AXELSCHE SR COURANT MOORD, uit barmhartigheid. Gezonde huid Frankering bil abortnémèilt Axel. ZATERDAG 13 MEI 195» - 64e JAARGANG No. 63. N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Onlangs vond in New Hampshire A- merika) het geruchtmakende proces p'aats inzake Dr. Sanders, die beschuldigd was een moord uit barmhartigheid te hebben, gepleegd op zijn patiënte Abbie Borrote, die aan kanker leed. Dr. Sanders", die zijn jatiënte al maandeïi lang onder behande- ing had, begaf zich 4 Dec. 1-1. weer naar iet ziekenhuis om nogmaals zijn patiënte aan een onderzoek te onderwerpen. Na dit onderzoek gaf hij haar een injectie met ucht wat een onvermijdelijke dood ten gevolge had. Dr. Sanders had deze injec tie gerapporteerd en het rapport naar de directie van het ziekentiuis gestuurd. De dienstdoende zuster J. Conner las dit rap port en meldde het bij de directeur» Deze laatste stuurde het aan de overheid. Dr. Sanders werd gearresteerd, en van moord beschuldigd. Bij het eerste onderzoek voor de Grand Jury ontkende Dr. San ders zijn schuld; Ik heb nooit een boze gedachte gehad. Ik heb geen misdaad begaan, wat ik gedaan heb was enkel een daad van barmhartigheid.Het gerecht liet Dr- Sanders echter vrij onder borgtocht van 25.000 dollar en stond hem toe, zijn praktijk verder uit te oefenen. Direct toen hij uit het gerechtsgebouw kwam, werd hij voor een bevalling ge roepen. De volgende dag echter besloot de rechter, dat hij zijn practijk moest sta ken tot het vonnis zou zijn gewezen. Onlangs vond in Amerika in Bridgeport een ander proces plaats ook wegens moord uit barmhartigheid. Beschuldigd was een twintigjarige studente, Carol Paight, die haar vader 'een politieagent) op zijn sterfbed doodschoot. Deze een kankerpatiënt leed onbeschrijfelijk pijn. Zij werd echter door de rechtbank, die oordeelde, dat zij in een vlaag van ver standsverbijstering handelde, vrijgespro ken. De beide gevallen maar vooral de zaak Dr. Sanders, hebben in de gehele wereld maar in het bijzonder in Amerika, grote opschudding veroorzaakt- Het is echter niet het eerste proces over een dokter, die zijn patiënt doodde om hem van de ontzet tende pijn te verlossen. Maar het is wel de eerste keer dat een dokter zo openlijk tandelde en eerlijk bekende. Het aantal moorden uit barmhartigheid is in onze tijd aanzienlijk gestegen. Alleen ifi Amerika noteert men jaarlijks circa 25 processen van dit soort. In werkelijkheid is dit ge tal nog veel hoger. In de meeste gevallen wordt een dergelijk feit zowel door de doktoren als door de familieleden geheim gehouden. In Frankrijk worden zulke da ders meestal vrijgesproken. In Amerika kan men echter de beslissingen van de rechter niet voorzien. Zo werd b.v. voor de oorlog in het beroemde proces van de voorname jurist Noxen uit Massachus- sets, die zijn zoon om dezelfde reden ver- moordde, de doodstraf uitgesproken. De ze straf werd echter later veranderd in vijf jaar gevangenisstraf. In een ander proces, dat van Dr- Haiseldon uit Chicago die de dood van een zuigeling, welke mismaakt was geboren en wellicht door operatief ingrijpen te redden was geweest had veroorzaakt, besloot het gerecht tot vrijspraak, doch Dr. Haiseldon moest van zijn verdere praktijk afzien. I ijdens de oorlog werd een zekere Howlett, die zijn broer (jeen ongeneeslijke idioot) vermoor de, vrijgesproken. Ook Dr. Sanders werd vrijgesproken. Zoals hierboven reeds is vermeld, heb ben de moorden uit barmhartigheid veel stof opgejaaagd. Een groot deel der Ame rikaanse geneesheren staat aan de zijde van Dr. Sanders. Een voorname arts uit New Vork heeft op een artsenvergadenng verklaard, dat hij soms aan een ongenees lijke zieke, die heel veel lijdt, een flesje morphinetabletten geeft en daarbij zegt „U moet er heel voorzichtig mee zijn. Wanneer U te veel hiervan neemt, leunt U niet meer wakker worden". Hij ver klaarde tevens, dat veel artsen hetzelfde doen. Het rechtscollege van de staat New York had een onderzoek bevolen van de desbetreffende stukken van dezen arts, om te zien, of hem een proces moest wor den aangedaan. De patiënten van Dr. Sanders en een groot deel der inwoners van Hampshire hebben een lijst getekend met de bedoe ling het proces te voorkomen. Het probleem van moorden uit barm hartigheid is zeer moeilijk en ingewikkeld. Het mensenleven is in de 20e eeuw goed koop geworden. Aan het einde van de laatste eeuw had de ter dood veroordc ling van de onschuldige Dreyfus in krank rijk bijna een revolutie tot gevolg. In het begin van deze eeuw heeft de zaak van BeljIs in Rusland en van Sacco-Vanzetti in Amerika de wereldopinie wakker ge schud. Maar na de eerste Wereldoorlog heeft het communisme en daarna het fa- cisme en hitlerisme het mensenleven van zijn waarde beroofd. De dood is immers het symbool van deze systemen. Nog in 1924 heeft de moord op Mateotti, die op bevel van Mussolini is geschied, een gro te beroering in de wereld gebracht. Doch de latere moorden en massale afslachtin gen. zoals b.v- de moord van Katijn, heb ben de reacties van de wereld afgestompt Sommigen menen, dat de heden zo talrijke moorden uit barmhartigheid te wijten zijn aan het feit, dat men thans gemakkelijker dan vroeger over het leven van de mens beslist- Wanneer mep dit zegt, heeft men in zekeren zin gelijk, maar het probleem is hiermede niet opgelost. Wie ooit een aan kanker stervende heeft aanschouwd, zal het verdriet, het lijden, ook van de zijnen wel begrijpen. Dag aanlag, soms maandenlang moeten zij het onbeschrij felijke lijden van de langzamerhand ster vende aanzien. Er zijn nog andere, meer gecompliceer de gevallen. Tijdens de oorlog werd er in Amerika heel veel gesproken over het geval van een officier die tijdens een vliegtuigcatastrophe boven China een an dere officier had doodgeschoten. Hij was met in staat, zijn kamèraad uit de bran dende cabine te bevrijden, maar kon ook niet toelaten, dat hij levend zou verbran den. Het militaire gerecht had hem vrij gesproken het proces vond plaats met gesloten deuren. De naam van deze offi cier werd, om hem veel grieven te bespa ren, niet bekend gemaakt. Het standpunt van de Christelijke Kerk in deze zaak is duidelijk en laat geen twij fel over. De Kerk richt zich namelijk naar het korte maar krachtige gebod Gij zult niet doden. D.w.z. gij zult niet doden onder welke omstandigheden ook. Men mag het leven, dat God ons heeft gege ven, niet roven. Zichzelf en ook de naas te niet. Dat wil niet zeggen, dat men de gevallen van „doodslag uit barmhartig heid" met de doodstraf zal moeten straf fen. Maar het zou zeker een grote fout zijn, zulk een doodslag anders te noemen dan: moord. Men pleegt een moord wan neer men iemand bewust van het leven beroofd. Oorzaak hiervan kan wel barm hartigheid zijn maar van het leven be roven is en blijft MOORD. De mensen hebben een aangeboren af keer van moord. Deze afkeer moet men onder alle omstandigheden trachten te be waren. Ook in de gevallen wanneer de mens in verzoeking komt tot doodslaan uit barmhartigheid. De doodslag, in wel ke vont dan ook, is in strijd met de C hr. leer, cultuur en moraal. Dit geldt ook voor de doktoren. Zij hebben hierin geen ■vrijheid van handelen. Dit zowel met het oog op misbruik, als t.o.v. de mogelijk heid van het stellen van verkeerde diag nose. De artsen hebben tweeërlei taak i. Alles te doen om het leven der men sen te bewaren en te verlengen. 2. Om het lijden zoveel mogelijk te verlichten Wanneer men tracht het lijden te verlich ten door te doden, is het geneesmiddel erger dan de kwaal. De moord uit barm hartigheid toestaan zou de prikkel weg nemen voor de arts om voortdurend te zoeken naar nieuwe wegen en middelen om het leven te bewaren en het lijden te verlichten. den als de waterstofbom, heeft niet het recht, een eerlijke arts om doodslag uit barmhartigheid te veroordelen. De Ame rikaanse ver. „The Euthanasia Society of America" is onlangs een actie begon nen, voor het toestaan van de doodslag uit barmhartigheid in de gevallen, wan neer de patiënt er zelf om verzoekt, met de bedoeling, zo zijn lijden te verkorten. Het proce» van Dr. Sanders is ongetwij feld van overwegend belang in de medi sche wereld van heden. BS. Vooruit Axel, stenen kopen, Opdat wij spoedig Naar een nieuwe kiosk toe lopen. Actie Muziektent. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 40 cent PARLEMENTAIR OVERZICHT Doch de Amerikaanse pers, die zich heel veel inliet met de zaak Dr. Sanders heeft zich met duidelijke sympathie tegen over hem uitgelaten. Zo schrijft b.v. New York Herald Tribune Een civilisatie, die zulke gereedschappen heeft uitgevon- Wat moet er met Duitsland gebeuren Een interessant debat. Op 25 April verklaarde Minister Stik ker in zijn rede naar aanleiding van de begroting van Buitenlandse Zaken, dat de vele functie* die hij bekleedt, hem n:e' zoveel werk geven, dar hij geen tijd meer zou hebben om op te treden als Minister van Buitenlandse Zaken. Wij hebben daarvan destijds in deze ko lommen mededeling gedaan. En algemeen was men tevreden* over de wijze waarop hij al deze functies aan elkander kop pelde. Hij spee'de het beslist niet onhan dig. Laat de Staten-Generaal zich niet druk maken om het feit, dat zij mij nooit te pakken kan krijgen, zo zeide hij, want heus, ik heb daar tijd genoeg voor. De reisperiode is bijna voorbij. Dat klonk bij zonder overtuigend. Maar zie, nauwelijks een paar weken later vertelt de voorzit ter der Tweede Kamer, Dr. Kortenhorst, dat Minister Stikker heeft laten weten dat hij alleen maar op Donderdag 3 Mei in de Tweede Kamer kan zijn om eens over Duitsland te praten- Verder kon hij de hele maand niet meer... Nu breekt mijn klomp dacht de a.r- heer Schouten en hij begon met de voorzitter een inte ressant ordedebat. Zijn grootste verwijt was wel dat het hollen of stilstaan is. Dan doet de Kamer weer weken niets en dan heeft zij ineens weer zulk een haast, dat de belangrijke zaken nog niet eens behoorlijk kunnen worden afgedaan. De repliek van voorzitter Kortenhorst kwam hierop neer, dat hij zijn verwijten maar aan de Ministers moest richten. Hij kon er in ieder geval ook niets aan doen. Kort en goed 'Minister Stikker was 3 Mei in de Tweede Kamer- Het debat over Duitsland was werkelijk interessant. Het was een bewijs van de waardigheid van ons parlement. Daar kunnen we trots op zijn, want er zijn niet zoveel landen denk b.v- maar aan Frankrijk die een dergelijke netelige kwestie zo zakelijk kunnen behandelen. Natuurlijk was er geen enkele afgevaardigde, die domweg vergat wat Duitsland ons gedurende de oorlog heeft aangedaan. Een politiek van vergeten behoort voor Nederland tot de onmogelijkheden. Van de goedwillende Duitsers hangt het af of onze politiek er een van vergeven kan worden, zo zeide de heer Schmal (c.h.) en alle andere spre kers waren het daarmee wel eens, al zei den zij dit op een andere wijze. Tegen over deze begrijpelijke sentimentskwestie stelde men echter het zakelijke pobleem. Kunnen wij zander Duitsland of niet En daarover waren ook bijna alle Kamerleden het eens. Wij hebben Duitsland nodig. Zonder Duitsland komt er niets van een federalistisch West - Europa. Zonder Duitsland gaan wij er aan. Nu legde de ene spreker --de socialist Ruygers bij voorbeeld meer de nadruk op het sen timent dan de ander, maar Dr. Bruins Slot Qa.r.), die een grote rol sepelt in de federalistische beweging, merkte zeer te recht op, dat de vorming van een demo cratisch Duitsland niet zo makkelijk is. Want dit land mist de vrijheid, en vrijheid en democratie zijn nauw aan elkaar vei - bonden. Mej. Dr- Klonipé besprak een moeilijk punt- Frankrijk wil, volgens haar, niet met Duitsland "samenwerken, voordat het kan rekenen op Amerikaanse hulp. Dat bete kent dat het Europese federalisme onbe langrijk gaat worden en dat wij komen tot een Atlantische samenwerking. Dan is ook de gedachte van een vorming van een derde macht tussen Rusland en sterk te maken en dan aan de Atlantische Amerika volkomen van de baan. Daar om vroeg zij eerst de Raad van Europa samenwerking te beginnen. En dr- Bruins Slot zeide, dat minister Stikker nu ook eens moest gaan bemiddelen tussen de remmende Engelsen, de angstige Fransen en de met hun wereldroeping aarzelende Amerikanen. Duitsland moet als gelijk waardige partij worden opgenomen, maar het moet niet de militaire souvereiniteiit van voor 1939 terugkrijgen. Minister Stik ker zei niet zo veel. Hij was bang voor een herbewapening van Duitsland, omdat dit onberaden stappen van Rusland ten ge volge zou kunnen hebben. Een twee slachtigheid in het geallieerd beleid kon hij ook niet ontdekken. De nota werd voor kennisgeving aangenomen. Drukke Dagen. Inmiddels ging het politieke leven door- De T weede Kamer was ook nog geruime tijd bezig met de belastingontwerpen en aan de overzijde van het Binnenhof kraak ten alle fracties harde noten met de Rege ring over de garantiewet voor de Neder landse ambtenaren in Indonesië. Alle par- tije dede hieraan mee. Zelfs de p.v.d.a-, bij monde van de oud-minister van Over zeese Gebiedsdelen, Jonkman, bleef niet achter. Dit was een interessant debat waarop wij volgende week nader terug komen. (nadruk verboden.) De nieuwe dienstregeling (14 Mei) De treinen. De reizigers, die met de bij de nieuwe dienstregeling tot Roosendaal doorgetrok ken uurdienst Amsterdam R'dain v.v. rei zen, vinden in laatstgenoemde stad 13 maal per dag aansluiting naar Vlissingen en 14 maal per dag als zij van Vlissingen naar Holland terug reizen. Bergen op Zoom krijgt 16 maal per dag bediening in beide richtingen- Ten nauwste met deze nieuwe electri- sche diensten is de electrische dienst op het middennet verbonden. Teneinde van de Diesel-electrische ver binding Vlissingen Roosendaal Nij megen, een bijna volledige uurdienst, kan nog worden vermeld dat het huidige lan ge oponthoud van de treinen Nijmegen-- Roosendaal te Den Bosch, aanzienlijk is verkort, doordat het gelukt is de aanslui tende treinen in de richtingen Eindhoven en Utrecht vrijwel gelijktijdig met. de Diesel-electrische treinen Nijmegen Vlissingen in Den Bosch te doen station- neren. Men kan nu op werkdagen 13 maal in een snelle DE—trein van «Nijmegen naar Vlissingen reizen, met een reisduurbekor- ting van rond 1 uur. Twee DEtreinen v.v- worden doorge trokken van/tot Arnhem. Het diesel electrische rijtuigpark was nog niet toerei kend voor de aanvankelijk beoogde gave uurdienst- Op enkele uren worden daarom op werkdagen ingelegd 2 paar snelle stoomtreinen Nijmegen Roosendaal Bergen op Zoom v.v.; de ochtendstoom trein Bergen op Zoom Nijmegen trekt door naar Arnhem, 's middags terug. Voor het nachtelijk onderhoud van het materieel te Utrecht, gaat 's avonds laat de laatste DE trein Vlissingen Nijme gen via Arnhem als reizigerstrein door naar Utrecht en 's morgens als ledige trein (Zon- en Feestdagen reizigerstrein' terug van Utrecht naar Arnhem en van Arnhem als doorgaande reizigerstrein naar NijmegenVlissingen. (vervolg pagina 2) «oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom !1 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2,— Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién Vu»axlmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1