I BELASTINGGEM1ER ORANJEBOOM BIER! De sch ij n gered. yPlugvun WEK DE GAL IN UW LEVER OP 1 UIT ONZE OMGEVING. AXEL „Mondaccordeola". Dat in onze gemeente vrij velen met gunstig resultaat hun muzikale lusten op mondharmonica of accordeon botvieren is vrijwel algemeen bekend. Ieder heeft op verenigingsavonden of in famiie- of „rien- kring wel eens éen of meerdere van deze vlot spelende amateurs aangetroffen. Op initiatief ven enkele liefhebbers is thans een vereniging opgericht die het de bespelers van deze instrumenten mogelijk zal maken gezamenlijk te spelen en onder bekwame leiding hun kennis te vergroten. Ook zal men; (nu gezamenlijk hetzij in de open- lucht of in een zaal concerten geven. Enkele weken geleden had een voor lopige bespreking plaats waaruit de be langstelling voor een dergelijke vereni ging bleek, en waarop ca. 35 aanwezigen bereid bleken de te stichten vereniging met hun lidmaatschap actief te steunen. Men is hiermee in zeief gegaan een voorlopig bestuur, bestaande uit de heren L. v. d- Velde, J. Maas, A. Vinke, A- van Geetsulm teni J,. de Regt is gekozen en pp. het moment 'dat wij dit schrijven zijn een tweetal repetitie's achter de rug. Het pleit wel voor de kennis van de le den, dat zij reeds nu een redelijk geheet' vor'men en de actieve dirigent dhr. Meuiemeester uit Terneuzen, ook dirigent in Goes en Wemeldinge hoopt bij |gcie:- de en regelmatige oefening weds in Sep tember a.s. met „Mondaccordeola" 'zo als de niuwe vereniging gedoopt is) voor het voetlicht té kunnen komen in Wemel dinge. Wanneer de plankenkoorts dan bij dit eerste optreden overwonnen is dap zal ook Axel spoedig de prestatie's van deze nieuwe muziekclub te horen krijgen. Het bestuur van daze; vereniging, die mond- en gewone accordeons- en gitaar spelers) zow ei', ddlnes als heren, in haar kring op wil nemen.,, hoopt vooral in ide moeilijke 'beginperiode op de actieve en daadwerkelijke steun van de burgerij te kunnen rekenen. Verschillende plaatsen in onze omgeving hebben al jarenlang een dergelijke vereniging, zodat bet initia tief om/ (deze nu ook in Axel op te richten zeker steun verdient. Vluchteling gearresteerd. Woensdag werd door de Rijkspolitie al hier een zekere O, een minderjarige di,e ontsnapt was uit de Rijkswerkinrichting te Beekbergen, waar hij nog een jaar straf te goed had, opgespoord en gear resteerd. De vluchteling, die niet uit deze o-mjgeving afkomstig was, vond in eigen streek de grond waarschijnlijk te warm on der de voeten en was hier ter plaatse „on dergedoken", feuilleton. i Naar het Frans van 42) 't Is waar, hernam Dewalter. Ep toch bouwen wij.. Ik heb stuk voor stulr van mij zelf een persoon voor haar opge bouwd. Die is levend geworden, zelfs voo;- mij. Ik had hem uit mijn verlangens ge vormd. 't Was hij dien zij lief heeft. En hij was rijk. O, als u wist hoe rijk hij was) Montnormand begreep wel over welke rijkdom hij sprak, rijkdom van het hart. van de geest, rijkdommen, welke de rijk dom slechts had moeten dienen. Op zijp beurt begon hij te zeggen wat hem nuttig leek. Hij zag de grote smart van zijn vriend, en om haar te overwinnen, wierp hij zich op haar. Tegelijk bewonderens waardig en belachelijk, trachtte hij haar te vernietigen met de sluwheden van eep dwerg, die een reuzin wil vellen. Hij vonrj schittrende woorden, woorden zwaar vap betekenis. Hij predikte de moed, de vreug de om lijdende hoger te stijgen. Eindelijk bood hij zijn geld aan. Georges weiger de. Hij drong aan: Ik heb vertrouwen in je, ik weet, dat je eerlijk bent. Je hebt niets kwaads gedaan. Indien je zwak en onvoorzichtig bent geweest heb je je fout met je smart betaald. De hemel zij dank heb je niets meer. Maar ik, ik zal je lenen, genoeg om te vertrekken en je in Senegal in te rich ten. Ik heb vertrouwen. mijn geld weet ik, dat je weg zult gaan. En, om het mij terug te geven en om mij plezier te doen, zul je werken- Je hebt niet het- recht om te weigeren, ik maak het je tot een plicht. Als je het wilt, zul je van daar- Schoolreis O. L. S- Maandag j.l. maakten de leerlingen van de, 4e, 5e 6ef en 7e klasse1 van de Open bare Lagere Schoof! plhier, het jaarlijkse schoolreisje. Was anders veelal het reizen per auto bus gebruikelijk, dit jaar heeft men deel genomen aan een door de N.S. voorbe reide reis per speciale trein. Met bussen werd vertrokken naar Perk- polder, vanwaar de provinciale, "boeit de jeugdige reizigers en hun begeleiders over de ScheldD vervoerde. Ook in Kruininger stonden weer bussen {gereed, die het ge zelschap nu aangevuld mét leerlingen van de O.L.-scholen van.» Hoek en Sas van Gent, van Kruiningen-haven naar Kruiningen-station bracht. Per extra trein reeds voor een deel gevuid met leerlingen van scholen uit Walcheren en Zuid-Be veland o.,a. Goes en Souburg, ging hief met totaal ca. 800 kinderen, naar Nijme gen, waar men omstreeks 11 uur arriveer de. Eerst werd hier het „Valkhof" be zichtigd, waarna men met autobussen ntiar de „Heilige I and Stichting" ging, Na deze te hebben bezocht werd per auto bus een rondrit gemaakt door de fraaie omgeving. In Groesbeek werd het Cana dese Kerkhof bezocht, waarna men tot de Nederlands-Duitse grens reed. Eind punt van dezq rondrit was de spe-eltuip „Hamer" waar de jeugd de kans kreeg de van het zitten wat stijf geworden lede maten weer eens in beweging te bren gen en een paar uur naar hartelust rond te springen. Per electrische tram voor velen een sensatie apart ging het np door de fraaie heuvel- en bosachtige streek terug naar Nijmegen, waar in het station de trein weer gereed stond om dp lange rit naar Zeeland terug te maken) zodat men omstreeks half elf na een ge notvolle dag weer in Axel terugkeerde. Predikbeurten. Zondag 16 Juli 1950. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. Pennings; 2.30 uur Ds. v. d. Graaf, van Sas v. Gent Geref. Kerk: 10 uujri en 2.30 uur Ds D. Zemel. j Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstr. 1): 10 uur en 3 uur Ds. J. Boer, van Waarde. Geref. Gemeente 10 uur en 2.30 uur I eeskerk. Woensdag 19 Juli 1950. Des avonds om 6.30 uur Ds. F. Mallap van Bruinisse. ginds aan die vrouw schrijven. Je zult het kunnen doen, zonder een oordeel van haar te vrezen, daa;r je weg zult zijn.. Maar Georges antwoordde hem: neep. nooit zou zij weten, dat hij haar had voor gelogen. Hij zeide haar een brief te zulle? schrijven om een reis voor te wenden, ep daarna, later, een andere, om haar te la ten weten dat zijn afwezigheid zich ver lengde; en dat hij tenslotte de tijd zou la ten handelen. Nooit zou hij haar weer zien. De woorden van zijn vriend gavep hem kracht. Hij zou zijn verdriet meene men en de levende als een dode bewenen, Montnormand vroeg hem te zweren, da/ hij op deze wijze zou heengaan. Hij zwoer het. Toen wist de oude notaris dat hii hem had gered. Zij namen hartelijk af scheid en Dewalter bleef alleen. Hij opende het raam en ademde de kou de nachtlucht in. Hij voelde zich wanhopig maar beslo ten.-Hij had de moed, die hij gedurende acht en veertig uur gemist had, om voor zichzelf zorg te dragen. Hij schoor zich,- kleedde zich en ging naar beneden, de stad in. Hij ging eten in een klein restau rant bij het Saint-Lazare-station en dwong zich tot het lezen van een courant. Maar hij was niet in staat een regel te begrijpen, Hij hield zich bezig met zijnsmarï te be schouwen, wetende' dat hij voortaan mef haar^Wu moeten leven. Hij was beslotep haar aan tucht te gewennen als een daagsp gezellin, als een trouwe dienstmaagd, die hij meenam naar de verbanning. Elke keer dat het beeld van Stephané in hem1' opkwam, zag hij het recht in de ogen, daar hij er zich aan wennen wilde, er te gen te glimlachen- Hij glimlachte, en zijp lijden was vreselijk. Toch was hij tevredep over zijn moed. Hij voelde zich op de AAMBEI EN ZALF HEJjM HARDT he! al! F J Toelatingsexamen Openbaar Lyceum. ayN gehouden toelatingsexamen zijn de volgende candidaten geslaagd: Fedde van Binsbergen, Sas van eGnt; Mariannie» 'Bot, Alphonsus van Campen, Hubertina Dorrepaal, Jar.i rite Feijter, Pie- ter de Feijter, Abel Geertsema, Suzanne Harte Jacobus Jansen, Terneuzen; Pieter de J ong, Zaamslag Dirkje de Kam, Maarten van Kerkvoort, Udo Lekkerker- ker, Terneuzen Catharinus Neeteson, Kloosterzande; Jan Ramondt, Sas v. Gent; Klaske Scholten, Terneuzen; Joan Tier- sen, Axel. Bevorderd van V.K. naar klasse 1 D. van Binsbergen, Sas van Gent; L. P. Bot, C. J. Deij, Terneuzen; A. Donze, Zaamslag; H. D v- d. Eeckhout, Sas van Gent; F. M. W- Harinck, J. F. Jongepier, Terneuzen; J. Lensen, Axel; J. W- Mar- silje, J. F. Orlebekel', Terneuzen; C. A. H. de Puij, Vogelwaarde; Ee Je Je Rhern- rev, P. Scheele, Zaamslag; Ma La de Smidt, Terneuzen; H. Titulaer, Sas van Gent; Wa Ca Toorenman; W. J. de Die, Sas van Gent. Bevorderd van klasse 1 naar 2 W. H A. van Alphen, Terneuzen; C. A. van de Berge, Axel;; P. E. F. Bol- tong, P. H. Eijsackers, Terneuzen; J- P. de Feijter, Axel; J. P. L- Franken, Ter neuzen; C. D. Galle, Zaamslag; A. M. Jurriëns, Terneuzen; L. J. Koster, Ia La- court, Axel; Aa Mazure, Terneuzen; W. A. Mieras, Axel; J. Wieles, L- Boersma, Terneuzen; J. van Altena, Sluiskil, A. P. Luijk- Axel; K. P. Martens, Sas van Gent; P. van Meerwijijk, Terneuzen; Ma Orie- beke, Hoek; Wa van Oeveren, Axel; C. van Overbeeke, Terneuzen; F. de Footer, Axel; J. v. d- Ree, J. Verhage, Terneu zen J. Vinke, Axel; A. de Vries, Terneu zen. Bevorderd van klaasse 2 naar 3: J. Bliek, Eh. Buter, Terneuzen; C. Cij- souw, Biervliet; A. J. Dieleman, Sas van Gent; J. van Dixhoorn, Walsoordén; J. A. Drok, Ma van FIck, Terneuzen; R. v. d. Eeckhout, Sas van Gent; W. Elzinga, J. Hamerlinck, W. de Jager, Terneuzen; Jansen Verplanke, Zaamslag; A. Joosse, P. Vink, H. w..geboom, |Aa Groenen- rechte weg; hij herinnerde zich zijn eed ep het geld, dat hij van Montnormand had MUNHARDTJES: DE CACHET, aangenomen, toen hij zwoer, dat hij zou gaan. Hij guingi terug naar het appartement dat hij pas de volgende dag behoefde te verlaten. 0;nder het lopen vroeg hij zich af of hij daar boven niet weer zwak zou worden; in die ruimten nog geurende naar haar, en of 't niet wijzer was om naar het Hotel te gaan. Maar hij bedacht, dat hij annt „«r,, e;i voortaan alle uitgaven diende te vermijden. Hi| begreep ook, dat het .leed overal was en dat het laf en nutteloos zou zijn om het toevluchtsoord van zijn verlo ren geluk te ontvluchten. Zo kwam hij voor het huis. Toen hij er aankwam zag hij de ka menier van Stephané. Hij zag haar en hij zag haar niet méér, want zijn ontsteltenis was zó hevig, dat, hij, geduirende enige ogenblikken, door mist omgeven bleef Eindelijk onderscheid de hij dat men tot hem sprak. Met vlugge stem waarschuwde de ka menier hem, dat zij hem bijna sedert een uur opwachtte; dat lady Oswill uit Biarritz terug was gekomen; dat haar man haar gevonden had en dat hij zelf in 't appar tement was. Zij voegde er aan toe, dat Dewalter er niet goed aan zou doen met naar boven te gaan; dat sir Oswill altijd gewapend was, maar dat zij voor „me vrouw" niets vreesde. Reeds sprak zij alleen. Georges, opge jaagd door angst en misschien door vreugde, was verdwenen in de woning, en de verdiepingen, die hij opging, schenen onder zijn stappen in 't niet te verzinken. XVIII. Terwijl Montnormand zich inspande om berg, Terneuzen; N. v. d Moere, Axel M. Neeteson, Kloosterzande; J. Oggel, Axel; Ja de Puntler Hoek; G. van Rat- tinge, Biervliet; A. Sampon Sas van Gent; H. Spaas. Terneuzen; W. Tak, Sas van Gent; J. Torbijn, Terneuzen; P. de Visser, Zaamslag. Bevorderd van klasse 3 naar 4: P. Adriaansensj Terneuzen; W. Boeije, Axel; M. Elenbaas, Zaamslag; W. Far- mont, H. van Leemput Sas van Gent; P. Rhemrev, Zaamslag; L. v. d. Veire, Phi lippine; Jy van de Velde, iBervliet, J. Verberkmoes, Axel; F. van Wel, L. de Bruijne, J. Everaert, Terneuzen; W. de Feijter, P. Hamerlink, A. v. Harn, Axel; E. de Kam, Terneuzen; Ha Oggel, Axel; A. Vernimmen, A Verschelling, Terneu zen Bevorderjd van klasse B4 naar B5: A. van Baal, Axel; H de Clercq, Sluis kil; H. Doppegieter, Terneuzen; J. Elen baas, Zaamslag; Sa van der Hem, Ter neuzen; J. Rammeloo, J. Verbrugge Axel; W. Versprille, W. de Vrieze, Terneuzen- Bevorderd van klasse A 4 naar A 5 J. Brand, Aa Buijnooge, Hulst; Ma Faas, Axel; A. van Grom bergen, Ja Groe- nenberg, Ea Hamelink, Terneuzen; D. v. Leemput, Sas van Gent; F. van Luijk, Axel; A. Schieman, Ca van Wijck, Sluis kil. Bevorderd van Gyim. 3 naar Gym. 4: He van Altena, Sluiskil; Ca v. d. Borg, Hoek; Ge Reinders, A. Lekkei'kerker, C. van der Peijl, Terneuzen. Bevorderd van Gym. 4 naar Gym. 5: Fe KTeeteson, Kloosterzande, M- de Vos, Terneuzen. Bevorderd Gym. 5a naar Gym. [5b: Ce van Oeveren, Axel. Bevorderd van Gym. 5b naar Gym. ób: J. Lansen, C. Zemel, Axel. RECHTSZAKEN. Politierechter Middelburg. Wegenis een; zedendelict werd A. C. de K., los werkman te Terneuzen, bij ver stek veroordeeld tot 6 weken gevangenis, straf. Bij C. J. O., echtgenote van A. J. R. te Axel, werd begin Februari per abuis een postwissel van f 148,08 bezorgd. Vu.l. is de postwissel toch gaan inwisselen en heeft het ontvangstbewijs valselijk met de naam van de rechthebbende ondertekend. Zij erd wegens valsheid in geschrifte oordeeld tot 3 mud. gevangenisstraf met een voorw. proeftijd van 3 jaar en! bjjz. voorwaarden. Dewalter te redden, en deze, weer aan zichzelf overgelaten zijn best deed om die pogingepn iet te beschamen, kwamen er in zijn bestaan twee krachten binnendrin gen, de ene van liefde, de andere van haat, die hem weldra zouden knellen als in een schroef. In Biarritz aangekomen waarheen zij slechts was teruggegaan om niet afwezig te zijn ingeval Oswill thuis kwam, had Stephané gehoord, dat zijn terugkomst al een feit was geworden; dat hij enige da gen in de villa was geweest en daarna weer vertrokken was. De bedienden die zij ondervroeg, antwoordden haar, dat hun meester had aangekondigd, hoe nieuwe zaken hem naar Marokko riepen en dat hij van de reis zijner vrouw gebruik wil de maken om daarheen terug te keren. PI ij had er aan toegevoegd dat hij gedu- lende een maand weg zou blijven en dat men hem moest waarschuwen, indien zij zich toevallig, eerder dan hij, weer in de villa mocht komen vestigen. Deze manier van handelen was lady Oswill niet onaan genaam. Zij maakte er uit op, dat haat echtgenoot hun werkelijke toestand had begrepen en er ziich mee verenigen kon dat zij,, elk voor zich, voortgingen van h un vrijheid te genieten. J84 A 21 35" 21.47 22.00 22 13 22,25 23.02 Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. voorzien van de naam die pijn verdrijft en kou afzet.4-Oen 75ct beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 ct. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2