AXELSCHE IS COURANT Attracties tijdens de Pinksterdagen wieLRennen PAARÖeTISPORt CABAR€t „Leger in Ballingschap" fOetBói BAZAR PuzzLe-RUBRiek TWEEDE BLAD ZATERDAG 27 MEI 1950. 64e JAARGANG No. 67. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeeister: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL. Markt 12 Postbus 16 Tel 566 Hoofdredactie T C. VINK-van VESSEM j l Reeds jaren gaf het voetballievend pu bliek van Axel en omstreken het venai- Len te kennen, weer eens een wedstrijd Lu xroot formaat te kunnen zien in onze lemeente. Deze wens zal a.s. Maandag L afdoende wijze worden bevredigd. I-Iet is de V.V. „Axel" gelukt beslag I leggen op het prachtige team van p.V.V uit Maastricht, welks bestuur de Tolledige opstelling der ploeg heeft ge garandeerd. -ui Zo speelt hierin mee de prachtige back l\[ Van Bun (11 maal internationaal), Iverder de blonde André Ravestein, die lom zijn buitengewone balbehandeling ie- lder voetballiefhebber zal imponeren. De le speler is in het afgelopen seizoen twee maal Zwaluw geweest en éen maal semi internationaal. Verder zijn de spelers Ni- Jcolai, Dormans en Verdonschot reeds e_- Itelijke malen gekozen voor provinciale ell- ltallen - Hiermede is de sterkte van de rooil ijnen voldoende aangetoond en dat üe Limburgers een begeesterende parpj voet- Ibai zullen spelen, staat wel vast- De plo g wordt getraind door de Oostenrijker V ic tor H avlicek, die ook lner tegenwoordig pal zijn- Ook de blauwgele tegenstanders uit St- INiklaas hebben hun volledige opstelling gegarandeerd. De meest bekende in deze Iploeg is de rechtsbinnen Guust van Stee- Ilandt versctiillende malen internationaal) I )l )e semi -internation aal de Bruijn en de Iveelbelovende jonge back \an Hove, die ■reeds in de Belgische B-ploeg uitkomt, Injn hier mede van de partij- Uit vorige I vriendschappelijke wedstrijden hermneien Iwij ons, hoe de Sportkring de overwinning I ais een eer beschouwde, vooral als het n I Nederlandse ploeg gold- Aangezien beide ploegen hun naam en ■en prestige zullen willen hooghouden, is I het zeker, dat bet publiek van een span- I nende voetbalwedstrijd van hoog gehalte I tal kunnen genieten. In de voorwedstrijd heeft het eerste treffen plaa s tussen de Axelse verenig in leen. Zeer zeker zullen velen de gelegen- I heid benutten om de jonge Zaterdagploeg jcens in actie te zien. De wedstrijden worden opgeluisterd L'door de harmonie „Concordia Voor het eerst sedert een lange periode is het thans weer mogelijk draf- en vlucht- koersen in onze gemeente te organiseren. Nu de nroeilijkheden die lange tijd wa ren verbonden aan het verkeer met Bel gië en het laten deelnemen va.i buite 1- lands-e paarden aan wedstrijden in ons land weer wat gaan verminderen, heeft de V.V.Z.F. gemeend niet langer te mo gen wachten, om de oude roem van de vroegere paardenkoersen die bij velen nog voortleeft, weer te laten opleven. Veel moeite is gedaan en veel werk i? verzet om dit jaar weer een ouderwets Pinksterprogramma samen te stellen. Vast staat dat een groot aantal Belgi sche paarden zullen deelnemen, waaron der zeer bekende paarden. Ook voor het overige heeft de V.V.Z.F. de accomodate weer zo goed mogelijk ge- (maakt- De nieuw gebouwde tribune zaj voor het eerst dienst kunnen doen, ter wijl ook gezorgd is, dat op het terrein con sumpties verkrijgbaar zullen zijn. Een radio-versterker-installatie zal ver der zorg dragen dat het publiek de nodige aankondigingen etc. duidelijk kan horen, terwijl deze installatie tevens de course? met muziek zal opluisteren- Moge het bestuur der V.V.Z.F., met haar actieve secretaris dhr. Iz. de Feijtei Wzn-, er in slagen deze wedstrijden weer tot het vooroorlogse succes te maken, waarknee zij weer een attractieve sportge beurtenis organiseert, die voor velen tot in wijde omtrek een aantrekking zal vor men om rinkster-twee naar Axel te ko men najme allen niet te noemen- Uit ons stede ke zullen aan de wedstrijd deelnemen' Verhelst, Borgsteijn, Jansen en van Eek. Uit Zuiddorpe de Jaeger, die ook reeds 'p overwinning behaalde- En uit onze omge ving o.a. Eddy de Waal uit Hontenisse, die al verscheidene overwinningen be haald heeft- 1 Laat ons kort zijn en de hoop uitspre ken dat het een goede dag voor Axel mag worden, tevens op deze manier dank zeg gend aan allen die ois op een of andere wijze hebben gesteund- Het Bestuur. handarbeid, en wat verder zal worden aan- igebodert, vinden we er ook de nodige at tracties, zoals sjoelen, schieten, ballen- gooien, grabbelton enz. en. niet te ver geten, de beroemde ,,nuut". Tenslotte vermelden we nog, dat ook een verloting aan de bazar is verbonden, die o.a. kans biedt ojj een fiets en een ra diotoestel. Dus allen naar de bazar, met een goed gevulde beurs. Zoals onze lezers en lezeressen uit een advertentie in dit nummer en vroegere aankondigingen blijkt, is ten bate van het te spchten Protestants Ziekenhuis een ba zar 'georganiseerd die aanstaande Dins dag, Woensdag en Donderdag in de Chr. Bewaarschool, Ds. Tan ScKarpstraat zal worden gehouden. Het goede doel voorop gesteld, heek zo n bazar bovendien veel aantrekkelijks voor.jong en oud. Behalve de vele producten van eidea Ook voor ontspanning op de 3e Pink sterdag is in Axel gezorgd. Na afloop van de baankoers zijn er verschillende gelegenheden waar de inwendige mens kan worden versterkt en an een gezellig izitje kan worden genoten, terwijl „Het Centrum" een genotvolle avor* biedt met de vrolijke cabaret - revue „Pinksteren Drie", met muziek, dans,_ za^ enz. en al? Imiedewerkers André Fia, Joop Penning, Barbara Shout, Martin Rijken en de Den ver's isters. Een geanimeerd besluiten- bal zal deze avond Boekbespreking De Pinksterdagen staan voor de deur. Zoals U reeds bekend is organiseert de W.S.C. Axel weer een baankoers dit jaar. Deze keer voor nieuwelingen, na overeen komst met de Zustervereniging IJ zen cl ij - ke op ons verzoek; om alle ongeregeldhe den op sportgebied te voorkomen- Wij hopen dat deze dag voor alle sport liefhebbers een genoeglijke dag zal zijn. Er zijn voor de wedstrijd ingeschreven ve len van de beste renners uit ons land bij Het bekende boek van Generaal An ders, „Army in Exile", dat in Engeland Amerika en Frankrijk een groot succes oogstte is thans in Nederlandse verta ling verschenen onder de titel „Een le ger in Ballingschap". Het is éen van de beste documentaire boeken uit de Tweede Wereldoorlog- „Een leger in Ballingschap" is de ge schiedenis van het beroemde Tweede Poo'se Legercorps, dat onder bevel van Generaal Anders de geallieerde zaak tal van gewichtige diens en heeft bewezen op een reeks van Europese slagvelden. In deze grote veldtocht tegen het Duit se leger speelden de Polen een ro', welke hun de bewondering van hun kameraden en het respect hunner vijanden verwierf. Zij leverden menige, zegevierende slag santen met hun Verbondenen, maar hun grootste was die van Monte Cassino. Slechts de allerbeste troepen hadden die Om te voldoen aan de verzoeken cue ons meerdere malen van onze lezers bereik ten zullen wij met ingang van dit num mer iedere week een kruiswoord-puzzle in ons blad opnemen. Teneinde de puzzelaais niet voor mets te laten zwoegen, zullen maandelijks eni ge fraaie prijzen worden toegekend aan degene die alle in een maand geplaat ste puzzles goed hebben opgelost. Voor deze eerste keer behoeft men geen hele serie puzzles op te lossen, doch stellen wij ter aanmoediging enige prij zen beschikbaar voor de juiste oplos singen van de hieroner staande puzzle. De prijswinnaars worden t-z-t- in on? blad bekend gemaakt. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot- eel succes De Redactie. goedv-e: s-hansje en lang verdedigde ves te kunnen nemen. Toen de Poolse vlag fier wapperde van de ruïnes van het klooster was dit het signaal voor de op- niais naar Rome. (aldus veldmaarschalk Alexander van Tunis) In dit voortreffelijk boek, dat tot na denken stemt, klinkt de tragedie van de ze soldaten. De vernietiging der Hitieri- aanse legers heeft Polen niet de bevrij ding gebracht en de victorie van de Geal lieerden, die waren uitgetogen, omdat de overval op Polen als onduldbaar werd beschouwd, heeft datzelfde land tot sla vernij gebracht. Het „Nog is Polen niet verloren" klinkt uit bijna elke bladzijde van dit boek, een getuigenis van vader- lands'iefde en het geloof in Pol-en's op standing. H,et boek van generaal Anders bevat naast de geschiedenis van 't 'Twee de Poo'se Legercorps, ook veel politieke geschiedenis, o.a. letterlijk weergegeven gesprekken met Stalin en Churchill. Dit boek heeft een huiveringwekkende betekenis voor de gehele wereld. Het is een historisch document, dat een fel licht werpt op de Russische motieven. Gene raal Anders is een kenner van Rusland bij uitnemendheid. Zeer belangrijk zijn de hoofstukken „Gevangene van de N K. V. D,"> Kolyma betekent dood" „De tragedie van Katyn", „De schande van Teheran" en „Ruslands dubbel spel Dat is meer dan een kijkje achter liet ijze ren gordijn. Generaal Anders is niet alleen een groot legeraanvoerder en politicus, hij is ook een voortreffelijk schrijver. Het boek is eenvoudig en boeiend geschreven. Een boek, dat wij van harte aanbevelen vooi ieder, die de geschiedenis van de laatste oorlog bestudeert. De uitgever zorgde voor een keurige uitgave, zodat dit boeu ongetwijfeld in de smaak van het lezend publiek zal vallen. „De Fietsmotor". dagen verscheen op Oplossingen inzenden vóór 6 Juni 1950, in gesloten envelop met vermelding „kruiswoordpuzzle aan Administratie Axelsche Courant, Markt 12, Axel Dezer dagen verscheen op °.nz® tafel weer een nieuw maandblad, getiteld „de Fietsmotor". Dit blad behandeld de vele onderwerpen, die voor de berijders \an „Solex" ..Mosquito en hoe zij verder mo gen heten, van belang zijn. Dat dit op deskundige wijze geschiedt, blijkt zodra men begint te lezen, voor zover men hieraan athans nog zou ivv-g e- len, als men weet, dat de uitgeefster de uitgeverij „Motor" is een firma, die ook reeds vooraanstaande bladen uitgee v00 sportief aangelegde motorrijders en auto- mobiisten. De fietsmotor-bezitter zal in di zo(wel op technisch als op toeristisch ge bied veel artikelen aantreffen, die interesseren. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen ln Mi-derland en Nel Indlè tl. 1.55 Buitenland 11. 2, N, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m ■- -ie Ad ver ten tien \i, .mum 8 Tegels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. ik HORIZONTAAL: 1 familielid. 7 keikbewaardei'. 18 eëne. 14 fchuw -jagersterm) 16 zangdrama 17 voorzetsel 18 soort sleutel '2o aard. aanduiding 21 laatstleden '23 deel v.hgelaat '25 stuk vis 27 lidwoord '28 deel van een boom 30 gezet 31 voorzetsel 32 schaak term 33 zangnoot 31 vertrek 37 erg 39 knaagdier 41 schadelijk insect 42 kippenloop 44 schriftteken 47 slinger 49 hetzelfde 50 wandtapijt fil deel van een mast 52 rijgsnoer 55 plagen 58 dwaas 60 rivier in Egypte 61 voorzetsel 62 deel van een varken 63 laamvormige opening 65 tam 67 troefkaart 68 grote watervlakte 60 Europeaan 71 rekenkundige opgave 73 ons inziens 74 opslagplaats 75 part 77 rivier in Italië 78 persoonlijk voornaamwoord 79 lengtemaat' 81 water in Friesland 83 keur 86 gemalen eikenschors 87 oorspronkelijk vernuft 89 gebonden (natuurkunde) 90 roofdier VERTICAAL.: 1 zoetwatervis 2 stad uit de oudheid 8 deel van een tennisspel 4 lelwoord 5 boom 6 hoender 8 dubbelklank 9 scherts 10 moment 11 bijwoord 12 vuurpijl 14 toiletart. v. e. paard 15 deel v. e. mes 18 stad in België 19 deel v. e. schip 22 tussenzetsel '24 en dergeliike 26 deel v.d. bijbel '27 soort bij 29 niet lang 32 rieten korf 34 dunne, smalle plank 36 misschien 37 tenen mand 38 staal v. e. sabol 40 platte vierkante steen 42 soort appel 43 dun 45 plaats in Gelderland 46 register 47 kern ve. vrucht 48 achting 53 nauw 54 mak 56 belemmering 67 laag gewas 69 deel v. e. breuk 60 stad in Z. Holland 62 toestel om palen in de grond te slaan 63 grondsoort 64 pek 66 drinkgerei 67 hoogstaand 6-S pers. voornaamwoord 70 zangnoot 72 zware hamer 74 onenigheid 76 jongensnaam 7* zwarte agaatsteen 80 kruik ,92 siek 84 bergplaats 85 voegwoord 87 bevel 88 tweeklank

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3