AXELSCHE JS COURANT Parlementair overzicht 'l 'O -m puzzLe-RUBRiek. Frankering bii abonnement Axel. ZATERDAG 10 JUNI 1950. 64e JAARGANG No. 70. V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM rucl De motie van wantrouwen van de heer Oud (jv-v.d.) tegen het Kabinet heeft, zo als te verwachten was heel wat beroering teweeg gebracht. Dat was niet te verwon deren, want zoals we verleden week reeds schreven heeft de v-v.d. het vertrouwen in Minister Maarseveen en daardooi ook in het hele Kabinet opgezegd- De perscommentaren, die spoedig 11a dit spannende debat loskwamen, liepen uiteen van grote vreugde tot bittere ver wijten. De grootste vreugde kwam uiter aard van die liberale kranten, die immer fel tegen het Indonesisch beleid der Rege ring van leer zijn getrokken. Dat zijn ech ter lang niet alle persorganen van deze richting. In de kringen van de oud oppo sitie was het enthousiasme minder groot, al wordt natuurlijk het feit dat de Rege ring is verzwakt gaame aanvaard- De a.r. kunnen kennelijk deze tweede roerom po litiek van de v.v.d. niet goed verdragen. Vooral niet omdat deze partij bij de ver kiezingen de oppositie heeft laten varen om m het Regeringsschip te stappen. „Trouw" schreef dan ook dat de heer Oud vanuit het koelhuis in de zon is ge stapt- Of iets minder parlementair uitge drukt dat de heer Oud danig boter op zijn hoofd heeft. Het Vrije Volk kwant toet ernstige critiek naar voren. Dit soci alistisch blad verweet nl. de v.v.d.-fractie in de Tweede Kamer dat de situatie in de partij zo is geworden, dat zij wel tof deze stap genoodzaakt was. Dat was een harde critiek. En vele bladen vroegen hieromtrent opheldering. Wij kunnen blij zijn, dat deze gekomen is. Het partijsecre tariaat van de vv.d. heeft onomwonden verklaard, dat er in het Hoofdbestuur van deze partij geen besluit is gevallen, dat de fractie moest handelen zoals zij deed. Zou dit wel gebeurd zijn dat had men terecht zeer ernstige verwijten aan hef v-v.d'.-adres kunnen richten, omdat het een goed staatsrechtelijk gebruik is, daf de fractie los staat van de partij- Artikel 89 van de Grondwet bepaalt zelfs, dat „de leden stemmen zonder last van of rugge spraak met hen, die benoemen Dat ge bruik is zeer goed. Een volksvertegen woordiger moet vrij zijn om te handeley naarde wil van de kiezers, welnu, dan moeten zij dat maar laten blijken bij de verkiezingen of, voor partijleden, bij can- didaatstelling. De grote vraag was voor velen wat er piet Minister Stikker ging gebeuren- Pel- slot van rekening is hij met Minister vat? Maarseveen het meest verantwoordelijk voor dit Regerinngsbeleid. Het ziet er echter niet naar uit, dat er veel verande ren zal. Minister Stikker zal wel aanblij ven. Daarbij komt, dat de motie alleey fnaar tegen van Maarseveen gericht was, al handhaafde de motie-indiener zijn voor stel toen Minister-President Drees er eejj Kabinetszaak van maakte. Minister Stik leer is bovendien boven de nationale po litiek uitgegroeid. Zijn vele internationale functies maken het bijna onmogelijk om he,toi wegens een partijgeschil de laan uif te sturen. Dat gebeurt dan ook niet. Intussen staan de a-r., v.v.d. en hef grootste deel van de c.h. weer in de op positie. Mr. Oud heeft weer eens de ge dachte geuit, dat met deze drie partijen een goede derde macht te vormen zou zijn, als tegenwicht tussen de k.v.p. er? de p.v.d a. Dit denkbeeld is door de heer Tilanus 'op de Algemene Vergadering vay zijn partij grotendeels aanvaard. Maar de a-r. voelen er maar een bitter schijntje) voor. In de eerste plaats bestaan er uiter aard grote principiële verschillen en ten .tweede, loopt de sociale politiek van de- beide partijen teveel uiteen om zonder kneer jop een hartelijk samenwerken te jkunnen rekenen- Het debat over Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft daf wel bewezen- Met de derde macht zaj het dus voorlopig ook niet vlotten, al mpef men bedenken dat politiek een vak apart is en dat er altijd situaties kunnen ko men waarin op practische gronden een dergelijke samenwerking noodzakelijk zaj zijn. Al de veronderstellingen die we tot ny toe geuit hebben, hebben een negatief antwoord gehad. Wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat men gaat vragen „Waf heeft Oud nu gewonnen met zijn motie „Waarom uit de Regering stappen als er toch niets veranderd?" Zo op het eerste gezicht lijken deze vragen niet zonder zin. Men moet echter allereerst vooropstelley dat de kwestie van het zelfbeschikkings recht voor de heer Oud niet meer te ver teren was. Daar moet men vanuit gaan. Zou er niets gebeurd zijn dan zou de heer Oud zich waarschijnlijk niet „kiplekker" gevoeld. Van zo'n doorgewinterd parle- jmentariër moet men dit aannemen. Op langer termijn kan het wel eens zijn dat deze stap verstrekkende beteke nis heeft. Het is meestal moeilijk om in de politiek ver vooruit te kijken, althans jaren vooruit. Zelfs koffiedikkijkers zou den daar moeite mee hebben, daar is de internationale situatie op dit moment te onoverzichtelijk voor. Er staat echter nog éen punt op het Regeringsprogramma daf nog eens tot een oplossing mjoet komen. Wij bedoelen de kwestie van Nieuw-Gui- nea. De Regering is niet van zins dit ge biedsdeel aan Indonesië prijs te geven- Dat ijieeft zij onomwonden verklaard. Maar Sukarno heeft tot tweemaal toe een redevoering gehouden, waarin hij gezegd heeft dat Nieuw - Guinea bij Indonesië imoet komen- De standpunten staan dut wel lijnrecht tegenover elkaar. Op de Ron de Tafel Conferentie is men het hierover ook al niet eens geworden- De kwestie werd toen maar éen Jaar uitgestelü. Ny is er een commissie uit Indonesië en on? land samengesteld die dit probleem gaay bestuderen- Dat betekent dat men gaaf praten- Dat men in principe bereid is ory tot een gemeenschappelijke oplossing te komen- Waarom anders een commissie Of denkt de Regering de Indonesiërs toch te kunnen overtroeven? Wij weten het nief {maar zij zal langzamerhand de internatio nale wereld wel meekrijgen. Voor een eventuele overdracht var Nieuw-Guinea of andere oplossingen, die afwijken van de huidige toestand heeft de Regering echter twee derde vay het aantal stemmen nodig. En zie: hier komt de heer Oud ({v.v.d.) om de hoek kijken. Twee derde betekent 67 stemmey Al* alle honderd leden tenminste aanwe zig zouden zijn. De k.v.p. en de p.v.d.a, tellen er samen 59. Zij hebben dus nog steun nodig. Of de Regering krijgt even tueel een desbetreffend wetsontwerp er niet door. Laten we hopen, dat dit niet nodig zal zijn. Zou het echter anders lopen, day zullen aller ogen weer gevestigd zijn op de heer Oud'. i (Nadruk verboden.) Alle winkels een halve dag per week gesloten. Regeling van de winkelsluiting- Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot regeling van de win kelsluiting (Winkelsluitingswet). Een kor te samenvatting van de hoofdzaken volgt hieronder. Algemene regelingen 1. Alle winkels moeten op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 18 uur gesloten zijn. 2. Bij alg. maatregel van bestuur kan voor het gehele land of gedeelten daarvan worden voorgeschreven, dat bepaalde groepen van winkels gesloten moeten zijn t 3 uur of in* enkele gevallen op Zaterdag op Maandag voor 13 uur, op Dinsdag na na 13 uur. Hetzelfde kan bij plaatselijke verordening voor een gemeente geschie den. 3. De uitoefening van de markthandel de straathandel en de handel te water is op Zondag de gehele dag en op werkda gen voor 5 en na 19 uur verboden... De uitoefening van andere vormen van kleinhandel dan het winkelbedrijf, de (markthandel, de straathandel en de han del te water volgt de winkelsluitingstij,- den. 5. Verkoopautomaten, die zo zijn ge plaatst, dat zij in of vanuit een winkel of een zijner besloten aanhorigheden kunnen worden bijgevuld, volgen de regel van de winkel. Voor andere automaten geldt ge durende de winkelsluitingstijd een bijvul- verbod. Rondweg om Wouw. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal bin nenkort begonnen worden met de werk zaamheden aan de nieuw geprojecteerde' rondweg om Wouw, welke 'n aanzienlijke verbetering voor het verkeer Moerdiik- Vlissingen betekend De aanleg van de aarden baan zal op 5 Juli a.s. worden aanbesteed aldus d? A.N.W.B. Momenteel voert de verbinding Moer dijk -Vlissingen door het plaatsje Wouw gelegen tussen Roosendaal en Bergen op Zoo,m. Deze traverse is zeer nauw erf stelt de weggebruikers, zowel als de in woners van Wouw, voortdurend voor las tige problemen. De vele beschadigigey 'aan het trottoir getuigen dan ook wel zeer welsprekend de moeilijkheden die het snelverkeer hier ondervindt. De vrachtauto's hebben het vernielings werk, dat jaren geleden door de tank? werd ingezet, grondig voltooid- Met ongeduld zien zowel het doorgaand verkeer als het rustige plaatsje zelf uit naar de dag, waarop men van elkaar ver lost zal zijn- Sproeten? SPilUTOL Verkeersprobleem bij Kruidingen wordt opgeheven. Het punt va samenkomst van de Rijks weg Bergen op Zoom—Tilburg met de veerweg te Kruiningen voor een bron van voortdurende ergernis van vele wegge bruikers. In de veerweg ligt een verkeersheuvel welke door het naar links afslaande ver keer rechts moet worden gepasseerd- De vorm van deze verkeersheuvel is echter iderimate ongunstig, dat het rechts pas seren van lange voertuigen vrijwel on doenlijk is. De bekeuringen, welke hier kwistig worden uitgedeeld, tegen de be stuurders van motorvoertuigen, die door overmacht gedwongen, maar besluiten links te passeren, zijn naar het oordeel van de A.N.W.B. niet gerechtvaardigd. De bond is van mjening dat de Over heid onvoldoende rekening houdt met de buitengewoon ongunstige situatie ter plaatse. Een en ander is voor de A.N.W.B- aan leiding geweest, zich met een herzie- ningsvoorstel tot de Rijkswaterstaat tf wenden, die, naar bleek, dit punt reedf in studie had genomen- Als gevolg hier van zal het punt op grondige wijze ver- terd worden. Men verwacht dat het werk voor de gro te vacantiedrukte aanvangt, zal zijn vol tooid. Vliegende Landbouwers. In de V.S. bezitten thans ca. 90-000 mensen een eigen vliegtuig. Negendui zend dezer eigenaren zijn boeren. Landhuisnoudkurtdig congres. Donderdag en Vrijdag werd te Middel burg het 97e Landhuishoudkundig congres gehouden. De op dit congres behandelde onder werpen waren „Landaanwinning en Af sluiting van zeegaten", door Ir. J. A. Bruggeman; „Strijd tegen de verzilting van het Nederlandse Polderland", door Ir. A. Volker; „De Nederlandse Afzetmark ten", door N. H. Blink; en „Tuberculose bestrijding onder het Rundvee" door L. P. de Vries. 1 Er bestond voor dit congres grote be langstelling en uit Zeeland waren o.a. aan wezig de Commissaris der Koningin, de heren Hamelink, Lockef eer, Philipse en Schout, leden van G.S.; en meerdere voor aanstaande personen uit landbouwkringen. Wij hopen op de op dit congres behan delde onderwerpen tg.t. nog in afzonder lijke artikelen terug te komen. De provincie Zeeland toonde zich een uitstekende gastheer en bood de congres sisten de eerste dag een boottocht aan langs de Walcherse kust. Moge dit congres ook bijdragen tot Sn eerdere kennis van Zeeland, want het feit dat een der inleiders de Zeeuwen zelf schuldig verklaarde aan het nog steeds niet inpolderen van het land van Saeftim- ge en het afdrukken van het stadhuis van Audenaerde (B) in het programmaboekje voor een congres te Middelburg doet toch wel vermoeden dat velen nog zeer weimg van Zeeland afweten- Nieuwe postzegels. Van 17 Juli t-e.m. -15 September a.s. zal P.T.T. een serie van vijf bijzondrre zegels lm et bijslag uitgegeven- De bijslag komt ten goede aan algemeen Christelijke belangen, waaronder de wederopbouw van in oorlogstijd verwoeste kerken in Nedei- land. De zegels geven een voorstelling te zien van de Barmhartige Samaritaan met bovenaan op de achtergrond een verwoest kerkgebouw. Het ontwerp is van de kun stenaar R. J. Drayer te 's-Gravenhage de druk is van Joh- Enschede en Zonen, grafische inrichting, Haarlem. Dure koffie. Nu na 1 Juni 1950 aanzienlijk dtourdere koffie in distributie komt, zal de prijs van gebrande koffie, welke niet voor het gerantsoeneerde gezinsverbruik is be stemd in overeenstemming worden ge bracht met de wereldmarktprijs. Voor café's, restaurants, hotels enz. zal door 'middel van een heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie, het subsidie op de koffie worden teruggenomen- De heffing ■■moet zijn voldaan voor het in ontvangst nemen van de toewijzingen. HOOFDPIJN! Oplossingen in gesloten enveloppe in zenden aan Redactie^.Axelsche Courant", voor of op Woensdag a s. Op de envelop pe vermelden „Puzzlerubriek". Voor hen die alle puzzles die dezë tmaand geplaatst worden, goed oplossen, worden enkele prijzen beschikbaar gesteld. OMSCHRIJVING: V( ^oonnements- priji: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn ^Ui^-dmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ie Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. HORIZONTAAI,: V ERTICA AL: 1 soort stof 1 graan 5 effen 2 bijwoord 10 plaats in Rusland, ten Zuiden van Moskou 3 hoofddeksel 4 geestdrift 12 vruchtbare plek in de 6 open riool woestijn 7 lokmiddel 13 ontelbaar 8 spil 16 getij 9 zegelkosten 18. voorzetsel 11 af 19 wederk. voorn .woord 14 gomachtige stof 20 dwaas 15 plaats in N. Brabant 22 broeibak 17 kapper 23 roofdier 19 technisch arbeider 24 cylindeivormige bundel 21 gard 26 papier heidemeertje 23 rijgenoer 25 jongensnaam 27 boom 26 afgelegen 28 het zuivere gewicht 30 kweeksel 29 wereldtaal 32 zitting op_een fiets 31 hert 33 afgemat 32 grote watervlakte 34 bevel 33 eetgerei 36 uitbouw van een kamer 36 inwoner van Rusland 38 vuilnishoop 37 slede 39 slot 38 straf 41 duw 40 zangnoot 42 tooi 41 Ned. provincie 44 zangnoot 43 45 47 hoogstaand voorzetsel gezelsohapsspel 46 deel van de B\jbel (afk.) 48 gebaar

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1