AXELSCHE jR COURANT Oorlog in Korea. Bodemgebrek en bebouwing. Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG i JULI 1950. 64e JAARGANG No. 76. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Oorlog is uitgebroken in Korea. Bij de»* conferentie van Jalta in 1945 was door de geallieerden bepaald, dat dit gebied dat - reeds voor de eerste wereldoorlog in Ja panse handen was gevallen, zijn vrijheid zou verkrijgen en dat het bij wijze van overgangsmaatregel in twee bezettingszo nes zou worden verdeeld. Korea ten Noor den van de 38ste breedtegraad kreeg de Russen als bezetters, Korea ten Zuiden daarvan de Amerikanen. De bedoeling was het gehele land (ongeveer 25 milli- oen mensen op 200.000 vierkante kilome ter) vrije verkiezingen te laten houden, doch evenmin als in Duitsland is het daar van gekomen. De Ver. Naties zijn bij het geval betrokken, een missie is naar Ko- iea gezonden, doen deze is niet eens in Noord-Korea toegelaten. Ondertussen zijn in Zuid-Korea wel verkiezingen gehouden en in Augustus 1948 vond de overdracht van het bestuur daar aan het nieuwe be wind plaats. Noord-Korea werd een volks, republiek. Zowel de Russische als de Amerikaanse bezettingstroepen werder, teruggetrokken. De wrijving tussen Noord en Zuid («en uitvloeisel van de grote wrijving tussen Oost en West, Rusland en Amerika) leid de herhaaldelijk tot grensincidenten, en nu heeft Noord-Korea Zondagmorgen, plotseling zijn goed geoefende en met zware tanks en artillerie uitgeruste leger over de grens van Zuid-Korea gezonden. De oorlog is vergaard en het ziet er we naar uit, dat slechts wapengeweld t land de eenheid zal geven, al zal het dan ver moedelijk een communistische eenheids staat worden- Er kwamen de eerste dagen nog al ver warde berichten binnen over de ontwik keling van de strijd. De Noord-Koreanen drongen snel door de verdediging van de Zuid-Koreanen heen en Dinsdagmorgen vroeg waren de eerste N oord-Koreaanse tanks in Seoel, de Zuidelijke hoofdstad, die op. slechts 60 km. van de grens ligt. Doch enkele uren later waren zij weer te ruggedreven tot op. [6 km. vam de stad, waarna zij zich weer hergroepeerden en opnieuw tot de aanval overgingen. iocJ? bestaat er over het algemeen weinig twij fel aan de uitslag van de strijd, wanneer niet snel hulp wordt geboden. De Noor- lijke troepen zijn talrijker en beter uitge^ rust en zij worden beter geleid, de Zui lijken hebben gebrek aan zwaar materiaa. terwijl hun moreel op een veel lager peil schijnt te staan. liet gebeuren heeft in de Ver. Staten en overige Westelijke wereld grote opwin ding en spanning verwekt. Weliswaar wordt verklaard, dat Korea geen essen tieel punt is in de verdedigingsgordel van de Ver. Staten in Azië, doch', men is er van overtuigd, dat men hier in staat w>0 een proefneming van de Russen v,offici eel natuurlijk niet bij de zaak betro ti om de wil en het vermogen tot weerstand van de Ver. Staten te toetsen, zoals oe Duitsers indertijd gedaan hebben mU. Spanje, Oostenrijk en 1 sjechoslowakije. Onmiddellijk is Zondag de Veiligheids raad bijeengekomen, die een vredesbreul vaststelde. Economische sancties teg n Noord-Korea zijn zonder pracrische waa- de, daar de grens met China en Siberië heus niet gesloten zal worden. Ln 'U(>^ dus, wil men geen leeg gebaar maken, tot militaire acties overgegaan, waattoe he Handvest van de Ver. Naties de moge lijkheid biedt. Al voordat de Veiligheidsraad toteeï beslissing was gekomen heeft Pr,esid™ Tn^man Dinsdag bekend gemaakt da hij de Amerikaanse lucht- en zeestr d krachten opdracht had gegeven de Zmd- Koreaanse troepen alle dek ung te verlenen. Meteen heeft Trumanlo^ imosa onder bescherming van de kaanse vloot gesteld, zodat de Unnese cotomunisten weten, waar zij aan t - J als zij de verwachte aanval op dit laatst bolwerk van Tsjang-Kai-Sjek zouden in zetten- De strijdkrachten op de Pküippj nen worden versterkt en e mi 1 aan Frankrijk in Indo-China zal bespoe digd worden- De Ver. Staten zijn dus niet vanplaj? zich te laten intimideren. De Veiligheid - raad stemde in met een Amerikaanse re solutie, waarin de leden van de er. Na ties aanbevolen werd Zuid-Korea bijstand te verlenen; zodat iedere actie in het ka- ^der van de Verenigde Naties ondernome? Iwordt. Veel zai afhangen van de snelheid en ^.doeltreffendheid, waarmede de Amerika nen hulp kunnen bieden. In ieder geval, zullen de Amerikaanse vliegtuigen, welke in Japan gestationneerd zijn, in de strijd in kunnen grijpen. Men moet echter de mogelijkheid van militaire actie bezien in het licht van het krijgsgebeuren, Wanneer de weerstand van de Zuid-Koreanen ineen zal storten, zou er niet veel meer te hel pen zijn. De vastberaden houding van de Ameri kaanse regering is een lichtpunt in deze ernstige kwestie. Een weifeling zou n.l. een grote weerslag kunnen hebben in het wankele Oosten. Amerika zou dan zijp gezicht verloren hebben in het verre Oos ten en dit verlies aan prestige zou de op bouw van een deugdelijk verdedigingss. - steem in Zuid-Oost Azië en Japan lelijk in de weg zitten. Hoe twijfelachtig de hou- ding van de Oostelijke landen is, blijkt overigens al uit het feit, dat India zich in de Veiligheidsraad bij de stemming over de Amerikaanse resolutie onthouden heeft In Amerika zelf heeft de communisti sche aanval op. Zuid-Korea echter al be langrijke politieke gevolgen gehad, zo als de New York Times meldt „Juist zoals de .staatsgreep in Tsjechoslowakijë in 1948 de weerstand van het Congres te gen het plan-Marshall overwon, zo ver mindert nu de weerstand tegen de herbe- iwapening en de samenvoeging van de strijdkrachten van de landen van het At lantische pact". Bovendien leert deze Ko reaanse les, dat het fataal zou zijn de be zettingstroepen uit Duitsland, Oostenrijk en Japan terug te trekken. He* belang van de bewapening is naar de voorgrond getreden en het belang van samenwerking is eens te meer onderstreept. Het spreek woord eendracht maakt macht, is al hon derden eeuwen oud en alleen deze macht zal in staat zijn aanvallen op de vrije we reld in de geest van de Noord-Koreaanse te voorkomen. Ook Nederland heeft steun toegezegd bij de maatregelen die de V.N. in Korea willen treffen. Donderdagmiddag heeft de voorzitter der Tweede Kamer in de mid dagvergadering een verklaring voorgele zen waarin de Nederlandse regering me dedeelt te hebben besloten gevolg te ge ven aan de aanbeveling aan de leden van de Verenigde Naties om steun te verlenen aan de republiek Korea, met het doel aan de aanvallers het hoofd te bieden en rust en vrede te herstellen. De Nederlandse regering overweegt voor een doeltreffende steun zeestrijdkrachten vrij te maken. Nauw overleg vindt hierover plaats met de Benelux-partners en Indonesië. Enkele jaren geleden is in dit blad uit voerig gewezen op het voor ons land kar dinale probleem der overbevolking en het daardoor ontstane bodëmtekort. Dat dit reeds nijpend is en nog zai toenemen, blijke uit de volgende cijfers, die voor zichzelf spreken: in 1844 woon den in Nederland 3 millioen mensen; i'? 1900 5 millioen en thans ruim 10 millioen. In een halve eeuw is de bevolking dus verdubbeld! Steeds meerdere ogen gaan hiervoor open, hetgeen blijkt uit pers en radio, alsook uit de gesprekken van alle dag. En dat heus niet alleen uit theoretische beschouwingen, doch omdat de hai de practijk het bodemtekort voor de Neder landse natie steeds meer aantoont. Dit besef van de harde waarheid heeft in de Zeeuwse Landbouw Maatschappij geleid tot het instellen van plaatselijk commissie's, die de gegevens zullen ver zamelen voor een centraal rapport met cijfers en feiten over het grondgebied in Zeeland en met de vraag of met "de be langen van de Landbouw voldoende reke ning wordt gehouden. En of bij de vaststelling van uitbreidingsplannen de cultuurgrond zoveel mogelijk wordt ge spaard. Wij hebben de indruk, dat dit on derzoek serieus wordt opgevat, hetgeen wel begrijpelijk is. Onze cultuurgrond wordt „opgevreten". Inderdaad is het vrij logisch, dat dit onderzoek van de agrarische groep uit ging. Want in dit vraagstuk hoewel van groot belang voor ons hele volk en zijn toekomst is de hele agrarische sec tor de eerst belanghebbende. De boeren en tuinders ondervinden als eersten de gevolgen van onze enorme be volkingsaanwas en de daardoor nood zakelijke uitbreiding der steden en dorpen. Welke gevolgen deze van gigantische uitbreiding kunnen hebben, ziet men ten Zuiden van Den Haagi Bevolkings-aan- was en wederopbouw tezamen veroorza ken tiaar een geweldige nieuwbouw, waar door het bestaan van een groot aantal tuinders in het Westland in gevaar komt. De toekomst van deze mensen is een pro bleem op zichzelf, want het verplaatsen van deze gedupeerden naar andere delen van ons land is verre van eenvoudig- Zij werden door een samenwerking van di verse factoren (bodem, klimaat en na tuurlijke aanleg) tot deskundigen van we reldbekendheid. Zij zijn, met hun grond, niet alleen van geweldig belang voor on ze voedselvoorziening, maar ook van niet te onderschatten betekenis door hun ex- dan van de werkgelegenheid nog maar te port en daarom van de deviezenpot, om zwijgen. Behalve het hier gememoreerde grote voorbeeld zijn er talloze van kleiner for maat, die men in elke gemeente van be tekenis kan aantreffen. Doch het zijn niet alleen de overal aan de stadsranden verrijzende nieuwe woon wijken, welke onze cultuurgronden doen verminderen. Een opvallend voorbeeld vormen de plannen van het nieuwe vliegveld Sclne- veen bij Rotterdam. Door de ontwikke- der luchtvaart is een grote luchthaven voor de Maasstad van groot belang, ja onmisbaar geworden. Doch het resultaat zal weer zijn dat bij uitvoering van dit plan vele hectaren cultuurgrond moeten worden opgeofferd. De industrialisatie zal eveneens het ha re van onze bodem eisen- En het is van algemene bekendheid, dat het nodig wordt geacht deze industrialisatie op te voeren. En is het niet typerend voor de strek king van dit artikel, dat het Nederlands Olympisch Comité zich tot de overheid heeft gewend met de klacht, dat het aan tal sportvelden in ons land bij lange na niet voldoende is voor de sterk toegeno men behoefte aan sport-beoefening, me de door de bevolkings-aanwas? Wij zwijgen dan nog maar van het na tuurschoon, dat reeds veel te lijden heeft gehad in de loop der jaren. Anderzijds dient hierbij opgemerkt, dat door toena me van de bevolking de behoefte aan re creatie zeker niet zal afnemen en ook steeds klemmender een deel van de bo dem zal eisen. Resumerende mogen wij dus nogmaals constateren, dat het probleem der over bevolking op onze kleine oppervlakte gronds nog steeds groter wordt, waarte gen inpoldering noch emigratie een af doend tegenwicht vormen en waardoor de vestigings mogelijkheden van de jonge landbouwers steeds kleiner worden. De landbouw dient gespaard. Wanneer men dit alles zo beziet en be seft welke vormen dit probleem in de toe komst bij voortschrijdende bevolkingstoe name zal aannemen, rijst de vraag wat daartegen gedaan kan worden, binnen het raam onzer nationale huishouding. Vooropgesteld dient dan de gedachte dat de landbouw de meest primitieve pro ductie is. 1 Uit oogpunten van nationaal belang dient de agrarische productie niet verder teruggedrongen door grond-afname, dan strikt noodzakelijk is. Daarom: geen verspilling van onze bo dem, als éen der pijlers van ons volksbe staan. Hoe geschiedt de 'nieuwbouw ten plattelande Bij de thans alom te constateren nieuw bouw ook in kleinere plaatsen, kan de vraag gesteld worden of hier van geen ver spilling sprake is. Want hoe wordt er ge bouwd Gelukkig zijn de middeleeuwse opvattingen van stegen en sloppen en nau we straten verdwenen. Overal is de nieuw bouw op een behoorlijk verkeer berekend en verrijzen huizen waar licht, lucht en zon kan doordringen. In het licht van het verleden zeker een prijzenswaardige voor uitgang, waarover ieder zich zal verheu gen. Maar bezien wij eens hoe de boden? wordt gebruikt. Een brandgang, een ach tertuin met schuurtje, een ruime woning een voortuin, een trotttoir, een straat en op verschillende plaatsen een plantsoen. En dit alles voor in hoofdzaak eengezins woningen, zoals ze bij tienduizenden in kleine steden en dorpen verrijzen. Hier komt de vraag naar voren of deze weelde bij ons huidige bodem-gebrek wel geoor loofd is. Waarom geen etage-bouw? Immers, de gedachte ligt voor de hand wanneer van overheidswege, na vooraf gestelde richtlijnen, etage-bouw zou wor den bevolen, hieraan ook de hand zou worden gehouden en alzo een beduiden de bodembesparing zou worden verkregen waarvan niemand meer de noodzakelijk heid zal ontkennen. In de lucht is ruimtej genoeg en aan de bodem wordt zodoen de niet meer zijn natuurlijke bestemming onthouden. I Geen New York of Chicago. Hieruit leze men geen pleidooi voor gi gantische bouwwerken in kubus-vormj zoals wij die in Amerikaanse grote steden aantreffen. Het zou een dwaasheid zijn om dergelijke bouw-systemen hier in te voeren. Bovendien ligt dat ook ons volk niet. Doch hiertussen ligt een zeer brede (middenweg, nl. het bouwen van woningen groet 2 of 3 etages. Zeker zou dit een be sparing van goede cultuurgrond opleve ren. Want bij een dergelijk bouwsysteem is dan voor die twee of drie gezinnen nief meer grond benodigd dan thans voor éen. Algemeen belang moet praevaleren. Nu is van zekere zijde hiertegen wel aangevoerd, dat bij de plattelandsbevol king voor dit idee weinig sympathie te .vinden is. Doch het gaat hier om een na tionaal belang van de eerste orde. Natuurlijk heeft ook dit denkbeeld zijn begrenzingen. Zeer zeker zou het onprac- tisch zijn om op gehuchten en kleine dor per! van bv. 500 d rooo zielen de bewo ners twee of driehoog op te stapelen. Maar wanneer wij zien, welke huizen blokken reeds in plaatsen vanaf bv. 5000 inwoners in de kom verrijzen, -welk een woningbehoefte daar is, dan komt zeker een andere gedachte naar voren, nl. die van het meest zuinige gebruik van Neer- lands bodem. Wa'nneer men bedenkt, dat ons land reeds meer dan het dubbele aantal inwo- Iners per vierkante km', telt, in vergelij king met veel andere landen, niet de con sequenties voor bestaansmogelijkheid voor het agrarische volksdeel en de voedsel voorziening daaraan verbonden, dan is m ernstige bezinning op de in dit artikel ge stelde vraag zekern iet misplaatst. De toekomst zal leren in hoeverre het denkbeeld van verdieping-bouw practi- sche zin heeft en welke concessies in ons bouwsysteem en bodemgebruik vereist zullen'worden. Dat hetgeen wij thans zien op dit gebied in de toekomst niet onge stoord kan voortgaan, is voor velen niet (meer aan twijfel onderhevig. N Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom a i,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé 11. 1,55. Buitenland fl. 2. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Klrrine Advertentièn ^.-<lmura 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1