AXELSCHE f| COURANT Frankering bii abonnement Axel. ZATERDAG 29 APRIL 1950. 64e JAARGANG No. 59 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zateraag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 566 Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM parlementair overzicht. Deze week stond Minister Stikker weer eens in het middelpunt der belangstel ling- Daar is hij echter wel aan gewend', want de directeur van Heinekens Bier brouwerij maakt de laatste maanden een grootse carrière- En dan staat men gauw- in het middelpunt- Het blijkt, dat deze zakenman zich goed kan aanpassen in de internationale wereld. Zijn benoeming eerst tot politiek bemiddelaar dei Mars hall-landen en later als voorzitter dezer organisatie bewijst dit overduidelijk. Men kan gerust zeggen, dat Mr. D. I Stik ker na Colijn weer de eerste Nederiande is, die zijn stem met gezag in de interna tionale wereld kan laten horen. In ieder geval heeft hij daartoe de kans'. Of hij slaagt, hangt grotendeels af van zijn pci - soonlijkheid waaraan voorlopig nog niet getwijfeld behoeft te worden en aan het resultaat, dat hij behaalt. In zijn nieuwe functie reist deze be windsman alle zestien Marshall-landen at en bovendien brengt hij af en toe een routine bezoek aan Amerika. Geen won der dus, dat de Eerste Kamer blij was, dat hij thans eens in Nederland is. Dan konden de Senatoren tenminste eens pra ten over zijn begroting. Evenmin was het een wonder, darmen bij de beschouwing over deze begroting het meest sprak over de dubbele positie, welke deze, Minister vervult- Alle Senatoren waren enthousi ast over de werkkracht en de activiteit van de Minister, maar tevens deden ,zy verschillende oplossingen aan de hand om zijn zware taak enigszins te verlichten. Men had echter buiten de waard «gere kend. Natuurlijk stelde Minister Stik e dit medeleven op hoge prijs Van een wij ziging in zijn positie wilde hij echter met weten- De socialistische afgevaardigde v Heuven-Goedhart stelde zich op hev standpunt, dat Stikker maar Minister van Europese Zaken moest worden- Dan had hij een beperkt terrein onder zich dat geheel overeen zou komen met zijn nieu- we werkkring- De Heef Rijers c.h. wi de gaarne dat de Minister, Minister zon- der Portefeuille zou worden en de f-k.) Professor Beaufort zeide.dat hij er maar zo'n portefeuille-loze Minister bij moest nemen- Daar was de Heer Wende aar (v. v. dO het roerend mee eens alleen maakte hij de restrictie, dat deze nieuwe Minister dan de beginselen van zijn par tij, dus ook die van Stikker moest zijn toegedaan- De a.r- Algra voelde nog wel het meest voor 'het standpunt! van e Heer Rijers. Zijn motivering was vrij sterk Kijk, zo zeide deze afgevaardigde, ïe voorzitter van de O.E.E.C. moet voor stellen doen- Deze suggesties moeten door Buitenlandse Zaken worden bestu deerd. Hoe kan men verwachten, dat cm departement een critisch oordeel gee t, als de chef de voorzitter van de U-Phe- ie Nu moeten wij er direct bij zeggen, dat het tegenweer van mr- Stikker min stens even sterk is. Het motief van ge brek aan tijd gaat practisch met meer op zo zeide hij. Nu hij ook voorzitter van de O EE.C. is geworden, hoeft hij als ne middelaar niet steeds meer overleg met de Heer van Zeeland (België) te plegen, die tot voor kort voorzitter van .deze organisatie was. Dat spaart dus tijd Bo vendien zijn de vele reizen zo goed als afgelopen- Deze waren nodig ter oriën tatie- Alleen Scandinavië moet nog be zocht worden. Buitenlandse Zaken heeft een dusdanige organisatie opgebouwd, dat het dagelijks werk van dit departe ment normaal wordt afgehandeld. De dossiers, welke de Minister ter inzage moet hebben, worden hem toeS*™n^ naar alle delen van Europa- Voor een functie van Minister zonder Lmtefemlle of van Minister van Europese Zaken voelde de heer Stikker mets- Want, zo zeide hij, dat betekent dat ik een onder geschikte positie krijg- Dat ik de verant woordelijkheid voor het buitenland, be leid moet delen en dat zou mijn interr4 tionale positie schaden- Bovendie:n wordt er geen enkel Europees belang geschaa Nederlands belang is ook het belang van West-Europa 'en sinds enige weken is er een aanduiding, dat een veelzijdig be talingsverkeer naderbij komt- De enig oplossing zal zijn, de pas benoemde staatssecretaris een grotere taak te geven of nog een twftede staatssecretaris .aan te stellen- Wij moeten maar rustig af wachten, dan zien wij vanzelf welke op lossing het beste is, aldus Mm- Stikker. De verhouding met Indonesië stond ook zo"n beetje in de belangstelling dei- Senatoren- Dit vraagstuk culmineerde m de vraag of het Ministerie van l me Za ken nog wel zin heeft- DeHeer Rijers tC-h.) maakte zich hiervan tott tolk- Ue overeenkomst met Indonesië heeft een zuiver volkenrechtelijk karakter. Het n- donesisch beleid moet dus gedragen wor den door Buitenlandse Zaken. Voor de Heer van Heuven Goedhart {axp.j speelde deze vraag ook. Wat is de positie van staatssecretaris Blom, die Indonesi sche Zaken heeft, en wat is de posite van Unie Zaken Staatssecretaris Blom gaf aan Unie Zaken de meeste eer- De ont wikkeling in Indonesië sloeg hij met zorg gade- Het feit. dat de deelstaten zonder de volkswil te raadplegen van de kaart worden geveegd, kon ook hij maar weinig waarderen- Dat najn niet we8» dat zijn antwoord op de vraag van de Heer Wendelaar (v-v.d.) weinig concreet was. Wat doet de regering tegen Indone sië, dat vaak handelt in strijd met de overeenkomst van de Ronde 1 af el t on- ferentie Het antwoord was, dat dit nog wel wat mee viel- In het begin maakte Indonesië handelsafspraken zonder ons land er in te kennen maar dat gaat nu wel beter- VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE. Het probleem van de voorlichting bij beroepskeuze is niet zo eenoudig als men het zich vaak voorstelt. Met de populaire definitie „het bren gen van de juiste man (of vrouw) op de "juiste plaats" is de kern van dit vraag stuk geenszins gerakkt- Het heeft zeer vele aspecten, zovele zelfs, dat twee lan ge congresdagen nog lang niet voldoende zijn om *ze allen te belichten- En toch is het goed en nuttig enkele kanttekenin gen te maken naar aanleiding van ,een congres over de beroepsvoorlichting dat de vorige week in Utrecht werd gehou den- Want dat moet langzamerhand toch zó worden dat iedereen overtuigd raakt van de noodzaak van een deskundige en verantwoorde beroepskeuze - voorlich ting Natuurlek werd ook- veel gesproken over (de Europese samenwerking- 'ui trent dit punt waren alle afgevaardigden het roerend eens- Behalve de communist van Santen- Deze bestond het om Minis ter Stikker uit te maken voor een „inter nationale handelsreiziger" en een „Bui- tenlands Minister van Nederlandse Za ken"- Algemeen was men van oor dee., dat het tijd was 0111 op te schieten met het Europees Federalisme, eér het te laat is. Wat de positie van Engeland in de est- Europese samenwerking betreft, liepen de meningen nogal uiteen- De Heer Rijers (c-h.) was van mening dat West-Europa een continentaal bloc moest worden en dat men in ieder geval niet moest wach ten, op leen Engels initiatief- Dat zou naar zijn inzichten wel eens lang kunnen duren, want Engeland heeft zich altijd laten leiden door het „verdeel en lice's principe. De Heer Wendelaar iv.vM.) was het daar helemaal niet mee eens. Wij zul len zoveel mcgelijk moeten trachten En geland naar onze zijde te doen overhel len- Gezien de matige critiek, welke werd uitgeoefend en gezien de waarde ring, welke de Kamer tot op heden voor Minister Stikker heeft, was het niet te verwonderen, dat de begroting van Bui tenlandse Zaken z.h.s- werd aangenomen. Alleen de communisten stemden regen. Dat was ook niet te verwonderen- ol- gende week gaat dez e Kamer een twee tal belangrijke wetsontwerpen behande len, nl- op 'de ondernemingsraden en op de benzinebelasting. Maar intussen is ook de Tweede Kamer van reces op het Bin; nenhof teruggekeerd. Haar wachten eni- ee belangrijke dagen- Zo zullen deze Ka merleden verschillende belastingontwer- pen op de keper gaan beschouwen- (Nadruk verboden) Rallye Mont: Carlo voor motoren. Na de bekende Rallye van Morde Carlo voor automobielen zal de Moto club de Monaco dit jaar voor het eerst op 23, 24 en 25 Juni een soortge ij- ke rallye organiseren voor motorrijders. Het zal een fikse betrouwbaarheids- rit worden van ongeveer 1250 km. lengte. In negen plaatsen bestaat de moge ij - heid om te starten, namelijk 111 Barcelo na, Bordeaux, Brussel, Florence, Folke stone, Genua, Milaan, Monaco en I anjs. Pogingen om ook in Nederland een start plaats te krijgen en ons land derhalve te betrekken bij dit belangrijke sportgebeu ren, hebben geen succes gehad- Er wordt in twee klassen gereden en wel die voor motoren tot 200C.C. waarvoor een gemid delde snelheid van 4° km. per uur geldt, en die voor modorcn boven 200 c.c. voor welke klasse de gemid. snelheid op 50 km. per uur is bepaald. Het kiezen van een beroep is voor jonge mensen een daad van de allergroot ste betekenis, niet alleen voor zichzelf maar ook voor hun toekomstige gezin- De kern van het vraagstuk der beroeps keuze-voorlichting zo drukte PrpL L)r. J. Waterink van de Vrije Universiteit te Amsterdam het uit is de vraag in hoe verre de betrokken jonge mens zichzelf niet zijn gaven tot uitdrukking kan bren gen bij zijn dagelijks werk en de vraag hoe 'hij zich sociaal zal aanpassen en welke bijdrage hij zal leveren aan het gemeenschapsleven van zijn kring en van zijn volk. Want ook voor de gehele eco nomische structuur van een volk is het noodzakelijk dat een mens alle aanleg die hij bezit, zo nuttig mogelijk gebruikt- De nationale economie kan het niet ver dragen, dat door verkeerde beroepskeuze veel mensen slechts een deel van hun ga ven gebruiken op economisch verant woorde wijze. Alleen reeds hieruit blijkt dat het kiezen van een beroep een te ge wichtige zaak is 0111 te worden overgela ten aan min of meer toevallige omstan digheden, zoals in de practijk zo\ aak ge beurt- Maar behalve gewichtig is de beroeps- keuze ook een uiterst moeilijke zaaK- De Nederlandse taal kent zo ongeveer 30.000 beroepsbenamingen- Vele van die bena mingen hebben natuurlijk betrekking op hetzelfde beroep, maar het aantal ver schillende beroepen bedraagt thans toch circa 5000. Voor hoe langer hoe meer be roepen is een specifieke aanl^ vere st- En juist daardoor is het voor jeugdige personen en voor hun ouders practisch onmogelijk om uit te. maken op welke plaats in het leven zjj het beste nuttig kunnen zijn- Evenmin is het voor individuele men- sen mogelijk te weten welke mogelijk- heden er zijn, of een bepaald beroep voor uitzichten biedt, of een bepaalde werk kring of functie de jonge man of jonge vrouw de gelegenheid zal bieden om zich in zijn of'haar werk uit te leven, m.a.w- of hij of zij zichzelf in dat werk zal kun nen terugvinden met het oog op de eigen persoonlijkheidsvorming en karakter ontplooiing- Bovendien is er nog de fac tor van de arbeidsmarkt- Het is principi eel onjuist zich bij het geven van een advies bij beroepskeuzne alleen te laten leiden door de situatie op de arbeids markt, dus bijvoorbeeld door een grote behoefte aan werknemers in bepaalde be roepen, want het beroepskeuze-advies is in de eerste plaats een dienst die wordt bewezen in het belang van de jonge man of jonge vrouw zelf- Maar bij het geven van zulk een advies moet toch de adv 1- seur van geval tot geval nagaan tot op welke hoogte hij met de bestaande en te verwachten werk - gelegenheid rekening mag houden- De taak van de beroepskeuze-adviseur kan dus als volgt worden omschreven: de persoon in kwestie te brengen tot de grootst mogelijke ontplooïng cn materiele welvaart en tevens liet maatschappelijk belang te dienen- De middelen die e«r adviseur bij 't uitvoeren van die taak ten dienste staan Het verzamelen van allerlei gegevens over de candidaat, te verstrekken door hemzelf door zijn ou- gers of verzorgers en door de school -die hij bezoent en bovendien het psycho technisch onderzoek. Uit deze gegevens vormt de adviseur zich een beeld van de persoonlijkheid van de betrokkene- I as als dit beeld voltooid is wordt 't als het ware geprojecteerd tegen de sociaal-eco nomische achtergrond d.w.z. het be roepsleven en de mogelijkheden- Daar voor is nodig, dat de beroepskeuze-ad viseur uitgebreid gedocumenteerd is over beroepen, opleidingen,arbeidsmarkt promotiekansen enz. Bovendien dient hij rekening te houden met de financiële toe stand van de ouders of candidaat, met de mogelijkheid van studiebeurzen, met de offers die redelijkerwijs gevraagd kun nen worden, met het standbewustzijn enzovoorts. In Nederland wordt op het gebied van beroepskeuze - voorlichting .goed werk gedaan door particuliere en gemeentelij ke bureaux, terwijl sinds 1941 ook het Rijk zich in gewestelijke arbeidsbureaux met deze taak bezighoudt. Er bestaan in ons land drie .grote organisaties op dit gebied, die niet elkaar samenwerken in en overkoepeld worden door het „Cen traal Genootschap" nl- de „Vereniging tot bevordering der voorlichting bij be roepskeuze", de „Centrale voor R- K. Beroepskeuze - voorlichting" en de „Chr. Psychologische Centrale voor School en Beroep". Zij deden in de afgelopen jaren veel en nuttig werk en zij zullen nog meer kunnen gaan presteren, wanneer de over heid er eindelijk toe zal besluiten hun streven financieel te steunen. (Nadruk verboden-) Onrustig, gejaagd? NEDERLANDSE JONGE BOEREN IN AMERIKA. Men zal zich herinneren dat enige we ken geleden een aantal jonge boeren, w o. ook enkele Z-Vlamingen naar de Ver. Staten zijn vertrokken in het kader van een Marshall Plan project waaron der zij zeven maanden lang zullen leven en werken op Amerikaanse boerderijen. De ECA maakte Vrjdag bekend, dat de Nederlandse boeren gedurende de eerste drie maanden van hun bezoek onderge bracht zullen worden in de staten gele gen tussen Maine en Washington en tus sen West Virginia en Noord Dakota- Daar deze Nederlandse jongens niet A- merikaanse families in gezinsverband zul len leven, zullen zij een grondige oplei ding iijdei Amerikaanse landbouwmetho den ontvangen en ten volle delen in het Amerikaanse boerenleven, van routine werk op de boerderij tot landelijke ge meenschappelijke programma's toe- Zij zullen over de volgende staten ver deeld worden Delawara, Illinois, Indi ana, Iowa, Kansas, Maine, Massachu setts, Michigan, Minnesota, Nebraska, New Jersey, New York, North Dakota, Ohio, Oregon, Pennsylvania, Vermont, Washington West Virginia en Wisconsin, Dit is de tweede groep Nederlandse boeren die in de practijk Amerikaanse landbouwmethodes bestuderen- De eer ste groep van 33 kwam ongeveer een jaar geleden in de Ver- Staten aan voor soort gelijke studiedoeleinden- De Nederlandse Regering verzocht om een tweede tech nisch bijstand programma van dezelfde aard, nadat gebleken was, dat de eerste groep veel interesse had getooond oor de Amerikaanse werkmethoden en mel ding had gemaakt van de potentiële waar de ervan voor het Nederlandse landbouw programma- Dit nieuwe programma wordt uitge werkt in samenwerking met de uitbrei- dingsdienst van het Departement van Landbouw dat voor plaatsing op de boer derijen heeft gezorgd. Iedere jongeling zal ongeveer drie maanden bij een gezin doorbrengen en daarna naar een andeie boerderij gaan voor de verdere duui van zijn verblijf- Tijdens zijn verblijf in iedere gemeenschap zal hij voortdurend in ver binding staan met de plaatselijke lande lijke agent van de uitbreidingsdienst en met plaatselijke boerenorganisat'ies- Tien of meer Amerikaanse boeren die het vorige jaar gastheren waren van Ne derlandse jongeren zullen dit jaar ook weer aan het programma deelnemen- De ECA zeide dat dit een duidelijk bewijs was van de grote belangstelling van de N Abonnements prijs» Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè fl. 1.55. Buitenland fl. 2, LDOIlIieiIÏCUl AACi. PMlxUfl .«.«.tnr r<»I HT H RMnPPFN Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Vio'ne Advertentlèn {U. .imum 8 regelsl 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Mijn hard t's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1