AXELSCHE15 COURANT ïh Frankeridg bii abonnement Axel. ZATERDAG 6 MEI 1950. 64e JAARGANG No. 61. n V. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM AARDE DOOR HET OFFER GEWIJD... Indonesische urn bijgezet. „Aarde door het offer gewijd, samenge bracht uit gans 't land, teken tot in verre tijd van heugenis en vasten band" zo luidt de zinvolle tekst op het Nationaal Monument, dat een ereplaats kreeg op de Dam in de bootdstad, reent tegenover het Koninklijk Paleis. Het monument dat is een hoge halfronde muur, boveraan ge sierd met de wapens der Nederlandse pro vinciën en onderaan voorzien van nissen, waarin de elf urnen rusten. Urnen met aarde uit onze elf provinciën» ter eerbie dige nagedachtenis aan hen die vielen in. de strijd tegen de overweldiger, een strijd voor vrede en recht», welke juist dezer dagen vijl jaar gelegen werd beëindigd. Is dat wel helemaal juist Kwam er op ,5 Mei 1945 een einde aan die strijd r Werd ook niet na deze datum nog egn strijd gestreden tegen een bezetter en veel later nog weer een strijd om vrede en recht in Indonesië Is er dan niet een innige verbondenheid tussen hen die ginds hun leven lieten en hen wier nagedachte nis door het Nationaal Monument wordt geëerd Ja 1 Want zij allen lieten het leven voor dezelfde hoge idealen- En daarom werd reeds in 1948 beslo ten aan de elf Nederlandse urnen een Indonesische urn toe te voegen met aar de van de (32 Erevelden in Indonesië, waar mannen en vrouwen rusten» die vie len in die strijd tegen Japan en vopr de toekomst van Indonesië. J.l. Zaterdag heeft de bijzetting op de Dam in Amstedarn plaats gehad. Het is een ontroerende plechtigheid gewor den, die eien diepe blijvende indruk he#ft gemaakt op de duizenden die ervan ge tuige mochten zijn. De bijzetting geschiedde na een een voudige maar- indrukwekkende samen komst in de Nieuwe Kerk naast het Ko ninklijk Paleisi Voor de monumentale Kansel was de Indonesische urn opgesteld teïnidden van een erewacht van vier man nen en vier vrouwen. En rond de kansel schaarden zich Koningin Juliana, Prins Bernhard, een 9-tal ministers, de Hoge Commissaris Mr. Rum, leden van het Corps Diplomatique, van de Hoge Colle ges van Staat,, Eerste en Tweede Kamer hoge leger- en marine-autoriteiten, ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven in Indonesië en vele weduwen en nabestaan den van hen, die in Indonesië vielen. De waarnemend hoofdvloot-aalmoeze- nier pater A. O. H. Bmgmans, las een gedeelte voor uit het 15e hoofdstuk van de Brief van Apostel Paulus aan de Co- rinthiërs. Minister Götzen hield een toe spraak, waarin hij de namen noemde van de 22 erevelden en herinnerde aan enkele hoogtepunten uit de ongelijke strijd, die tegen Japan werd gevoerd. „Heeft de geest in die strijd overwonnen zo vroeg spreker zich af- „,Als wij bedenken, dat God de grote Bouwheer is, die ons men,- sen als kleine stukjes mozaïk invoegt in het grote geheel, dan kan ons antwoord op die vraag zonder aarzelen „Ja zijn De oud-hoofdleger-predikant in Indone sië, ds. J. C. Koningsberger, bad het ge bed des Heren Het Onze Vader. Orgel - en bazuinmuziek, koor- en solozang wis selden de sprekers af. En na het gemeen schappelijk zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus viel een minuut plechtige stilte in de kerk en herdachten al'en staan de de gevallenen. Nadat de Koningin en Prins Bernhard en honderden genodigden de kerk verla ten hadden en zich over het Damplein naar het Monument hadden begeven, werd de urn uit de kerk naar het monument ge dragen, terwijl de erewacht van mannen en vrouwen de slippen droeg van de rood- wit-blauwe vlag, die de urn vergezelde. In plechtige stilte, steeds doorbroken door de klanken van het Paleis-carillon, wer den zo de laatste tientallen meters afge legd van de lange reis» die de urn heeft moeten maken naar de definitieve rust plaats in het hart van Neerlands hoofd stad. De urn gevat in, een fraai be* werkte sono-houten tabernakel werd geplaatst in een roodstenen ni^, welke was aangebracht in het middelpunt van het monument, nadat de vlag midden in hetj Deinplantsoen langzaam nalfstok was ge hesen en de duizenden in een minuut stilte de gevallenen hadden herdacht. Ont roerend klonk net eerste couplet van het Wilhelmus. Minister Götzen droeg in een korte toespraak de urn officieel over aan de zorgen van het Gemeentebestuuur van Amsterdam en de Burgemeester van de hoofdstad,'mr- A. J. d'Ailly, zeide de zorg voor dit symbool van opofferingsgezind heid gaarne te willen aanvaarden. Er werden kransen gelegd, eerst door H.M. de Koningin en Prins Bernhard, en daarna door minister Götzen namens de ministerraad en vervolgens door de am bassadeurs van de geallieerden landen en door de \ertegenwoordigers van vele ver enigingen- De plechtigheid werd besloten met een défilé voor het monument, dat geruime tijd duurde- En daarna kreeg het Dam plein langzamerhand weer het gewone aanzien, zoals op Zaterdagmiddag....Het leven gaat immers voort- Maar dat voort gaan mag niet betekenen, dat de beteke nis van deze plechtigheid weer even snel wordt vergeten als zovele andere dingen, die zich in ons dagelijks leven voordoen. Het Nederlandse volk mag nooit verge ten aan welke offers het zijn vrijheid heeft te danken- Het Nationaal Monument, dat een plaats kreeg in het hart van Neerlands hoofdstad, behoort een zelfde ereplaats in te nemen in het hart van ons volk (Nadruk verboden.) PARLEMENTAIR OVERZICHT De afschaffing der ondernemings belasting Noodzakelijk voor de middenstand. De Tweede Kamer is momenteel in e«n hevig duel gewikkeld met Minister Lief tinck- Dat is niets ongewoons want er is geen Minister waarmede men zo goed kan duelleren, als juist met deze bewinds man- Afgezien van het feit,, dat menigeen in den lande het beleid van onze Minister van Financiën maar matig kan bekoren, iets, dat overigens wel het lot zal zijn van iedere schatkistbewaarder, is zo'n duel daarom zo interessant, omdat deze Mi nister zijn zaakjes door en door kent en niet voor de een of andere specialist op hol slaat- Ook niet als het zijn partijgenoot Hófstra Garb.) betreft. Lieftinck houdt' steeds voet bij stuk, al heeft hij in het verleden misschien wel 'eens te véél het „onaanvaardbaar" uitgesproken- Zodra dit woord uit de mond van een Minister klinkt,, kan men verwachten, dat er met grof geschut geschoten wordt- Of het aan hangige wetsontwerp wordt dan ingetrok ken, of wanneer de zaak zeer belang rijk isde Minister zal zijn ontslag ne men. Het is duidelijk dat het uitspreken van dit woord de Kamer reeds direct voor problemen stelt, ln normale tijden is dit niet erg, maar ten tijde van de Indone sische kwestie bijv. toen het kabinet persé door de grote partijen in ons land bij elkaar gehouden moest worden, al thans volgens de mening dezer partij enhad het onaanvaardbaaar iets weg van „chantage"- Natuurlijk is dit woord veel te grof voor zojn beminnelijke be windsman als minister Lieftinck is. Waar de Kamer thans over vecht? Wel het gaat over de beroemde belastingher zieningen- De Minister heeft een hele reeks wetsontwerpen dienaangaande inge diend. De eerste die der benzine belas tingis reed» behandeld- Nu wordt de belastingdruk voor de bedrijven verlicht- De optimist, die denkt dat er nu zo maar belastingen worden afgeschaft,de mak kelijkste methode van verlichtingkomt echter wel zeer 'bedrogen uit. De reken meester Lieftinck heeft natuuurlijk weer een stelsel bedacht van geven en nemen. Aan de ene kant verlichting en aan de andere kant verzwaring. En hij heeft dat zo gedaan» dat hel voor de bedrijven in derdaad een verlichting betekent, al is deze dan niet zodanig als velen zouden willen. Het belangrijkste is wel dat de Minis ter na veel praten bereid is gevonden de ondernemingsbelasting af te schaffen. Dat is gelukkig^, want deze belasting dateert nog uit de Duitse tijd. En de idee alleen djaaraan is al niet prettig. Goed» |de onder nemings belasting gaat verdwijnen, zeide de Minister, maar dan gaat de Vennoot schapsbelasting omhoog. Verdere maatre gelen zijn o.a. de verlenging van de ver liescompensatietermijn van twee op drie jaar; een verlichting van de afschrijvin gen door de bestaande boekwaarde te ver dubbelen, terwijl het tevens mogelijk zal worden» dat een derde van de nieuwe in vesteringen naar willekeur wordt afge schreven. Dit duidt men aan met de term vervroegde afschrijving. Er zijn natuurlijk ook nog wel andere zaken, maar die zijn zo technisch, dat het onmogelijk is deze thans te behande len. Trouwens ieder die er mee te maken heeft, zal wel snel een belastingspecialist in de arm nemen,, want alleen heeft men deze materie, die zeer omvangrijk is, niet gauw door- De ondernemingsbelasting. De afschaffing van de ondernemings belasting vormde uiteraard een centraal punt in dit lange debat, dat nog 'niet ge heel teneinde is gebracht- De socialist Hofstra jjarb.) voelde hier niet veel voor. Elij was van mening, dat de Minister zo maar een bedrag cadeau geeft ain de werkgevers», terwijl de werknemers niets gedaan krijgen- Deze belastingconsulent gaf grif toe, dat vooral de middenstand er niet best op staat- Deze moet echter maar geholpen worden door een verhoging van het vrijgestelde belastingbedrag en in het algemeen door een verhoging van de koopkracht van de massa- De R.K. bij monde van dr- Lucas ijk.v.p.) juichten deze afschaffing zeer toe evenals de a.r. de c-h. en de v-v.d. De heer van de Wete ring" (c.h.) vond de afschaffing van de ondernemings belasting schitterend. Dit was echter niet het geval niet de verho ging van de vennootschapsbelasting. Juist de N.V.'s moeten een belangrijk aandeel bijdragen in onze industrialisatie. Ook de- z|e zullen wij dus moeten helpen, bijv. door het vrijgestelde bedrag te verho gen- De heren v.d. Heuvel; a.r.) en Hofi- stra (arb.) stonden der traditie ge trouw ook thans weer als kemphanen, tegenover elkaar- Vooral de eerste is een zeer strijdlustig man. Een uitnemend de bater en een vlot spreker. Deze afgevaar digde was van mening, dat het bedrijfs leven nog veel meer ontlast moet worden. Een stelling waarmede vele andere afge vaardigden, o.a. de heer Ritmeester (v- v.d.) het roerend eens waren. Minister Lieftinck had het nog niet zo moeilijk. Althans niet in het begin. Elij had slechtst algemene opmerkingen te be antwoorden- De afschaffing van de onder- nemngsbelasting zal f. 150 millioen kos ten. Daar staat echter tegenover dat de verhoging van de vennootsschapsbelas- ting f- 58 millioen zal opbrengen. In totaal wordt de schatkist dus f. 92 millioen lich ter. Kan dat? Op de lange duur wel, zo zeide de Minister. Wij zullen echter heel sober moeten zijn en flink moeten sparen, want er is geen reden tot opti misme als het gaat om 's lands financi ële positie. Voor de middenstand is deze afschaffing echter noodzakelijk. Het aan tal crediet-aanvragen neemt hand over hand toe- Het sein voor deze groep per sonen staat inderdaad op onveilig. De Ka mer had urenlang nodig voor de benan- tleling van de amendementen en zij is er nog niet geheel mee klaar- Dat komt door dat zij ook de Duitse nota van Minister Stikker moest behandelen- Alleen Woens dag kon hij dat doen,, anders zou hij de eerste maand geen tijd meer hebben. Ondernemingsraden. Intussen kwam de Eerste Kamer ook bijeen. Zij hield zich Dinsdag bezig met de behandeling van het wetsontwerp in zake de ondernemingsraden. Evenals aan de overzijde van het Binnenhof was het ook nu weer de grote kwestie of de onder nemingsraden in de P.B.O. gelast moe ten worden of niet- De heren de Bruyn (k.v.p.), voorzitter van de K.A.B. en Schipper (a.r.),. oud onder-voorzitter van het C.N.V. waren biervan grote voorstan ders. Nieuwe argumenten kwamen echter niet naar vppen. Het wetsontwerp ging er na een behandeling, welke ruim een mid dag duurde, zonder hoofdeijke stemming (Slot onderaan 4e kolom). VRIJHEIDSKLANKEN OVER GEHEEL NEDERLAND. Binnen afzienbare tijd zal het Neder landse volk niet alleen op Nationale herdenkingsdagen,, maar iedere dag wor den herinnerd aan het offer, dat duizen den landgenoten in de donkere jaren 1940- 1945 voor de vrijheid van het vaderland hebben gebracht- De „Commissie Vrij- heidsklokken", een onderdeel van de Commissie Nationale Herdenkingheeft daarvoor een plan ontworpen dat aller sympathie en steun verdient- Niet alleen omdat de gevallenen van de vijf oorlogs jaren hun offer brachten voor ons allen, maar ook omdat het gehele Nederlandse volk direct betrokken zal worden bij deze dagelijkse herdenkingen. De bedoeling is in Nederlands hoofd stad, Amsterdam, op een nader te bepalen plaats een eenvoudig bouwsel te doen vei rijzen, waarin een klokkenspel zal wor den aangebracht- De Nederlandse Radio- Omroepverenigingen hebben zich bereid verklaard iedere dag op een bepaald uur vermoedelijk 's avonds 8 uurde klan ken van dit klokkenspel uit te zend eb. Niet per gramofoonplaat, maar direct van uit Amsterdam. Het aantal klokken zai 14 Dedragen. De grootste der klokken, die bij bijzondere gebeurtenissen ook afzon derlijk kan worden geluid, zal behou dens toestemming van H.K.H.de naam „Wilhelmina" dragen- Aan twee andere klokken zullen onder betzelfde voorbe houdde namen worden gegeven van H.M. Koningin Juliana en Z-K.H. Prins Bernhard. De elf overige klokken zullen worden genoemd naar de elf provinciën. De kosten voor uitvoering van dit plan zullen, dank zij verschillende toezeggin gen, de fl. 25.000 niet overschrijden. Het zal de commissie waarschijnlijk weinig moeite kosten dit bedrag op zeer korte termijn met behulp van enkele grote gif ten bijeen te krijgen. Maar dat is geens zins de bedoeling. Immers geheel het Ne derlandse volk heeft geleden onder de be zetting, gestreden voor de vrijheid en zich verheugd over de bevrijding- En daarom stelt de commissie zich op het standpunt^ dat ook geheel het volk in de gelegen heid moet worden gesteld bij te dragen voor dit doel- In alle postkantoren zullen van 10 tot 20 Mei a.s. busjes worden ge plaatst; een 7oo-tal plaatselijke comité's zal de actie ondersteunen, en alle gemeen tebesturen zijn co de hoogte gebracht van de plannen. Het gironummer van de Commissie Vrii- heidsklanken te Amsterdam is 1012 Als dit plan slaagt, en er is geen enkele reden om daaraan te twijfelen, zal ons Ne derlandse volk en vooral ook de Neder landse jeugd meer dan tot nu toe worden doordrongen van de grote dank, die wij verschuldigd zijn aan die dappere mannen en vrouwen, die de vrijheid betaalden met het offer van hun leven. Ook andere landen kennen deze dage lijkse herdenkingen. Op het slagveld bij Yperen in België bijv, waar tienduizen den in steen gebeitelde namen de herinne ring levendig houden aan de gevallenen van de Eerste Wereldoolog 1914 - 1918, wordt iedere dag op een bepaald uur „The last Post" geblazen en 'nog steeds maakt deze eenvoudige plechtigheid een diepe indruk op Beleen zowel als buitenlanders die de slagvelden bezoeken. En zo zal straks iedere dag op hetzelfde uur de klank der vrijheidsklokken door dringen in iedere Nederlandse huiskamer ont de herinnering levendig te houden aan het offer van onze Nederlandse nationale helden, iets dat wij zo licht dreigen te ver geten, maar dat nooit vergeten mag wor den- Ziek of half ziek door- Alleen de communisten waren te gen. Die zijn nu eenmaal voor klassen strijd, al hebben de arbeiders in. Rus land in wezen niets te vertellen. (Nadruk verboden). #%oonnements- priji: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè 11. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. FMne Advertentlên ^u-^ximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. door een grieDaanval of gevatte koude SANAPIRIN (Mljnhardt) helpt U er in een paar dagen van- af. Buisje 5 ta bletten 75 cent. 25 tabletten 40 cent.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1