B.D.D. Gemeenteraad van Axel. ZITTING VAN DONDERDAG 6 APRIL '50. Het voorstel tot weder-insteiling der kermis verworpen. Aanwezig alle leden. Besloten wordt de goedkeuring van de notulen der vorige vergad ering aan te houden. Diverse ingekom»n stukke", w,o. goed keuring van enige raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten wordt besloten aan dit College te verzoe ken om Axel in een hogere klasse in te delen en de jaarwedde van de Wethouders te bepalen op f800. Mededelingen. Naar aanleiding van in vorige raadszit tingen gestelde vragen delen B. en W. het volgende mede: Op een vraag van dhr. Kesbeke over het klinkerpad in de Walstraat, dat dit door tegels zal worden vervangen. Over de slechte verlichting in de eerste Kerstnacht wordt medegedeeld, dat de Directie van de Gasfabriek hierop is gewe zen en in het vervolg de nodige lampen zullen branden. Over de door dhr. W. de Feijter gegeven w^nk om de Polenstraat zoveel mogeiijk af te graver, wordt medegedeeld, dat B. en W. hierop later zullen terugkomen. Wat de verbreding van de Rijksweg vanaf de Kanaalkade tot Kijkuit betreft, hierover is men in correspondentie met de A.N.W.B. Dhr. Hamelirik vraagt daarin ook de weg Axel—Sluiskil te betrekken. Deze weg is zeer smal. voord het gedeelte Sassing— Sluiskil en levert groot gevaar oo voor de velen, die 's morgens en 's avonds naar de fabrieken op- en afrijden. De mensen moe ten nog al eens in het zand bijten. De voorzitter zegt, dat de verbreding van deze weg er ook is bijgevraagd. Doch men moet ook rekening houden met het feit, dat de Oost-West-verbinding door Zeeuwsch- Vlaanderen nog ni*t is vastgesteld. Na dis cussie wordt besloten advies te vragen aan de verkeers-poiilie. Op de vraag van dhr. Misseghers om de stukken, betrekking hebbende op raadsver gaderingen, thuis te mogen ontvangen, moet worden medegedeeld, dat hieraan niet kan worden voldaan. Op de vraag van dhr. C. van Bendegem of de beerruimingsdienst gestagneerd heeft tengevolge van het gebruik door de ge meente Huls», kan worden medegedeeld, dat dit niet is voorgekomen. Dat het overtollige personeel bij de om schakeling van het gasproductiebsdrijf in gasdistributibedrijf herplaatst zal worden, heeft de volle aandacht van B. en W. en de gascommissie. Tenslotte delen B. en W. mede, dat nog geen antwoord is binnengekomen van de verteganwoord ger van de Waterleiding over de informatie inzake handelingen van de Waterleiding-Maatschappij ten opzichte van de huurkoopwoningen. Vervolgens komt aan de orde het voor stel van da h.h. C. van Bendegem, A. J. M. Kesbeke en P. Hamelink om ieder jaar op 2e en 2e Pinksteren gelegenheid te geven tot het houden van een kermis. Van diverse middenstanders is een adres ingekomen met 78 handtekeningen, als adhaesie-betuiging aan bovengenoemd voor del. B. en W. zeggen in het prae-advies over dit voorstel het volgende: Zij zijn van oordeel, dat het al dan niet weder invoeren van de kermis een kwestie is, waarover men zeer kan uitwijden, doch waarbij de levensovertuiging toch uiteinde lijk de doorslag geeft over het vóór of tegen stemmen. Een feit is, dat een kermis zeer veel geld vraagt van diegenen, die kermis wer.sen te vieren, terwijl het grootste gedeelte van de bestede gelden uit de gemeente wegvloeit. Ook kan niet worden ontkend, dat de kermis een verouderde instelling is, die hos langer hoe meer wordt verdrongen, door andere wijzen van ontspanning. In dit verband menen B. en W. te moe ten wijzen op het sterk toenemend aantal vacantiereizen, welke door verschillende buurtverenigingen en groepen van personen des zomers worden ondernomen. Zeer waar schijnlijk zou deze laatste wijze van ont spanning door het weder invoeren van de kermis in het gedrang komen, hetgeen naar de mening van het College zeer te betreu ren zou zijn, aangezien niet ontkend kan worden, dat dergelijke reizen zeker een opbouwende waarde hebben. Bovendien zijn de bepalingen van de verordeningen op de heffing van een ver makelijkheidsbelasting (waarvan zoals be kend is, niet kan worden afgeweken), zoda nig, dat van een uitgebreide kermis niet kan worden gesproken. Op grord van het vorenstaande menen wij dan ook de Raad te moeten voorstellen het voorstel van de heren C. van Bendegem e.a. niet aan ie nemen. Dhr. C. van Bendegem kan zich voor stellen, dat het College na dit uitgebreide prae-advies van nadere toelichting afziet er is blijkbaar meer aandacht aan besteed dan gewoonlijk. Spr. wil beginnen met de opmerking, dat hij en zijn medestande.s hebben gemeend met dit voorstel te moeten komen omdat zij de mening zijn toegedaan dat er bij verschillende gelegenheden in Axel ie weinig te doen is. Axel is 'n graag bezochte plaats, maar op 3e Pinksterdag is er te weinig gelegenheid voor ontspanning. Wel worden pogingen gedaan om Axel die dag meer levendig te makenb.v. door het organiseren van een baankoers. Het is spr. helemaal niet te doen om het woord ker mis ook een andere festiviteit zou hij goedkeuren. Op 2e Pinksterdag is er een grote drukte, door concours hippique en voetbalwedstrijden. Daarom willen wij ook op 3e Pinksterdag mensen naar Axel trek ken omdat dit de neringdoenden wat in de schuif brengt. Wat 3. en W. zeggen over levensover tuiging is maar gedeeltelijk juistmen kan zowel vóór als tegen de kermis stemmen. In Vlissingei stemden de c.h.-raadsleden Ventevogal en Van Rooyrn voor het behoud der kermis. Spr. erkent evenwel het goed recht van ieder om voor of tegen te stemmer. Het meer zakelijke argument, dat er veel geld uit de gemeente gaat, is ook niet geheel juist. Wanneer er b.v. veel bier gedronken word», gaat de brouwerij met veel geld lopen, doch onze plaatselijke tussenhandelaren moeten daarvan leven Kermis-exploitanten hebben we hier niet. Dat een kermis een veronderd iets is, vindt spr. wel juist. Maar waarom moeten wij hierop vooruitlopen en verbieden? En waarom komt men dan niet met andere voorstellen om met derde Pinksterdag wat te organiseren Alle andere plaatsen in Z. Vlaanderen doen hun best om op hoogtij dagen zoveel mogelijk mensen te trekken. Spr. wijst nogmaals op het belang voor de Axelse neringdoenden. Er gaat ook vfeel geld uit de gemeente, doordat er hier niets te doen is en de mensen zodoende hun vermaak elders gaan zoeken. Zouden B. en W. vóór kermis zijn, wanneer de vermake- keiijkheidsbelasting lager zou zijn? Dit is toch geen argument. In Terneuzen en Hulst liggen deze percentages even hoog. Dhr. Kesbeke had liever alleen maar de eerste alinea uit het prae-advies gewild aangaande de ievens-overtu'ging dat was hem genoeg geweest. Nu zijn B. en W. met zakelijke argumenten gekomen. Zakenlieden zien een voordeel voor Axel in het herstel van de kermis. Spr. zegt dat niet om het adres van de middenstanders, dat iaat hem min of meer koud. De Axelse middenstand is voortvarend en heeft de laatste jaren veel geld uitgegeven voor verbouwing en men wil de gemaakte kosten terugwinnen. Viel mensen hebben er indirect voordeel van, bv, de caféhouders geven het geld weer uit aan andere middenstanders, dus indirect profiteren we er allemaal van. De midden stand gaat gebukt onder zeer zware lasten en spr. meent dat de gemeente de pogingen der neringdoenden om zich op te werken, moet stimuleren. Ais zakenman weet men dat men dat het best. Op 2e Pinksterdag lopen de kinderen met hun ziel onder hun arm en steken hun neus in zaken waar ze niet thuis horen. Waarom wordt er hier eens niets gegeven voor de jeugd Dhr. Pijpelink spreekt namens de anti- rev. raadsfractie en zegt dat de heren hun voorstel op zakelijke gronden hebben ver dedigd. Voor de a.r. is dit echter wèl een beginsel-kwestie en een zaak van levens overtuiging en daarom slaan wij geheel achter B. en W., aldus spr. Dhr. de Feijter heeft dit voorstel van alle zijden onder de loupe genomen en nage gaan of er een belang in schuilt voor de gemeente. Spr. heeft gemeend een afwij zende houding te moeten aannemen. 26 jaar geleden is de kermis afgeschaftwaarom wil men ze nu terug en is dit een belang Wel is er een adres van adhaesie-betui- gingen met 78 handtekeningen, doch dit is slechts een zeer kleine groep en dat is begrijpelijk. Men doet thans veel aan ver enigingsleven, aan reizen, enz. Men is niet meer aan de plaats van inwoning gebonden. De kermis is iets uit de oude doos. In een woordenboek staat achter kermisvroeger een plaatselijke vermakelijkheid thans alleen nog in laagstaande gemeenten. In Zaandam is de kermis afgeschaft, in Middelburg is het thans nog wel kermis, doch op die dagen mag daar geen sterke drank worden verkocht. Wij moeten trachten de gemeente op te voeren tot een hoog cul tureel niveau. Daarom zal spr. vóór het prae-advies stemmen. Dhr. v.d. B^rg zegt, dat het opvallend is, dat beide wethouders in het prae-advies hun principe hebben neergelegd en dat vindt spr. wel een beetje sneu. De Zakelijke aiguuicftléu kuoi.cn uagc.1 lang bepraat worden, maar toch kunnen wij uit de discussie opmaken, dat de kermis, die overal wordt gehouden, hier ooit meer weerkeert. Iemand, die niet in een caurous- sel wil zitten, blijve thuis. Tegenover het argument dat d: kermis een verouderd iets zou zijn, merkt spr. op, dat er dan toch vele wethouders zijn in het katholieke rui den, die daar anders tegenover staan. Dhr. Tollenaar zegt zich te kunnen vere nigen met het prae-advies en meent dat de overheid zoveel mogelijk de kermis dient tegen te gaan. Wethouder van Bendegem zegt, dat van een kermis niet veel opvoedende kracht uitgaat. Partijgenoten van de h.h. C. van Bendegem en Hamelink hebben eiders ook reeds ook tegen de kermis gestemd terwille van de fi tanc el minder draagkrachtige", bv. in Zaandam. Thans wordt het vermaak anders gezocht, bv. door reizen en trekken, ook raar het buitenland en daarmee doet men meer kennis op, dan met het bezoeken vnn een kermis. En als er dan niks te doen is op zo'n dag, ligt dat aan de midden standers zelfvan hen moet veel meer initiatief uitgaan. België was eens het ker- misland bij uitstekthans ziet men er draaimolens leegstaan. De tijden zijn ver anderd en men doet thans veel meer aan reizen en trekken per auto en bus en men over. acht in jeugdherberger, zoals wij dat ook hier bewerkstelligen. Het standpunt van B. en W. geeft niet alleen het inzicht van beide wethouders weer, over deze kwestie zijn wij het alle drie eens. De voorzitter spreekt niet over princi- cipiële overwegingen, doch bestrijdt enkel de zakelijke motieven. Axel was eens een centrump'aats en wij zfjn dit aan het ver liezen. Nu zegt menlaat ons dan de kermis invoeren om dit terug te winnen. Na lang praten hebben wij dan ook op zakelijke motieven gemeend dit voorstel te moeten afwijzen. Inderdaad is de kermis iets uit de oude doos. Nu zegt dhr. C. van Bendegem welwaarom dan vooruitlopen. Doch tenslotte is de overheid er om leiding te geven. Spr. meent niet iets te moeten propageren, wat zijn tijd heeft gehad. Er is ook maar een gedeelte var. de bevolking, dat ervar. profiteert. Vroeger spaarde men voor de kermis en maakte die spaarcenten in zeer korte tijd op, waarvan een zekere groep profiteerde. Hij is het eens met de heren P. van Ben degem en de Feijter, dat naar culturele ver heffing moet worden gestreefd, masr spr. zou toch zeer graag zier, dat Axel zijn centrum-plaats kon behoudpn. Op welke wijze, is echter niet zo eenvoudig. Dhr. C. van Bendegem zegt, dat dit voorstel niet is gedaan uit wraakgevoelens ten opzichte van 26 jaar geleden. Doch er bestaat hier een groot verschil tussen 2e en 3e Pinksterdag. Als op laatstgenoemde dag de baankoers is afgelopen, is Axel schoongeveegd en dan is er meer vertier nodig. En wethouder van Bendegem zegt wel, dat er dan meer initiatief van de mid denstand moet uitgaan, maar velen vragen waarom mag op die dag niet gedanst worden. De voorzitterMij niets van bekend. In een lang betoog zegt dhr. C. van Ben degem o m. nog, dat reeds in 1925 onder wethouder M. W. Koster vergunning tot dansen op 2e Pinksterdag is gegeven en dat inderdaad de socialistische beweging steeds voorstandster van het trekkeisieven is ge weest, doch dat dit buiten dit geval staat. Men moet die kwestie zakelijk beziende a.r. burgemeester De Vlugt in A'dam bekeek die dingen ook zakelijk en dacht er niet aan, om ze af te schaffen. Voor ons is dat alles geen begir.selkwestie. Die 78 hand tekeningen vindt spr. geen slecht percen tage. Aan dhr. de Feijter vraagt spr. in welk woordenboek staat, dat kermis verou derd is en nog slechts in laagstaande gemeenten wordt gevierd, toch zeker niet in van Dale of Koenen Spr. vindt die dag voor Axel te stil. Andere dingen zoals een Paasveemarkt wil men organiseren, omdat daardoor mensen naar Axel komen. Waarom dan ook op 3e Pinksterdag niet De neuzen zijn geteld, doch spr. meende, dat er toch wel een kleine meerderheid zou te vinden zijn voor het voorstel. Dhr. Kesbeke zegt, dat de hier gemaakte opmerkinghet kwaad zit niet in de din gen, maar in de mensen, inderdaad juist is, doch dat' geldt dan ook voor wat er op andere dagen gebeurt. Wethouder van BendegemU begrijpt mij verkeerd. Dhr. Kesbeke zegt dat het initiatief der middenstanders is goed te keuren, doch dan dient de overheid zulks te stimuleren. De Pinksterdagen zijn de eerste mooie dagen van het jaar. In sommige omliggende plaatsen leeft de naam kermis in Axel nog voort. Spr. gelooft dat als er tets kan wor den ingevoerd op die dag, het wel dit is. Wethouder de Putter zegt, geen behoefte te hebben om breed uit te wijden, maar ook niet om verstoppertje te spelen. Hij is het met de zakelijke houding van wethouder van Bendegem en de voorzitter eens. Doch met het invoeren van een kermis is geen enkel opvoedend element gediend. Juist deze clausule geeft voor hem de doorslag, Dhr. C. van Bendegem zegt dat wanneer men tegen vermaak op 3e Pinksterdag is, men dan tegen veel dingen moet zijn. Spr, komt wel eens op een markt en die maakt Axel zomin groot als een kermis, maar daarom hoeft men er nog niet tegen te zijn. Uit het nu doodgelopen debat concludeert spr., dat wanneer de middenstanders op 3e Pinksterdag binnen wet en voorschrift iets zouden organiseren zij dan op de steun van het College zouden kunnen rekenen. Wethouder van BendegemKermis en markt zijn niet te vergelijken. Markt is: zakenkermis isgespaard geld, dat door kermis-exploitanten op enkele uren uit de gemeente wordt gehaald Wij onttrekken daardoor de gelegenheid om te reizen naar het buitenland. Dhr. KesbekPHoeveel mensen in Axel schat U, die 14 dagen op reis gaan Weth. van BendegemNeem dan een week, maar er zijn wel een massa mensen en verenigingen, die er uittrekken. Dhr. Pijpelink beaamt dat het kwaad niet in de dingen, maar in de mensen zit. Maar wij moeten geen gelegenheid geven opdat de mens dat kwaad niet zou bedrijven. Voor ons (a- ris da wel een beginsel kwestie, Dhr. Hamelink ziet de kwestie zo, dal er een deel der Axelse bevolking is, dat de kermis absoluut wilhij weet ook zeker dat er een nog groter deel is, dal er koud tegenover staat. De tegenstanders hebben hem niet kunnen overtuigen, want kwaad kan men overal teweeg brengen. Men zegt, dat het grootste deel der kermis-gelden buiten de gemeente terecht komen. Maai hoe is dit met het reizen Laten wij niet te kinderachtig zijn en mensen, welke de kermis willen, die geven. Tenslotle komt het voorstel van dhr. C. van Bendegem in stemming. Vóórde h.h. C. v. Bendegem, Hamelink, v.d. Berg, Kes beke en Misseghers. Tegen de h.h. Tol lenaar, de Feijter, Wondergem, van Doese laar, Pijpelink en de weihouders v. Bende gem en de Putter. Het voorstel is dus ver worpen met 5—7 stemmen. (Dhr. Scheele had de vergadering verlaten). (S'ot van het raadsversiag in ons volgend nummer). Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Paastractaties. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN. Eieren met kerriesaus. 4 eieren, 2V, dl bouillon of wa»er (en/of melk) met een bouillonblokje, 1 uitje, 1 theelepeltje kerrie, zout, peper, 20 g. (ruim 2 eetlepels) bloem, boter of margarine, gehakte peterselie. De eieren hard koken in 8 a 10 minuten. De ui snipperen en met de kerrie truiten in wat boter of margarine. Met iets van de koude bouillon de bloem aanmengen. Het overige vocht aan de kook brengen en bin den met de aangemengde bloem. De saus afmaken met zout en peper. De nog warme eieren pellen, middendoor snijden, met de doorgesneden zijde naar beneden op een schotel plaatsen. De kerriesaus over de eieren gieten en de schotel versieren met een takje peterselie. Men kan ook de eieren in plakjes snijden en deze met de saus overgieten. Gevulde eieren. 4 hardgekookte eieren, 4 eetlepels boter of margarine, peper, zout, gehakte peter selie, een paar blaadjes sla of sterkers, radijsjes. De eieren in de breedte middendoor snijden. De dooiers voorzichtig verwijderen en door een zeef wrijven of met een vork zeer fijn maken. Zachte boter of margarine to» room roeren, wat zout en peper toe voegen de fijngewreven eidooiers met de boter of de margarine vermengen tot een gladde zachte massa is verkregen. Hier héél fijngehakte peterselie doorheen roeren. De eieren vullen met deze massa. (Dit kan men doen met behulp van een spuitzakje of met een lepeltje, zo dat de massa als een bolletje boven het eiwit uitsteekt). Men zet de eieren vervolgens op een blaadje sla of een bedje van sterkers en versiert de schotel met radijsjes. If Ill W I

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2