Axel a De H I W/i Leuk' Mafc c t 2 <C O i 1 ■o z kijken'^! Mt9ez weer een araten >RP. Prijzen vanaf f 115.- ?IET LU CO CO O 1 LU 0 LU P4 ige prijzen. en Zeer voordelig in prijs. w m 0 2. Z o' .r m -%£ '"8 nUw Diee om dei-' ma/' Gev Stc BX 484 B f 285.- BX 290 U f 155.- van de schoolstrijd en bij de P. v.d A. vervolmaking der sociale rechtvaardigheid. De «zuivere erkenning van Gods Woord vindt men in hun beginselprogram niet. Zij prediken slechts godsdienstvrijheid als zij in de minderheid zijnmen zie naar wat in Spanje gebeurt. De a.r. en c.h. erkennen Gods souverel- nlteit, maar er is verschil van inzicht met de Staatk. Geref. over de taak der over heid. Het program der a.r. stelt zich in art. 4 op het standpunt, dat de overheid onbe voegd is om zich met het godsdienstige leven te bemoeien. Wij Staatk. Geref. stel len ons op het standpunt, dat de overheid zich moet keren tegen de zonde en zich bemoeien met wat God in Zijn Wet zegt. Dit is ook de mening van Calvijn in zijn bekende institutie. Men zegt wel bij de a.r., dat zulks onmo gelijk is, omdat men rekening moet houden met de gemengde gevoelens van ons volk, doch dan draait men om de zaak heen. Als dienaresse Gods is de overheid ver plicht Gods Wet te doen zegevieren en deze eis is niet te zwaar. Laat men zich als a.r. richten naar Groen van Prinsterer. In art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis wordt geëist, dat de overheid alle afgoderij zal bestrijden en het volk leren leven in de vreze Gods. In art. 28 der Ned. Geloof j belijdenis wordt op ieder de plicht gelegd zich aan te sluiten bij de ware kerk. En wanneer we dit alles loslaten, gaan we de weg van het heidendom op. Volgens Calv ij en Groen van Prinsterer is de overheid verplicht land en volk te doen leven in de vreze des Heren. Ook Paulus laat zich in die zin uit. Zou het nog tot bezinning komen bij de a.r.? Spr. staat daar sceptisch tegenover, als hij denkt aan de uitgestoken hand van prof. Anema in de Eerste Kamer om met de k.v.p. en a.r. samen te regeren. Door de medewerking van a.r. en c.h. hebben wij een college van Ged. Staten, dat in meerderheid rooms-rood is. Ook de chr. hist, in de pracüjk kunnen spr. niet bekoren. Als men zich maar wat kan schikken, kan men zich daarbij aan sluiten. De zgn. ethische richting komt daar steeds meer tot uiting. Men praat daar over vrijheid, maar Groen van Printerer zegt, dat wij de vrijheid hebben verkregen door de Hervorming, maar een vrijheid, die gebonden is aan Gods Woord. Als §t. Geref. hebben wij als doel, Gods Woord in den lande meer tot zijn recht te doen komen. Men verwijt ons wel, dat wij 300 jaar te laat geboren zijn, doch was het maar zo, dat meer mensen bij die aloude beginselen leefden, want die princ pes zijn prncies gelijk aan die van 300 jaar geleden en daaruit is ons volk geboren. Wij zijn wel slechts een kleine groep, maar God deed meer grote dingen met kleine groepen. In 1925 werd het gezantschap bij de Paus verworpen door het amendement-Kersten door onze actie is de vaccinatie-dwang afgeschaft. Wij leven in een ontzettend donkere tijd, zowel hier in Nederland als op de hele aarde. Waar wordt nog gevraagd naar Gods Woord en getuigenis Er is grote afval in deze tijd van brood en spelen. Er is drei ging van oorlog en dreiging van het dicta- toriaat van partijen en toeneming van de Roomse macht. Het uitbrengen van de stem moet zijn een buigen voor Gods Woord, waaraan de Staatkundig Gereformeerde Partij trouw is gebleven. Na deze rede sloot dhr. Kodde met dank zegging. (Evenals tijdiens vorige verkiezingscam pagnes zullen wij een verslag plaatsen van elke partij, welke verkiezingsvergaderingen houdt Red.) HERMAN HEI|ERMANS-AVOND IN „HET CENTRUM". In het kader der Heijermans-herdenkingen, welke dit seizoen 25 jaar na zijn dood alom in den lande werden en worden gehouden, bood de Axelse Besturenbond Maandagavond zijn leden en hun huis genoten een dergelijke avond aan, met de opvoering van Heijerman's onsterfelijke werk „Op Hoop van Zegen", verzorgd door het Ned. Volkstoneel onder artistieke leiding van Ben Groeneveld en Ferd. Sternberg. Behalve vele stadgenoten waren ook uit omliggende gemeenten velen aanwezig, zodat dhr. C. van Bendegem voor een stampvolle zaal een toepasselijk en inleidend woord sprak. Hij greep hierbij terug tot de tijd, toen velen meenden, dat de socialistische bewe ging alleen maar goed was voor mensen, die slechts tot hun achtste jaar lager onder wijs hadden genoten. Velen vochten ech ter met datgene, wat ze te geven hadden, voor de verheffing en de levensrechten van het arbeidende volk: Troelstra, de Wibauts, de Heijermans, enz De een deed het met het woord, de ander met de pen en zo liet Heijermans ons een schat van littera tuur na. Thans heeft de arbeidersklasse naast de morele, ook de culturele verheffing verkregen, want een kwart eeuw geleden kon een goede kunstavond nog door tal van arbeiders niet worden genoten. En hierna nam de opvoering een aan vang. De inhoud menen wij achterwege te kunnen laten, niet alleen wegens plaats gebrek, maar ook wegens de grote bekend heid. Laten wij nog enkele flitsen uit dit immer boeiende en ook hier door het Ned. Volkstoneel op zo pakkende en ontroerende wijze weergegeven stuk gevenKobus, Daantje het diakenhuismannetje, Barend in zijn angst voor „die stinkende zee", de machtig gespeelde opstandigheid van Geert, Simon de scheepmakersknecht, Johan Elsen- sohn als reder Bos en Nel Knoop als zijn vrouw, Elly van Stekelenburg als Jo, ver loofde van Geert. En dan mevr. Marie Faassen als Kniertje in haar leed, in haar stil gebed, in haar berusting en in haar onderdanigheid jegens de broodheer, om van de andere beroeps-artisten maar te zwijgen. Een aandachtig en ontroerd publiek volgde dit grootse werk, ook in de meeslepende storm-scènss in het derde, tot de drama- tisch-spectaculaire ontknopingen in het 4e bedrijf. De meester Heijermans tekent en striemt en klaagt aan en heus niet enkel met ,t kliekje voor Kniertje. Maar ook door de huichelachtige liefdadigheid van de reder en diens vrouw jegens vreemden, doch die evenwel het lot en het leven van „hen die stormen trotseren en op vele manieren beloerd worden door den dood" ook voor hun welvaart met voeten treedt. De jeugd noemt dit stuk vaak ouderwets omdat zij de sociale vervolmaking van nu als logisch accepteert. De schrijnende realiteit, die dit stuk weergeeft uit een tijd, toen sociale rechtvaardigheid voor velen nog een hersenschim of een idée-fixe was, doet dit werk met diepte en Inhoud immer leven. Aan het slot van deze avond bracht dhr. C. van Bendegem dank aan allen, die heb ben meegewerkt aan de opheffing van toe standen, zo meesterlijk door Heijermans geschetst. Hij dankte de tonelisten voor hun prachtige vertolking en bood namens de Axelse arbeiders aan mevr. Faassen een fraaie bloemenmand aan, in verband met haar 60-jiirig toneeljubileum. Hel publiek, dat deze avond toch al niet zuinig was geweest met applaus, bracht mevr. Faassen en haar collega's een ovatie, waarme deze onvergetelijke avond ten einde was. VOLGEND JAAR BEGINT DE BRAAKMAN-INPOLDERING Polder van 1500 H. A. Tijdens een rede, welke hij Zaterdag aan een lunch van de Buitenlandse Persvereni ging in Amsterdam uitsprak heeft minister Spitzen medegedeeld dat volgend jaar zal worden begonnen met de indijking van een polder in de Braakman ter grootte van 1500 H. A. Minister Spitzen sprak ondermeer over landaanwinning en wees er op, dat er naast de grote landaanwinning door de Zuiderzee werken, ook op kleiner schaal landaanwin ning wordt bedreven, zoals door inpolde ring van enkele inhammen van de Wester- schelde (Sloe en Braakman) en de overge nomen indijking van de Biesbosch. FABRIEKEN TE SLUISKIL GAAN IN BEDRIJF. Kon men de laatste maanden een steeds toenemende activiteit bespeuren op en nabij de fabrieken van de C, N, de l'Azote en de Cokesfabriek, thans is het eindelijk zo ver* dat de productie definitief kan gaan begin nen. De ovens van de Cokesfabriek hebben hun juiste temperatuur (ongeveer 1B00 gr C) bereikt en 4 April hoopt men het eerste gas te produceren. Deze gasproductie helpt dan de l'Azote aan haar laatste onmisbare grondstof, zodat ook deze fabriek op 4 April met haar productie zal kunnen beginnen. Z. V. T. M. KRI|GT WEER NIEUWE BUSSEN. De grote drukte op bepaalde trajecten bij het personen vervoer maken het nog steeds noodzakelijk dat op bepaalde uren met meerdere bussen op een zelfde traject wordt gereden. (Terneuzen Breskens, Ter- neuzen—Axel op school en kantoortijden, en diverse trajecten op de marktdagen te Axel, Hulst en Terneuzen). Teneinde dit te voorkomen heeft het bedrijf nu een 8-tal grote bussen in bestelling die elk 45 zit plaatsen zullen bieden. Men is reeds begon nen met de carroseriebouw voor deze bus sen en naar men ons mededeelde hoopt de Z. V. T. M. de eerste bussen half Mei te ontvangen. Wanneer deze bussen in dienst zijn gesteld zullen zij zeker weer bijdragen tot gemakkelijker vervoer. Ook voor touring- carritten voor grotere gezelschappen zullen beze bussen worden ingeschakeld. KOEWACHT: Vergadering sportclub. In het Café bij Th. de Waele werd een vergadering gehouden van de sportclub, ter bespreking van de koers voor liefhebbers op de Nationale feestdag. In tegenstelling met vorige jaren zullen thans geen nieuwe lingen worden toegelaten dit met het oog op de te veel aanmeldingen. Gezien de renner A. lngels van Koewacht hierdoor geen kans krijgt in iegen gemeente te star ten zat waarschijnlijk met September-ker mis een nieuwelingen koers worden gege ven Hït parcours op 5 Mei a. s. zal weer worden gelegd zoals vroeger met een kleine wijziging dal thans de renners de nieuwe weg in de Wouterij zullen afleggen. De afstand bedraagt weer 100 km. VRACHTAUTO REED VAN VEERPONT. Zaterdagmorgen half acht is even voor dat de veerpont „Moerdijk* te Kruiningen arriveerde een vrachtwagen plotseling van de boot afgereden. De wagen verdween onder water, doch de chauffeur, een zoon van de expediteur v. Opdorp, wist zich uit de cabine te bevrijden en kon zwem mende de kant bereiken. De vrachtauto, een zware Mac was op weg naar Yetseke. Toen de veerbootonge- weer tien meter van de aanlegsteiger te Kruiningen verwijderd was, had de chauf feur de motor van zijn wagen reeds aange slagen en plotseling begon de wagen te rijden en ging overboord. De kapitein van de „Moerdijk" gaf onmiddellijk het signaal „volle kracht" achteruit, zodat de wagen niet onder de boot kwam te zitten. Daar de wagen voor de fuik lag, kon de veerboot niet op de gewone plaats aanleg gen. Enkele uren is toen van de zijsteiger gebruik gemaakt moeten worden. In de loop van de morgen heeft een bok van de Water staat uit Hansweert de wagen gelicht. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruine gebreide kinderwant, Koe straat 40; Twee paar wollen wanter, een sleutel en een nummerplaat K 21475, Rijks politiekazerne Een toiletborsteltje, De Regt, l <D 0) O <1) Dl C t M 0 M Cm O X O C/5 M C/5 M 1 laat Jf i zijn i9 t^! Limburj SAMEf

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2