AXELSCHE IB COURANT staalmout WEK DE GAL IN UW LEVER OP Axel rlog XEL Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 22 APRIL' 1950 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM >er kg 30 gr. 30 gr. 117 >1 G >ril 1950 ll. cweek ll. 246 m •eken, en it en i. enz. rdeel. 5baar) i wif. tndelijke ername: ng ib X Ier) ragen. d. Borg, Het Belgische Koningshuis. Het Belgische Koningshuis is nog be- kkelijk jong. Ruim honderd jaar gele- n aanvaarde Leopold van Saksen-C o- rg de kroon van het land, dat zich had rescheiden van het Koninkrijk der Ne- anden. Men vraagt zich wel eens af, er bij zoveel scherpzinnigheid ook nog plaats was voor een hart. - Een vro- heer was hij niet, en zijn arme vrouw iagde het niet zelfs te glimlachen in zijn 'n. Heel zijn streven was er op ge- ht, de invloed van zijn familie uit te :iden. De bekroning daarvan was wel het hu- ;ujk van zijn neef Albert, met de jonge oningin Victoria van Engeland. De in- oéd van deze vorst met zijn excellente taliteiten werd zo groot, dat Engeland vandaag-de-dag in politiek opzicht, ders zou hebben uitgezien, ware hij et op betrekkelijk jeugdige leeftijd ge- orven- let huwelijk van zijn dochter Charlotte ft aartshertog Maximiliaan van Oosten- te werd echter geen succes. Zij volgde haar man naar zijn nieuw leizerrijk" in Mexico, waar zijn regering i ignobele wijze eindigde, doordat hij »r president Juarezmannen tegen de jUr werd gezet. De arme Charlotte ein- cae haar leven in het krankzmnigenge- cht. Zijn zoon Leopold II was verre van jpulair en regeerde m een tijd, waarin verzet van de links-georiënteerde ar- tiders tegen de toenmaal oppermachtige stelijkheid leidde tot hevige conflic- u. Leopold had echter verstand en door- At van zijn vader geërfd, en als deze jg hij voort van België, inplaats van eeij chterlijk generaliteitsland, een krachti- e zelfstandige staat te maken ook pp :onomisch gebied- Hij bevorderde de in- astriële vooruitgang waar zulks moge- kwas Hij stichtte uit particuliere mid- n voor België een ko,oniaal rijk in de ;0ngo, en oogstte daarvoor nimmer enige ink, zelfs geen begrip. Veeleer bracht tt hem de grootste moeilijkheden. Thans ankt België zijn economische positie en n harde valuta voor het overgrote deel in het doorzicht van zijn koning, die op aarlijk vorstelijke wijze de Congo ca- tau deed aan zijn land. In zijn particuliere leven genoot de ko- ing een slechte reputatie; het aantal potprenten, waarop hij als losbol en rinkebroer staat afgebeeld is legio. Hij as thuis geen gemakkelijk heer en er veneens op uit, zijn dochter zo voordelig nogetijk aan de man te brengen. Fen ervan huwde zelfs met de kroop- rins van Oostenrijk. Leopold zag pijn tou'ste dromen ineenstorten, toen de jon- Ividolf doorschoten werd aangetroffen zijn jhchislot Mayerling, naast Let lijk an zijn minnares, barones Maria Vetsera. log weet men niet alles van dit drama en erhalve wordt er uitgebreid over gefan- aseerd. Zijn neef Albert, die hem opvolgde, was it geheel ander hout gesneden- Hij kreeg ijn grote kans op populariteit toen de erste Wereldoorlog ontbrandde- Altijd bij ijn troepen in de loopgraven, kreeg hij de aam van de Soldatenkoning. De gealli srde propaganda, die het kleine onder [fi voet gelopen België als een onschat- laar object beschouwde, maakte veel «rk van hem en zijn vrouw, de eveneens )uitse Elisabeth- Zij had al vroeg ge jond, dat de sociale vragen haar meer an de hof-entourage ter harte gingen- ij organiseerde de verpleging en verzor- ing der gewonden waaraan Zij zich met art en ziel toewijdde.Hun beide zoontjes «opold en Karei vertoefden aanvankelijk Engeland, terwijl het dochtertje Prin- Marie José op een kloosterschool in talië werd ondergebracht. Toen de oorlog voorbij was kende het nthousiasme geen grenzen, toen de Ko- inklijke familie zich aan het volk ver- MndenAlbert en Elisabeth waren vastet an ooit met elkaar en met het volk van elgië verbonden. Helaas ook aan dit blijde tussenspel het sombere toneel, waarop de Co- urgers voor het voetlicht traden, kwam en droevig eind, toen Koning Albert in )34 bij een bergbeklimming bij Marche Dames, in de buurt van Namen om leven kwam. Prinses Marie José, had tijdens haar erblijf in België op 11 -jarige leeftijd de 13-jarige kroonprins Umberto ontJ oet. i j 4 Samen doorkruisten zij Venetië per •ndel. Van die dag af was het leven van arie J0sé gekoppeld aan dat van Um!- crto. Zij leerde vloeiend Italiaans spre ken. Zij ging Italiaanse muziek en kunst bewonderen. In 1929 verloofden zij zich- Marie José was toen 23 jaar; zij had springerig haar en een krachtig lichaam). Zij was niet mooi maar zij had een fris gezicht, zij was gezond en sprankelde van ieven. Umberto was 25 jaar, donker, knap elegant, een sportliefhebber, kortom een man, op wie alle vrouwen verliefd wer den. Napolitanën, die het paar zagen, riepen uit Dit is nu toch heus een hu welijk, uit liefde. Acht161" de schermen waren ook de poli tici tevreden- Marie José wes een van de weinige Europese prinsessen, met wie Umberto kon trouwen zonder dat er poli tieke of godsdienstige gevaren uit konden voortkomen. Het huwelijk werd met grote praal en pracht voltrokken. In Januari [930 was geheel Rome een week lang in éen grote feestroes. Helaas duurde het niet lang, of Marie José merkte, dat officieel feestbetoon het enige was, waaraan haar gemaal haar zou laten deelnemen- De wittebroodsweken waren nauwelijks voorbij, of de kroon prins vatte zijn oude leventje weer op. Reeds in de zomer van 193° werd hij op Capri gezien in gezelschap van een veel besproken Romeinse schone. Umberto was haar geen moment trouw. Aanvankelijk wilde zij het niet geloven; maar nog geen twee jaar na het huwelijk werd Umberto verwikkeld in een affaire met een beroemde ster uit Hollywood). De vrouw zette door, dat zij in het ko ninklijk paleis toegelaten werd^ Umberto ontving haar op een avond in zijn particu liere vertrekken, Marie José wis.t het Zij kwam plotseling de kamer binnen met een geladen revolver. Haar schoten raakten evenwel niemand. Zij viel ia zwijm en werd weggebracht. Het schandaal werd zorgvuldig geheim gehouden- Sedertdien hebben Umberto en Marie José zich niet meer verzoend. Zij bleven onder éen dak wonen, bij officiële gele genheden verschenen zij in eikaars gezel schap en zij vervulden hun vorstelijjke plichten, door te zorgen voor kinderen. Hun eerste dochtertje Maria Pia werd in 1934 geboren, drie jaar later volgde er een zoon en in 194° en 1943 n°g twee dochtertjes. In haar kinderen vond Marie José de liefde en de troost, die hun va der haar onthield. De Belgische prinses is nooit facist geweest. De afkeer van de Duitsers was haar van kindsbeen ingegoten. Eind April 1945 bracht de bevrijding van geheel Italië en toen begon de laatste acte van haar levensdrama. Zij werd Koningin van Italië, maar bleef het nog geen maand. Op 4 Juni werd de republiek uitgeroe pen; twee dagen later was de koninklijke familie op weg naar Portugal. De tragedie was nog niet ten einde. Te genspoed brengt de mensen vaak tot el kaar, met Umberto en Marie José was dit niet het geval. Kort vertoefde Marie José als gravin van Sarre in Portugal; to«n ging zij m,et de kinderen naar Meiner in Zwitserland. Umberto bleef in Portu gal. In Zwitserland had zij misschien vre de, rust en een nieuw levensdoel kunnen vinden. Maar na een bezoek aan Madrid werd zij ernstig ziek en bijna blind. We reldberoemde specialisten behandelden haar ogen en het is mogelijk, dat zij op den duur haar gezichtsvermogen terug krijgt. De 33-jarige kroonprins Leopold, die die in die tijd was gehuwd met prinses Astrid van Zweden volgde zijn vader op als koning Leopold de derde- Op 13-jarige leeftijd, werd hij reeds in het leger opgenomen en met de Belgi sche soldaten vertoefde hij in de loop graven in het IJzergebied. Uit het gelukkige huwelijk van Leo pold en Astrid werden 3 kinderen gebo ren. In 1927 prinsen Josephine Charlotte. De thans 19-jarige kroonprins Boudewijn en Albert, prins van Luik. In 1935 kwam de geliefde vorstin bij een auto-ongeval in Zwitserland om het leven, diep betreurd door het gehele Bel gische volk en door de Koning, die slechts voor het vervullen van zijn plicht het paleis te Laken verliet. 11 Mei 1940 de dag na de invasie der Duitse legers in België, stelde koning Leopold zich aan het hoofd van het leger en verzocht hij Frankrijk en Engeland dringend om hulp. '15 Mei braken de Duitsers door de Franse verdedigings linies te Sedan heen en dreven de te hulp gesnelde geallieerde legers ttrug naar de kust, waar Duinkerken de enige uitweg bleef. 1 27 Mei, toen het Belgische leger van de Britse strijdkrachten was afgesneden, gaf de Koning zich onvoorwaardelijk over. Met zijn broer prins Karei bleef hij bii zijn soldaten. Deze daad van de Koning heeft geleid tot het ontstaan van de Belgische ko ningskwestie. Tijdens de vier bezettingsjaren leefde koning Leopold nagenoeg als gevangene in zijn paleis, n September 1940 huwde huwde hij met Mary-Liliane Baels, doch ter van een voormalige Belgische minister Zij zou de titel dragen van Prinses de Re- thy en deed afstand van de titel van Ko ningin, terwijl eventuele kinderen uit dit nuwelijk geen rechten op de troon zou den doen gelden- In 1942 schonk zij de Koning een zoon prins Alexander. Na de landing van de geallieerden werd de Koning door de Duitsers over gebracht, naar een kasteel bij Salzburg, waar hij met vrouw en kinderen vertoef de tot de Amerikanen hem in Mei 1945 bevrijdden Leopold verzocht zijn broer prins Ka- rel, die als regent was opgetreden, in functie te blijven, omdat een slechte ge zondheid hem belette direct naar Bel gië terug te keren- De Belgische socia listische partij eiste toen direct LeOpokLs aftreden- Sinds Augustus 1945 vertoeft Koning Leopold inZwitserland en prins Karei treedt nog steeds op als Prins-Regent, totdat de langdurige koningskwestie zal zijn opgelost. Buitenlands weekoverzicht. DE REGERING ACHT AARDAPPELENPRIJZEN TE HOOG. Een door de Regering ingesteld onder zoek heeft, naar het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening me dedeelt, aangetoond, dat de handel voor kosten van vervoer en opslag van con sumptieaardappelen en tevens voor de winstmarge veelal een hoger bedrag be rekent, dan redelijk is. Zélfs is in meer dere gevallen geconstateerd, dat het ver schil tussen telersprijs en consumenten prijs ongeveer het dubbele bedraagt van een redelijk te noemen marge van onge veer f 0-04 per kg- Het bleek, dat in Amsterdam ongeveer 80 procent van de aardappelen door de huisvrouw in de winkel wordt gekocht voor 18 cent per kg., terwijl deze aardap pelen op grond van kwaliteit en soort voor 10 a 11 cent per kg. van de teler kunnen worden gekocht. Aangezien de telersprijzen reeds gerui me tijd een daling vertonen had verwacht kunnen worden, dat ook de consumen tenprijzen naar omlaag zouden gaan. Dit is echter niet geschied in vele gevallen is er zelfs van stijging sprake. Bovendien is gebleken, dat vele klein handelaren misbruik maken van het ver trouwen dat de huisvrouwen in hen stel len, door bijv. Zeeuwse Blauwe en -Bonte Blauwputten en dergelijke onjuiste kwali teitsaanduidingen, te vermelden, ondanks het feit, dat deze soorten in het geheel niet op de markt komen- Mede met het oog op dit verschijnsel acht de Regering het volkomen gerechtvaardigd zonodig krachtige maatregelen te nemen om aan deze toestand een einde te maken. De Minister van Landbouw, Visserij, en Voedselvoorziening heeft dan ook beslo ten tot de oprichting van verkoopplaat sen van aardappelen van de Overheid over te gaan, indien de prijzen, die door de consumenten moeten worden betaald niet op korte termijn belangrijk dalèn. Er bestaat geen enkele aanleiding meer voor een aardappeltekort te vrezen. In de kring van den handel is men zelfs de mening toegedaan, dat er van een over schot sprake is, en dat daarom de export van aardappelen meer zou moeten worden toegestaan. Zolang de prijzen voor de consumenten echter niet tot een redelijk peil zijn gedaald, en niet met zekerheid een overschot bestaat, zal van hervatting van de export geen sprake kunnen zijn. rnlJH UAROrJES: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.40en 75ct In verband met de weinige binnen landse politieke gebeurtenissen willen wij deze week i.p.v. het gebruikelijke binnen lands overzicht eens aandacht wijden aan de buitenlandse politieke gebeurtenissen. rn de Belgische koningskwestie is eeK nieuwe fase ingetreden, nu koning Leo pold in zijn Zaterdag uitgezonden toe spraak tot het Belgische volk een minder star standpunt bleek in te nemen dan de Belgen tot nu toe van hem gewend waren. De moeilijkheden, waartoe de uitslag van de volksraadpleging heeft geleid, en die er de oorzaak van zijn, dat België nu al ongeveer een maand zonder regering zit, hebben de Koning er blijkbaar van over tuigd, dat hij zijn land niet zou dienen door slechts rekening te houden met üe wens van 37 procent van de bevolking. Het staatshoofd moet buiten en boven de partijen staan, heeft de Koning Zater dag verklaard. Nu zijn persoon de inzet is geworden van een zo heftige partijstrijd, van een strijd zelfs, die het Vlaamse volksdeel tegenover het Waalse plaatst, waardoor de eenheid van de staat gevaar zou kunnen lopen, is dit onmogelijk. Ko ning Leopold gaat niet zover dat hij af stand wil doen ten gunste van zijn zoon, maar wel wil hij tijdelijk zijn rechten aan kroonprins Boudewijn overdragen om dan in overeenstemming met de regering aan deze opdracht een einde te maken, wan neer hij van oordeel zou zijn, dat 's lands belangén er mede gediend zijn. Hier schuilt het addertje. Want wanneer de Koning verklaart slechts van deze moge lijkheid gebruik te kunnen maken, indien dit gebaar door de grote meerderheid met vertrouwen zou worden aanvaard, moet men onmiddelijk weer terugdenken aan de strijd, die aan de volkssraadpleging is voorafgegaan- Welke meerderheid moet voldoende geacht worden voor een hechte positie van de troon? Wat bedoelt de Ko ning, wellicht zinspelend op een tweede volksraadpleging, met een grote meer derheid Het is te begrijpen, dat de liberalen en vooral de socialisten nadere uitleg van 's Konings woorden en bepaalde waarbor gen eisen. De katholieken, reeds vijf jaar de trou we voorvechters van koning Leopold, zijn bitter gestemd,vooral daar 's Konings suggestie het resultaat is van onderhan delingen tussen Pirenne, de secretaris van de koning, met de liberalen «én socialisten f,Spaak I) buiten de katholieken om, waar door formateur van Zeeland (de koning zou liever oud- premier Eyskens weer zijn plaats zien innemen) voor een vol dongen feit werd gesteld. De onderhandelingen duren nog steeds voort, maar ongetwijfeld is er nu meer licht in; de kwestie gekomen- Er wordt zelfs al een mogelijkheid geopperd, dat een ministerie op brede basis met katho lieken, liberalen en socialisten gevormd zou kunnen worden. Op 8 April werd een Amerikaans vlieg tuig, een z.g. „privateer" vermist bij een vlucht boven de Oostzee. Alle pogingen om het wrak te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Op 11 April zond de Russische regering een nota aan de Ver. Staten, waarin zij protesteerde tegen het feit, dat een Amerikaans toestel boven Letland ()dat nu Russisch gebied is) het vuur geo pend had op Russische jagers. Op 18 April heeft Amerika toen een scherp protest aan Moskou gericht, waar in verklaard werd. dat het vliegtuig onge wapend was en niet over vreemd grond gebied of territoriale wateren had gevlo gen, zodat de conclusie luidde, dat de Russische vliegtuigen boven de vrije zee op een ongewapend Amerikaans vliegtuig hadden gevuurd. De Amerikaanse rege ring verwachtte dat de Russische rege ring, na onderzoek haar spijt zal betuigen. Het is een duister en somiber geval en heeft al tot de vreemdste speculaties aanleiding gegeven. Vooral de Scandina vische landen voelen zich wat onplezie rig, daar nu als het ware gedemon streerd is, dat de Oostzee een Russische binnenzee is. Er wordt weer op gewezen dat de Russen van de Baltische landen een ondoordringbaar gebied maken, maar het rumoer zal wel weer spoedig beda ren. Ongelukken als dit kunnen wel ge bruikt worden om oorlogen te ontketenen maar wanneer de wil voorzit om dit te doen, dan is elke aanleiding goed genoeg!. De verhouding tussen Rusland en de Ver. Staten is niet van dien aard, dat dergelij ke gebeurtenissen nog van grote invloed kunnen zijn. Slechts de wil om een oorlog te ontketenen kan dergelijke incidenten gevaarlijk maken- En deze wil, di-w-z. de gedachte, dat een oorlog tot een over winning zal kunnen voeren, te beteugelen is van het grootste belang. Het beste mid del daartoe is een krachtige gemeenschap. Dat is ook de gedachte, die voorzat bij het Atlantisch-Pact en bij de Marshall hulp. Steeds meer ervaart men, dat poli tiek, economie en het militaire niet te scheiden zijn. Het is daarom niet verwon derlijk dat Bidault, de Franse minister president uiting heeft gegeven aan een verlangen om een Atlantische raad voor de vrede in te stellen waardoor men een centraliserend en coördinerend orgaan zou krijgen- Het Atlantisch Pact zou dan een eco nomisch verlengstuk krijgen, waardoor de eenheid van het Atlantisch gebied met Amerika als voornaamste peiler, geaccen tueerd zou worden- Men verwacht, dat de Franse plannen, die nog, niet geheel duidilijk zijn geworden, de komende we ken druk door deskundigen zullen wor den besproken. (Nadruk verboden.) Da oude kiosk is niets meer waard, Iets wat allen zorgen baart, Muziektentstenen kopen Doet veler harten hopen. Actie Muziektent. DE NIEUWE KOFFIEBON. Bon 444 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 21 April worden gebruikt en blijft geldig tot 6 Mei. Het rantsoen moet wederom' dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing op 1 Juni 1950 zal geschie den- P. T. T- WEIGERDE TE BEZORGEN. In een A.R.-verkiezingsblad schreef Mr. Eling Visser, lijstaanvoerder in Gel derland, dat de regering in Indonessië „moord op de democratie" had ge pleegd, dat dit een aanslag was op de vrij heid der Indische volken, waaraan het ene na het andere wordt gelijkgeschakeld vol gens Hitiers bekend recept en dat „de rechten der minderheden woren vertrapt en milliarden Nederlands kapitaal zijn weggegooid. Dit verkiezingsblad nu wil de P.TT- niet ongeadresserd huis aan huis versprei den, omdat er passages in voorkwampn „van beledigende strekking"- Hier is door de directeur-generaal toe gepast een voorschrift, bepalend, dat on geadresseerde stukken, waarvan de be zorging voor het staatsbedrijf een verrich ting zou vormen, niet in overeenstemming met zijn maatschappelijk doel, niet voor verspreiding huis-aan-huis worden aange men. Als geadresserd stuk had het blad wel verspreid kunnen worden. NACHT - OEFENINGEN DER R.A.F. Ook boven Nederland. In de nacht van 29 op 30 April las. wordt door de R.A-F. een luchtverdedi- gings-oefening gehouden waaraan een groot aantal bombardementsvliegtuigen zal deelnemen. Tijdens deze oefening zul len de vliegtuigen van de R.A-F. ook bo ven ons land opereren. De toestellen vlie gen op hoogten tussen 3000 en 8°°° me' ter. Zij zullen geen navigatie-lichten voe ren- .lUy/ Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. 64c nu. J/. N Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlö fl. 1,55. Buitenland fl. 2. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1-5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. n v Zi 4 vernieuwt en verbetert uw bloed N V. A 1 TEN DOESSCHATE ZWÖUE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. M

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1