AXELSCHE IS COURANT D.D.D. Omvang der sociale voorzieningen belet vrije prijsvorming in de landbouw. Het begint met onzuiver bloed. Onmerkbaar Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al oanw van kwaad tot erger. Frankeri'-g bij abonnement. Axel. ZATERDAG 18 MAART 1950 64egJAARGANG, No. 48 N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De Minister van Financiën en de|belastingbetaler. Een duizendtal leden van de Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding te Leeuwar- 'en kwam op 10 Maart j.l. in de Friese 10 Maart j. gaven zijn voor 1950 begroot op 710 mil- lioen gulden rente en cflossing vragen 560 millioen en herstel oorlogsschade 490 millioen. Deze drie grote posten vergen reeds 1760 millioen. Het tekort op het Landbouw-Egalisatie-fonds nog 425 millioen gulden, was in 1946 maar is thans De Eerste Katmr heeft zlcii dezer dagen bezig gehouden met de begroting van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. UITKERING NIEDERLANDISCHE GRUNDSTUCKSVERWALTUNG. Het Nederlandse Beheersinstituut, Bureau Bijzondere Beheren* Badhuisstraat No. 92. Scheveningen, voerende het beheer over het vermogen van de voormalige Niederlandische Grundstücksverwaltung deelt het navolgende mede In de liquidatie van de Niederlandische Grundstücksverwaltung, welke mede die van haar lasthebbers omvat, hebben zich enige principiële kwesties voorgedaan, betrekking hebbende op de vraag, wie als crediteuren van deze instelling moeten worden erkend. Over deze kwestie is onlargs door de Afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel uitspraak gedaan, zodat thans uit de beschikbare activa kan worden over gegaan tot een eerste liquidatie-uitkering aan crediteuren van 40 pet. Een circulaire* waarin nadere bijzonder heden omtrent deze uitkering zijn opgeno men en welke htt bedrag, waarvoor de vordering is erkend, vermeldt, zal aan alle crediteuren worden toegezonden. Toezending dezer circulaire geschiedt in alfabetische volgorde. Er wordt echter op gewezen, dat door het zeer grote aantal crediteuren deze toe zending verscheidene maanden in beslag zal nemen, zodat het Bureau Bijzondere Beheren het op prijs zal stellen, indien crediteuren zich terzake van de liquidatie uitkeringen slechts in zeer dringende gevallen tot dit Bureau werfben. Aangezien van zeer vele crediteuren slechts oude adressen bekend zijn, wordt aan crediteuren (c.q. bewindvoerders en gemachtigden) die zich nog nimmer met bovengenoemd Bureau in verbinding hebben gesteld, verzocht onverwijld naam en adres aan dit Bureau op te geven. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen en na korte tijd alleen maar een goede gewoonteiedere morgen in Uw eerste kopje thee of zo maar met schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloed zuiverende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onrein heden uitbannen en afvoeren langs natuur lijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weer kerende energie, die veerkracht en dat be zielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alie Apothekers en Drogisten. (I. M.) Sportnieuws. ZATERDAGVOETBAL. Alhoewel herhaaldelijk pogingen in het werk zijn gesteld middels de besturen van V.V. Axel en van de Zaterdagvoetbalvereni ging om tot samenwerkinh te komen in een clubverband, onder dezelfde naam en in dezelfde kleuren, zijn resultaten uiteindelijk achterwege gebleven. Als gevolg van een latere wijziging door V.V. Axel. in de oorspronkelijk door beide besturen goedgekeurde statuten-wijzigingen, hebben de leden van de Zaterdagvoetbal vereniging op de Donderdag j.l. gehouden algemene ledenvergadering met algemene stemmen besloten niet met deze laatste wijziging accoord te kunnen gaan en der halve met V.V. Axel op deze basis niet verder kunnen gaan. Besloten werd verder om als zelfstandige voetbalvereniging naar buiten op te treden. De naam dezer vereniging luidt: Axelse Zaterdag Voetbal Vereniging (A.Z.V.V.) Als herinnering aan, en uit respect voor onze Poolse Vrienden-Bevrijders zullen de clubkleuren rood-wit zijn. Het shirt zal bestaan uit rood-witte verticale banen, Zij dragen een witte broek en blauw-witte kousen. Het bestuur van A.Z.V.V. hoopt op de steun en sympathie der Axelse bevolking te kunnen rekenen en op morele en financiële medewerking ppdat deze vereniging zai uitgroeien tot een grote hechte vereniging tot heil van jong sportlievend Axel. Voetbal. AXEL—BRESKENS 3-0. De beste ploeg won verdiend. Ongeveer een paar duizend toeschouwers waren getuige van de belangrijke en tevens laatste thuiswedstrijd der Axelse ploeg in deze competitie. De orarje-zege was vol komen verdiend, daar de gastheren in beide helften het grootste deel van de tijd meester van het terrein waren, terwijl hun aanvallen ook veel gevaarlijker waren dan de spora dische uitvallen der Bressianen. Onder leiding van scheidsrechter Zuur bier trapten de bezoekers af, terwijl Axel het windvoordeël had. Vrijwel onmiddel lijk kon het eerste der sensationele momen ten worden geconstateerd, waardoor deze wedstrijd werd gekenmerkt. Bij een der eerste Axel-aanvallen miste een der Br.- backs, waarna Deij naast het verlaten doel schoot. Breskens zette nu de eerste goede aanval op, doch op voorzet van hun r.- buiten werd naast doei geschoten, waarna de Br.-doelman de doorgebroken Jonkman te vlug af was. De withemden probeerden het toen over links, doch de Jager en Sijs werkten goed koppend weg. Axel kwam er steeds beter in er. opereerde in 't Br.-doe!- gebied, jonkman, v.d. Velde en den Engels man zochten echter het doel op de ver keerde plaats. Uit het spel bleek wel dat de orarjehemden vast besloten waren hun kansen te verdedigenzij waren ook veel gevaarlijker dan de bezoekers, wier ver dediging de handen vol werk kreeg. De spil, Henk Fenijn, viel bijzonder op door zijn beheerst rustig spel en uitstekend plaatsen. Met meer geluk dan wijsheid wis ten de Bressianen voorlopig de score blar.k te houden. |Den Engelsman loste een hard schot, dat de keeper liet glippennaast de paal 1 De volgende aanvallen brachten weer emotionele momenten. Nadat de Br.- doelman een schot van Jonkmau had gestopt, liet hij 't leder vallen, doch deze kans kon niet benut worden, wsarna de doelman een schot van P. Verpoorta miste en Dieleman het leder niet meer kon bereiken. V.d. Velde kopte toen in, doch de doelman stompte corner. Toen spil Fenijn kort daarop het led°r pp volkomen onfortuinlijke wijze hands maakte," kende de arbiter een strafschop toe, welke door den Engelsman werd inge schoten (1—0). Na etielijke Axelse aanvallen stuwden de Baere en Fenijn het leder naar voren en spoedig moest Dieleman ingrijpen, waarbij de witlumden appelleerden voor penally", doch de referee kende niet toe. Axel verplaatste het spel en spoedig moest de Br -doelman ingrijpen, toen hij liggend niet meer voldoende kon wegwerken, sloeg hij zelf het leder in het doel (2—0). Ettelijke gevaarlijke momenten voor het Br.-doel namen de bezoekers het spel in handen, hun vleugels leverden goede voorzetten en hoewel Dieleman eenmaal miste, kon de verdediging wegwerken, goed gesteund door Verhelst en Jonkman. Deze loste vlak voor rust een ver schot, dat Provoost blijkbaar verraste (3—0). De tweede helft begon met wisselende kansen, waarbij beide ddelwachters in actie kwarasn. De gasten drongen nu op en -na een hoekschop schoot Fenijn over. Axel verplaatste het spel en nadat kanthalf Ver- poorte op zeer unfaire wijze was genomen, schoot Dcij over, waarna een hard schot van de 1.-binnen van de lat terugketste. Dieleman knalde in 't zijnet, waarna doel man Provoost schoten van jonkman, Verhelst en Dieleman stopte. Beide ploegen stonden een hoekschop toeBreskens drong op, doch de Axelse verdediging uitstekend gesteund door Verhelst hield stand. De oranje-voorhoede kwam weer in perfect samenspel voor doel, doch het beslissende schoi ontbrak. De thuisploeg stond een hoekschop toe, waarna de doorgebroken Br.-midvoor door keeper Dieleman handig scha.' kmat werd gezet. De bezoekers deden een laatste -poging, doch met een aanvallend Axel kwam het einde van deze wedstrijd, die spelers en supporters moed en zelfver trouwen geeft voor de komende wedstrijd tegen Terneuzer. De andere uitslagen zijn: Sluiskil Oostburg 1 1; Corn Boys— Hontenisse 5—2; Aardenburg—Ria 0—3; SteenTerneuzen 23; Hoofdplaat—Clinge 0-2. De stand in de 3e klasse E is als volgt HOOFDPIJN? <- (k.v.p.), noch de heer Kievit (arb.) konden d t zomaar laten passeren. Na veel heen en weer gepraat beloofde Minister Mansholt jldoende, behalve voor iie kwamen met een met 3—28 stemmen beschikking te verkrij- zo zeide de bewinds- smunisten niet te doen r om de vissers in het Terneuzen 19 15 3 1 77-24 33 Axel 20 15 3 2 74-28 33 Clinge 22 14 2 6 62—32 30 Breskens 18 12 3 3 62-33 27 Corn Boys 19 12 3 4 56-23 27 Ria W. 20 8 1 11 44—44 17 Steen 22 7 3 12 46-74 17 Sluiskil 21 7 2 12 34-55 16 Oostburg 19 6 3 10 36—56 15 Aardenburg 19 5 4 10 29—53 14 Hontenisse 22 3 3 16 35—75 9 Hoofdplaat 21 0 4 17 30-87 4 Z1ERIKZEE II—AXEL II 1—3. Axel had het sterke windvoordeel, ïodat de Z.-verdediging heus niet werkeloos moest toezien. Door het ver opdringen der Axelse ploeg forceerden gastheren een doorbraak en openden hieruit na 10 min. de score (1—0). De eerste helft verstreek met een nagenoeg voortdurend aanvallend orai.jeteam, hoewel de thuisploeg technisch wel de betere was. Kort voor de rust wisten de oranjehemden door hun r.-binnen gelijk terwijl het slechte schieten verschillende kansen teloor deed gaan. Na de thee bleek het technische overwicht der rood-zwarten afgenomen en ondanks het windnadeel speelden de Axela ren nu veel beter voetbal dan in de eerste helft. De aanvallen wisselden elkaar met vrij grote regelmaat af, met Axel lichtelijk in de meerderheid. Tien min. voor 't einde plaatste de Axel-verdediging door een uit trap naar haar 1. buiten, welke een listige pass naar de midvoor gaf, die doorzette en doelpuntte (1—2). Een prachtig Axels eind- offensief leverde nog beter resultaat en op gelijke wijze wist de midvoor het net opnieuw te vinden (1—3). Twee seconden later klonk het eindsignaal. De Axelse reserves behaalden in deze middelmatige wedstrijd een volkomen verdiende over winning. AXEL IIIZUIDDORPE I 2-1. Hel derde, hoewel niet op oorlogssterkte, speelde Zaterdagnamiddag een Vriendschap- pelijke ontmoeting tegen het eerste elftal van Zuiddorpe. De oranjeploeg wist, mede door het windvoordeel, het spel vaak op de helft der roodhemden te houden, doch de vlugge bezoekers gaven danig parlij. Later ging de strijd meer gelijk op endoor een fout in de Axelse verdediging wisten zij met een hard schot da score te openen (0-1). Na de thee konden de gastheren tweemaal het net te vinden. AXEL IV—ZUIDDORPE II 16-0. De oranjeploeg was in alle opzichten meester van het terrein en had bij de rust reeds een formidale 12—0-voorsprong. Na de rust moesten de reserves van 't dorp onder de linden nog 4 maal een goaltje toestaan. el eens gelijk in hebben. De wapenleveranties, net 4—27 stemmen de leveranties in het rd Atlantisch Pact :r tegenstemmers waren nunisten. Een groot van het tumult in de gelukkig achterwege de de publieke tribune immunist Schalker als fiolen van zijn toorn minster Drees uitgoot. weigerde de tribune enals zijn grote meester jen en voeten de zaal hier bieek de slaafse isten. De zaak verliep Bijna drie uren hadden ig. Veelal was het een jebatten in de Tweede moeilijk anders. Laten dat minister Schokking s, dat de wapens gelost hoopte dat dit ordelijk niet, dan zal de Rege- i treffen die zij reeds bleef echter verklaren, t gelost zullen worden. maken tot het einde, iet in stukken gescheurd taai. De communisten te spreken van ,de* le arbeiders communis- r nog vakbonden die teziiten. De georgani- de erkende vakbonden spreekt boekdelen. eesmiddel tegen jaandoeningen. jeuk bedaren en sktekiemen, zodat h kan herstellen. kN KONING LEOPOLD heeft besloten naar i en na intrekking van itschap de uitoefening neie bevoegdheden te om 17 uur heeft de in deze zin afgegeven, j-is van Koning Leopold, d, dat de Kohing niet irugkeren, voordat het emming heeft gegeven, ran minister-president igde vergadering van an Volksvertegenwoor- ien. Pirenne wist niet, leuren. leten eerst apart hun aan het houden van lelijke zitting, waarin an de wet van 1945, instelde, moet worden in het Waalse gebied verklaring reeds stakin- Charleroi en in de n 28 van de 40 mijnen, de staking evenwel niet or het A B.V., daar deze ring hadden uitgespro- .oning zou terugkeren et parlement, oorlopig uitgeschreven Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië 11. 1,55. Buitenland 11. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. u.i.j ir Aa ra Ha uan nrnf Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. mat aan n.fiara not a (g ZUll6n komett. Dit ft

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 3