AXELSCHE M COURANT MOORD, uit barmhartigheid. DROL F. C. ANTHEUNIS, AXEL Kwaliteit^ „De Betere Slagerij" 6ebr. üerpoorfe de huid .J Frankering- bij abottnêmêilt Axel ZATERDAG 13 MEI 1950 64e JAARGANG No. 63. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Onlangs vond in New Hampshire A- De patiënten van Dr. Sanders en een groot deel der inwoners van Hamnshire den als de waterstofbom, heeft niet het recht, een eerlijke arts om doodslag uit barmhartigheid te veroordelen. De Ame rikaanse ver. ,,The Euthanasia Society of America" is onlangs een actie begon- Vooruit Axel, stenen kopen, Opdat wij spoedig :uwe kiosk toe lopen. Actie Muziektent. elke plaats, elk dorp of elk gehucht, waar een muziek- of zangvereniging is en die iets initiatief heeft getoond om zich aan te melden om aan deze „Landelijke film- actie" deel te nemen, dat daar op een goede dag een allermodernste klank- filmopnamewagen verschijnt om daar een film op te nemen- Een film, niet alleen van de karakteristieke en historische plekjes, maar ook van de bewoners zelf, met inbegrip van de jeugd. Het wordt dus een zuiver plaatselijke film, waaraan de gehele bevolking kan meewerkenden dit wordt dan ook door heel Nederland, van Friesland tot Z.- Vlaanderen, met geestdrift gedaan, want deze landelijke fiim-actie is nu bijna een jaar aan de gang. Op welke wijze de bevél king mede werking verleent, is een hoofdstuk apart, maar het laat zich begrijpen, dat overal een enorme medewerking wordt onder vonden, zelfs tot in het kleinste platte lands gehucht toe. De muziek en zangverenigingen krij gen natuurlijk een speciale beurt, terwijl hiervan ook geluidsopnamen plaats vin den. Deze plaatselijke films hebben, naast andere waarden, ook nog een histori sche waarde, want hierdoor kan men la ten zien,, hoe men thans ergens leeft, en hoe momenteel de toestanden in een be paalde plaats, dorp "f gehucht, zr,n Het valt dus niet te verwonderen, dat de plaatselijke overheid op allerlei wijze steun verleent 0111 deze gemeente-film te doen slagen- De vertoning van de film kan overal plaats vinden omdat het onbrandbare films zijn en de vertoningen vinden later altijd onder massale belangstelling plaats. De bedoeling van deze actie, welke geheel belangeloos door en met grote steun van de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare - gezelschappen wordt georganiseerd ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan in 195° en welke actie eveneens door „Euphonia", het Alg. Ned. Zangersblad, wordt georganiseerd, is de propaganda voor de muziek- en zangverenigingen te dienen, door deze nu eens op bijzondere wijze in het middel punt van de belangstelling te plaatsen. Alle Ned. muziek- en zangverenigingen ,(in gehuchten, dorpen plaatsen tot 20.000 inwoners) kunnen zich voor deze actie aanmelden en hebben hierover dan ook bericht ontvangen. Een muziek- of zang vereniging, die hierover geen bericht heeft ontvangen, kan alle nadere inlich tingen er over krijgen bij de Alg:' Secr. der Ned. Federatie de heer J. P. Harm- sen te Brummen of bij „Euphonia", R- C. Hooftweg 18, Hilversum. Filmnieuws. het door haar toedoen de stad te ontzet ten, en dit is het begin van een herstel' van Frankrijk. Zucht tot het behoud van zijn macht drijft de Hertog van Bourgondië evenwel tot verraad, en hij weet de kroonprins, die vreest dat Jeanne meer invloed op het volk heeft dan hijzelf, te overhalen di rect na zijn kroning een wapenstilstand met de vijand te sluiten. Van een dergelijk verraad heeft Jeanne nooit gehoord en bierdoor terneergesla gen wijdt zij haar wapenrusting aan God en strijdt als gewoon soldaat verder. Als zij in een gevecht gewond en in handen van de vijand raakt, komt zij tenslotte voor een rechtbank, samengesteld uit haar aartsvijanden die haar op grond van hekserij ter dood veroordeelt. Zo sterft Jeanne op de brandstapel op het markt plein te Rouaan. Ongetijfeld een historisch verhaal dat voor een fihn goede kansen biedt, en dank zij de wijze waarop men de mogelijk heden benut heeft, een film die zeker bo ven het normale peil uitkomt en een be zoek ten volle waard is, ook al is het Technicolor-effect somtijds wel wat al te kleurig. Bekendm akingen. Herijk maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat in deze gemeente de herijk van maten en gewichten zat plaats hebben in een lokaal der openbare lagere school, ingang Kerkdreef op 15'Mei 1950 van 1012 en van 13 15.30 uur voor de letters A t-e.m. j- 16 Mei 1950 van 9.3012 en van 13— 15.30 uur voor de letters K t-e.m. R. 17 Mei 1950 van 9.30112 en van 13— 15 uur voor de letters' S t.e.m. Z. De aandacht wordt er op gevestigd dat 1. de maten en gewichten^ schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden jom onderzocht te kunnen wor den dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd dat ijzeren gewichten niet ge potlood mogen zijn, maar roestvrij moe ten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie 2. dat de maten en gewichten voor 1 October 1950 gestempeld moeten zijn met de letter S en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting ge bruik te maken, nog gelegenheid be staat maten en gewichten te laten herij ken aan het ijkkantoor te Middelburg, de 2e Donderdag en daaropvolgende Vrij dag van elke maand 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk A niet in winkels enz., mogen worden teruggebracht 4. dat ten bate van 's Rijks schat kist betaald moet worden voor het on derzoek der maten en gewichten (keur loon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijk kantoor geijkt kunnen worden. £De ge zegelde enveloppe afgegeven bij de vori ge verificatie, moet met de gewichten franco, per post worden opgezonden, daar de gewichten andeis aan de eisen ge steld voor de nieuwe moeten voldoen, terv^ijl een postbewijs tot een bedrag over eenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit be drag kan ook op postrekening No. 425038 van Ijkkantoor Middelburg worden ge stort. Axel, 8 Mei 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretarisi, De Burgemeester, Maris Van Oeveren.. Ingezonden stuk. Jeanne d'Arc. Deze kleurenfilm met in de hoofdrol de bekende Ingrid Bergman draait vanaf Vrijdag a.s. in „Het Centrum". De roem is deze film reeds vooraf ge gaan zodat wij menen over de kwaliteiten van deze film te kunnen zwijgen en dit maal beter te doen door het historisch verhaal van Jeanne d'Arc hier kort weer te geven. Jeanne d'Arc werd geboren in 1412, in een tijd dat Frankrijk door onderlinge tweedracht en oorlog tegen Engeland ten ondergang was gedoemd. Als het eenvou dige boerenmeisje Jeahne in de vernielde dorpskerk gaat bidden hoort zij steeds de stemmen van haar Heiligen die haar opdragen ten strijde te trekken, frank rijk tot de overwinning to voeren en de Kroonprins in Rheims tot Koning te kro nen. Jeanne moet deze stemmen gehoorza men en niettegenstaande spot en hoon trekt zij ten strijde om haar opdracht te volvoeren. In de strijd om Orleans lukt Geachte Redactie, fk Lees in Uw blad al zestig jaar de klachten Dat kinderen muziek zo weinig achten. Stel zestig jaar nog Uw kolommen open, Met resultaat nog zestig jaar te hopen Wat kinderen nu doen, deên voor hen de geslachten Die op hun beurt, nu 't kind er om verachten. Wie van hen is 't naïefst,'t kind dat met bggrijpt Of Toetermans die in de jeugdvreugd grijpt Want eerlijk is bet toch dat men op vreugde dag Niet staat te jubelen uit Mozart of uit Bach Of ander zwaar gerij. Daarnaar s.aat niemands kop ,Wel naar een liedje, Vaderlands of eentje [van luchtop. lis het nu niet tijd om het krakeel te mijden En voor altoos de vechtenden te scheiden Laat op publieke markt de jeugd dan vreugde maken 't Zij met harmonica of soortgelijke zaken. En wat dan voor muziekminnaar moet zijn, (Ddt met de nieuwe tent naar 't privé-terrein. Opmerker 2. H. H. MANUFACTURERS In verband met de verhoogde importprijzen zal de met ingang van 25 Mei a.s met f 0,75 per Meter worden verhoogd. Zij die nog aan de oude prijs wensen te kopen, kunnen dit tot en met 24 Mei a s. De Importeur: MARKT 5 TELEFOON 81 is onze reclame WOENSDAG Fijne Vette Hoofdkaas uitsluitend varkenskop Preskop Bakbloedworst met veel spek Tongworst Gewone Leverworst Haagse Leverworst Leverkaas Hepatant Knakworst Telefoon 245 Te koop, een geheel nieuwe vaste wastafel, stofzuiger en kachel, (z. g. a. n.) Adres Bureau van d t blad. Adverteren doet verkopenl :i onzuiverheden, eren. Doos 40 cent »n van de baan. Daar- de Raad van Europa ginnen. En dr- Bruins lister Stikker nu ook bemiddelen tussen de de angstige Fransen 'eldroeping aarzelende nd moet als gejijk- den opgenomen, maar m'litaire souvereiniteiit krijgen. Minister Stik- 1. Hij was bang voor van Duitsland, omdat n van Rusland ten ge- hebben. Een twee- geallieerd beleid kon en. De nota werd voor lomen. Drukke Dagen, t politieke leven door was ook nog geruime lelastingontwerpen en het Binnenhof kraak- te noten met de Rege- iewet voor de Neder- n Indonesië. Alle par ee. Zelfs de p.v.d.a-, id-minister van Over- Jonkman, bleef niet en interessant debat e week nader terug (nadruk verboden.) xegeling (14 Mei) De treinen. net de bij de nieuwe 'osendaal doorgetrok- rdam R'dam v.v. rei- iStgenoemde stad 13 iting naar Vlissingen als zij van Vlissingen reizen. Bergen op 1 per dag bediening deze nieuwe electri- electrische dienst op aden. )iesel-electrische ver- - Roosendaal Nij- ledige uurdienst, kan dat het huidige lan- treinen Nijmegen Bosch, aanzienlijk is gelukt is de aanslui- ichtingen Eindhoven gelijktijdig met de rinen Nijmegen >sch te doen station- ïrkdagen 13 maal in van Nijmegen naar t een reisduurbekor- v.v. worden doorge- hem. Het diesel was nog niet toerei- kelijk beoogde gave uren worden daarom egd 2 paar snelle n Roosendaal de ochtendstoom- 11 Nijmegen trekt 5 middags terug, onderhoud van het gaat 's avonds laat /lissingen Nijme- reizigerstrein door morgens als ledige lagen reizigerstrein^: lar Arnhem en van ande reizigerstrein ingen. rvolg pagina 2) Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie priji 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién ^nvuxlmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. jnprikat Vi#»t a#»rurTitmcil-pnrlp nrn«c rVntc

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3