AXELSCHE COURANT Parlementair overzicht Hulp aan repatriërende landgenoten PuzzLe RUBRiek. Frankering bii abonnement Axel. ZATERDAG 15 JULI 1950 64e JAARGANG No. 80. /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Er blijven nog vele vragen. De kwestie Korea houdt ongetwijfeld alle Nederlanders, die de vrijheid liefheb ben, bezig. En het is te begrijpen, dat men zich gaat afvragen of de verdediging van West-Europa nu wel zodanig is, dat de agressor een halt zal kunnen worden toegeroepen. O ja, iedereen heeft de laat ste maanden veel gelezen over het Atlan tisch Pact en de West-Europese Unie en iedereen heeft misschien kennis genomen van de vage, bijna nietszeggende com munique's die na verschillende conferen ties aan de pers werden medegedeeld. Maar nu de zaak zo acuut woiot, zul len velen de historische gedachte: „De heren dronken een glas en lieten de zaak zoals zij was", niet van zich af kunnen zetten. Dit gezegde gaat ongetwijfeld niet geheel op. Is het echter niet zo, dat a die plannen maar uiterst langzaam woi- den uitgevoerd'? Is Engeland b.v. we, even grote mate bereid om mee te doe^ als Nederland? Dit zijn vragen waarmede de Nederlandse politici zich op het ogen blik bezighouden. Niet alleen om de kwestie Korea, maar ook omdat de be handeling van de begroting van Oorlog langzamerhand voor de deui staat. Enige tijd geleden hebben wij geschre ven, dat de Kamer niet van zins was 0111 de begroting van Minister Schokking te behandelen zonder dat de bewindsman daarbij een klaar geluid liet horen over onze defensie-politiek. De Minister heeft waar voor zijn geld gekozen. Betrekkelijk gauw kwam hii met een Nota voor de dag. Daar was met belangstelling naar uitgekeken. De Kamer had groot gelijk, dat zij als het om defensie-zaken gaat met alleen over dode cijfers wil praten. Het woord „Nota" is echter voor dit staats stuk een te grootse naam.^ Men zou dit geschrift beter een Notaatje. kunnen noe men. Niet alleen om de geringe omvang van dijt, stuk, dat slechts 12 kolom telt, want dat zou onbillijk zijn. In wei nig woorden kan men veel zeggen. Maar wel vanwege de inhoud. In meer dan éen opzicht is deze Nota teleurstellend. De taak van de strijdmacht. Als de Minister schrijft over de geza menlijke defensie, dan zegt hij, dat dooi de Nederlandse krijgsmacht de volgende taken vervuld moeten worden a. Het in hoger verband tegenhouden van 's vijands landstrijdkrachten ook wanneer zij door de lucht komen waarvoor nodig zijn: eigen land- en daar mede samenwerkende tactische luchtstnjd- krachten en eventueel zeestrijdkrachten. b. Het bestrijden van 's /vijands lucht strijdkrachten, waarvoor nodig zijn: eige? luchtstrijdkrachten en luchtdoelartilleri,- en de daarbij behorende waarschuwing, en. directie-organen. c. Het openhouden en IbescherinPj,1 van onze havens en zeeverbindingen, mej inbegrip van het bestrijden van 's vijands zeestrijdkrachten, voor zover noodzakeijlk en waarvoor nodig zijn: eigen zeestrijd- krachten met inbegrip van Marine Lucht vaartdienst en luchtstrijdkrachten. d Zorgen dat het achterland rustig blijft, waarvoor landstrijdkrachten nodir zijn« Ziezo, we weten nu dus wat Nedeilanr,' nodig heeft. Maar de vraag of Neder land f taak billijk is, zal geen enkel Kamerlid uit deze Nota kunnen opmaken. Wat 1, nl. het geval? Met geen enkele woord rept de Minister over 't Atlantisch 1 ac Althans niet ovèr de uitwerking daarvan. Iedereen zal begrijpen dat noch ons eigen, staatsbelang, noch het belang van West- Europa ermee gemoeid zal zijn. ae Kegv- ring strategische geheimen gaat prijsge ven. Dat zou alleen maar onverstandig riiin. Dit zal toch echter niet kunnen in houden, dat het Nederlandse Parlement niet weet wat het aandeel van de ander? landen zal zijn. Daarvoor zijn de kosten, die hiermede gemoeid zijn te hoog, maar liefst 852 inillioen gulden- Op dit, pun/ bestaat er dus geen klaarheid. Er zijn nog v-eje andere punten. De MlniSter ver" telt dat onze zeemacht in 1955 de vol- gnde sterkte zal hebben: 1 vliegkamp- schip, 2 kruisers, 12 jagers:,, 6 andere es- corteurs, 4 onderzeeboten, 48 mijnenve gers en ongeveer 100 vliegtuigen- Dat vrij duidelijk. Maar nu de landmacht. Hej- opbouwplan hiervoor voorziet in: troepen te velde, troepen voor de territoriale ver dediging, luchtverdedigingstroepen, troe pen voor inwendige orde en rust, de no dige staven, troepen en diensten om de strijdkrachten te kunnen onderhouden. Deze omschrijving is bepaald! onduide lijk. Zondek Atlantisch Pact en Westelij ke Unie had jd|etgrootste leek op militair bieden zelfbestuur gegeven, zodat de ou- Niet zonder ironie zei de dan ook éen va1? de dagbladen, dat Minister Schokking ne/ zo goed had kunnen zeggen dat het leger uit soldaten bestaat. Wij hebben hier dus reeds twee cardi- nale vragen, die onbeantwoord zijn ge bleven in deze Nota. Er zouden nog hee,1 wat andere vragen te stellen zijn. Zoals b.v.: hoeveel geld moeten andere lande? in deze noodzakelijke onderneming ste- ken? Is ook de financiële verdeling wel redelijk. En: krijglt onze vloot geen al te geringe taak? Op al deze vragen krijgen we in de Nota geen antwoord. En daarom zijn we benieuwd hoe Minister Schokking in de Kamer ontvangen zal worden. De Interim Regeling voor Suriname. Deze week behandelde de Kamer ook nog de Interim Regeling voor Suriname Door deze regeling wordt aan deze ge bieden zelfbestuur gegeven, zodat de ou de staatsrechtelijke verhouding tussen on.? land en dieze eilanden langzamerhand, gaat vervallen. Het b leek duidelijk dat de hele Kamer van harte achter dit wets ontwerp stond. Zonder hoofdelijke stemt ming werd het aangenomen, iedereen was er voor. De redevoeringen, die de ver schillende afgevaardigden hielden, (ge tuigden van deze instemming. Minister van Schaik had het dus met dit ontwerp niet mpeilijk. De bedoeling is, dat alle eilanden een flinke mate van zelfbestuur zullen krijgen. Daarnaast blijft echter ee? centrale Regering bestaan. Hoe dit zelf bestuur in deze verschillende gebieden zal zijn, zal pas later uitgemaakt worden, Dat is niet in de wet geregeld. Dat ge beurt bij Algemene Maatregel van Bestuur De zetelverdeling in de Staten is de laat- jaren altijd een moeilijk punt geweest. Mi nister van Schaik heeft thans echter een aanneembare oplossing gevonden, zodat men verwachten kan, dat de grootste moeilijkheden zullen zijn opgelost. Aardappel telers blijft attent! Coloradokever - bestrijding. De Plantenziektekundige Dienst dringt er nogmaals op aan veel aandacht aan de bestrijding van de Coloradokever te blij ven besteden. Voorzover nog geen bespui tingen zijn uitgevoerd, is het thans tien hoogste tijd dit te doen. Ook is het drin gend gewenst in de zwaarder besmette ge bieden de bespuiting éen of meermalen te herhalen. Wanneer bij de controle blijkt, dat in het perceel kevers en bijna volwassen la'- ven voorkomen, zal zonder voorafgaande waarschuwing, proces-verbaal worden op gemaakt. Wij wijzen de tellers er daarom met na druk op, direct de nodige bestrijdings- maatregejen te nemen en niet te wachten tot een persoonlijke waarschuwing wordt ontvangen. Waarschuwingen worden niet meer gegeven. Koflisbon aangewezen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zade? en Peulvruchten tie 's-Gravenhage hee ff bon 465 Algemeen aangewezen voor hel kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met, 29 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 24 Augustus 1950 plaats hebben. Er worden in de loop van dit jaar in Ne derland behalve de Nederlandse mili tairen van Koninklijke Landmacht en Ko ninklijke Marine nog 40 a 50.000 per sonen uit Indonesië verwacht, mensen, die in Indonesië geworteld zijn en die hun gehele verdere leven daarginds zoude? hebben doorgebracht, als niet de ontwik kelingen van de laatste jaren hen genoopt hadden hun toevlucht te nemen tot Ne derland. Dat stelt het Nederland-te volk en de Nederlandse regering voor een ont zaglijke taak. Want al deze mensen moe ten worden opgenomen in de Nederland se gemeenschap. Het zijn landgenoten, die recht hebben op een eigen plaats in onze samenleving recht op huisvesting, sociale bijstand, ge neeskundige verzorging, arbeidsbemid deling en onderwijs voor hun kinderen. Bijna alle Nederlandse Ministeries zijn bii de zorg voor deze gerepatriëerden betrok ken. Om al deze activiteiten samen te bunde len, is kort geleden door de Regering be noemd de zg. coordinatie-commissie g»- repatriëerden". Deze commissie heeft tot taak de reg'ering van advies te dienen over de voorzieningen die moeten worden ge troffen voor de uit Indonesië gerepatrieer de en nog te repatriëren personen en daarbij nauw contact te houden met het kerkelijk en particulier initiatief dat op dit terrein werkzaam is. Op een dezer dagen gehouden perscon- ferentei heeft de commissie het éen en an der verteld over haar werk tc*tj mix toe en over de plannen voor de nabije toekomst. De commissie is verdeeld1 in verschil lende sub-commissie, o.a. voor transport, huisvesting, arbeidsbemiddeling, genees kundige zorg, sociale bijstand en onder wijs. Het „Bureau Repatriëring" heeft tot taak de repatriërenden op te vangen en de de huisvesting voor te bereiden, voor zo ver de mensen zelf niet over woongele genheid kunnen beschikken. Zodra uit In donesië een schip vertrokken is, ontvangt het bureau telegrafisch een voorlopige op gave van de aantallen mensen, de samen stelling van de gezinnen en de behoefte aan woonruimte. Enkele ambtenaren van het Hoge Commissariaat in Indonesië ma ken de reis van het schip mee en verza- Imelen middels een uitvoerige enquête de ^ïecieze gegevens die van Port Said per vliegtuig naar Nederland worden overge bracht. Een gezin, dat zelf geen Ituisvesting kan verzorgen, wordt bij aankomst in Neder land per tnilitair vervoer overgebracht naar een van de 30 „ontvangst-centra" en „woon - oorden", die op verschillende plaatsen in het land, o.a. in voormalige D.U.W.-kampen, zijn ingericht. De be doeling is vanzelfsprekend', dat -het ver blijf in deze centra slechts tijdelijk zal zijn- Wat wordt er zoal gedaan om voor betere huisvesting te zorgen? Het huisvestingsprobleem. In de eerste plaats heeft de regering op advies van de coordinatie-commissie een extra bouwvolume van 2200 woningen be- schikbaajr gesteld ten behoeve van de .huisvesting van gerepatriëerden. Voor de verdeling van dit extra bouwvolume is een schema opgesteld waarin rekening is gehouden met twee factoren: de ligging van de garnizoensplaatsen omdat een deel van het KNIL-personeel zal overgaan tot de Koninklijke Landmacht en de arbeidsmogelijkheden. In de tweede plaats zal door de volks vertegenwoordiging worden behandeld t „wetsontwerp huisvesting gerepatriëer - den". Daarin wordt de mogelijkheid ge opend voor de provinciale Inspecteurs va? de „Dienst Maatschappelijke Zorg" or? de Gemeentebesturen te adviseren bij huisvesting van gerepatriëerden en zono dig als stok achter de deur om zelf woonruimte voo'r dit doel te vorderen. Ten derde zal de coordinatie-comtmissi? een beroep blijven doen op de vrijwillige 'medewerking van gemeentebesturen e? particulieren Sociale zorg. De sociale zorg van de regering strekt zich uit tot diegenen onder de gerepatri- eerden, die niet of niet geheel in het eigen levensonderhoud' kunnen voorzien. Voor hen is dezelfde regeling getroffen als voor de Nederlandse oorlogsslachtoffers. Zij kunnen in aanmerking komen voor tege moetkomingen "bij de aanschaffing va? kledinjg en van meubelvoorschotten.. Ook de arbeidsbemiddeling is een be langrijk onderdeel van de hulp aan gere- patrieerden, juist omdat het streven va? regering en coördinatie - commissie erop gericht is de geëvacueerde landgenoten geheel op te nemen in d« Nederlandse ge meenschap. Zonodig staan herscholings cursussen ter beschikking, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan de omscho ling tot onderwijzer. De samenwerking van fje commissie :met het kerkelijk en particulier initiatief, dat samengebundeld is in een centraal co- jmité, is prettig en vruchtbaar. De keike? hebben een pastorale taak; de bestaande particuliere organisaties als b.v. de „Hulp aan gerepatriëerden een aan vullend-ondersteunende taak. 'En zo zij? in de „coordinatie-commissie" alle krach ten samengebundeld 0111 die landgenote? te helpen, die onvrijwillig, door de om standigheden gedwongen, Nederland heb ben verkozen als hun tweede vaderland, Een belangrijke en moeilijke taak, die al leen dan naar behoren kan worden ver vuld als degenen die zich voor deze taak gesteld zien zich gesterkt weten door de jmorele en zonodig ook de materiële steup van het gehele Nederlandse volk. insist van zenuwen J Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie^Axelsche Courant - voor of op Woensdag a s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek". Voor hen die alle puzzles die deze maand geplaatst worden, goed oplossen, worden enkele prijzen beschikbaar gesteld. V nm& Omschrijvinfg Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. HORIZONTAAL deel van een schoen zuivelproduct smalle weg onvruohtbaar bergplaats zoetwatervis kroon (afk.) deel van een huis 17 mens maand god der liefde kledingstuk verkeerd inhoudsmaat kweekschool voor R.K. priesters herstel plaats v. schepen schaakterm schoon, helder deel van een schip vlaktemaat soort brood ochtgenote voorzetsel specerij rund maaltijd bittei vocht kachelzwart wijze van kleden VERTICAAL 1 ruimte onder het dak 2 voorzetsel 3 zouteloos 4 Insecteneter 5 bijwoord^ 6 koorzanger in de opera 8 Onnozel 9 boom 11 bloeiwjjze 13 knaagdier 14 grote steen 10 schouwburg 18 schietvoorraad 20 apostel 21 houten loods. 23 baard 24 toiletartikel 26 deel van de brug 29 soort, kwaliteit 31 achting 32 deel van de mond 34 pers. voorn, woord 36 eetgerei 37 wig 40 kern v. e. vrucht 41 mann. zoogdier 43 lidwoord 45 soort onderwijs

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1