AXELSCHE H COURANT Tenth's DCht WEK DE GAL IN UW LEVER OP Htöedo/unóede? Ixel staalmout Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAQ 11 MAART 1950 64e JAARGANG, No. 46 zijn. rmg 9,4C'l 2,30 3,50 9,75 x NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ti gevecht met communisten. EN EEN STRIJD OVER DUURDERE BENZINE. en ieder, die iets voelt voor de demo nie zoals wij die kennen zal het ibeuren van verleden week met afschuw iben vervuld. Het optreden van de trouwe nen van Moskou in onze Tweede Kamer s zo walgelijk, dat het ons eigenlijk niet I om daarover te schrijven. De voorzitter de communistische partij Nederland woorden „De Waarheid* heeft men dl enkele dagen laten vallen, zij hadden geen enkel effect meer Gerben igenaar, maakte het zo bont, dat hij door parketwachters de zaal werd uitge- en een ogenblik gelastte voorzitter itenhorst zelfs, dat hij uit het gebouw wijderd moest worden. Het was in de ftige vergaderzaal een rumoer van jewelste, ank zij het initiatief van Evert Vermeer ib.) konden de Ministers Drees en Schok- ng aan een lijfsgevaar ontkomen. De com- unist Haken ging hen zelfs met een stoel De oorzaak van deze onhebbelijkheden, rijzen ser M. ededen denken aan Rost van Tonningen gor de oorlog, was het wetsontwerp aalte de militaire bijstand van Amerika Nederland, in het raam van het Noord o lantisch Pact. Voorzitter Kortenhorst, die t hevige communistische obstructie voor in stelde voor, de spreektijd te beperken, at was niet naar des Heren Wagenaars met het bekende gevolg. Het was dui- lljk, dat er „ruzie* in de lucht zat. Want tige weken terug hadden de communis- in de Eerste Kamer reeds gedreigd, dat wapens niet zouden worden gelost, tamens de Regering kan ik verklaren, dat wapens wel zullen worden gelost*, zo Ie onze Minister-President, dr. W. Drees Dat moet natuurlijk kwaad bloed iet hebben. Waar nog bijkom', dat in Ie West-Europeess: parlementen zich thans [gelijke tonelen afspelen of hebben afge- Een transpirerende Gortzak (comm.) natte zijn toegemeten tijd vol en na een omoristische en meesterlijke verdediging Minister Drees werd het wetsontwerp ingenomen met 61—6 stemmen. Uiteraard wen alleen de communisten tegen dit alwerp. «r. tf 2,10 ierobe "ranse zak kan steken. Dat duurt echter nog even. De a.r. en de v.v.d., alsmede dhr. Weiter (k.v.p.) behoorden tot de tegenstanders van dft ontwerp. Zij wilden wel een offer bren gen voor de Benelux, maar het hangt er maar van af, hoe groot die offers zijn en of nu werkelijk een Economische Unie het resultaat van al deze offers zal zijn. België brengt ook offers, zo drukte dhr. Rent meester (.vv,d.) het kernachtig uit, daar zijn het echter offers voor de schatkist. Zij betekenen een verlichiing voor het volk. Bij ons zijn de Benelux-offers, offers van het volk ten behoeve van de schatkist. De stemmen staakten. Het wetsontwerp kon niet afgehandeld worden. Dat kwam door een amendement van dhr. v.d. Wetering (c.h.) Minister Lief- tinck wilde nl. de motorrijtuigenwet ook maar meteen veranderen. In deze wet is bepaald, dat auto's met Dieselmotoren meer belasting moeten betalen dan benzine-auto's. Nu de oenzine duurder wordt, moet deze belasting ook maar hoger worden, vond de bewindsman. Daar voelde de c.h., a.r., v.v.d., c.p.n. en s.g.p. niets voor. Minister Lieftinck kon plooien wat hij wilde, maar niets hielp. De k.v.p. was echter verdeeld, met het gevolg, dat de stemmen staakten (30- 30). Het Reglement van Orde bepaalt, dat dan ln de volgende vergadering nogmaals ge stemd moet worden. Dat wordt dan op 15 Maart a.s. Eerder kon het niet. De Tweede Kamer gaat nl. verhuizen. Haar zaal wordt gerestaureerd. Zolang een maand of tien gaat. zij haar toevlucht zoeken in de Ridderzaal. Dat kan van de winter nog een koude beweging worden. Deze gigantische zaal gebouwd fn de 13e eeuw is bijna niet warm te stoken. De woorden stroom van de parlementariërs zal echter wel niet bevriezen. Dure benzine. Het streven der Benelux-landen om tot in werkelijke Economische Unie te komen, niet zo gemakkelijk te verwezenlijken, p de ministersconferentie van 13 Maart j.l. erd besloten om tot de unificatie van ver- Mende accijnzen te komen. Vandaar het ntwerp om de invoerrechten op de «mine toe te passen. Voor ons is dit It! zo bijzonder aangenaam. Deze wets- fzlging betekent maar liefst, dat de ben- le zes cent per liter duurder zal worden dat, nadat er pas drie cent werd opge- gd als gevolg van de devaluatie. Neen, i wetsontwerp van minister Lieftinck viel tl in goede aarde bij de geachte afge- irdigden in de Tweede Kamer. Als zij .nken aan de zware belastingen lopen hun t tillingen langs de rug. En dan de ben ut nog eens duurder„Een nieuwe aan- ig op het boodschappenmandje van de niivrouw", aldus een karakteiistieke uit rukking van dhr. van de Wetering (c.h.) ij had gelijk. Duurdere benzine betekent uder vervoer. Gevolg: hogere prijzen. Itl wegvervoer wordt door dit wetsont- ttp voor 170 mlllioen gulden zwaarder tlast. Natuurlijk had Minister Lieftinck tn keur van argumenten, maar dat was nu juist. Hij had teveel „doorslaggevende "jbumenten naar de zin van de Kamer. Zijn Ipering, dat hij de extra-opbrengst van mlllioen broodnodig had om zijn begro- in evenwicht te houden, werd een- trig afgewimpeld. Die moet je dan maar het hele volk en niet alleen op de ver- trders verhalen, zo luidde het antwoord ui alle fracties in de Kamer. Ook het reede argument, versteviging van de vlezenpositie, kon geen genade vinden, eef dus overargument drie. En dat zal el de doorslag geven. Dit argument was, it de Benelux dit vorderde. De socialist lofstra, die veel bezwaren had tegen dit itwerp, zwichtte hiervoor. Ook de heer ■icas (k.v.p) wist in uiterste noodzaak Mets beter te doen. Wel kreeg hij gelukkig tg een toezegginfe, dat dit wetsontwerp s het tot wet verheven zou worden ct voor 1 Mei a.s. in werking zal treden, oor die datum komen nl. de andere 'laitingwijzi gingen aan de orde. Dat houdt ituurlijk nauw met elkaar verband. Daar Minister Lieftinck professor voor. Alles ast in elkaar en wordt wetenschappelijk rantwoord. Dit is echter juist het grote 'zwaar van het bedrijfsleven. Enfin, deze cringe toezegging zal wel oorzaak worden, lat de bewindsman het wetsontwerp in zijn SOEPELER REGELING MILITAIRE DIENST. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Fens betreffende oproeping in werkelijke dienst van de voorjaarspioag der lichting 1950, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de In deze ploeg inge deelde dienstplichtigen in hoofdzaak be stemd zijn voor de officiers- en onderoffi ciers-opleiding. Bij een viertal korpsen worden in beperkte mate dienstplichtigen in werkelijke dienst geroepen, die niet bestemd zijn voor kaderopleiding. Het niet indelen bij de voorjaarsploeg betekent niet vrijstelling van opkomst in werkelijke dienst voor het vervullen van de eerste oefening. De minister is bereid bij de richtlijnen, naar welke de keuze voor de verschillende indelingen geschiedt, énige uitbreiding te geven aan de groepen, die daarbij buiten de normale opkomst blijven. Onder die groepen kan dan ook worden gerangschikt de groep van hen, die afkomstig zijn uit gezinnen, waarvan 2 zoons dienen of gediend hebben. Voorts zal voor de behoeften van de dienst zulks toelaten, zoveel mogelijk reke ning worden gehouden met de belangen van hen, die kunnen wijzen op een die nende of gediend hebbende broeder. Dit laatste zal ook geschieden ten aanzien van hen, die behoren tot gezinnen, die reeds grote offers aan het vaderland hebben ge bracht door het verlies van een of meer gezinsleden. Bovendien is de minister bereid om voor ru'mere schaal dan tot dusver uit stel van de eerste oefening te verlenen, zowel ten behoeve van studie ais van zakelijke belangen. NIEUWE PACHTERS IN DE NOORDOOSTPOLDER. Aan het einde van 1949 heeft de Wierin- germeerdirectie (afd. Noordoostpolderwerken) een aantal perionen voorgedragen als pach ters van tot nu toe door de staat beheerde boerenbedrijven in de Noordoostpolder. De minister van financiën heeft zich thans met deze voordracht accoord verklaard. De nieuwe pachters komen uit negen verschillende provincies. De percentages zijn als volgt: Groningen 12,7 Friesland 8,9Drente 7 6 Overijssel 10,1; Gelder land 7 6; Noord-Holland 5,1; Zuid-Holla-d 5,1 Zeeland 24,1 en Brabant 19. Bijna 40 pet. van de 78 nieuwe prachters is dus afkomstig uit de vier noordelijke pro vincie». „De gezondheidstoestand van mens, dier en plant." Op initiatief der Vereniging van Oud-leer lingen der Cnr. Landbouwschool alhier werd Maandagavond in de Chr. Landbouwschool over dit onderwerp voor een talrijk gehoor eer* rede gehouden door ir. O. J. Cleveringa, rijks-landbouw-consulent in algemene dienst te Wageningen. Na een inleidend woord van de voorzit ter der Vereniging van Oud-leerlingen, dhr. W. van Cadsand, werd het woord gevoerd door dhr. Bouwman, adjuncHandbouw- consulent te Scnoondjjke, die o.m. zeide, dat wel eens gedacht wordt, dat de voor lichtingsdienst en ir. Cleveringa twee zijn, doch zulks is niet het gevaler zijn zowel punten van gelijk inzicht als van verschil. Hij zag er geen bezwaar in om ir. Cleve ringa uit te nodigen. Rede Ir. Cleveringa. Ir. Cleveringa zeide, dat zijn standpunt nogal afwijkt van de officiële landbouw wetenschap en hij overhoop ligt met de technisch (dus niet biologisch) denkende richting. Aan alle landbouwscholen ziet men de landbouw zuiver technisch-rationeel, doch dit gaat volgens spr. de verkeerde kant op. Grondkennis wordt onderwezen als een zuiver technisch vak, doch het centrale punt, de levende kracht van de grond, wordt niet aangeroerd. Onze grond is dood. De werkelijkheid is, dat onze Nederlandse grond in algemeen dood is, omdat men vergeten heeft aandacht te schenken aan het leven in die bodem. Gelukkig voelt onze boerenpractijk nog altijd voor de levende stof, al is dit bij de jongeren niet zo sterk het geval. Ook onder de Wage- ningse studenten zijn er nog wel, die dit werkelijk aanvoelen, doch hun studie leidt in een andere richting. Het gaat in hoofdzaak om het leven in de grond. Daar schuilen krachten, dié het leven van plant, dier en mens benvloeden en met eikaar in verbaad st< a De lichamen van mens, dier en plant zijn aan voortdurende slijtage onderhevig. Men neemt aan, dat het gehele lichaam van de mens in zeven jaar totaal wordt vernieuwd. Deze vernieuwing geschiedt door de voe ding, welke dus van groot belang is voor de gezondheid. De ziektebestrijding. De gangbare wetenschap zoekt de oor zaak ener ziekte alleen in aantasting door parasieten. Het microscopisch onderzoek heeft teveel aandacht geschonken aan deze parasieten en hun vernietiging, en andere factoren uit het oog verloren. De mate van de weerstand is een zeer belangrijke factor tot afweer en voorkoming van ziekten en hier scheiden zich onze wegen, aldus spr. Alle parasieten tracht men te verdelgen door vergiftiging, de uitroeiing van virus (bjj aardappelen en koeien), doch dit is mislukt o.a. bij mond- en klauwzeer. Wenneer te weinig weerstand is, kan er niets worden bereikt. In vorige eeuwen heeft men de pest-bacil kunnen verwijderen, doch thans heeft m:n vele andere ziekten, (bijv. kanker). We hebben niet gewonnen, omdat er onvoldoende weerstand is. Tel kens blijkt, dat de natuur het zwakke opruimt. Door de weerstand van mens, dier en plant te verhogen zal men alle ziekten overwinnen, aldus spreker. Dode en levende grond. Alle cultuurgrond bestaat uit drie bestand delen: zand, klei en humus. Grond is als een soort stroop, waarin zand zit, alleen de verhouding in de samenstelling is sterk verschillend. Wanneer men in middelzware grond voedsel strooit (compost, stalmest) verandert deze grond totaal. Eerst was ze dicht, jloch nu wordt ze poreus. De weten schap meent, dat de grond kruimelt door kalk, doch dit gebeurt enkel door het leven. Levende, kruimelige grond is capillair en met water gevuld, de kruimels zijn onge veer 3 mm. groot en kleven niet meer. Krachtig levende gror.d vindt men in Z -Vlaanderen niet meer. Zwak levende grond spoelt volkomen uit elkaar, de hele bouwgrond kan wegvloeien, in het uiterste stadium verdwijnt alle binding en verstuift de grond. Deze verstuiving heeft in ons land ontstellende afmetingen aangenomen, vooral op zavel- en veengronden, maar ook in de kleistreken van Holland is het reeds gebeurd, dat de sloten vol waaiden. De goede oogst van 1949. Dat 1949 op dode grond toch een goede oogst gaf was alleen een gevolg van het feit, dat deze gronden dit jaar niet dicht geslagen zijn door slagregens. Men kan de grond wel met werktuigen lijn maken, doch dan krijgt men geen natuurlijke kruimels, die in stand worden gehouden door het leven in de grond. De invloed van het I ever. De krachtige invloed van het leven reikt niet verder dan 14 cm. in de bodem, doch mens, dier en plant, gevoed met deze grond, zullen niet ziek worden, omdat ze weerstand hebben. Dode grond is de oorzaak van alle ziekten, door gebrek aan weerstand. Hoe komt het dat op een veld de ene plant wél en de andere niet ziek wordt sn de ene boerdery wél met t.b.c. Is besmet en de andere niet? De plantenziektenkun- dige dienst zegtplant en hoeve zijn besmet. Doch spr. heeft in zijn 30-jarige ervaring steeds geconstateerd, dat zieke planten leven op kluiterige grond en gezonde op kruime lige grond. Dus waar leven in de grond zit, wordt de plant niet ziek en waar geen leven is, wél. Het gaat dus niet om de parasieten, maar om het leven in de grond. Levende grond hecht zich aan de wortel, dode grond vergroeit niet met de wortel. De kunstmest-leer van Liebig, zegt dat de plant zich kan voeden met zouten. Kool hydraten, vetten en eiwitten zouden de plant voeden, doch aan zulke planten ont breken twee dingende weerstand tegen ziekte en de kwaiiteit (glan?, reuk, smaak en houdbaarheid). Dat mist de plant op de dode grond. Wanneer een plant groeit op een levende grond en gevoed met vele daarin levende organismen, (o.a. schimmels) dan heeft de plant deze eigenschappen wel. Wanneer de grond gemiddeld 7 cm. krui mel bevat, dan zijn de planten, dieren en mensen meestal gezond (geen plagen of epidemieën). Een dergelijke grond zou dus het bedrijfsrisico voor de landbouw ten zeerste verminderen. Het harmonisch evenwicht. Èvenals in de natuur en bij de planeten alles precies klopt, is dit ook het geval met ziekten door de voeding. Behalve de reeds genoemde stoffen, bevatten de plantencellen ook hormonen, vitaminen, groeistoffen enz., alle in zeer grote verscheidenheid. Terwijl de wetenschap alleen denkt aan een paar zouten, zijn er in werkelijkheid honderden stoffen met een zeer bepaalde onderlinge verhouding en van grote gevoe ligheid, zodat door gemis van één vitamine ziekte kan optreden Alleen de levende grond kan dit harmonische spel spelen. Kop-akkers hebben vaak meer te lijden van parasieten dan het overige veld. De wetenschap zegtde parasieten komen van andere akkers eerst op de kop-akker. Neen zegt spr., dat komt door de slechtere struc tuur, die kopakket;s nu eenmaal eigen is. Levende grond geneest. Een erwt op een kruimelige plek wordt door geen bladrand-kever geteisterd en een coloradokever tast geen aardappel aan op een kruimelige plek. Dit lijkt gek, maar is een algemene natuurwet. De prooi vai de verscheurende dieren bestaat altijd uit het zwakkere, Wanneer wij geen serum voor mond- en klauwzeer hadden, waren er nog veel meer zieke koeien dan vroeger, al het opruimen heeft niets geholpen. Bij voedsel van levende grond zijn de koeien immuun voor ziekte en besmette koeien zullen genezen. Ook onvruchtbaarheid bij koeien is een gevolg van niet-harmonische voeding, maar op een door eigen levende kracht gevoede weide kan de veestapel zich in 6 weken weer in-eten en drachtig zijn. Voor mond- en klauwzeer kan dit in 1 week. De betekenis van schimmels. Het bekende geneesmiddel peniciline is afkomstig van schimmel. Ook is in Neder land een schimmel gevonden tegen t.b.c. Hoewel deze schimmel nog vrijwel uit sluitend bij dieren wordt toegepast, heeft men 40 zeer ernstige t.b.c.-lijders, die zich voor proeven beschikbaar stelden, met deze schimmels van de dood kunnen redden. Men moet echter precies zoveel, van het preparaat geven, dat geen disharmonie ont staat, dit laatste is dodelijk. Daarom wor den zij nog niet algemeen bij de mens toegepast. Een koe, gevoed op een weide waar deze schimmels aanwezig zijn, krijgt van de natuur hel juiste kwantum en wordt niet ziek. Compost-bemesting. In de aardbeien-cultuur zijn velen blij met een nieuwe aardbeien-soort drie jaar te doen, doch anderen (met compost- bemesting) verbouwen nog steeds de oude aardbeien. In China verbouwt men een 4000 jaar oude rijstsoort (met compost-bemes ting). Bij aanvoer van goede organische mestoffen hoeft men geen wisselbouw toe te passen. De boerenstand moet leren, dat het leven in de grond op dezelfde wijze gevoed wordt als de grotere dieren op aarde. De Engelsman Howard liet zijn har monisch gevoede veestapel in aanraking k omen met besmette dieren, doch zijn vee bleek immuun. Eenzijdige bemesting zal nooit voldoende zijnde eiwitten en hor monen zijn daartoe te verschillend. Plantaar dig en dierlijk afval moet zich aldus spr. in de grond verhouden als 4 1. De natuur zorgt dan voor vermenging van de onderlaag en er komt een nieuwe substan tie, die rul en kort is en een aangename lucht heeft. Wij kunnen geen slinkend eten verdragen en willen ook geen voedsel zon der smaak of reuk. En zijn paarden en koeien soms geen lekkerbekken Koeien begeven zich over afrasteringen en tocht sloten van een dode wei naar een compost- weide. Samenvatting. De levende grond beheerst de voedings waarde en niet de gewassen. Wij moeten de kant op der juiste mestberelding en het enige middel daartoe is: de natuur gehoor zamen, nl. door organische, veelzijdig samengestelde mest van plantaardige, dier lijke en menselijke herkomst. Van onze hele organische stalmest-bereiding deugt nog altijd niets. Een juiste organische bemes ting is kostbaar, doch de voordelen ver goeden die ruimschootsgrond, die niet gevoelig is voor weers invloeden, geen mis oogsten, geen veeziekten, enz. Wanneer men deze bemestingswijze over een aantal jaren berekent, is het niet meer zo duur en kunst mest is ook niet zo goedkoop. Ir. Cleveringa verduidelijkte zijn zeer uit voerig betoog met talloze voorbeelden. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd ruim gebruik gemaakt. Adjunct-consulent Bouwman en dhr. W. van Cadsand spraken een slotwoord. Uit onze omgeving. ALGEMENE BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN. Afdeling Axel opgericht. Dinsdagmiddag werd in „Het Centrum* een matig bezochte bijeenkomst van ouden van dagen gehouden, waar in het kader ener landelijke actie getracht zou wor den een plaatselijke afdeling van boven genoemde bond op te richten. Daartoe was aanwezig de bondsvoorzit ter, de heer W. van Beek uit Schiedam, welke een gloedvolle rede hield voor deze organisatie en voor de belangen der ouden van dagen. Dhr. van Beek schilderde de grote nood en de diepe ellende, waarin vele ouden van dagen vroeger moesten leven. Eindelijk bewerkte in 1913 een minister, dat deze mensen van rijkswege 2 gulden per week werd uitgekeerd ln 1919 is deze uitkering verhoogd; de 60 ct. voor rentezegel is slechts uitgesteld loon. Een ingediende motie tot wettelijke pensioenregeling voor ouden van dagen werd door de Tweede Kamer in "27 met grote 'meerderheid ver worpen. Later werd nog eens een commis sie ingesteld,doch de ambtelijke molen maalt nu eenmaal langzaam. Toen de oor log ln '40 uitbrak, was er eenheid tegen over de onderdrukker en zo zullen thans ook de ouden van dagen zonder onder scheid van godsdienstige of politieke over tuiging naast elkaar moeten staan om hun belangen te behartigen. Want de arbeiders gingen na de bevrijding werken en kregen een gulden duurtetoeslag, doch de ouden van dagen werden weer vergeten. Toen zagen 60 ouden van dagen te Rotterdam, dat alleen langs organisatorische weg ver betering kon worden bereikt. Een conferen tie met de wethouder van sociale zaken had tot resultaat dat de uitkeringen werden verhoogd van 8 tot 15 gulden per week voor alleenstaanden en van f 13,50 tot f 24 voor gehuwden. Dat was het eerste resul taat, in 45. De 60 ouden van dagen groei den spoedig uit tot een organisatie van zesduizend ledenthans telt de Bond 105 afdelingen met 24.000 leden. Voor de ver kiezingen in '46 richtte de bond zich tot alle politieke partijen met het verzoek de belangen der ouden van dagen te behar tigen. Na de verkiezingen voelde men behoefte aan een nieuwe wet, welke die van 1919 zal moeten vervangen, hetgeen jaren van voorbereiding vergt. Daarom Is de noodwet in het leven geroepen. Zeker ia de uitkering volgens deze wet <e laag, Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé il. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. U zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal t« doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. vernieuwt "en verbeten N V. A J TEN DOE5SCHATE - ZWÖÏLE

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1