AXELSCHE gBi COURANT Parlementair overzicht. iger zo: et M E A Gelei. F rankt ring bij abonnement Axel. ZATERDAG 24 JUNI 1950. 64e JAARGANG No. 74- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie-. AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V_ Het was een heel belangrijk wetsont- Kamer zirh dezer en daardoor in grote lijnen zijn standpunt te kunnen handhaven. Zo ging het ook De heer v. d. Goes van Naters (arb.) had er nog al wat bezwaar tegen dat ho ge ambtenaren tot deze functie werden ge roepen- Dit kon minister Drees echter met inzien. Als een ambtenaar minister kan van de Tweede Kamer. En nu heeft zij weer een week rust. Op 27 Juni begint zij echter weer aan een grote kluif, nl. de huurwet. Dat kan nog wel wat worden- Intussen is men aan de overzijde van he; Rinne.nhof eindelijk eens begonner/ van Onderwijs, Kunsten en. Verder werden uitgevoerd enkele brug- oefeningen door heren, grond-gymlnas- tiek, enz. enz. De diverse nummers der „erenigingen gaven een bewijs van gedegen en veelvul dige repetities. Het veel te geringe aan tal toeschouwers heeft zeker van dit moo.p gevarieerde programma genoten. Inzon derheid het slotnummer het „Slaven-bal- let", uitgevoerd door „S.V. Moerbeke",. war» het hoogtepunt, mede door stijl en costumering, dezer demonstraties. De Moerbekenaren toonden hiermee, dat zy het iin het ballet-genre ver hebben ge bracht. Deskundigen verklaren, dat men in Nederland iets dergelijks slechts zel den op een turn-demonstratie te zien krijgt. Gezien de ongunstige financiële resul taten door de geringe publieke belangstel ling, werd door de bezoekende verenigin gen in een sportief gebaar het aanbod ge daan op nader te bepalen datum in Axe terug te komen met een omvangrijk pro gramma. Dit aanbod werd door Olympic aanvaard. Tot slot was er op het verlichte terrein .een turn- en blarendans, waarvoor veel animo bestond. Wielrennen. Nieuwelingenkoers te Sas van Gent Zaterdagmiddag werd in Sas van Genf een wielerwedstrijd voor nieuwelingen, ge houden over 45 ronden, totaal plm. J kilometer. De wedstrijd werd in hoog tempo 1 ge reden. waardoor vele uitlooppogingen op iniets uitliepen. Na 35 ronden wist.de be ij Cools zich naar voren te werken en eeij voorsprong van 20 seconden te behalen, die hij tot het einde wist jte behouden. De winnaar Cools uit 1 erdonck legde het parcours af in 1 uur en 15 minptem Tweede werd de Bruijn, Rotterdam; 3e. Boer, Amsterdam; 4- ya" Wdn" gaard, Overslag; 5. De Waal, Klooste.- zande; 6. Oosthoek, 's,Heerenhoek; 7. Verwere, Bouchaute; 8. Jansen, Axel, 9- Matthijsen; 10. Poortvliet, Oud-Vosse- Imeer; tl. Borremans,, Hoogerheide; 12. Timmermans, Breda; 13- Borghstijn, Axel 14. Van Hasselt, Zundert; 15- De Meijer, Zelzaete. 1 1 Voetbal. Axel Steen 5 4. Zondag had te Graauw de bekerwed strijd AxelSteen plaats. Voor de rust speelde de oranjeploeg 'n goede partij; bij de thee hadden onze stad- den onze stadgenoten een 4—0 voorsprong die onmiddellijk na de hervatting tot 5—0 werd opgevoerd. Toen vonden zij he blij welletjes, het tempo verminderde ziender ogen, waarbij nog verschillende prachtige kansen werden gemist. Steen kwafcn er nu beter in, «wist de eer te redden, waarna zij van de Axelse inzin king profiteerden en de stand opvoerden tot -_3. Even voor het einde werd voor een „aangeschoten hands" een penalty toegekend, waardoor de eindstand 54 werd. Axel kwam zodoende in het bezit van een fraaie beker. JeugdelftalDe Beren 8—0. Zaterdagavond speelde de Axelse jeugdploeg tegen het eerste elftal van „De Beren" uit Baarland. De jonge oranjeploeg was over alle, li nies de betere en drukte deze superiori teit uit in acht goals, vier vóór en vier na de rust. Sportdemonstraties te Sint Jansteen. Zeeuwsch-Vlaanderen zal dit jaar ge tuige kunnen zijn van een demonstraties van verschillende sporten door de leerlin gen van het Centraal Instituut voor op leiding van sportleiders uit Overveen. Aan dit instituut worden jongelui opge leid tot all round sportleiders, die in staaf frvoeten zijn, na het met goed gevolg bej- leindigen van hun studie, in de mieest uit eenlopende takken van sport les te geven. De vereniging van leerlingen heeft zich o.a. ten doel gesteld om jaarlijks op eni ge plaatsen van ons land, waar bepaalde sport'Qn nog slechts weinig bekendg zijn demonstraties te geven waarbij dan nsast de reeds bekende sporten ook de minuet bekende worden getoond. Het is dan ook zeer verheugend, dat de ze vereniging in contact is getreden met1 de R.K.V V STEEN en dat dit contact heeft geleid tot een demoustratiemiddag op 25 Juni op het veld van de R.K.V.V. STEEN. 1 Naast het voetballen, wat ook in Z.t- Vlaanderen druk wordt beoefend worden .nog athletiek, grondgymnastiek, tafel- spnngen, (een soort toestelgymnastiek) boksen en jiu-jitsu gedemonstreerd. Het voetballen zal gaan tussen een ver sterkt elftal van de R.K.V.V STEEN en een elftal van de C.I.O.S.-club, waarvan de meeste spelers eerste klassers zijn o.a. de ex Aardenburg-spil Meertens thans spil in Haarlem I. Bij de athletiek zal o.m. de meervou dige jeugdkampioen Joop Fikkert van de partij zijn. De grondgymnastiek en het tafelsprin- gen zijn vormen van het gehele^ gebied der gymnastiek, die in Zeeuwsch-Vlaande ren nog weinig bekend zijn en velen zul len deze, soms ietwat sensationeel aan doende oefeningen, naar waarde weten ie schatten- De zelfverdedigingssporten zijn ditmaal boksen (jeen deTrtonstratiepartij) ën het jiu-jitsi en judo, een Japanse vecht kunst, die steeds meer terrein in West- Europa wint. ai met al belooft deze middag veel sportgenoegen te brengen en een ïeder zouden wij dan ook willen aanraden orrf deze kans, om kennis te maken met nieu we vormen van de zo geliefde sport, te benutten. te van kinderen, die voor 1 Octobei de lerftijd van zes jaar zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lage re school wensen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan voor 1 Augustus a.s. aangifte te doen bij het Hoofd der School, de heer J. Blok, Prins Hendrikstraat 16, te Axel, Tel. 215. Axel, 15 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders van Axel- De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. bekendmakingen. Oriëntatie-rit. De Burgemeester van Axel maakt be kend, dat in het kader van de Veilig Ver- keers-actie op Zaterdag, 1 Juli a.s. des namiddags om 4 uur een oriëntatie-rit zal worden gehouden voor auto's, motorem en rijwielen met hulpmotor. Finkele prijzen zullen voor de besten worden uitgereikt, terwijl aan iedere deel nemer, die de rit volbrengt, een „attest zal worden uitgereikt. Inschrijvingsformulieren kunnen worden aangevraagd bij de heer M. J. Markusse. Axel, Noordstraat 60, Tel. 219. De inschrijvingskosten bedragen f 2,50 voor auto's met chauffeur plus i,— voor iedere passagier. f 1,50 voor motoren plus 1, voor iede re duo-rijder. 1 0,50 voor rijwielen met hulpmotor. Opgaven voor deelname zo spoedig mo gelijk in te zenden aan bovengenoemd adres. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. Openbaar Lager Onderwijs. Burgemeester en wethouders van Axel toaker bekend, dat tegen 1 September a s gelegenheid bestaat tot plaatsing op de 'openbare lagere school in die gemeen- Distel - bestrijding. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter kennis van belanghebbenden dat er eerstdaags controle zal worden ge houden of de distel op de diverse gron den voldoende wordt bestreden- Grondgebruikers, die zulks nalaten, zul len overeenskomstig de bepalingen yan de Verordening op de bestrijding van dis tels in de Provincie Zeeland, strafrechte lijk worden vervolgd. Ter voorkoming van onaangenaamhe den wordt een ieder, die op zijn terreinen distels heeft, aangeraden deze zo spoedig mogelijk te verdelgen- Axel, 12 Juni 195°- De Burgemeester, Van Oeveren. Brandgevaar door hooibroei. De Burgemeester van Axel vestigt de aandacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg, welke naar t oordeel van deskundigen, op ervaring ge grond, kunnen worden genomen tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst 'is het nodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt om- nengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats nodig dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi wordt gestrooid en lagen oud hooi of stro er tussen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien de smaak vaij het hooi. Het oude hooi en vooral het stro mennen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide ((het zout en de lagen hooi en stro) temperen de broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste éen luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen ot van eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaar lijke broei zal voordoen, indien de drie bovenomschreven maatregelen zijn geno men. Ten slotte wijs ik op de inhoud van artikel 158 van het wetboek van strafrecht waarbij o.a straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten en wel. 1 gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar van goederen ontstaat 2. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, «^daar door levensgevaar voor n ander ontstaat, 3 gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Axel, 15 Juni 1950. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren, gekomen. Niet alleen ou- c jongeren, kinderen. En verschrikkelijk iezer, day en gebeuren» alleen door d? Laten we elkaar be- ,-anat heden die onvoor- iaffen. Wijst er ook Uw t zij toch op straat voor zijn. O van Onwellevendheid ït op prijs wellevend ge en; enkelen zijn er, wien ;helen. Maar toch: wees :eer een Heer (ot Dame; wanneer dat nodig is, h niet aan onwellevend- ijn, dat er ongelukken ge- dus: Wij grijpen nog van i's bij de kraag. iële zijde zal daaraan wor- rkt. an 26 Juni 1 Juli ijvol- s) zal een veilig verkeers- evoerd in -deze gemeente. van 12I3«n van 1718 terdag 1 Juli van 1217 hoek Pr. Hendrikstraat- tionstraat-Noordstraat een iet verkeer regelen terwijl •car, met luidspreker van tie aanwijzingen zullen wor- 'evens zal op die uren spe- worden geschonken aan de itborden der rijwielen. 1 Juli zal tevens een oriën- uto's, motoren en rijwielen r worden (georganiseerd, let zal worden op de nale- ;ersregels. /olgende week zal dan de waarschuwend optreden te en voetgangers, die klei- overtredingen begaan. U overtreding een schriftelij- ng> n is het ook uit. Aangeno- it liet publiek danl de vier nut kwijt is. En dan wordt dus met elkaar af, dat we ns zijn, o, o, o, o het kan' I reken tevens af nog vandaag die vier O's irslag zijn goede buren en met elkaar over de weg. ners van Overslag zouden imenvoeging niets merken, 5 tientallen jaren dezelfde secre.aris, gemeente-ont- itenaren van Koewacht heb- gebied van vooruitgang zou bij Koewacht, daar dan de Destond dat de vlas-industrie ook op Overslag was, zich neente terug zou uitbreiden. Overslag is zeer gunstig vlasindustrie gezien dè ge- de grond ter spreiding van menvoeging met Koewacht volgens alle raadsleden een ►ede oplossing zijn. Hierna voorzitter de rondvraag ge- alle raadsleden nogmaals verklaarden nooit accoord te Zuiddorpe. rtoonnements- priji: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè 11. 1.55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverlentiên la^ximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ,prn urn o r Iran Vin «ar.tr ctaotcOPrrptaris 7lin. in)

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3