VIST1JD ORANJEBOOM BIER! puzzLe RUBRiek. UIT ONZE OMGEVING. Toeristenbezoek. Regelmatig maken thans boten van de Flandria bootdiensten uit Gent door hef kanaal een tochtje van Gent naar Terneu- zen. Waar ook Terneuzen niet zo veel attracties bezit dat men daarmede de ste delingen de gehele dag kan amuseren, zijn thans door overleg tussen de orga nisatoren van deze boottochtjse en de di rectie der Z.V.TM, trips door Z.-Vlaam deren georganiseerd. Bij aankomst van de boten staan in Ter- neuzen éen of meer Z.V T M.-bussen ge reed die de reizigers, indien zij dit wensen rondrijden door geheel O. Z.-Vlaanderen. Eerst gaat het naar Axel, waar men een kwartiertje gelegenheid krijgt om de Boe- renkamer te bezichtigen, dan wel even te winkelen, waarna in Paviljoen Zomer- lust gelegenheid is voor een verversing of een maaltijd. Na het middaguur gaa/ het dan naar Hulst, waar de historische schoonheden van het oude stadje worden bezichtigd wa'.rna via Terhole en Zaam- slag naar Terneuzen wordt teruggekeerd waar dan nog enkele uren tijd is voor be zichtiging van de stad etc. Hoewel eerst deze week met deze trip? *as begonnen, hebben reeds enige honder den Belgen van deze gelegenheid gebruik gemaakt om op deze manier met ons ge west kennis te maken. Welfare-werk Ned. Rode Kruis. Deze week is een cursus begonnen ip z.g. „Welfare-werk" van het Ned Rode Kruis. Deze cursus die eenmaal per week gehouden, enige maanden duurt,, leidf personen, hoofdzakelijk dames, die hier voor interesse nebben op in werk, dat door langdurige zieken verricht kan wor den. Hieronder valt o.a. breiwerk, ta- pijtknnoopwerk e.d. Na afloop van de cursus zullen de hier aan deelnemende personen in staat zijn zieken te instrue ren hoe zij dergelijk werk kunnen uit voeren, waardoor ongetwijfeld voor hen die lange tijd te bed moeten liggen, vele uren op aangename en nuttige wijze kun nen worden besteed. Het 'Ned. Rode Kruis stelt aan zieken 'de benodigde materialen beschikbaar,- waarna deze een werkstuk dat gereed is aan het Ned. Rode Kruis moeten opzen den. De ontvangen werkstukken worden dan gereinigd en ontsmet-, waarna zij nor maal in de handel worden gebracht. Bij verkoop ontvangt de vervaardiger tenslot te de helft van de opbrengst. De cursus die nu in Axel begonnen, is, is de eerste welke in onze streek wordt gehouden. Frites- en Koffiehuis „Marktzicht"- Zoals blijkt, uit een in dit nummer voor komende advertentie, zal de heer G. Kaij- ser Donderdag a.s. zijn nieuwe zaak, het Frites- en Koffiehuis „Marktzicht" in de Weststraat alhier openen. Hoewel ide naam „Marktzicht" .mo menteel nog niet aan de waarheid beant woordt zal de toekomst toch leren dat die naam goed is gekozen. De ramen, die het uitzicht op 't Markt plein zullen bieden, zijn reeds aangebracht: doch zijn thans nog aan het oog onttrok ken door het brandspuithuis, dat naar we hopen spoedig zal verdwijnen. Deze nieuwe zaak die geheel naar de eisen des tijds is ingericht, biedt een ge zellig zitje, voor de bezoekers aan de Za- terdagmarkt, aan doortrekkende reiziger? en bovenal aan de vele Axelaars, die de bekende „frites van Kaijser" reeds jarep waarderen. Zowel innerlijk als uiterlijk doet alles even zindelijk en fris aan, wat zeker een eerste vereiste is voor een consumptie- bedrijf. Wie nog geen kennis heeft gemaakt mei deze nieuwe aanwinst, raden we aan, eens een kijkje en een proefje te gaan nemen! Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het examen hoofdakte, de heer P. de Witte, onderwij zer aan de Chr. Nat. School alhier. Predikbeurten. Zondag 23 Juli 1950. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pen- nings (Voorbereiding H. Avondmaal) 2.30 uur De heer van Cruijningen, theol. student te Sluiskil. Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. C. Overein, van Sleidrecht. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1): 10 uur en 3 uur Ds. D. J- Couveé. Geref. Gemeente 10 uur en 2.30 uur Leeskerk. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, P. van Alten, Oosterstraatt 49; een paar bruine damesschoenen, Knieriem, Walstraat 30. Winkeliers mogen vreemd geld aannemen Om aan de behoeften vaa het steeds toenemente toeristenverkeer tegemoet te komen is een vergunning aan winkeliers verleend om deviezen in ontvongst te ne men voor aan reizigers verkochte arti kelen. Ingezetenen, die een detailhandelszaak hebben, welke is ingeschreven in het handelsregister, mogen voortaan, mits zy aan bepaalde voorwerpen voldoen, van toeristen buitenlandse betaalmiddelen en in buitenlandse geldsoort luidende reis- cheques m ontvangst nemen, doch uit sluitend als betaling van artikelen, die door de niet-ingezetene worden gekochr voor persoonlijk gebruik en door hem worden medegenomen dan wel ter plaat se verbruikt. Indien de betaling niet niet gepast geld "geschiedt, mag de winkelier voor zoveel nodig de deviezen inwisselen tegen Nederlands geld. Deze vergunning is dus niet van toe passing op het verlenen van diensten. Hotels o.a. vallen dus niet onder deze regeling, maar wel b.v. restaurants. Alleen het goede blijft t Evangeline Booth. Op 84-jarige leeftijd is Dinsdagte New- York overleden-, de bekende generaal van het Leger des iHeils, die op kerstmorgen 1865 werd geboren.Haar vader W. Booth, begon in 1861 zijn werk. In dit tijdsbestek is het Leger des Heils uitgegroeid tot een der grootste legers van de wereld, dat bij na vier millioen soldaten telt, die over de gehele wereld zijn verspreid. Evangeline Booth heeft reeds van haar jeugd af aan het besef gehad, dat zij haar vaders voetstappen moest volgen. Voor 'n vrouw moet het nog zoveel meer moed en geloof gevergd hebben dan voor een man om in de ruwste wijken van Londen zich te wagen met een zo opzienbarende taak als de evangelisatie in de uniform van het Heilsleger. In het nog vrijwel niet door sociale bemoeienissen beroerde Marieybo- ne heeft deze strijdster de geestelijke en soms ook zelfs de lichamelijke vuurdoop doorstaan. Met de fijne voelhorens der vrouwelijke intuïtie baande zij zich 'n weg de weerstanden van grofheid en misver stand en haar beleidvol optreden temde het gepeupel en maakte het ontvankelijk voor de Boodschap welke zij bracht. J Het is niet uitsluitend het gezag van haar naam geweest, maar mede de waar dering van haar persoonlijke talenten en toewijding die haar reeds jong op de ho ge post bracht van territoriaal comman dante voor Canada. In deze functie be leefde zij de eerste wereldoorlog, die haar noopte tot een taak, welke die van haar eigenlijke arbeid verre te boven ging. Ook buiten de Angelsaksiche landen heeft Evangeline Booth de naam van het Leger hoog gehouden. In 1929 ondernam zij een ijeiis mar Ja pan en twee jaar later bezocht zij verschil lende landen in Europa. Inmiddels had zij ook met de pen, de zaak, waarvoor zij roeping voelde, ge diend. Vele bekende liederen, die in de bijeenkomsten van het Heilsleger wor den gezongen, zijn van haar hand. Ook bepleitte zij haar christelijk geloof en deszelfs sociaal-etische consequenties in enkele publicaties als „Naar ©en betere wereld", „Vrouwen en Liefde is alles". In 1934 werd zij gekozen als opvolgster van generaal Higgins. Evangeline Booth wist bij haar benoe ming dat de haar thans opgedragen func tie slechts van tijdelijke aard zou zijn- Met vier jaar zou zij immers de leeftijdsgrens voor een generaal van het Heilsleger be reiken. Deze vier jaar heeft zij met de haar kenmerkende activiteit aan haar nieuwe taak besteed. Juist voordat de tweede we reldoorlog uitbrak, op 24 Augustus 1939, kon zij haar functie overdragen aan de nieuw gekozen generaal Geo L. Carpen ter. Doch hoewel zij buiten de actieve dienst was komen te staan, heeft Evan- ge'ine Booth begrijpelijkerwij e de vime'ij- ke jaren die nu volgeren, niet onbewogen mede beleefd. Rust heeft zij op de leeftijd welke daar recht toe gaf, niet gekend- Het moet voor haar echter een heuglijk ogen blik zijn geweest, toen eindelijk het con tact tussen de verschillende delen van 't internationale Leger kon worden hersteld. Doch het zal het lijden van h,aar laatste dagen hebben verzwaard, te weten, dat thans voor de derde maal Amerika in oor logstoestand verkeerde. INGEZONDEN STUKKEN- Geachte Redactie, Gaarne op verdoek van velen, 'n plaats je voor het volgende: Diamanten bruiloft. In uw blad van Woensdag 19 Juli komt een berichtje voor over de „Gouden brui loft" van het echtpaar Knieriem-Oostdijlf dit moet zijn: „Diamanten bruiloft", Verder wordt er melding gemaakt dat door de buurtbewoners een erepoort werd opgericht, doch er is niet bij vermeld da' door het comité namens de buurt een ca deau werd aangeboden- Ook de kinderen lieten zich niet on betuigd en brachten desnamiddigs om 5 uur een bloemenhulde. Niet minder dat? 50 kinderen namen hieraan deel en werd namens hen door éen der kinderen een passend gedicht opgezegd, terwijl eep iongen én een meisje de krasse oudje? een prachtige bloemenmand aanboden. Mede namens zijn echtgenote dankte de hoen Knieriem de kinderen, waarna 'p tractatie volgde én allen voldaan huis- „Lang zullen ze leven". De etappe naar waarts keerden onder het zingen van de diamanten bruiloft is dus al volbracht en hopen wij dat de opmars naar de bril- lanten bruiloft door hen bereikt mogen worden- God geve het! Dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, A. van Maale. Tot onze spijt was er in het desbetref fende berichtje in ons vorig nummer eey fout geslopen. Wij danken de heer van Maale voor zijn opmerking en verdere gegevens. Ook de Konijnenvereniging waarin dé heer Knieriem gedurende vele jaren zijp liefhebberij had bracht een aardige ver rassing, in de vorm van een taart met marsepainen konijntjes. Redacttie.1 Band Nederland-Indonesië. Geachte Redactie, Juist toen de circulaire over De Band actie door de post werden bezorgd, ont vingen wij een boekje dat handelt over „De 'zorg voor uit Indonesië terugge keerde gewonde en zieke militairen", en gezien (|de onvolprezen Axelsche Cou rant, zoals ons nog pas een Axelse jon gen uit Indonesië schreef) de Band al tijd zeer ter wille was, verzoeken wij be leefd ook nu om enige plaatsruimte voor enkele dingen uit dit boekje weer te ge ven. Allereerst dan in het Hersellingsoord te Doorn worden opgenomen militairen van de land- en luchtmachtt, het KNIL en ook wel van de marine. Deze mannen krijgen daar een medi sche verzorging en zijn gelegerd in Zweedse barakken voor 24 patiënten e 1 verdeeld in 3 kamers van 8 personen. Het aantal patiënten is verschillend omdat gelukkig zo nu en dan jongens worden ontslagen die genezen worden verklaard. In Juni waren er 250 patiënten. Een uitgebreide staf van medisch per soneel wil trachten de defecte ledematen weer zo goed mogelijk in orde te maken, ze weer proberen normaal of zo goed a normaal te doen functioneren, b.v. dot massage, wisselbaden, bestraling, oef ningen met diverse apparaten, sporto feningen, parafinebad enz. enz. Verder door middel van arbeidsther; pie waarvoor aanwezig is een timme werkplaats, kleibewerking (o.a. potter draaien, boetseren), matten vlechten, kt de Kruiswerk, fo.a. weven met handen voeten), figuurzagen, smyrnawerk, tuin arbeid, metaalbewerking enz. enz. Hierdoor is het meteen duidelijk waar om de Band vraagt om enkele passerdo zen, vulpennen, vulpotloden enz. Deze arbeid is dus niet om de jongen? bezig te houden maar wel speciaal be doeld om ae geschonden ledematen weer normaal te doen functioneren, slaagt men hierin niet, dan wordt zo'n jongen 'n blij vende invalide met al de gevolgen van dien. Daarom is het werk dat in het Herstel lingsoord te Doorn wordt verricht zo be langrijk en daarom zal ieder Axelaar mee willen helpen de te houden actie te doen slagen. Hier is ook een mooie gelegen heid voor de diverse sportverenigingen, voor scholen enz. (om massaal deze actie te steunen, het kan met aller medewer- een geschenk worden van Axel, voor het Herstellingsoord te Doorn. Kortom dit terrein is groot en breed 'n bon b.v. te verloten onder de jongens voor een costuum tegen dat men in de burgermaatschappij terugkeer, een stel ondergoed, een fijne das enz. enz. 't Is bestemd voor de jongens die naar we hopen binnen korter of langer tijd te rug moeten in de burgermaatschappij en die aan vele dingen gebrek hebben. Die slechts gedeeltelijk door de Staat worden geholpen, en verder ook door Axel wal steviger in het zadel moeten worden ge zet. Verder vindt men in Doorn geestelijke verzorging voor Protestanten en Katho lieken. Kortom geachte lezer het Herstellings oord te Doorn doet veel, maar kan niet alles, en nu deze maal wil AxelVn steen tje bijdragen; heljJ (de Band-dames als ze bij LI aankloppen en geef voor deze Nederlandse jongens wat U missen wilt U redactie, hartelijk dank voor de plaatsruimte. B. J. Knieriem. BEKENDMAKINGEN. KEURING voor de dienstplicht lichting 1951. De Burgemeester van Axel maakt be kend, dat alle oproepingen voor de keu ring van d-e lichting 1951 zijn verzonden De in i 931 geboren mannelijke perso nen, die de Nederlandse nationaliteit be zitten en in een der Nederlandse bevol kingsr-egisters zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten worden en een dergelijke oproeping dan wel een be richt van niet-inschrijving nog niet heb ben ontvangen, moeten zich voor 1 Sep teniber 1959 ter gemeente-secretarie aan melden. Axel, 20 Juli 1950. De Burgemeester van Axel Van Oeveren. Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie ^.Axelsche Courant", voor of op Woensdag a.s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek". Voor hen die alle puzzles die deze maand geplaatst worden, goed oplossen, worden enkele prijzen beschikbaar gesteld. Omschrijving en overleeft de tijden. P u r o 1 geniet reeds een ruim 4o-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en r i m p e 1 v r ij. HORIZONTAAL 1 bandelier 8 spoedig 9 ledemaat 10 bloeiwjjze 12 een weinig 18 bergplaats 14 buitendijks land 15 mens 17 kippenloop 18 gereed 19 start 21 militaire rang 22 broeibak 23 kledingstuk 26 gevangenis 26 bovenbedekking van een bouwwerk 28 voorzetsel 80 vordering 32 waterstand 3t taankleurig 36 familielid 37 zijrivier van de Rijn 39 soort verf 40 slaapstede 41 middag 42 honingdrank 43 einde 44 oude vochtmaat 46 mannetjesbi) 47 rekenkundig teken VERTICAAL: 1 streek 2 soldatenkost 8 water in Noord-Brabant 4 gaarne 6 soort zeilboot 6 akelig 7 zuidvrucht 8 Joego-SIavlsche munt 11 interest 15 eetgerei 16 inham 19 soort muts 20 noodzakelijk 22 centrum van gemeente 24 geldbergplaats 27 geluk 29 hoeveelheid 30 boom 31 familielid 33 haarkleur 36 voegwoord 36 plaats op Sumatra's Oostkust 38 water in Zuid-Holland 40 plechtig verzoek 44 reeds 46 wederk. voornaamwoord

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2