AXELSCHE M COURANT MOORD, uit barmhartigheid. AXELSCHE 8? COURANT 10 Mei... 14 Mei Moederdag de huid Frankering bii abotinêmêiit Axei. Zaterdag 13 MEï 1950 64e JAARGANG No. 63. /TT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Onlangs vond in New Hampshire (A- De patiënten van Dr. Sanders en een groot deel der inwoners van Hamnshire den als de waterstofbom, heeft niet het recht, een eerlijke arts om doodslag uit barmhartigheid te veroordelen. De Ame rikaanse ver. ,,The Euthanasia Society of America" is onlangs een actie begon- Vooruit Axel, stenen kopen, Opdat wij spoedig :uwe kiosk toe lopen. Actie Muziektent. Erankering bii abonnement Axel. WOENSDAG 10 MEI 1950. 64e JAARGANG No. 62. J NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Een gedenkwaardige dag, de dag waar op io jaren geleden de Duitsers hun ver raderlijke inval in ons land deden. Wij menen goed te doen met voor deze dag hieronder de woorden te laten volgen, die H.M. de Koningin Vrijdag sprak op de avond van de herdenking van de bevrij ding en die ook op deze dag toepasselijk zijn. „io Mei 1940, en 5 Mei 1945, voor al tijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinkster- feest tot Pinksterfeest, zoals onze dich ters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorge vallen, gedenken we liever met onze ge dachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer brachtten, is steeds het hoofdmotief: laten wij het ideaal, waarvoor zij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vre destijd die eendracht en energie zullen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na 5 jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verworven, in de veel bewogen en teleurstellende nasleep te loor is gegaan. Maar een geestelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om1 U heen, in Uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Bewust en onbewust wil men anders voelt men zich daartoe on weerstaanbaar gedreven. Waarom zouden we in herhalingen tre den, door oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegenwoordige, daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voor bije altijd weer gebleken zijn tot een ver derf inplaats van tot opbouw te leiden Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te zien4 of men ze verwerpt of aanvaardt omdat het eindresultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. In West-Europa heeft Nederland het zwaarst geleden, en ook het meest opval lend herstel beleefd. Buitenlanders zien dit duidelijk, en verklaren, dat wij met -zoveel wilskracht aanpakken. Naar Ne derland blijft men uitkijken. Nederland heeft verplichtingen in de broederschap der volkeren. Plet hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe sei zoen van de 2e helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is, als offer, en laat ons aanvaarden, dat herstel van mensen-waarden alleen kan geschieden vanuit een volkomen rustig uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg 'al op, die leidt naar zelf-hervinden in de traditie van vernieuwing, door zichzelf te geven voor volk en land, in de enige mo gelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is en te vergeven. De twijfel is een slechte kameraad en hoop eigenlijk niet minder, omdat beide concrete aanvaargding verwerpen ,en dus nimmer een gezonde beschouwing ont staan kan. Niets kan ons beletten alles te verwach ten van het leven, maar dan als begricp voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waarmee God weeft en het weefgetouw van God' is onnaspeurlijk, evenals het vervjiegen van onze verlangens. Doch niet éen draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal zal weven in het gewaad van zijn schep ping- Maak Moeder ook blij met een tube Hamea- Gelei Tube 75 ct. in welvoorziene zaken De wederopbouw op postzegels. Nu alom in den lande in deze maanden de Nederlander zich bezint op wat in de afgelopen vijf jaren tot stand is gebracht in de wederopbouw 1945195°' staan ook de zomerzegels 1950 in dit teken en de afbeeldingen der zegels, die 30 Jum a-s. verkrijgbaar zullen zijn, tonen, in chronologische volgorde, wat er, onmid dellijk na de bevrijding, tot stand moest worden gebracht en werd gebracht. 1. Het allereerste werk was het droog leggen van het geïnnundeerde resp. over stroomde gebied. _Op het eerste beeld ziet men dan ook de werkzaamheden aan het dichten der dijken- 2- De verbinding Noord—Zuid moest weer tot stand komen; de zegel beeldt het herstellen van de. grote bruggen uit. 3. Het eerste transport komt op gang, maar de treinen ontbreken nog. Op dat ogenblik speelt de binnenscheepvaart een zeer belangrijke rol. Op de zegel treft men een afbeelding aan van een binnen schip. 4. De herwonnen grond wordt produc tief gemaakt, uitgebeeld door een oogst in de Wieringermeer. 5. Het vijfde beeld toont de arbeid van de stad Rotterdam, waar de eerste groto wonde werd geslagen, aan haar wederopbouw. 6. Als bekroning van het geheel de wederopstanding van de geestelijke mens naar een nieuwe toekomst. Ter uitbeelding van deze gedachte werd de topfiguur gekozen van het, door Hil- do Krop vervaardigde Centrale Monu ment PTT, dat op 4 Mei is onthuld, onthuld. De waarden kleuren en voorstellingen der zegels zijn de volgende a. 2 2 cent, roodachtig bruin, frag ment van het monument ter herdenking van het PTT verzet. b. 4 2 cent, groen, dijkwerker in actie. c. 5+3 cent, grijs, bouwwerk in Am sterdam. d. 6 cent, paars, moderne oogstma- chine met tractor in de Wieringermeer. e. 10 5 cent, 'blauwachtig grijs, brugboog op wegnaar de plaats van be- HOUTBOUW VOOR HUIZEN ook in Nederland. In de meeste gemeentelijke bouwveror deningen is een bepaling opgenomen, die de gesloten bouw van houten woningen uitsluit. Tot voor kort kon deze bepaling rustig in de archieven blijven sluimeren. Doch nu de houtpositie van ons land is verbeterd en er op de arbeidsmarkt spra ke is van een overschot van timmerlieden rijst de vraag of men er in ons land niet goed aan zou doen om bepaalde van con servatisme blijkgevende opvattingen met betrekking tot de bouw van houten wo ningen, overboord te zettten. In de Ver. Staten, waar 850/0 van het huizenbezit uit houten woningen bestaat,, denkt niemand er aan, een houten huis onvolwaardig te noemen. De twee voornaamste argu menten,^ die men vroeger altijd tegen houtbouw aanvoerde, hadden betrekking op de duurzaamheid van houten huizen e.n het brandgevaar waaraan zij blootston den. Vooral nu in onze tijd stalen skelet ten bij de houtbouw worden gebruikt is er geen sprake van,, dat een houten woning niet duurzaam zou zijn. Het brandgevaar bestaat practisch niet meer dank zij de toepassing van chemische voorbehoed middelen die het risico tot het uiterste beperken. Daarbij komt dan nog, dat de bouwkosten van een houten huis aanzien lijk lager zijn dan die van een stenen; huis van gelijke omvang. Het feit,, dat thans regelmatig tal van gedemobiliseerden uit Indonesië naar ons land terugkeren is voor het Houtvoorlich tingsbureau, tot stand gekomen uit de samenwerking van belanghebbende be drijven, aanleiding geweest om de moge lijkheid van de bouw van houten wonin gen in serie nader onder ogen te zien. In opdracht van het bureau heeft archi tect L- A. Hoogenstraaten te Rotterdam verschillende woningtypen ontworpen, die ook inderdaad gebouwd kunnen worden. In Zandvoort heeft men het initiatief ge nomen om de houtbouw mogelijk te ma ken en de gemeentelijke bouwverordening is daar dan ook gewijzigd. Zelfs heeft men in deze gemeente en kele percelen grond aangewezen, waar op houten woningen mogen worden ge bouwd. Zolang echter Wederopbouw en de gemeente de woningbouw binden aan talloze voorschriften, zal er van het bou wen van houten woningen op grote schaal voorlopig nog wel niet veel terechtko men, tenzij de gemeenten hun bouwver ordeningen herzien en daardoor bijdra gen tot de zo zeer gewenste versnelling van de woningbouw. Rijkspos tspaarbanknieuws. Sindes korte tijd is het maximum be drag, dat van het vrije tegoed van inleg gers bij de Rijkspostspaarbank direct op de postkantoren kan worden terugbetaald, verhoogd. I11 plaats van ten hoogste f 200.— per veertien dagen kan nu f 500.per vier weken worden opgenomen. stemming (herstel spoorwegbrug aan de Moerdijk. f. 20 5 cent, blauw, motorschip, ^herstel van de binnenscheepvaart). Vanaf Zaterdag zullen in Axel door de leden van de Bond van Plattelands vrouwen deze postzegels huis aan huis worden aangeboden. ïi onzuiverheden, eren. Doos 40 cent in van de baan. D aar de Raad van Europa ginnen. En dr- Bruins lister Stikker nu ook bemiddelen tussen de de angstige Fransen eldroeping aarzelende nd moet als gejijk- den opgenomen, maar nilitaire souvereiniteiit krijgen. Minister Stik- 1. Hij was bang voor van Duitsland, omdat n van Rusland ten ge- hebben. Een twee- geallieerd beleid kon en. De nota werd voor lom en. Drukke Dagen, t politieke leven door was ook nog geruime >elastingontwerpen en het Binnenhof kraak- e noten met de Rege- iewet voor de Neder- n Indonesië. Alle par ee. Zelfs de p.v.d.a-, id-minister van Over- Jonkman, bleef niet en interessant debat e week nader terug 'nadruk verboden.) regeling (14 Mei) De treinen, net de bij de nieuwe 'Osendaal doorgetrok- rdam R'dam v.v. rei- iStgenoemde stad 13 iting naar Vlissingen als zij van Vlissingen reizen. Bergen op 1 per dag bediening deze nieuwe electri- electrische dienst op aden. )iesel-electrische ver- - Roosendaal Nij- ledige uurdienst, kan dat het huidige lan- treinen Nijmegen Bosch, aanzienlijk is gelukt is de aanslui- ichtingen Eindhoven gelijktijdig met de rinen Nijmegen isch te doen station- :rkdagen 13 maal in van Nijmegen naar t een reisduurbekor- v.v- worden doorge- hem. Het diesel was nog niet toerei- kelijk beoogde gave uren worden daarom egd 2 paar snelle n Roosendaal de ochtendstoom- 11 Nijmegen trekt 5 middags terug, onderhoud van het gaat 's avonds laat /lissingen Nijme- reizigerstrein door morgens als ledige lagen reizigerstrein^) iar Arnhem en van inde reizigerstrein ingen. rvolg pagina 2) Ai>onnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié II. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie priji 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién ^u»uxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. HUO'ilra't hft opmrhtmal'PnrlB nrnrcc iVoota N Abonnements- pril" Lotte nummert 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatien In Nederland en Ned. Indlê fl. 1,55. Buitenland 11. 2,-. Advertentie prilt 7 cent per m.m. 7 Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentltn ^maximum 8 regelt) t 5 regelt 60 cent: Iedere regel meer 12 cent extra. a a.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1