AXELSCHE COURANT lD.D. Rheumatische Pijnen maken D oud vóór Uw tijd. Maar zovelen worden er niet ond bij... Omvang der sociale voorzieningen belet vrije prijsvorming in de landbouw. Franker!--g bij abonnement, Axel. ZATERDAG 18 MAART 1950 64e8JAARGANG, No. 48 fs VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ C. VINK-van VESSEM De Minister van Financiën en de|belastingbetaler. Een duizendtal leden van de Coöperatieve 'entrale Landbouwboekhouding te Leeuwar en kwam op 10 Maart j.l. in de Fri-se oofdstad luisteren naar de rede van prot. ir p. Lieftinck, Minister van Financien, je grote Harmoniezaal was geheel bezet velen moesten worden teleurgesteld. De voorzitter, dhr. S. de Vries uit Lang weer sprak over de aangeiame taak en ioge eer de bewindsman in Friesland het welkom te mogen toeroepen. Het is een nroduct van de na-oorlogse tijd, zo zeide ,ii dat Nederlandse ministers spreekbeurten vervullen, maar U, professor Lieftinck, hebt daar weinig of geen gebruik van gemaakt. Wii hopen dat de uitwisseling van gedach- len tuisen de Minister van Financië en de belastingbetaler moge uitgroeien tot meer dere wederzijdse waardering. Minister Lieftinck aan het woord. Professor Lieftinck begon met te zeggen, dat hij de hoop koesterde, dat bij de aan wezigen niet de gedachte zou leven van de hond en de kat, want alle belastingbetalers en in het bijzonder de Friese, draagt hij een goed hart toe! Velen Uwer zullen mi] misschien alteen kennen uit de spotprenten in de dagbladen of va i het „spaarvarkenljt Oiiangs sprak ik met een oom, die dezelfde naam draagt. Hij zei tot meik ga var. naam veranderen, want toen ik onlangs In een groot gezelschap kwam, hielden allen de hand op het hart en dat verdraag ik niet langer Tot zijn onderwerp: „De Minister van Financiën en de belasiingDetaler* komende, bracht de spreker in herinnering, dat er aan de Kneuterdijk in Den Haag het Departe ment van Financiën staat, het oudste van alle. Alle dagen moeten daar 220 kachels worden aangemaakt, omdat men het niet aandurft er centrale verwarming aai te leg gen U ziet dus, dat er soberheid wordt betracht. Het Departement van Financiën is ie verdelen in twee hoofdafdelingen, dai van de Generale Thesaurie en de Dienst der Belastingen; met beide heeft de belas tingbetaler te maken. Een van de belang rijkste afdelingen van de eerste groep heeft le maken met de deviezen, waardoor men de betalingsbalans in evenwicht hoopt te houden. Belangrijke leningen heeft men in het buitenland moeten opnemen, maar daar kwam een eind aan. In April 1948 kwam de Marshall-hulp, zodal wij onze betalings balans sluitend konden krijgen. Deze hulp loopt echter af en tegen die lijd moeten wij onze eigen boontjes kunnen doppen. in 1947 bedroeg het tekort op onze betalingsbalans nog 1,6 milliard Ruiden, in 1948 1 milliard en over 1949 0,4 milliard, nan. zodat we dus geweldig zijn vooruitgega Hoewel het steeds moeilijker wordt nog verdere verbetering aan te brengen, hopen we het toch zonder genoemde hulp te kun nen steller. Hulde bracht de Minister aan de Nederlandse landbouw, die in onze export een eerste plaats inneemt. Vervolgens sprak de Minister over het binnenlands betalingsverkeer. De koopkracht van de gulden moet op peil gehouden worden, wat aangeduid wordt als het bin nenlands monetair evenwicht. Na de bevrij ding was er zeer veel geld in omlooper was een wanveihouding tussen geld e goederen. Een- groot stuk van de koop kracht moest uit hel Nederlandse volk wor den weggezogen door de geldzuivering, vermogensaanwas-belasting en andere htf- fngen, opdat ons land niet in de spiraal van de inflatie zou geraken. Wij kunnen zeker zeggen, dat in Nederland prijzen en lonen minder zijn gestegen dan in andere landen, mede als gevolg van de zware belastingdruk. Minister Lieftinck, zijn rede vervolgende, zeide niet te kunnen tegenspreken, dat de uitgaven van de overheid zeer hoog zijn. De begroting voor 1950 laat een bedrag zien van drie en een half milliard gulden, dat door de belastingbetaler en uit andere inkomsten gevonden moet worden. Waar door worden nu die uitgaven zo hoog De helft van deze drie en een half milliard wordt besteed voor drie grote doeleinden en welbetaling van renten en aflossingen van de staatsschuld, herstel van oorlogs schade en militaire uitgaven. De staats schuld, die voor de oorlog 4 milliard be droes, liep door het Duitse wanbeheer op tot 24 millioen in 1945. De militaire uit gaven zijn voor 1950 begroot op 710 mil lioen gulden rente en êflossing vragen 560 millioen en herstel ooriogs&chade 490 millioen. Deze drie grote posten vergen reeds 1760 millioen. Het tekort op het Landbouw-Egalisatie-fonds was in 1946 nog 425 millioen gulden, maar is thans geraamd op 175 millioen gulden. Op de begroting drukken verder vaste lasten, zoals de sociale voorzieningen (350 millioen), pensioenen (200 millioen), onderwijs (350 millioen) enz. Wanneer men het totaal van alle over heidsuitgaven in procenten van het natio nale inkomen becijfert, dan komt men tot een percentage van 30,7! Men hruie er echter rekening mee, dat 17 procent hier van weer aan de belastingbetaler terugkomt in de vorm van interest van staatsleningen, vergoeding wegens oorlogsschade, sociale voorzieningen, e.a. Er b ijft dus over 13,7 pet., dat moet worden oesteed voor de defensie; onderwijl, justitie en andere col lectieve behoeften. Wat het ambtenarencorps betreft, zeide de minister, dat er in 1946 nog 131.000 rijksambtenaren waren, maar dat volgens de begroting voor 1950 dit aantal is terugge lopen tot 100.000 Vervolgens bekeek de bewindsman de andere Ifant van de medaille. Wil de staat al die behoiften blijven be vredigen, dan moet zij kunnen beschikken over voldoende middelen, m.a.w. de belas tingen zulten haog moeten zijn. Nu onder scheiden we directe en indirecte belastingen. Uitvoerig stond de spreker stil bij de de sociaal- onomische strekking van de directe heffing en het feit, dat, en de redenen waarom in de hoger ontwikkelde landen een ruimere plaats aan de directe belasting is ingeruimd. Toch zal in de huidige om standigheden enige verschuiving van de directe naar de indirecte belasting nodig zijn. Uitvoerig stond de Minister ook stil bij de vereenvoudiging in de belastinghtffing, de asnslagbiljetten, de administratie, om nog le wijzen op net feit, dat de ondernemings- be'asting geleidelijk zal worden opgeheven en dat andere directe heffingen tets ver laagd zullen worden. Niettemtn blijft het onvermijdelijk, dat de belastingen een zware druk blijven uitoefenen. Wat de achterstand bij de beiastingadministratie betreft, zeide Minister Lieftinck dat in gevallen, waarin wel voldoende middelen tanwezig zijn, doch onwil bestaat, niet zal worden opgezien tegen het nemen van krachtige maatregelen. Aan de ene kant zullen bezwaren met grote zorg worden onderzocht en in gevalen, waarin werkelijk moeilijkheden bestaan, met soepelheid en begrip worden gehandeld, zodat econom sche débacles niet zullen voorkomen. Aan het slot van zijn rede zeide de Minister, dat hij de hoop koestert, dat het contact tussen zijn departement en de Cen trales voor Landbouwboekhouding besten digd zal worden, daar deze de grondslag vormen voor het voeren van een gezond economisch bedrijfsleven, maar ook omdat het werk afstraalt op het Departement van Financ ërj. Van de gelegenheid de Minister schrifte lijke vragen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt. Tot op hoge leeftijd fit en levenslustig blijver, rheumatische pijnen alleen maar kennen van horen zeggendeze rijkdom bleek voor duizenden ónder es weggelegd, sinds ze de Kruschen kuur tot een vaste dagelijkse ge woonte maakten. Waarom zoudt ook gij niet die ondragelijke slopende pijnen uit Uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloed zuiverende organen? De zes minerale zouten in de vorm van Kruschen toegevoerd aan Uw lever, nieren en ingewanden, geven deze een stimulans tot jeugdig krachtige werking, waardoor alle onreinheden die nu Uw pijnen veroorzaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Gezond zijn, levenslustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar in jaar uit vasthouden aan de regel matige daeelijkse zij het kleine dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (l.M.) De Eerste Karmr heeft zieti dezer dagen bezig gehouden met de begroting van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. Dit departement wordt beheerd door een Minister, die uit eigen ervaring alles van de Landbouw afweet. Daardoor zijn de debatten over dit vaak technische onderwerp lang niet zo saai als men op het eerste gezicht zou vermoeden. Daar komt nog bij, dat beide Kamers der Staten- Generaal in verhouding veel agrarische afgevaardigden hebben. Deskundigheid wordt dus tegenover deskundigheid ge plaatst en dan valt vaak eerder een weder zijds begrijpen dan een onderlinge felle strijd te constateren. Zo was één der dingen waarover men het roerend eens was in onze Senaat de kwestie van de landbouwpolitiek. Een vol slagen vrijheid is thans niet meer mogelijk. Waarom dit zo is. zeide de heer Louwers (v.v.d.) op voortreffelijke wijze. Het was een eigen ïardig geval met deze afgevaardigde. Dinsdags was hij als lid der Eerste Kamer geïnstalleerd, als plaatsvervanger van wijlen de heer Blerema, en de dag daarop stond hij al op het spreekgestoelte. Dat gebeurt niet gauw in de volksvertegenwoordiging. Het is altijd een goede gewoonte dat men in de .wachtkamer" wordt geplaatst, dat wil zeggen dat het nieuwe lid het eerste jaar zijn mond dichl houdt om voldoende parlementaire ervaring op te doen. Maar ja, de Eerste Kamerfractie der v.v.d. bestaat maar uit drie personen. Wijlen de heer Bierema was veel door ziekte afwezig zodat de twee andere afgevaardigden het razend druk hadden in deze begrotingstijd. Nu moeten wij er direct bij zeggen dat de heer Louwers reeds enige tijd in de Tweede Kamer heeft vertoefd en daardoor kent hij het klappen van de zweep wel. De heer Louwers is voorzitter van de Stichting voor de Landbouw. Zijn maiden speech kon daarom ook verreweg de beste zijn van al de redevoeringen die tijdens deze debatten werden gehouden. Al gunnen wij de heer Rip (a.r.), secretaris van de Chr. Boeren- en Tumdersbond, van harte de tweede plaats. Vrije prijsvorming is in de landbouw niet goed mogelijk, zo zeide de heer Louwers. Ten eerste niet, omdat ons systeem van sociale voorzieningen te diep ingrijpt en ten tweede niet omdat de beloning in de landbouw gelijk moet zijn aan die in andere bedrijfstakken. Niet min der dan 30 pet. van het loon moet gereser veerd worden voor sociale voorzieningen. Dat is ongetwijfeld een zware last en wat het tweede punt betreft is er aldus de heer Louwers skents een ktus tussen een mindere beloning voor de landbouwe s vergeleken bij andere bedrijfstakken of wel duurdere producten. Daarnaast heeft Amerika grote landbouw-overachotten, die ten einde raad worden gebruikt voor de onontwikkelde gebieden. Minister Mansholt was het goeddeels met de heer Louwers eens. Volgens deze bewindsman kan de productie in de landbouw nog wel worden opgevoerd, al moet er voor worden opge past dat er geen botsing komt tussen de a'zet en de productie Als de boer zijn individuele vrijheid inzake productie en af zet WH behouden dan kan de bestaan?- zekerneid niet worden gegarandeerd. Als een boer garantie vraagt voor bepaalde producten dan moet hij realiseren dat hij daardoor een offer brengt aan de indivi duele vrijheid. De gezonde prikkel om hogere uitkomsten te verkrijgen, moet niet door het geven van garantieprijzen teniet gedaan worden HOOFDPIJN? <- (k.v.p.), noch de heer Kievit (aib.) konden d t zomaar laten passeren. Na veel heen en weer gepraat beloofde Minister Mansholt met een nadere nota te zullen komen. Dit was voor iedereen voldoende, behalve voor de communisten. Die kwamen met een motie verworpen met 3—28 stemmen om uitstel van deze beschikking te verkrij gen. Wacht maar af, zo zeide de bewinds man. „Het is de communisten niet te doen om de vissen, maar om de vissers in het net te krijgen". En daar kon hij wel eens gelijk in hebben. De wapenleveranties. De Senaat heeft met 4—27 stemmen de Amerikaanse wapenleveranties in het raam van het Noord Atlantisch Pact goedgekeurd. Die vier tegenstemmers waren natuurlijk de communisten. Een groot scheepse herhaling van het tumult in de Tweede Kamer is gelukkig achterwege gebleven. Wel joelde de publieke tribune vrijuit toen de communist Schalker als laatste spreker de fiolen van zijn toorn over het hoofd van minster Drees uitgoot. Een communist, die weigerde de tribune te verlaten, werd evenals zijn grote meester Wagenaar aan handen en voeten de zaal uitgedragen. Ook hier bleek de slaafse trouw van de Stalinisten. De zaak verliep verder nogal rustig. Bijna drie uren hadden de communisten nodig. Veelal was het een herhaling van de debatten in de Tweede Kamer. Dat kon ook moeilijk anders. Laten wij nog vermelden, dat minister Schokking er nogmaals op wees, dat de wapens gelost zullen worden. Hij hoopte dat dit ordelijk zal geschieden. Zo niet, dan zal de Rege ring de maatregelen treffen die zij reeds heett voorbereid. Schalker (comm.) bleef echter verklaren, dat de wapens niet gelost zullen worden. „Wij blijven herrie maken tot het einde, lot het Atlantisch Pact in stukken gescheurd zal zijn". Dat was koene taal. De communisten zijn echter gewend te spreken van „de* arbeiders. Alsof alle arbeiders communis tisch zijn. Gelukkig zijn er nog vakbonden die nuchter verstand beziiten. De georgani seerde arbeiders in de erkende vakbonden lossen wel. En dat spreekt boekdelen. Natuurlijk kwamen er nog vele andere vraagstukken aan de orde. Dat kan niet anders bij zo'n uitgebreide begroting. Bene- lux-prob!emen, bemestings-vraagstukken, landbouwonderwijs e.d. problemen werden door vele afgevaardigden besproken. Men kan gerust zeggen, dat de nieuwe koers in het landbouwbeleid, die verleden jaar is inge slagen, overal instemming vond. Uitgezon derd dan bij de communisten. Een belangrijk punt in dit debat was nog de kwestie van de IJsselmeetvissers. Minister Mansholt heeft een beschikking uitgevaardigd, dat de maaswijdte der netten vergroot moet worden, dit om de visstand te beschermen. Noch de heer Deckers Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. DE TERUGKEER VAN KONING LEOPOLD Koning Leopold heeft besloten naar België terug te keren en na intrekking van de wet op het regentschap de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdheden te hervatten. Donderdagmiddag om 17 uur heeft de vorst een verklaring in deze zin afgegeven. Pirenne, de secretaris van Koning Leopold, heeft nog meegedeeld, dat de Kohing ntet naar België zal terugkeren, voordat het Parlement hem toestemming heeft gegeven. Het is de taak van minister-president Eylkens een verenigde vergadering van Senaat en Kamer van Volksvertegenwoor digers bijeen te roepen. Pirenne wist niet, wanneer dit zou gebeuren. Beide Kamers moeten eerst apart hun goedkeuring hechten aan het houden van deze gemeenschappelijke zitting, waarin over het intrekken van de wet van 1945, die het regentschap instelde, moet worden gestemd. Gistermorgen zijn in het Waalse gebied tengevolge van deze verklaring reeds stakin gen uitgebroken te Charleroi en in de Borinage van Luik in 28 van de 40 mijnen. Naar verluidt zou de staking evenwel niet worden gesteund door het A B.V., daar deze zich alleen voor staking hadden uitgespro ken, wanneer de Koning zou terugkeren buiten de wil van het parlement. De staking is voorlopig uitgeschreven voor 24 uur. «oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inqezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. W

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1