AXELSCHE m» COURANT Parlementair overzicht AXELSCHE 11 COURANT Bouwers bezochten systeembouw in Zeeland Hulp aan repatriërende landgenoten Msllioeuen dames Erankering bii abonnement Axel. ZATERDAG 15 JULI 1950 64e JAARGANG No. 80. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Er hliiven nO£r vele vrasren. telt dat onze zeemacht in iqcc de vol- Er worden in de loop van dit jaar in Ne- Frankering bii abonnement Axel. WOENSDAG i2 JULI 1950. 64e JAARGANG No. 79. N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56$ VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM j Onderstaande ontlenen wij aan een ver slag hierover in de N. R- C. van 7 deze). Het ietwat kwade gerucht, waarin de systeembouw in de laatste tijd is komen te staan was voor de directie van de yN A Muys de Winter's bouw en aanne mingsbedrijf te Rotterdam aanleiding aan een reeds lang gekoesterd plan om met de besturen van de Rotterdamse bouwpa- troonsverenigingen een bezoek te brengen aan haar fabriek voor elementen voor de systeembouw te Vlissingen en de woning- comjplexen in aanbouw in diverse plaat- 4 sen in Zeeland, uitvoering te geven. Periode van proefnemingen reed? lang te boven. Etdni 'twintigtal van deze mannen uit de pr act ijk van de woningbouw, voor het me rendeel zo niet absolute voorstanders van traditionele bouw, dan toch beoefenaars van de van ouder op ouder tot ontwikke ling gekomen bouwwijze, had deze uitno diging aanvaard en heeft eerst de werken te Terneuzen, daarna die te Sluiskil en te Axel en vervolgens die te v lissingen waar ook de centrale werkplaatsen van t bedrijf gevestigd zijn, in ogenschouw ge nomen en met het critische oog van de ge- interesseerde collega, tevens concurrent bekeken. Te Terneuzen worden 87 woningen ge bouwd, die over 2 maanden gereed zijn en dus in een ver gevorderd stadium ver keren; er is een plan in voorbereiding voor nog 90 woningen in ditzelfde stadje. Te Sluiskil zijn 64 woningen in aanbouw; te Axel is een gedeelte van een opdracht van 134 woningen gereed, daar worden ook duplex-woningen gebouwd. Ie Hulst zijn 40 woningen onderhanden, te Sas van Gent zijn er 98 gereed en moet met een coimplex van 54 een aanvang worden ge maakt. Te Middelburg worden 54 wonin gen gebouwd en te Vlissingen zijn 261 wo ningen gereed, benevens 96 duplex-wonin gen, aan 80 boven- en benedenhuizen wordt nog gewerkt en eveneens zijn on. derhanden 10 blokjes van 6 woningen in etagebouw, drie hoog. Ook te Goes zullen 40 woningen verrijzen. Daarnevens heeft het bedrijf van Muys en de Winter nog een fabriek te Emmen in Drente. In deze gemeente zijn 250 woningen gereed, te Emmer Compascuum nog eens 56, te Coe- vorden worden er 90 gebouwden te Assen van welke gemeente een den wethouders een sterk tegenstander van systeembouw zou zijn, komen er 50. Vervolgens mag niet onvermeld worden gelaten, dat te Schiedam onder Kethel, volgens het systeem dat dit bedrijf volgt, too wonin gen worden opgetrokken en dat er te Zaandam 196 in aanbouw zijn. Voldoende bewijs voor de bewering, dat de directie van deze onderneming volop de gelegenheid beeft gehad met de kin derziekten van de systeembouw in alle vormen kennis te maken en naar de ge neesmiddelen te zoeken om die te over winnen. Ze bouwt volgens het' systeem,- Welschen. Het zou de vraag zijn, of de ontdekker van dit systeem, in het ontwik kelde systeem zijn eigen vinding nog her kennen zou, immers ai is er van het prin cipe nog vrij veel over. nog dagelijks wor den er, in de producten der elementen: binten en platen vooral, verbeteringen aan gebracht. Centrale fabriek te'Vlissingen. Het denkbeeld van de vervaardiging van de elementen op de bouwplaats is volkomen verlaten. De fabriek is het een- trale punt geworden, waar de elementen naar mallen en voor een deel machinaal worden vervaardigd. Naar de werkte)rei ne worden deze vervoerd waarbij het voor- kojmt, dat onderdelen welke te lissingen worden gemaakt, soms ook te Emmen, in Zaandam worden gebruikt Dit wijst op de grote betekenis van het transport in het bedrijf en) dientengevolge weer op de noodzakelijkheid van ee zodanige fabri cage, dat de breuk tot de geringst mogei- lijke proporties wordt teruggebracht. Breuk van binten en platen schijnt een eu vel te zijn, dat bij ere toepassing van an dere systemen veelvuldig voorkomt. Vraagt men nu naar de mening der we- stuursleden van de bouwersorganisaties, dan moet voorop gesteld worden- dat men dan moet voorop gesteld worden, dat men moeilijk een stemming onder deze twintig practici kon houden. We zijn echter ze ker niet ver mis, als we van een algeme ne waardering voor inrichting van d? erkplaats spreken. Critiek op onderde len, zoals het nog te veel optrekken van vocht in bet onderste gedeelte der rnurep hebben we ook gehoord, evenzeer als de vrees voor scheuren) Van 'de muren, waar tegenover de heer Winter echter zijn eigep deskundige verweer wist te plaatsen. Niettemin was een algemene opmerking dat na een gebruik gedurende een korte tijd 't onderhoud van de systeembouw wo- ningejn veel duitrder zal zijn dan van de traditioneel gebouwde. En daarnaast mo gen we spreken van grote waardering voor de aesthetische verzorging van het uiter lijk van enkele der complexen, die gereed waren, zoals die te Axel en te Vlissingen. Chromoliet, een spuitmiddel, dat de bouw onderneming in Luxemburg had gevonden en dat de huizen een aantrekkelijk roomi- kleurig uiterlijk geeft, was daaraan zeker niet vreemd. De heer de Winter ziet ip dit middel nog vele mogelijkheden, zoals hij die o.a. ziet in de toepassing van plas tic, bij de afwerking van de huizen. Imi- -mers die afwerking is nog altijd een van de kwetsbare punten van dp systeembouw omdat daarvoor ook weer de geschoolde timiinerman, de schilder en de stucadoor. nodig zijn. Ten eerste zijn deze vaklieden er in te geringe getale en als ze er al zijp zijn ze duur. Vermelden we tenslotte nog de vreugde van de burgemeester van Axel die enkele honderden woningen voor zijp geïndustrialiseerde gemeente ammonniak- fabriek met 1200 arbeiders) heeft toegewe zen gekregen en de appreciatie, die uit de monden der bij uitstek bevoegde bouwer? heeft geklonken voor juist dit systeem en zijn toepassing. Vrije Margarineprijzen. Het Ministerie van Landbouw, isserij en Voedselvoorziening deelt het volgen de mede: De in de nota van wijzigingen op de begroting van het landelijk Egalisatie fonds, dienstjaar 1950, aanvankelijk per 1 Juli aangekondigde opheffing van de maximum verkoopprijzen voor margarine zal op 9 Juli 1950 ingaan- Ojm technische redenen was nl. 'n kort stondig uitstel noodzakelijk. Men weet, dat het vrijlaten van margarineprijzen ver band houdt met de verhoging van de pro- ductieheffmg on de margariiia ten laste van de fabrikanten, met welke verhoging van' f 5»per 100 kg. de ten behoeve vap de consument op de margarine verleende subsidie evenredig kan worden verlaagd. De regering zal op de ontwikkeling van de margarineprijs (nauwlettend toezien en de Minister van Landbouw, "Visserij en Voedselvoorziening zal ingrijpen indien de vrije prijsvorming tot een niet verant woord geacht prijsniveau zou leiden. Geen deviezen meer voor Nederlandse loeristen naar België. Naar uit Brussel wordt gemeld, zal er dit jaar geen deviezencontigent voor Ne derlandse toeristen naar België en Lu xemburg ter beschikking worden gesteld. De situatie is zo, dat Nederland het totale bedrag van zijn Marshall-trekkingsrechten op België heeft uitgeput en er gevaar be staat voor eeft niet gedekt tekort op de Nederlands - Belgische betalingsbalans. Wel zal de Europese betalingsunie op nieuw Belgische francs ter beschikking stellen van Nederland, maar het laat zich aanzien dat de voorkeur zal worden gege ven aan de financiering van de goede- renruil. Werkloosheid in Juni weer gedaald. In Tuni daalde het aantal mannelijke werklozen, dat bij de arbeidsbureaux was ingeschreven van 72,397 1°* 60.643- Hier van waren 42.647 mannen geheel werkloo? 17.734 werkten bij de D.UAV. en 262 ont vingen wachtgeld. De daling van de werk loosheid kwam het sterkst tot uiting ip landbouw, het bouwbedrijf en de losse ar beiders. Per 1000 mannelijke inwoners waren ei in Nederland 12 werklozen. Voor Drente was dit cijfer 37, voor Zeeland 5. (Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4048 tot 3882). Sigaretten 16 procent duurder* In de Memorie Van Toelichting op het wetsontwerp inzake de wijziging van de omzetbelasting heeft de Minister van Fi nanciën medegedeeld, dat de belasting druk op duurdere sigaretten met 2,3 pro cent zal stijgen. De Vakgroep Sigarettenindustrie deelt mede dat ten onrechte uit deze medede ling van de Minister de conclusie is ge trokken, dat de prijs dezer sigaretten met ongeveer 2,3.procent omhoog zal gaan. De vakgroep acht deze conclusie on juist en zegt, jat door de gecombineerde werking van omzetbelasting en accijns de ze prijs met ongeveer 16 procent zal stij gen, indien aphans de bestaande kortings percentages zullen worden gehandhaafd. Het huisvestingsprobleem. "-fiats heeft de regering op oordinatie-commissie een e van 2200 woningen be- ïld ten behoeve van de ^erepatriëerden. Voor de it extra bouwvolu,tne is ;steld waarin rekening is vee factoren: de ligging isplaatsen omdat een 'L-personeel zal overgaan ce Landmacht en de eden. Dlaats zal door de volks- ng worden behandeld 't uisvesting gerepatriëer- >rdt de mogelijkheid ge- ovinciale Inspecteurs vap tschappelijke Zorg" orp sturen te adviseren -bij gerepatriëerden en zono- chter de deur om zelf dit doel te vorderen. de coordinatie-comtnissi? ;n doen op de vrijwillige .n gemeentebesturen ep Sociale zorg- g van de regering strekt enen onder de gerepatri- >f niet geheel in het eigen kunnen voorzien. Voor egeling getroffen als voor oorlogsslachtoffers. Zij erking komen voor tege- ij de aanschaffing vap meubelvoorschotten,. Isbemiddeling is een be- ;1 van de hulp aan gere- omdat het streven vap dinatie - commissie erop geëvacueerde landgenoten -en in de Nederlandse ge- odig staan herscholings schikking, waarbij in hef t wordt aan de omscho- zer. icing van He commissie c en particulier initiatief, leid is in een centraal co- in vruchtbaar. De kei'kep orale taak; de bestaande inisaties als b.v. de patriëerden een aan- ïnende taak. En zo zijp ie-commissie" alle krach del d 0111 die landgenotep ►nv rij willig, door de omi- ïwongen, Nederland heb- s hun tweede vaderland, en moeilijke taak, die al- •ehoren kan worden ver- 1 die zich voor deze taak 1 gesterkt weten door de ig ook de materiële steup I ederlandse volk. van zenuwen T alle puzzles die deze worden, goed oplossen, ■ijzen beschikbaar gesteld. schrijvinfg Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ei^xl^txAAs* T\Jo Abonnements prijs: Losse nummers 5 ot. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè 11. 1,55. Buitenland 11. 2, r-N Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. -te Advertentién u. ,mum 8 regels! 1 - 5 regels 60 cent Iedere rege' meer 12 cent extra. zeggen: Voor de handen niets beter dan II AM F. A - GELEI. dt's Zenuwtabletten jen U er overheen. VERTICAAL 1 ruimte onder bet dak 2 voorzetsel 3 zouteloos 4 Insecteneter 6 bywoord 6 koorzanger in de opera 8 Onnozel 9 boom 11 bloeiwjjze 13 knaagdier 14 grote steen IC schouwburg 18 schietvoorraad 20 apostel 21 houten loods. 23 baard 24 toiletartikel 26 deel van de brug 29 soort, kwaliteit 81 achting 32 deel van de mond 34 pers. voorn, woord 36 eetgerei 37 wig 4O kern v. e. vrucht 4! mann. zoogdier 43 lidwoord 4.5 soort onderwys

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1