep week. Slechthorenden uit hun isolement verlost- In het Victoria bioscooptheater aan de Bergweg te R-dam werd kort geleden eeq proef genomen, welke het merendeel der bezoekers niet is opgevallen doch onge twijfeld grote belangstelling zal trekken van de zijde der Rotterdamse slechthoren den. In dit theater is een proefinstallatie aangebracht, welke slechthorenden, die in het bezit zijn van een hoorapparaat met in gebouwde luisterspoel, in staat stelt het programma, los van in de omgeving op tredende geluiden, ongehinderd te volgen, Opvallend hierbij is dat de slechthorenden daarbij niet aan een bepaalde plaats in dë zaal zijn gebonden. Zij kunnen overal plaats nemen, waar zij dit wensen, zonder dat de werking van hun hoorapparaat daardoor nadelig wordt beïnvloed. Hiermede is een oplossing gevondep voor het grote nadeel, dat slechthorende^ niet of moeilijk aan het openbare lever,- "konden deelnemen. Voortaan zullen zij1 kerkdiensten, concerten, vergaderingen eq bioscoopvoorstellingen kuinnen bijwoneq als ieder ander. Voorwaarde hiertoe i? slechts dat het gebouw is uitgerust met 'p overigens weinig kostbaar en gemakkelijk aan te brengen installatie, bestaande uit 'p eenvoudige versterker gecombineerd mef zichtbaar langs de zaalwand aangebrachte draad. Door deze draad wordt een magne tisch veld opgewekt,, dat in de luisterspoel van het hoorapparaat wordt opgevangep en het de slechthorende mogelijk maakt,- muziek of het gesproken woord zonder in spanning te volgent., *Het is de eerste maal, dat deze proef ip ons land wordt genomen. De resultaten van de eerste dag leverden het bewijs, dar het isolement van de slechthorenden i? verbroken, zoals hun reacties uitwezen. Oude kwartjes en stuivers ongeldig- Het ministerie van financiën deelt me de, dat met ingang van 15 Augustus 1950 de oude zilveren kwartjes e nnlkkelep stuivers en de tijdens de bezetting uitge ven zinken kwartjes en stuivers buiten omloop zullen worden gesteld. Van die datum af zal gedurende drie maanden nl- tot en met 15 November 1950 de ge legenheid open staan, deze munten tot elk bedrag in te wisselen bij alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der pos terijen en poststations. Van 15 Augustus 1950 af zijn dus alleen nog gangbaar de kwartjes en stuivers, welke het jaar 1948 of een later jaartal dragen- ««^■■wrm-MnifwnirTMMir^rriTiiiirHTiT''»^^ J3-a*fwuwwimmmuhhii whihmims—m—— n Abonnementi- prijt: Loste nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiö il. 1,55. Bultonlund il. 2, Advertentie prljt 7 cent per min. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlén iinuim 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1