AXELSCHE fS COURANT DE ONDERZEEBOOT in de eerste wereldoorlog. Frankering bii abonnement Axel. ZATERDAG 20 MEI 1950. 64e JAARGANG No. 65. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie: C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 565 mijl kon lopen en bewapend was met 50 cm. torpedo's, welke torpedo als stand- daardtype door de Duitse Marine was aangenomen. Deze beide bootfypen bleken zeer bruik- De automatische Vuurtoren. De vuurtorens, die „witte spoken", die over onmetelijke oceanen, bij nacht en ontij, duizenden schepen een behouden vaart verzekeren, genieten altijd een le vendige belangstelling- Er zijn inderdaad weinig onderwerpen, die de dichters meer hebben geïnspireerd, dan' de vuurtorens met hun geheimzinnigheid en grote ge varen, waaraan hun wachters zijn bloot gesteld. Maar dank zij de technische evo luties zal nu het baantje van vuurtoren wachter zijn avontuurlijk karakter gaan missen. De Franse vuurtoren- en bakensdienst stelt alle pogingen in het werk om lang zamerhand de vuurtorenwachter te gaan vervangen door een automatisch mecha nisme, dat in staat zal zijn om de specifie ke taak van de wachter over te nemen, d.w.z. dat het 's avonds het grote licht zal aansteken en dit 's morgens weer uit doet; dat het ook bij mistig weer het licht aansteekt; dat het de hulplamp in geval van defect kan aandoen of de sirene of inistkanon in werking stelt op uiterst ge vaarlijke ogenblikken en tenslotte door de automatische radio meldt wanneer er een algehele storing is. De robot-vuurtoren van Nividic, die op de Zuid-Westpunt van het eiland Oues- feant staat in Bretagne, is éen van de mooiste voorbeelden van reeds bestaan de automatische vuurtorens. Uit het Bre tonse spreekwoord „Wie Ouessant ziet, ziet zijn bloed", blijkct wel duidelijk de zeer slechte reputatie van de omgeving van dit eiland. Maqr ondanks dat, varen er jaarlijks een 40.000 vracht- en visser schepen langs dit belangrijke verkeer si- punt, dat de Noordzee en het Kanaal met de Atlantische Oceaan verbindt. Met het bouwen van deze vuurtoren werd in 1911 begonnen. Alleen het metsel werk duurde al drie en twintig jaar, want doordat bij -vloed de rots vele meters diep onder water was en zelfs bij rustig weer de golven nog éen vier meter hoog hier zijn, moest men zich dikwijls tevreden stellen met alleen een paar haken in de rots vast te metselen, wat al moeite ge noeg kostte. Deze vuurtoren wordt bediend door het kustwachtstation van Pern, gelegen aan het uiteinde van het eiland Ouuessant, door middel van twee luchtkabels van 900 meter lengte, die als electrische leidingen dienst doen. Er zijn op de rotsen twee to rens ingelast, om de beide kabels te steu nen, die zo zijn gemaakt, dat een schuitje met een luchtschroef erlangs kan lopen, waarmee men in noodgeval naar de vuur toren kan komen.. Elke avond, bij helder weer, zetten de kustwachters van Pern een speciale mo tor aan om door de kabels wisselstroom te zenden die nodig is om een reuzenlamp van 1.500.000 watt te doen branden, ge plaatst in het midden van een optiscl\ sys teem, dat genoemd werd naar de beroem de Fran&e geleerde, FRESNEL. Wanneer deze lamp, door welke oor zaak ook, niet mocht gaan branden, dan gaat onmiddellijk een hulplamp aan, die boven op de toren staat en van de kust af kan worden aangestoken. Aangezien de hulplamp niet draaiend is, zoals de grote lamp, maakt een eveneens automa tisch toestel dat het schijnsel van de lamp even rytmisch aan- en uitgaat als het flik kerlicht van Nividic. Hoe enorm sterk de lichtbundels van de Nividic toren ook zijn, bij mistig weer en dat is hier nog al eens het geval zijn zij niet voldoende en moet de sirene in werking worden gezet. Mocht de sire ne gestoord zijn of vindt de wachter dat het geluid niet sterk genoeg is, dan be hoeft hij eenvoudigweg maar het „mistka- non", dat op acethyleen werkt, in wer king te zetten, dat zich op de voorzijde van d ©toren bevindt. De twee metalen klokken (rij zien eruit als dwerg-gashou- houdertjes van de gasfabriek), onderling De onderzeekruisers hebben goed vol daan, doch zij kwamen pas aan het eind van de oorlog gereed, en slechts een en kele nam actief aan de onderzeeboot-oor log deel. Zij kwamen hierdoor te laat in actie om voor de centralen de oorlog een e geven. Bovendien >oistelsel reeds ingei- zoveel escorte-strijd'- .r, dat een artillerie schepen nie meer kon door een speciale hefboom verbonden, zorgen voor geregelde aanvoer van ace thyleen, nodig voor de ontploffing, die wordt voortgebracht door een automati sche „aansteker". Is het bij slecht weer voor hem niet mogelijk deze ontploffing te horen, dan vertelt een kleine radio hem of alles goed functionneert. Worden de beide verbindingskabels door de storm weggesleurd, dan blijft al tijd het uiterste redmiddel de ra dio. Door een speciaal korte golf toestel kan het mistkanon in werking worden ge zet. Zo bespaart dus deze vuurtoren, dit meesterstuk van de moderne techniek, jaarlijks vele mensen het leven door op vele kilometers langs de gevaarlijke kust en bij noodweer de schepen toch veilig te leiden. Diner voor 3300 personen. Ruim tweehonderd meisjes van de huis houdscholen en het huishoudcentrum in Den Haag, allen gekleed in frisse groen en wit geblokte jurkjes en witte schor tjes, benevens een kleine honderd kell- ners zaten Zaterdagavond om half elf uit te rustefi van de zware taak, welke zij zo juist achter de rug hadden. Zij hadden nl. in de Houtrusthallen een diner van 3300 personen geserveerd, dat, ter gele- genhei van het tachtigjarig bestaan van de N.'V. Ned. Gist- en Spiritusfabrieken te Delft werd gegeven voor de personeels leden en hun echtgenoten. Extra trams en autobussen hadden de duizenden gasten in de namiddag van Delft naar Houtrust gebracht. De gasten werden ontvangen in het Oostelijk deel van de versierde hal, waar verversingen werden rondgediend. Om half zeven klonk een signaal. Het gordijn, dat de hal in tweeën had ge deeld, werd opgetrokken en de verbaasde gasten zagen een eetzaal, zoals zij wel nimmer in hun leven zullen hebben gezien. In de geheel gemetamorfoseerde hal waar in een geïllumineerde muziektent was ge plaatst, stonden, tegenover de hoofdtafel in vier rijen 77 tafels, die plaats boden aan de 3300 gasten, onder wie zich de Mi nisters Mansholt en Joekes bevonden. Het diner werd opgediend door kell- ners met hulp van de meisjes van de huis houdscholen. Elke tafel had éen kellner met drie meisjes en steeds bij het verwis selen van het bestek, marcheerden de meisjes en kellners in het gelid op, het geen telkens weer een applaus deed op- klateren. Minister Mansholt prees in een toe spraak de organisatie van deze avond. Hij meende, dat hij op het gebied van de voedselvoorziening wel enige ervaring had, doch had thans ontdekt, dat hij nog wat kon leren. Een cabaretvoorstelling en een bal be sloten het feest. België herbergt thans 420.000 vreemdelingen, hetgeen 5 prcoent der to tale bevolking is. Volgens de resultaten van de recente volkstelling bevinden zich in België 84.000 Italianen, 66.000 Fran sen, 63.700 Nederlanders, 14.000 Duit sers, 1994 Amerikanen, 10.000 Engelsen, 9446 Luxemburgers es 9173 Russen. Sportnieuws. SELECTIEWEDSTRIJD N Vc OR HET ZEEUWS ELFTAL. Teneinde te komen tot een defin tieve samenstelling van een vertegenwooordigend Zeeuws K.N.V.B,-elftal, alsmede een ver tegenwoordigend Zeeuws Jeugdelftal, zullen op 21 Mei een tweetal wedstrijden worden gespeeld en wel te Vlissingen en te Sluis. In de Scheldestad ontmoeten twee combi naties van senioren elkaar, waarvan de een is samengesteld uit spelers van West Z. Vlaamse en Walcherse K.N.V.B. clubs en de ander uit die van Oost Z.-Vlaanderen en Beveland. Te Sluis gaan twee jeugdploegen elkaar bekampen. Deze zijn samengesteld uit jeugd spelers van K.N.V.B,.clubs. De ene combi natie v/ordt gevormd door West Z.-Vlaan deren en Walcheren A. de ander door Oost 7. Vlaanderen en Walcheren B. Het ligt in het voornemen het Zeeuws elftal te zijner tijd te laten uitkomen tegen een nog nader te bepalen tegenstander, terwijl het Zeeuws jeugdelftal het West- Brabants Jeugdelftal tot tegenstander zal krijgen, welke ontmoeting dan in Bergen op Zoom zal worden gespeeld. In de combinatie W. Z. Vlaanderen Walcheren staan de volgende Z.-Vlamingen opgesteld r. achter; A. van Hijfte (IJzendijke); 1. half A Pijcke (Hoofdplaat), spil H. Fenijn (Breskens)midvoor A. Steijaert (Breskens) rechtsbinnen v. Foucke (I zendijke). In de combinatie O. Z.-VlaanderenBe veland treffen we de volgende spelers uit deze streek aan L. Willaert Clinge S. Jansen (Terneu- zen E. ^elis (Ria); A. Oppeneer (Terneu- zen), J. Jonkman (Axel); J. Vervaet (Steen). Jeugdwedstrijden. In de combinatie W. Z. Vlaanderen-Wal cheren treffen we de volgende Z.-Vlamingen aan R. P. de Vriendt (Aardenburg); J. Corne lls (Hoofdplaat); J. Verkruise (Schoondijke); C de Kramer (Biervliet); O. L. Moens (Aar denburg). O, Z.-Vl.Walcheren B-combinatie H, de Gucht (Hulst); A. Rouw (Ternen- zen)P. de Waal (Vlissingen)J. de Wilde (M'burg)G. Remortel (Steen) f H. Tabak (Vlissingen); A vau I aere (Hontenisse) H. Neef (Hulst)R. Seghers (Clinge)Th. de Horst (M'burg Reserves P- de Nooijer. VlissingenJ. Schelleman, Axel J. van Eenenaam, RC.S,J v.d Hooft, Terneuzen, Rechtszaken Rechtbank Middelburg» Uitspraken van Vrijdag j.l. In de zaak tegen H. P. A., administra teur van de Augusteijn's Bank te Axel, werd de behandeling geschorst voor on- bepaale tijd en zijn de stukken gesteld in handen van de Rechter - Commissaris belast met de behandelirfg van strafzaken teneinde deze in de gelegenheid te stellen een voorlichtingsrapport over verdachte in te winnen. (P. D., aannemer van landbouw- en an dere werkzaamheden te Axel, die op 3 Januari 1.1. door de Kantonrechter te Ter- neuzen wegens overtreding van de Ar- beidsbemiddelingswet tot f 25.of 10 dagen werd verooreeld werd in hoger be roep vrijgesproken. P. A. C. H. D., firmant te Koewacht „,as °P 20 December 1949 door de Kan tonrechter te Terneuzen veroordeeld tot 8 dagen hechtenis en f 50.of 25 dagen wegens overtreding van de Drankwet. Irj hoger beroep werd dit vonnis vernietigd het bewezen verklaarde feit werd niet strafbaar geacht en de verdachte werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Burgerlijke Stand. KOEWACHT. GeborenTilly, d. v. G. van Waes- berghe-de Bruijne. Norma, d. v. M. Au- denaerde-de Bruijne- Gehuwd Cijriel Leijs 26 j. en Ivonne Aerens 21 j. Remy David 24 j. en Anny Elegheert 21 j. René v. Bunderen 26 j. en Jeanette de Block 23 j. Overleden Louisa Suij d. v. A. Suij- Thooremans. Alphonsius Sturtewagen 76 jweduwn. van Emma van Hoeije. OVERSLAG. Gehuwd Augustus de Vliegher 29 j. en Rachel Engels 22 j. de Duitsers aan het ldoorlog bezig waren n een boot van 4000 ou worden van twee ïzamen 12.000 pk. Bij aren er totaal 437 bo le type in aanbouw, loefden minder hoge 1 hun onderzeeboten, t geallieerden hadden de Oostzee, overal el- ij ter zee. De Duitse rachten kwamen hier- buitengaats en hurj keel stil. ond de dienst der En- uit de bewaking van eelten der Britse kust lienst in de vijandelij- in de Duitse Bocht, itlopen van vija,ndelij>- ;gen te gaan en mel de sterkte van naar indelijke vlootafdelin- er nog bij het leggep den nog een eskader- 2600 ton onderwater, erd gebruik gemaakt voor kruisvaart van boten met hun twee oomketels, die enige ïrwater gaan afgezet ren echter' te gecom- melle duikmanoeuvre. in ook alle onderzee een dieselmotor. I A. van Noortwijk. veel het kan. 1 straks dubbel van Actie Muziektent. at hij van een buiten lij stelde onmiddellijk tventaris op, terwijl de n best deed om een an de dingen te geven, doemen gebracht zou- >od hem 'n uitstekende ie in dienst van het aaar en omdat hij een hij zich kleedde, ging kocht enkele dingen Hij had niet meer liet it hij deed, en maakte ereed om lady Oswill aad maar éen gedach- oochelen. er aan haar een her- zich niet nauwkeurig aanbidding, die hij een aanbidding, een- iie hem naar het mar- Argeloos schreed hij men aannemen, dat komen, door de op denkbeeld gesteund, :hten? Dewalter leed - 1 raad geven? Hij wa? amste mannen ter we maar een oude vriend 1 arme notaris uit de Montnormand, wiens it Germain en Lave be- gemoedelijke en op- ,t enige wezen waar- fwisseling stond. Ook ie uit de trein, die zon- teruggevonden. Soms druk, dat hij hem te- ïij dacht aan hem met Wordt vervolgd. f-N Abonnements prijs» Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom U 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè 11. 1,55. Buitenland 11. 2,— Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. KMne Advertentiën ^u-^lmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Koo- Ïm MAh.i P" A/tirtrtpllnnCP 7pp VinP-

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3