AXELSCHE BS COURANT Parlementair overzicht DE GAL LEVER OP c, r Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 29 JULI 1950. 64e JAARGANG No. 84 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uityeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM De Kamer is met vacantie. werp te verdedigen had, daar Minister ging van de invoer. In het eerste half- iaar van 1949 werd voor een totaal - be drag van f 2662 millioen ingevoerd, gedurende hetzelfde tijdvak van dit jaar voor f V7 to millioen. Dar is Ais nier 70 treffende persoon die reeds van tevoren ten gemeentehuize is gereed gemaakt. Alf op deze foto een afwijking geconstateerd wordt, dan zal de betrokken persoon bin nen 14 dagen een oproep ontvangen voor een volledig onderzoek op het consulta tiebureau te verschijnen- Dit betekent niet dat zo iemand ook inderdaad aan T.B.C lijdt. Dit moet juist het volledig onder zoek uitwijzen. De kosten per foto bedra gen ruim f 1.Zij moeten door de on derzochten zelf worden betaald, d.w.z- ie- der mag geven» wat hij missen kan. Voor hen die geen gulden kunnen missen, za' suppletie aan de gemeente worden ge vraagd, terwijl het natuurlijk nog veel be ter is, dat zij die veel kunnen missen, hun minder bedeelde dorps- en stadgenoten helpen door meer te geven. De voorbereiding. Voor de voorbereiding van "het onder zoek zal eerst een vergadering worden ge houden met vertegenwoordigers van 'tal van verenigingen en organisaties van eni ge genabuurde gemeenten- In iedere ge meente zullen zgn. werkcommissies in het leven worden geroepen, die zoveel moge lijk alle gezinnen zullen bezoeken. Verder zal huis aan huis een folder worden ver spreid met gegevens over plaats en uur van het onderzoek, terwijl de oproepep t.z t. per gezin of persoon zullen worden toegezonden. Rest ons nog mede te delen, dat r^d? in enkele provincies, o.a. Brabant en Z - Holland, met dit onderzoek vorig jaar een begin is gemaakt. Zeeland komt lang niet achteraan» want in de meeste pro vincies moeten de voorbereidingen nog worden getroffen. (Z.-Dagblad.) Consultatiebureaus voor de Geestelijke Volksgezondheid. Waarom vestiging alleen in Midden-Zeeland' Dinsdag 1 Augustus zal te Goes, Mid delburg en Vlissingen een consultatiebu reau voor de Geestelijke Volksgezondheid uitgaande van de Prov. Zeeuwse Vereni ging „Het Groene Kruis" worden geo pend. Als leider van deze bureaux treedt op Dr. B. Pfaltzer, psychiater te Middelburg terwijl' als huisbezoekster aan deze dienst verbonden is Zuster G. Wieringa te Mid delburg. Eerst zal de voor- en nazorg van ze nuwzieken ter hand worden genomen. Dit betreft dus personen, die in een psychia trische inrichting zijn verpleegd en nog advies en leiding nodig hebben, en zij, die zenuwafwijkingen vertonen, maar wier. opname in een inrichting wellicht nog voorkomen kan worden. Deze dienst is dus van groot belang. De adviezen worden kosteloos gegeven, maar voor medische behandeling zal naai huisarts of specialist worden verwezen. Plet ligt in de bedoeling in de toekomst deze dienst uit te breiden met een bureau voor beroepskeuze, een medischopvood- ^kundig bureau enz. Het stemt zeer zeker verheugend, dat de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groe ne Kruis" ook dit werk gaat aanpakken, dat voor degenen, die psychische afwij kingen of tekortkomingen hebben, van groot nut kan zijn, en temeer daar in de toekomst deskundige voorlichting inzake beroepskeuze mede een terrein van de werkzaamheden dezer vereniging zal zijn. 1 Een teleurstelling lijkt het ons wel, dat alle drie de bureaux dicht bij elkaar in het centrum van Zeeland zullen worden gevestigd. De geïsoleerde delen van Zee land Schouwen en Zeeuwsch-Vlaande ren zijn dus weer de dupe! I Ware het misschien niet beter in het Noorden, Midden en Zuiden van de pro vincie een bureau te stichten? Vermoedelijk zou dit de Zeeuwse bevol king meer bevredigen, omdat velen dei betrokkenen dan minder zouden behoe ven te reizen, hetgeen tevens een bespa ring vna tijd en kosten zou meebrengen. En I oopt het aantal gevallen in Zee land werkelijk zo sterk uiteen, dat deze o.i. on-economische vestiging der bu reaux daardoor zou zijn gewettigd. sportnieuws. Motorsport. Motocross. Zaterdag werd alhier de 3e internatio nale Motocross gehouden, op het VZF terrein. De cross was in zoverre internationaal dat de deelnemers alle buitenlanders, nl. Belgen waren. Van een internationale deelname was jammer genoeg geen spra ke, aangezien de Hollandse rijders die voor deze cross hun deelname hadden toegezegd, door verschillende omstandig heden hun toezeggingen niet gestand konden doen. Ongetwijfeld jammer, aan gezien een deelname van landgenoten de geestdrift van het publiek altijd wat! ex tra kan aanwakkeren, hoewel wij toch betwijfelen of zij ook maar enigszins partij zouden hebben kunnen geven aan de voortreffelijk rijdende Belgen. Onder deze bevonden zich verschillen de van de beste rijders, zoals de Belgi sche nationale kampioen' senioren 500 c.c. Smessaert, de eveneens uitstekend rijdende senior-renner Six, de snelheids kampioen 350 c.c. Calle en de Antwerpe naar Fitten, die vorig jaar de cross al hier wist te winnen. Gereden werd in twee reeksen, daarna een herkansing en tenslotte de finale. In de eerste reeks starten de 350 cc's, waar van Lemmens de eerste plaats wist te bezetten, gevolgd door L. Geirnaert, en van Oerle en Fitten als resp. 3e en 4e. De renner van Herck viel uit met een de fecte machine. De tweede reeks was voor de 500 cc. motoren, waar de nationale kampioen die de rood-geel-zwarte kampioens- trui droeg na een zeer felle strijd de eerste plaats bezette. Tweede werd Loyes ,3e, CAIle en 4e Six. A. Geirnaert kou in deze reeks niet starten wegens een tij dens de training defect geraakte ver snellingsbak. Bij de herkansing wist Fitten de eerste plaats te bezetten Six de 2e en C alle 3e. Geirnaert kon ook nu niet deelnemen we gens het nog niet gereed zijn van zijn mo tor, terwijl de gerepareerde motor vat) van Herck ook in deze rit weer defect raakte. Was er tot, nu toe sprake van dat ,de renners zich niet steeds ten volle gaven en zowel zichzelf als hun machines nog enigermate spaarden, bij de finale, over 20 ronden, waaraan alle renners (ook van Herck en A. Geirnaert) deelnamen, werd het uiterste van rijders en motoren ge vergd en kon het publiek dan ook van 'n zeer spannende strijd genieten. Smessaerj Six en Calle wisten een belangrijke voor sprong te behalen op de overigen en la gen spoedig een volle ronde voor, hetgeen de strijd in de achtterste gelederen echter geen afbreuk deed. Verschillende rijder? pech duiveltje achtervolgd en moesten de w.o. Calle, werden ook nu weer door hef strijd staken wegens storingen, terwijl L, Geirnaert door een val werd uitgescha keld. De einduitslag' was: 1 Smessaert, 2 Six, 3 Loyes, 4 A. Geirnaert èn 5 Lem mens. De winnaar werd met enkele waarde rende woorden een fraaie beker en bloe men aangeboden. Jammer was dat de publieke belang stelling voor deze cross niet groter was en slechts een kleine 1000 bezoekers op het terrein aanwezig waren. Vermelden wij tenslotte nog de voor treffelijke organisatie ('o.a. blijkende uit de aanwezigheid van brandweer, EHBO en politie) waarover ook de renners zeer tevreden waren, en waarvoor dhr. de Ja ger als plaatselijke promotor van deze sport zeker een woord van lof toekomt. WielersportJ. 9e Ronde van Biervliet. Goede prestaties onzer stadgenoten. Maandag werd te Biervliet de 9e ronde voor nieuwelingen verreden. Afstand 60 km. Aantal deelnemers 32. Uitslag was als volgt: - 1. P. de Bruijn, Roosendaal; 2. J. Brug- genkamp, IJmuiden; 3. H. van Hasselt, Zundert; 4. W. Herwijers, idem; 5. Oost hoek, Ovezande; 6. H. Jansen, Axel; 7. J. Goossen, Zundert; 8. M. Verhelst, Axel; 9. De Weert, Roosendaal; 10. M. Borghsteijn, Axel. Voetbal. Axeï - E.V.V- Zaterdag komt de oranjeploeg in hef veld tegen E.V.V- uit Echt (.Zuid-Lim burg). Dit kan een interessante ontmoe ting worden- De overeenkomst van deze 3e klasser met „Axel" is opvallend groot; zij waren verschillende malen kampioen, docfa' konden Jriet zoet der promotie nier smaken en eindigden dit seizoen op de 2e plaats. Voetballend Limburg stak dit jaar he; anders steeds superieure Westen naar de kroon. Zaterdag zullen wij zien, of dit ook in de lagere regionen het geval is. Wij vernemen dat deze Limburgers technisch een goede partij spelen, zodat een aantrekkelijke ontmoeting verwaclif mag worden, die een bezoek alleszins waard is. De Limburgers maken een toer door Zeeland en worden bij spelers der v.v- „Axel" ondergebracht. BEKENDMAKINGEN. H I N D E R W ETT Burgelmieester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter ge- mneentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Standard Ame rikaanse petroleum Compagnie N.V., ge vestigd te 's-Gravenhage om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondse benzinebewaarplaats met bovengrondse af tapinrichting, door vervangin van de aanwezige tank van 6000 liter door eer, van 12000 liter, op het perceel gelege? Oranjestraat 3 te Axel, kadastraal be kend gemeente Axel sectie G, nr. 3627. Op Dinsdag 1 Augustus a.s., des voor- middags elf uur zal door het College va? Burgemeester en Wethouders zitting wor den gehouden om bezwaren tegen de in williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftehjk toe te lich ten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor bovengemeld tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden ves tigt men er op, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting verschenen belanghebbende. Axel, 18 Juli 1950. De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. dat Indonesië van ons een lening, krijgt van f 280 millioen- Iedereen was het er over eens, dat dit moet geschieden- De laatste jaren heeft Nederland namelijk de frnnnmitrhp careering van dit land na- ge staat kan daarvoor ien- Natuurlijk waren de men voor dit wetsopt- «ei verschillend. De heer dit een gevolg der Re 1 de heer Jansen (kvp) ie daardoor een wezen- •eg. hamsteren. een dure liefhebberij, v dreigen er kleine on- e liefhebberij is weer iy :r, die voor 450 guide? weten 100 kilo rijst, 100 nd gerst, 25 flessen sla- :e, too tabletten vet, 100 n 50 stukken zeep. De g 1 maand voorwaarde- m boete. De voorraad irklaard. De goeie maf niet dat hij een straf- doch de hamsterwet va? van kracht en volgens 1 niet meer levensmidde- hebben, dan voor éep t hun isolement verlost» bioscooptheater aan de 1 werd kort geleden een elke het merendeel der opgevallen doch onge- angstelling zal trekken otterdamse slechthoren- r is een proefinstallatie e slechthorenden, die in en boorapparaat met in- poel, in staat stelt het an in de omgeving op- ongehinderd te volgen s dat de slechthorenden :n bepaalde plaats in de 2n. Zij kunnen overaj r zij dit wensen, zonder van hun hoorapparaa/ vordt beïnvloed. :n oplossing gevonde? leel, dat slechthorende? an het openbare leve? i. Voortaan zullen zij erten, vergaderingen e? gen kuinnen bijwone? oorwaarde hiertoe i? touw is uitgerust met 'p ostbaar en gemakkelijk tallatie, bestaande uit 'n ker gecombineerd mef zaalwand aangebrachte Iraad wordt een magne- t„ dat in de luisterspoe' 'aat wordt opgevange? ►rende mogelijk maakt,- roken woord zonder in- maal, dat deze proef ip momen. De resultaten leverden het bewijs, dat de slechthorenden i? in reacties uitwezen. en stuivers ongeldig» an financiën deelt me- van 15 Augustus 1950 kwartjes e nnikkelen ïns de bezetting uitge- es en stuivers buiten 'den gesteld. Van die urende drie maanden November 1950 de ge- tan, deze munten tot wisselen bij alle post- hulpkantoren der pos- >ns. Van 15 Augustus leen nog gangbaar de s, welke het jaar 1948 dragen- 0 Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indló 11. 1,55. Bultonlund 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlén ^xwAimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. _:-i- -i r. --- orgens „kiplekker" •ed springen. reen liter gal in uw ingewanden erteert uw voedsel niet, het be- wordt humeurig en loom. Neem 'ER'S LEVERPILLETJES om kken en uw spijsvertering en te wijze te regelen. Een plant- ïovertroffen om de gal te doen L-everpilletje».

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3