AXELSCHE IK COURANT Frankering bii abonnement Axel ZATERDAG 29 APRIL 1950. 64e JAARGANG No. 59 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 566 Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM PARLEMENTAIR OVERZICHT. Deze week stond Minister Stikker weer eens in het middelpunt der belangstel- ïc Viü ^rVifpr wel aan ip-ewend'. oplossing zal zijn, de pas benoemde staatssecretaris een grotere taak te geven of nog een tw&ede staatssecretaris aan te stellen- Wij moeten maar rustig af wachten, dan zien wij vanzelf welke op- lnccincr hnt hestiP is. aldus ATin. Stikker. VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE. Het probleem van de voorlichting bij beroenskeuze is niet zo eenoudig als men gen- Onder leiding van scheidsrechter v- d. Eist uit Roosendaal, bijgestaan door^ zijn collega's Burm uit Hulst en v- d- Velde uit Koewacht, trapte Axel te 3.21 af. Dp eerste Tern--aanval strandde op buiter. spel, daarna op hands, waarna Axel kop pend ten aanval trok, welke werd wegge werkt- Na een free-kick tegen de Terr.eu- naren volgden, ettelijke ingooiballen nu op de Axelse helft- Verpootte v. d- Velde brachtten het leder voor doel, waarna herhaaldelijk terugspelen op doelman Vercauteren gevaar werd voorkomen- Na dat Dieleman hard langs doel had gescho ten werd een T.-aanval weer voor free- kick onderbroken. Sijs kopte prachtig weg en gaf daarna naar Deij, die naar Jonk man passeert, doch doelman V ercautereu redde- Axels binnentrio zette toen zelf goede aanval op, doch terugspelen voor kwam weer gevaar- Uit een goede Tern.- aanval werkte Verpoorte corner, waarna het leder van links voor doel werd ge plaatst, maar de door misverstand in de Axelse defensie ontstane kans werd ont nomen, en Dieleman een hard schot van Jansen corner stompte, doch zonder re- resultaat- Terneuzen kwam er beter in, hoewel de ploeg opvallend vele vrije trap pen veroorzaakte. Nadat Oppeneer hard naast het Ax.-doel had geschoten, kon aan de overzijde een der T.-backs het leder liggend nog wegwerken- Terneuzen kwam gevaarlijk opzetten en hieruit ketste Oppeneer's harde kogel van de paal terug. Oranje kwam los over rechts en hoewel Dieleman wat langzaam was, kwam het leder toch voor doel- waaruit Jonkman in de uiterste linkerhoek scoorde na 23 min- (1o). De rood-zwar- ter kwamen eerst voor het Ax.-doel waarna de oranje-voorhoede een pracht- aanval opzette, waaruit v. d. Velde over doel kopte- Terneuzen ondernam verschil lende aanvallen en hoewel de backs uitste kend wegkopten veroorzaakte keeper Die leman een corner, waaruit schitterend door Jansen werd ingekopt na 28 min- {i1). Een schermutseling voor het Ax.- doel volgde en Dieleman kon een hard schot maar nauwelijijs stoppen- Aan de overzijde zette Verpoorte voor, keeper Vercauteren raakte het leder maar half, jammer genoeg kon Dieleman deze kans niet benutten, uit een corner schoot den Engelsman over. V. d- Velde liep in op een verre pass doch de doelman was hem te vlug af- Door onfit worden van keeper Dieleman werd Jiet spel met een scheids rechterbal hervat. De oranje - backs ruimden op met uitstekend kopwerk en uit een pass van Jonkman forceerde Diele man een corner waarna Oppeneer onfit werd. Als deze uitstekende speler herste d was, wist hij door te breken, waarna Jac. Verpoorte 't leder met de hand aanraakte te; uit de hiervoor toegekende strafschop bezorgde Gort zijn ploeg een voorsprong na 42 minutep (.12). De tweede helft begon met een gevaar lijk moment voor de Axelse veste; terwijl Dieleman was uitgelopen, kopte de Jager hoog over eigen doel- Na enig aarzelen in de Axelse verdelging kwam de oranje- ploeg voor het Tern--doel, waaruit Deij gelijk maakte (2—2)- Uit een corner kop te Jonkman goed weg, waarna Dieleman een schot van Jansen stopte- De spanning nam toe en de Axelse aanvallen werden talrijker. Uit een aanval Verpoorte v- d- Velde en uit een vrije trap werd wegge werkt, waarna de Jager hard naar het 1 .- doel schoot- L.-back Buijze bracht goed op waarna Dieleman stopte. Na enige v er geefse T.-aanvallen bracht Verpoorte het leder naar de overzijde, waarna zijn kei- hafd schot van de lat terugketste- Uit een schermutseling speelde Dieleman het le der vrij en scoorde na 26 min- 3 2,t Nadat keeper Dieleman de bal had weg gewerkt, knalde Verporte nogmaals tegen de paal; uit een gevaarlijke schermutse ling voor het I -doel konden de rood zwarten wegwerken, waarna Vercauteren meermalen moest ingrijpen- Nadat Diele man een schot van Klouwers had gestopt toestormende rechtsbuiten te bemach- ;wist Vercauteren de bal juist voor de tigen- Nadat Terneuzen nu een schermut seling had weggewerkt, schoot Klouwers in een gevaarlijke aanval hoog over- Ver couteren stopte een vrije trap van den Engelsman- Van fde Velde zette toen' voor, waarna een hard schot via een Ter- neuzens hoofd corner werd- Nadat Ver couteren enige malen in actie was geweest, wist Jansen door een misverstand in de Axelse verdediging een hard schot te los sen, dat Dieleman zichtbaar verraste (3 3). Nog juichte 't publiek toen Jansen naast schoot- Onder toenemende spanning werkte een kluwen roodhemden weg- Na dat Vercouteren had gered kwam het ein de- 1 - De verlenging. Na de aftrap bracht Terneuzen de bal voor het Axel-doel, doch in off-side posi tie, daarna stuitte de bal van keeper Die leman terug en werd weggewerkt- Na dat Vercouteren voor een schot van Jonk man was uitgelopen, zette de 1.-binnen, van Terneuzen voor, Jansen gaf naar Klou wers, die een vrij gemakkelijke kanis kreeg en scoorde (34) Bij Terneuzen waren allereerst Jansen daarna Oppeneer en Klouwers de meest opvallende spelers- Scheidsrechter v-d. Eist hield de teu gels strak en leidde correct- Rechtszaken DE ZAAK AUGUSTEIJN Precies een week nadat de onverkwik kelijke affaire van de Bank voor Schou wen en Duiveland uit de doeken werd ge daan, behandelde de Arrondissements rechtbank te Middeburg opnieuw een zaak betreffende ernstig wanbeheer bij een bankinstelling. Procuratiehouder H. P. A. te Sas van Gent van de fa. PAu- gusteijn's Handels- en Effectenbank te Axel, stond Vrijdag onder meer terecht onder beschuldiging een groot aantal in open bewaring gegeven effecten (tot een totale waarde van fl- 102.000) bij een bankrelatie in Amsterdam te hebben be leend. De officier van Justitie was van mening dat verduistering, meermalen ge pleegd, bewezen was en eiste een gevan: genisstraf van een jaar en zes maanden.. De 28-jarie A. erkende ruiterlijk dat hij eigenlijk niet voor zijn taak berekend was. Nadat zijn vader overleden was trad zijn moeder op als directrice van de bank doch maakte haar zoon procuratiehou der. In feite dreef hij de hele zaak, die hij bovendien aanmerkelijk uitbreide- Er kwa men enige bijkantoren en ook stichtte A- die onvoldoende opleiding had genoten, fjeOn schriftelijke cursus, die hij niet be ëindigde), in vier Z.-Vlaamse plaatsen ad ministratiekantoren- Een fantast met grenzeloze zelfoverschatting noemde de offficier, mr- J.L. Andrea hem. Twee getuigen, een rijwielhersteller en een gepensionneerd hoofdonderwijzer, die effecten in verband met de bepalingen vaij het Besluit Effectenregistratie in open bewaring hadden gegeven bij P. Augus- teijn's Bank, verklaarden niet door ver dachte te zijn ingelicht over de algemene voorwaarden, waarop deze zich beriep en niet te hebben geweten, dat zij ook had den kunnen volstaan met de inlevering van de couponbladen. A, die overigens schuld erkende, voerde echter aan, dit laatste wel te hebben medegedeeld- Het was zijn overtuiging geweest, dat hij over de effecten kon beschikken en hij vond het heel normaal, dat de daarop voorko mende nummers niet werden genoteerd. De president, mr- Th. Portheine merkte op, dat de Bank eigenlijk in 1945 al on der Jan was. A. is met geblokkeerd geld aan het bankiertje spelen gegaan op een wijze die nergens naar leek. Aan be paalde lieden werden onverantwoordelijk hoge credieten verstrekt, kortom er werd uitermate roekeloos met geld van der den meestal kleine luiden, omgespron gen- De secretaris van de Bond van Geld en Effectenhandel, mr- D. J. Veegens, die als deskundige werd gehoord, verklaarde dat de belening van de effecten, opdat de ze als onderpand konden dienen voor een grote schuld bij de Amsterdamse bankre latie, een volkomen ongeoorloofde handel wijze was. Deze mening was ook de heer W. van Santen, accountant bij de Ned. Bank te Amsterdam die controle heeft uit- (geoefend, toegedaan- Deze stipuleerde,, dat de administratie een chaos was: in 1947 kon pas de balans- voor 1945 en die voor 1946 worden opgemaakt- Het kapi taal liep terug tot f 60.en op de balans over 1947 stond een negatief kapitaal van f 180.000.vermeld. Het administratie kantoor had van de Bank nog f 70.000. te goed.... In 1947 werd surséance van betaling verleend. De bewindvoerders hebben nog een jaar geprobeerd de zaak in het rechte spoor te brengen, maar toen volgens de officier, bleek, dat A- 'ter kwader trouw handelde, stukken achter hield, en afspraken niet nakwam, werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Er'werden nog drie getuigen a déchar ge, Jeden van het personeel, gehoord, doch zij brachten niets opzienbarends naar voren- Teveel geld. De officier noemde als oorzaken van de ondergang der bank het wanbeleid van verdachte, het onvoldoend geschoold per soneel en het feit, dat de bank tengevolge van de geldsanering veel te veel geld be heerde. A. beschikte aldus spreker, over de vermogens van anderen; hij achtte we derrechtelijke toeëigening bewezen- Ook wefd bewezen verklaard, dat verdachte beschikte over een som van f 396°.— toe behorend aan het comité „Vierde eeuw- ffeest van Sas van Gent", die hij afdroeg aan de bewindvoerders van de bank. De zaak werd vervolgens geschorst tot Vrijdag 28 April te 3 uur. Dan zal mr. J. G. v. d- Burg, zijn pleidooi houden. P. Z. Crt- als dit beeld voltooid is wordt 't als het ware geprojecteerd tegen de sociaal-eco nomische achtergrond d.w.z- het be roepsleven en de mogelijkheden- Daar voor is nodig, dat de beroepskeuze-ad viseur niteehuxid gedocumenteerd is opleidingen,arbeidsmarkt enz. Bovendien dient hij den met de financiële toe- •juders of candidaat, met! van studiebeurzen, met lelijkerwijs gevraagd kun- net het standbewustzijn wordt op het gebied van voorlichting .goed werk rticuliere en gemeentelij- wijl sinds 1941 ook het westelijke arbeidsbureaux bezighoudt. Er bestaan grote organisaties op dit elkaar samenwerken in worden door het „Cen- ap" nl- de „Vereniging der voorlichting bij be- i „Centrale voor R- K. voorlichting" en de „Chr. Centrale voor School en den in de afgelopen jaren erk en zij zullen nog meer esteren, wanneer de over- jk toe zal besluiten hun >.el te steunen. Bekendmakingen. WIJZIGING VERBOD GEBRUIK WEGEN. II. Burgermeester en Wethouders van A- xel, ovetwegende dat het in verband met de marktdrukte in het belang van de vei ligheid en de vrijheid van het verkeer noodzakelijk is uitbreiding te geven aan het verbod gebruik wegen ten aanzien van de Noordstraat op Zaterdag tussen 12 en 18 uur, gelet op artikel 5 van de Wegenver keersregeling en artikel 3 van L ït- voeringsbeschikking Wegenverkeer, besluiten het VERBOD GEBRUIK WEGEN, vastgesteld bij hun besluit van 23 October 1947, dossier 32 No. 5/6, te wijzigen als volgt: Enig artikel Het onder I, 1' Voorkomende woord „Schoolstraat" wordt vervangen door „Gentsevaartstraat Vastgesteld in de vergadering van Bur gemeester en Wethouders van Axel, van 15 April 1950. De Secretaris, De Burgemeester, get. Maris get. Van Oeveren Afgekondigd te Axel, op 19 April'50 De Secretaris, De Burgemeester, Maris Van Oeveren (Nadruk verboden-) gejaagd- _ANDSE JONGE N IN AMERIKA. herinneren dat enige we en aantal jonge boeren, !e Z.-Vlamingen naar de 1 vertrokken in het kader lali Plan project waaron- ïaanden lang zullen leven Amerikaanse boerderijen, te Vrjdag bekend, dat de >eren gedurende de eerste ran hun bezoek onderge- rorden in de staten gele- pe en Washington en tus- jinia en Noord Dakota- lerlandse jongens met A- ilies in gezinsverband zul- n zij een grondige opleii- erikaanse landbouwmetho- en ten volle delen in het >oerenleven, van routine- Derderij tot landelijke ge- te programma's toe- ;r de volgende staten ver- Delawara, Illinois, Indi- ansas, Maine, Massachu- 1, Minnesota, Nebraska, ew York, North Dakota, Pennsylvania, Vermont, est Virginia en Wisconsin, reede groep N ederlandse de practijk Amerikaanse des bestuderen- De eer- 3 kwam ongeveer een jaar rer. Staten aan voor soort- leleinden.. De N ederlandse jcht om een tweede tech- programma van dezelfde bleken was, dat de eerste ;resse had getooond voor ie werkmethoden en mel- ikt van de potentiële waar iet Nederlandse landbouw programma wordt uitge- nwerking met de uitbrei- n het Departement van voor plaatsing op de boer- gezorgd- Iedere jongeling rie maanden bij een gezin 1 daarna naar een andere voor de verdere duur van dens zijn verblijf in iedere il hij voortdurend in ver- et de plaatselijke lande- de uitbreidingsdienst en boerenorganisaties. Amerikaanse boeren die gastheren waren van Ne- eren zullen dit jaar ook irogramma deelnemen- De t dit een duidelijk bewijs -ote belangstelling van de Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiè 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. i'iohe Advertentiên rimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. 's Zenuwtabletten talmeren Uw zenuwen.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3