AXELSCHE COURANT Nje/ufositeit? DAMPO Frankering bii abonnement Axel. ZATERDAG 8 APRIL 64e JAARGANjG No. 54 V J NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Het Internationale Hof van Justitie. ii. Hoe is nu de werkwijze van het Hof Reeds lang voordat een kwestie rijp is oor openbare behandeling wordt er door e rechters in besloten zittingen aan ge- ;erkt, en een grote hoeveelheid routine- ïededelingen is verzonden door het Se- retariaat van het Hof, of zoals het offici al genoemd wordt: de Griffie (waarvan totale bezettingi uit 28 mensen bestaat) Het Hoofd van het Secretariaat, de ïriffier wordt gekozen door het Hof, en verband met de belangrijke juridische ntemationale functies die hij moet uitoe fen, moet hij een man zijn met vele kwa- iteiten, een geroutineerd rechtsgeleerde een tactvol diplomaat terwijl hij tevens cp de hoogte moet zijn met het werk van ntemationale organisaties. De tegenwoordige Griffier is Dr. Ed ward Hambro en de plaatsvervangende Griffier is de heer J. Garnier- Coignet. Als een zaak bij het Hof aanhangig wordt gemaakt is het de taak van de Grif ier er voor te zorgen dat deze wordt „ge- ilaatst op de rol", een grote rol van irachtig geschept Hollands papier. Tevens moeten onmiddelijk mecledelin- ;en over de nieuwe zaak gezonden wor den aan allen die er mee te maken hebben alsmede aan alle staten en partijen die ge rechtigd zijn voor het Hof te verschijnen. Vervolgens is het mogelijk, dat het Hof, nog vóór het begin der openbare behan deling schriftelijke verklaringen ontvangt. Deze worden dan in strikt geheime zit ting dor de rechters besproken - meestal vinden deze zittingen plaats in de graci- euse Ferdinand Bol-zaal, zo genoemd naar grote doeken aan de wand van de be roemde Hollandse schilder Bol (buiten landse bezoekers brengen abusievelijk de naam nog wel eens' in verband met het woord „ball" - bal, menend dat het Hof een eigen balzaal heeft). De besloten zittingn moeten evenals de openbare zittingen bijgewoond worden door alle leden van het Hof. Het is dan ook noodzakelijk, dat alle rechters te al len tijde ter beschikking van het Hof staan en dat zij geen andere, functie uitoe fenen gedurende hun ambtsperiode bij het Hof, overigens is alleen de preident ver plicht in den Haag te wonen. Op de dag der openbare zitting komen de rechters uit hun privé-vertrekken te zamen in twee kleine raadskamers, waar van de wanden versierd zijn met portret ten van overige Presidenten en rechters van het Hof. Hier kleden de rechters zich in ambts gewaad. Het Hof staat bekend om zijn punctualiteit en precies op het vastgestel de ogenblik treden de leden voorafgegaan door de Griffier door een afzonderlijke deur de grote Rechtszaal binnen, een ho ge zaal met eiken betimmering waar de zitting wordt gehouden. De komst van de rechters wordt aangekondigd door een ce remoniemeester in zwart costuum met een keten om Ide schouders. Op luide toon kondigt hij „la Cou" aan en alle aanwezi gen rijzen op om hun eerbied aan het Hof te betuigen. Dan schrijden de rechters, voorafgegaan door de Griffier, langzaam en statig naar een verhoging die bijna de gehele lengte van de „Grote Zaal" beslaat en waarbo ven zich drie hoge gebrandschildere ra men bevinden met allegorische voorstel lingen over de ontwikkeling van het mens. dom vanaf de primitieve tijden tot de pe riode waarin de oorlog als instrument der internationale politiek wordt, afge schaft. De rechters nemen plaats achter een hoefijzer.vormige tafel, de President in het midden de vice-president, aan zijn rech terhand en de overige rechters volgens anciënniteit links en rechts van de Presi dent. De Griffier is gezeten bij de rech ters, aan een der uiteinden van de tafel. De afgevaardigden, juristen en pleiters zitten gewoonlijk op de eerste rij tegen over het Hof. i Achter hen is een rij zitplaatsen gereser veerd voor voorname bezoekers - de ove rige plaatsen in de zaal en op de galerijën zijn bestemd voor de Pers en het Publiek. Het toneel is nu gereed voor de hande ling. 'Na de openingsrede van de Presi- zenuwtabletten dent vangen de afgevaardigden der par tijen aan met het afleggen der mondelinge verklaringen, zij doen dit vanaf een plaats vóór de eerste rij zitplaatsen en juist te genover de President. De officiële talen van het hof zijn En gels en Frans, maar er mogen ook ande re talen gebruikt worden. Bij de behande ling van de Korfoe zaak, bijv. hoorde men Albanees en Russisch. De vertaling ge schiedt in de zaal en gewoonlijk bedient het Hof zich van zijn eigen tolken- In de laatste tijd zijn in de zaal geluidsverster kers aangebracht om de acoustiek te ver beteren. Na het horen der verklaringen (Ihet- geen zeer korte tijd, maar ook enkele we ken in beslag kan nemen, zoals in het Korfoe geschil), trekt het Hof zich terug De beslissing valt zo spoedig mogelijk, nadat alle verklaringen mondelinge en schriftelijkezijn afgelegd, en nadat in besloten en geheime vergadering bij meer derheid van stemmen der aanwezige rech ters is gestemd. De beslissing van het Hof wordt ten slotte in een openbare zitting bekend ge maakt, met vermelding van redenen-' De uitspraken van het Hof zijn bin dend, en er is geen beroep op mogelijk. Behalve het Internationale Hof van jus titie zijn in het „Vredespaleis" nog twee autonome instellingen gevestigd, die er reeds vanaf het begin verblijven: Het Per manente Hof van Arbitrage (met zijn Se cretaris-Generaal en een klein secretari aat) en de Bibliotheek van de Carnegie Stichting, die met haar 250.000 boeken, waaronder een unieke en volledige col lectie van de werken van Grotius, waar schijnlijk de beste bibliotheek ter wereld het gebied der rechtswetenschappen is. Gedurende de zomermaanden, tijdens de vacantie der universiteiten, wordt in het „Vredespaleis" ook de „Academie voor Internationaal Recht" georganiseerd, om daardoor diplomaten, functionnarissen en studenten in de Rechten over de gehele wereld, in staat te stellen vooraanstaande autoriteiten over de problemen van de In ternationale Rechtsverhoudingen te horen. Het Permanente Hof van Abritage dat het vorig jaar zijn 50-jarig bestaan vierde, hdudt een lijst bij van toekomstige arbiters en is dus gees gerechtshof in de strikte zin van het woord Sedert 1958 is geen «^ebruuik meer ememaakt van de liist van het Hof ten di.enste van Abritaee. en od het ogenblik schijnt de enige practische ■werkzaamheid van het Hof te bestaan in het indienen van candidaten voor de keu ze van rechters bii het Internationale Hof van Tustitie. In het verleden heeft het Hof van Arbi trage in totaal 25 internationale geschillen bijgelegd, sommige van groot andere van minder belang. Dit is ongetwijfeld geen onbelangrijke prestatie al blijft zii zeer veel ten achter bij hetgeen de stichters ervan hebben verwacht want het Hof was het kind van de eerste Vredesconferentie te Den Haag in 1899 en het was opge richt in en moedige ooging om de onenig heden tussen de grote mogendheden langs vreedzame weg tot een oplossing te bren gen in een tijd die toen bekend stond als het „Tijdperk van de Gewapende Vre de". Sindsdien heeft de organisatie, voor internationale samenwerking haar werk- zaamheden over de gehele wereld uitge breid, maar de noodzaak van onderling begrip tussen de volkeren en het verlan gen naar vrede, dat die eerste moderne Europese Vredesconferentie in Den Haag inspireerde en dat ook Andrew Catnagie drong tor het beschikbaar stellen van fondsen voor een „Tempel des Vredes" die noodzaak en dat verlangen zijn wel licht heden ten da^e nog dwingender dan een halve eeuw geleden- Een loon- en prijsdebat in de Eerste Kamer. Critiek op Minister Toekes. Minister Toekes heeft het in de Kamer meestal niet erg gemakkelijk. Hij beheert een departement, dat in deze tijd zeer be langrijk is welk departement is dat trouwens niet en daarom heeft hij steeds op te roeien tegen een stroom van critiek die in alle toonaarden over hem wordt uitgestort. Deze Minister is een ou de rot in het parlementaire spel. Hij heeft er reeds menig jaartje als Kamerlid op zitten. Even goed Kamerlid en dar was hij ongetwijfeld is nog niet altijd een even goed Minister. Het Minister schap is weer een vak apart. Dat is bij het optreden van deze Minister weer eens gebleken. Nu willen we niet dir.ect zeg gen, dat zijn optreden een fiasco is. Dat zou niet alleen onbillijk zijn, maar ook on waar zijn. Per slot van rekening moet men de tijd hebben zich in de moeilijke wetgeving van dit departement volledig in te leven. Eerst daarna kunnen wets ontwerpen op stapel worden gezet. In de eerstkomende maanden zijn al heel wat wetsontwerpen van hem te verwachten. Aan d hand daarvan zullen alle critici hun oordeel moeten uitspreken. De hand digheid die deze bewindsman als Kamerlid had, mist hij echter thanns en dat is na tuurlijk een groot nadeel. Twee factoren zitten hem echter beslist niet mee. In de eerste plaats is de vervanging van Minister Drees op dit departement geen sinecure dezée waijs een uitstekende bewindsman en op zijn departement z'eer geliefd, en ten tweede zijn de sociale problemen zo inge wikkeld dat een spoedige gehele oplossing sing niet gemakkelijk te vinden is. Daar komt nog bij, dat de sociale, economisch en financiële problemen practisch niet van elkander te scheiden zijn- Minister Joekes moet dus ook erg goed luisteren naar zijn ambtsgenoten van der Brink en Lieftinck. Een onderscheid is echter dat het sociale probleem meer een binnenlands karakter draagt. Het terrein is iets ge makkelijker te overzien al spelen buiten landse invloeden natuurlijk ook hier een niet te verwaarlozen rol. De volksverte genwoordiging wordt bij de sociale||pro- blemen derhalve niet zo spoedig voor vol dongen feiten geplaatst als wanneer het gaat om economische en financiële pro blemen. Hoe het zij, de Minister had het de afge lopen week vrij zwaar te verduren- Zijn be groting van Sociale Zaken werd door niet minder dan elf afgevaardigden besproken. Laten we eens met de meest critische be ginnen. Dat was ongetwijfeld Prof- Mo lenaar (v.v.d-) Zijn grote bezwaar was dat de Minister te weinig voortvarend is, Hii laat het tempo van zijn beleid te veel bepalen door commissies en ambtenaren< Er gaat van hem te weinig stuwkracht uit- Dat oordeel was lang niet mals, maar tij dens de replieken bleef er niet vel meer van over. Zhs. ging deze begroting er door. Alleen de communisten waren te gen. Zelfs Prof. Molenaar gaf dus zijn stem aan dit hoofdstuk, maar de .zakelijke verschillen tussen hem en de bewindsman bleven bestaan. Twee vraagstukken stonden in het mid delpunt der belangstelling. Dat warende „lonen en prijzen" en de reorganisatie van de sociale verzekering. Lonen en prijzen. De arbeidersleiders De Bruyn (K.V- P.), jv oorzitter van de K-A-B. en Ooster huis (P.v.d.A.), voorzitter van het N.V.V, spraken natuurlijk over de loon- en prijs politiek. De eerstgenoemde had er vooral bezwaar tegen dat de 50/0 loonsverhoging niet verplicht werd gesteld. Daardoor heeft z.i- 15 k 200/0 der werknemers deze loonsverhoging niet gekregen. Nu is ge bleken dat door deze verhoging het reële loon met 2i/ao/o is gedaald. Dat betekent dat degenen, die de 50/0 niet hebben ont vangen, voornamelijijk bedienden en be paalde groepen landarbeiders er niet best voor staan. Zullen wij weer tot loonsver hoging moeten komen? De regering heeft gespeculeerd op lagere wereldprijzen, zo zeide de heer De Bruyn. Deze specula tie is echter op niets uitgelopen. Daarmede verder te gaan, zou een hachelijke onder neming zijn en daarom moet de Regering zo spoédig mogelijk laten weten hoe zij de vicieuze cirkel hogere lonen hogere huis (arb.) vond de huidige situatie ook prijzen wil doorbreken. De heer Ooster- niet verheffend, maar hij drukte zich voor zichtiger uit dan zijn voorganger. Hij vroeg zich af of wij niet meer terug moe ten naar het systeem van loon- en prijsbe- heersing. Dat had in het verleden niet on verdienstelijk gewerkt. Beide sprekers wa rren er over eens dat de productie zal moeten worden opgevoerd- Een prijsbe- heersing zal er toe moeten leiden, zo zei- de de heer Oosterhuis, dat de productiepo- litiek niet zal worden getorpedeerd. Ook Minister Joekes was nog van me ning, dat wat de prijspolitiek betreft, er nog een Overheidstaak is. De Overheid moet richtlijnen geven en de prijzen soms beïnvloeden, vooral voor die artikelen die gesubsidieerd worden. Het verlossende iwoord over deze moeilijke kwestie kon de bewindsman ook nog niet spreken. Aan de hand van 'het advies van de „loon- en prijscommissie" zal de Regering binnen niet al te lange tijd haar standpunt bepa len. Nog meer loonsverhogingen zullen eachter uiterst gevaarlijk zijn- Wij komen 'dan in een spiraalbeweging terecht die zal leiden tot inflatie. Men moet ook niet al te zeer vasthou den aan voorkeuren die niet voldoende ge motiveerd zijn. Heeft men de keus tus sen wit en bruin brood of tussen klei- en zandaardappelen en het gezinsbudget is niet gemakkelijk sluitend te krijgen, neem dan liever bruin brood en zandaardappe len, zo adviseerde de minister. De sociale verzekering. De reorganisatie van de sociale verze kering wordt reeds lang begeerd. Nu heeft men enige tijd geleden de Werkloosheids wet aangenomen, die in feite een voorlo per op 'de nieuwe organisatie is. Deze wet zou op 1 Juli a.s. in werking, moeten tre den, maar het ziet er naar uit dat daar van niet veel komen zal. Dat komt door dat minister Joekes voor de verschillende verzekeringen een groot administratiekan toor wil hebben. Vooral de heer De Bruyn (K.V-P.) verzette zich daartegen- Dit vond hij volmaakt overbodig en prof. Mole naar was het roerend met hem eens. Men verweet de minister dat door deze maatre gel de Werkloosheidswet nooit op tijd in gevoerd zal kunnen worden, om de dood- voudige reden, dat het bedrijfsleven niet zou willen meewerken. Minister Joekes daarentegen was er zich niet van bewust dat de b edrijfsverenigingen niet willen meewerken. Alleen de administratie zal centraal geschieden. De uitvoering' zal in handen van de 26 bedrijfsverenigingen worden gelegd. Dat de werkloosheidswet wel Vi iet op 1 Tuli a.s. in werking zal tre den, komt doordat de instelling van deze verenigingen niet zo vlot verloopt en de werkloosheids-verzekering voor de land bouw niet eenvoudig is. Drie dagen lang praatten onze senato ren over alle mogelijke sociale kwesties. Zo hebben wij kunnen horen, dat de kin derbijslag vanaf het eerste kind niet zal worden afgeschaft daar dit een loonsver hoging van 100/0 zou betekenen- De heer Schipper (A.R-) was hiervan een groot te genstander, doch de heer Vixseboxse (c. H.)begreep dat men deze bijslag voorlopig moest handhaven. Beiden keerden zich moest liandhaven. Beiden keerden zich echter tegen een Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Als slot van het debat kwam een motie Moienaar (V.V.D-) om een com missie uit vijf leden der Kamer te benoe men ten einde de Zondagsregeling van h et hotel- en koffiehuispersomeel te bestude ren. Minister Joekes heeft nl- door éen ar- kel van de wet buiten werking te stellen het aantal vrije Zondagen voor deze perso nen teruggebracht van 21 tot 12. Daaro ver was de heer Molenaar nogal gebelgd- In een volgende vergadering zal echter over deze motie worden gestemd. (Nadruk verboden). SPREKENDE KLOKKEN. Een Oostenrijkse fabriek is bezig- klok ken te vervaardigen die op koekoeks klokken lijken en die op bepaalde tijden woorden of hele zinnen spreken. Voor dit product dat voor reclame doeleinden ge schikt is, bestaat reeds in het buitenland belangstelling. N Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (roaxlmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Tendo's geven rust en kalmte N.'V. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE BALSEM Rheumatiek, spit, spier pijn Weldadige ver zachting der pijnen door inwrijving met Dampo.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1