AXELSCHE 1Ë COURANT DAMPO-PASTILLES J F'-i-V^fng bij Axel. ZATERDAO 4 MAART 1950 64e JAARGANG, No. 44 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Drukke dagen op het Binnenhof. Ouden van dagen krijgen eindelijk 5 pet. en een minimum bijslag. Inkrimping van de burgerpolitie. Het zijn weer drukke dagen op het Binnenhof. Het toch altijd grote aantal auto's op dit historische plein ia de laatste dagen weer aanmerkelijk uitgebreid nu de Volksvertegenwoordigers van de beide Kamers der Staten-Generaal bijeen zijn gekomen om allerlei belangrijke zaken te bespreken. Smalend spreekt men wel eens van de „praat-colleges", maar dat is toch ten onrechte. De honderdvijftig volksverte genwoordigers zijn bijna zonder uitzondering mensen, die in het volle ieven staan, men sen, die veelal ook nog andere functies te vervullen hebben en die dus met hun tijd heus wel raad weten. De Tweede Kamer was dezer dagen wei zeer dicht bevolkt. De kleine balzaal van de Hollandse Prinsen moest Duiten haar eigen honderd leden ook nog vijftig Sena toren bergen. Dat kwam doordat de Staten-Generaal in een verenigde vergade ring bijeen waren om de wetsontwerpen op het voogdij- en het regentschap te bespreken. De grondwet bepaalt dat der gelijke zaken gezamenlijk moeten worden besproken en daarvan wijken de Staten- Qeneraal natuurlijk ntet af. Het is de bedoeling, dat Prins Bernhard na het over lijden van Koningin juliana als regent en voogd zal optreden over de wettige opvolger mits deze tenminste nog minderjarig is. Deze week is men nog niet verder gekomen dan deze ontwerpen in de afdelingen te onderzoeker. De mondelinge behandeling zal op een later tijdstip geschieden. Laten wij hopen, oat deze wet nooit toegepast behoeft te worden. Minister Joekes geeft toe. De Kamer van Honderd begon voor de derde maal aan het wetsontwerp om vijf procent uit te keren aan de ouden van dagen. En deze week is het eindelijk gelukt. Zij is er zowaar mee gereed geko men. Maar voordat het zover was, moest er nog heel wat gepraat worden. Zoals bekend, oitmoette dit wetsontwerp in feite geen enkel bezwaar. Alleen wilden de socialisten en de communisten in ieder geval een minimum bijslag garanderen. Der gewoonte getrouw waren de communistische eisen absurd. Zij wilden het liefst een minimum garantiebedrag van f 2'voor gehuwden en van f 1,50 voor ongehuwden, per week, Zij begrepen ogenblikkelijk wel, dat dit voorstel verworpen zou worden en daarom hadden zij nog een andere suggestie, die aanmerkelijk goedkoper was, nl. f 1,74 en f 1,50 per maand. Beide voorstellen waren voor Minister Joekes echter onaan vaardbaar. Het duurste voorstel, van de heer Gortzak, kostte de schatkist maar liefst f 19 OCO.OOO, terwijl het andere amendement dat afkomstig was van zijn communistische fractiegenoot H ogcarspel, f 2 000 000 moest kosten. Het bezwaar, dat Minister Joekes verleden week reeds poneerde tegen de communistische voorstellen was niet alleer, dat zij te hoog waren, maar dat zij in feite ons loonstelsel technisch door elkaar trachten te gooien. De heer v. Lienden (Arb.) nam een rus tiger standpunt in. Zijn amendementf2 minimum voor gehuwden en f 1.voor ongehuwden heeft Minister Joekes echter ook wel hoofdbrekens gekost Aanvankelijk voelde de bewindsman er niets voor. Maar na ijverig rekenen, kwam hij tot de ontdek king, dat het net ging. Het voorstel van Lienden zal ongeveer een half millioen gulden gaan kosten. Na enig gepraat, nam de Minister dit amendement over. Daardoor werden de ouden van dagen tenminste weer een beetje geholpen. Een beetje want de heer Stapelkamp (A.-R.) rekende voor, dat in ongunstige gevallen de vijf procent voor de ouden von dagen maar weinig betekent. De Noodwet Ouderdomsvoorziening wel ker uitvoering f 150.000.000 per jaar kost loopt 1 October a.s. af. Zij zal wel ver lengd worden, want een definitief wetsont werp, dat deze materie zal regelen, is nog lang niet gereed. Wellicht is het mogelijk, dat er dan nog hier en daar enige verbete ringen ten gunste van onze ouden van dagen worden aangebracht. Politie gaat bezuinigen. Intussen waren aan de overzijde van het Binnenhof de Senatoren ijverig bezig met de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken. Een departement dat na de bevrijding reeds een record aantal Ministers heeft gekend. Het is daarom niet gemakkelijk om met een Minister van Bin nenlandse Zaken uitvoerig van gedachten te wisselen. Men krijgt steeds „nieuw lichters" voor het forum, die nog niet geheel in de materie zijn ingewerkt. Boven dien zijn vele brandende vraagstukken com missoriaal. Sinds de bevrijding is bijvoor beeld de politie zo'n „brandende kwestie". Moet dit gezagsapparaat ressorteren onder het Departement van Binnenlandse Zaken of van Justitie? Daarmede nauw verwant is de vraag of we een rijks-of een gemeente politie moeten hebben. Eenstemmig was de Eerste Kamer van oordeel dat de hand having vaj de openbare orde een taak van de bestuurscolleges is. Zij vreesde een animositeit tussen de Rijks- en de Gemeente politie. Dat geluid was niet zo verwonder lijk, daar er in de Senaat practisch allemaal burgemeesters aan het woord waren. Minis ter Teuliegs zei er niet veel over. Het zou wel loslopen, zo was zijn mening. Boven dien is er van een strijd tussen de Rijks- en de Gemeentepolitie helemaal geen sprake. De commissie-Langemeyer die dit netelige onderwerp aan het bestuderen is is spoedig klaar met haar rapport. Dan zullen we er wel meer van horen. Belangrijker was echter de mededeling van Minister Teulings, dat de burgerlijke politie met ingang van 1 April a.s. met één-veertiende zal worden ingekrompen. Overhaast zal dat echter niet gaan. Men heeft daarvoor tot 1 Ju'i 1951 de tijd. De financiële gemeentepolitiek slond tijdens dit debat ook nog in het middelpunt der belangstelling. Het feit, dat de onder nemingsbelasting wordt afgeschaft, is voor de gemeenten beslist niet gunstig. Deze belasting vormde voor de gemeenten een belangrijke bron van inkomsten. Het be drijfsleven is er echter mee gebaat. Deze maatregel zal de industrialisatie van ons land weer enigszins kunnen bevorderen. Hoe de Gemeenten nu aan hun trek moeten komen, kon Minister Teulings nog niet zeggen. Dat is ook zo'n eenvoudige kwestie niet. Toen Woensdag de Amerikaanse wapen- leverantie aan de orde was, maakten de communistische vertegenwoordigers met hun hulptroepen op de tribunes het de voor zitter niet gemakkelijk. Toen de communist Wagenaar van dhr. Kortenhorst een waarschuwing ontving, dat hij verwijderd zdu worder, sloeg hij deze raadgeving in de wind en zijn partijgenoten stonden hem ter zijde. Er ontstond een duel van scheldwoorden tussen h°n en de P. v.d. A., terwijl de tas van een der partijgenoten in de richting van de socialist de Kadt werd gegooid. Wagnaar liet zich aan handen en voeten uit de zaal verwijderen, waarna hij na korte tijd weer verscheen en voor de tweede maal, maar nu dan ook tot op veilige afstand door de politie werd weggevoerd. MIJN HAR DTJES: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.4-Oen 75ct H. M DE KONINGIN SPRAK MET NEDERLANDSE JEUGD. Enige weken geleden gaf Koningin Juliana de wens te kennen graag eens contact te willen hebben met jonge me sen in de leeftijdsgroepen van 20—24 jaar, om (ei persoonlijk gesprek te horen, wat er in deze jeugd leeft aan toekomstverwachtingen voor henzelf en voor ons gehele volk, en welke hun moeilijkheden zijn. Een drietal gesprekmiddagen m(t ieder plm. 15 deelnemers(sters) werden georga niseerd op het paleis Soestdijk. De eerste groep was afkomstig uit kleine derpen en vertegenwoordigde dus het „platteland", de tweede groep was samengesteld uit „grote- stadsjeugd", zowel uit jeugdorganisaties ais ongeorganiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studenten bestond. De gesprekken waren zeer geanimeerd. Tal van vragen betreffende het dorpsleven, het jeugdleven in de grote stad, zowel sociaal als cultureel gezien, kwamen aan de orde. Evipan-slaap, plastic-gebitten en nog wat De president van de Haagse arrondisse mentsrechtbank heeft in kort geding uit spraak gedaan in de zaak van de Rotter damse inrichting voor tandheelkunde tegen de Staat der Nederlanden. Door deze inrichting was gevorderd, dat ambtenaren in staatsdienst zich zullen ont houden van het geven van intervieuws, waarin medische instellingen en hun metho den worden gelaakt. Dit temeer, daar de medische tuchtraad over het ongeoorloofd toepassen van de geneeskunde een bindend oordeel kan uitspreken. De president der Haagse rechtbank, mr. A. Kühn, verklaarde in zijn uitspraak de Rotterdamse Inrichting voor Tandheelkunde niet ontvankelijk in haar vordering. Gebleken is, dat het medisch tuchtcollege zich in het onderhavige geval niet kon uitspreken daar niet bewezen is, dat aan deze inrichting voor tandheelkunde een arts of tandarts verbonden is en door de eisende partij in dit verband geweigerd is namen Ie noemen. In verband met deze uitspraak willen wij hieronder in enigszins verkorte vorm weer geven de voornaamste punten uit het inter- vieuw dat het „Haags Dagblad" had met de betreffende staats-ambtenaar, de hooid- inspecteur der Volksgezondheid, dr. Spoo- renberg. Gevraagd naar een oordeel over adver tenties van tandheelkundige inrichtingen betreffende het pijnloos trekken door mid del van Evipan-slaap en het direct daarna plaatsen van „plastic"-gebitten gaf de Hoofd inspectie van de volksgzondheid als ant woord: „leugenachtig, misleidend en mis dadig. Een groot gevaar voor de volks gezondheid. waartegen niet genoeg kan worden gewaarschuwd". Dit korte en krach tige antwoord werd verder door de tand heelkundige expert bij de Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid, L J. M. Spoo- renberg, ais volgt toegelicht: Men stelt in deze advertentie's het ge bruik van Amerikaans plastic als iets bijzon ders voor, terwijl plastic in feite reeds vuor de oorlog op grote schaal werd gebruikt bij de vervaardiging van kunstgebitten. De vermelding „Amerikaans" wekt eveneens een verkeerde indruk. Amerikaans materiaal wordt weinig of niet gebruikt, maar de plastics uit Nederland, België en Frankrijk zijn even goed. Er zijn evenwel erger dingen, want ook al zijn aan verscheidene van deze inrich tingen tandartsen verbonden, niemand neemt aan dat deze bij alle verrichtingen aan wezig zijn. Zij streven er naar zoveel mogelijk gebit ten af te leveren, waarbij zij dit, teg nover hH natuurlijk? gebit, minderwaardige pro duct, als ideaal steller. De mens moet zich bewust worden, dat we een kauworgaan nodig hebben voor het verwerken van ons dagelijks voedsel. Wil dit orgaan bruikbaar zijn voor haar zware taak, moet het gezond zijn. Oulers moeten beg'ijpen, dat zij hun kinderen in de jongste leversjaren moetsn leren hun gebit gaat te houden. Dan is vervanging door een functioneel, mi- der- wiardi? kunstgebit, op latere leeftijd, r.iet nodig. Tot zover de inspecteur L J M. Spoorenberg. Aan het rapport van professor Buisman over de evipanslaap als verdovingsmethode ontlenen wij nog het volgende G 'vallen van acute dood na Evipan komen voor, ook bij lage dosis. Men heeft hieromtrent ervaringen opgedaan in oorlogs tijd en in Engeland is het middel hierdoor in discrediet geraakt. Bij jonge mensen treedt tijdens het bijko men dikwijls een hevige onrust op, die het gevaar voor inslikken van tanddelen ver groot. Vooral tegen de poliklinische toe passing van evipan bestaan ernstige bezwa ren door de gevaren die dit kan opleveren, wanneer men de patiënt lopende laat weg gaan. Na verloop van een uur kunnen nl. verwardheidsverschijnselen optreden. Wan neer in ons land in poliklinieken evipan wordt toegepast, gebeurt dit alleen na een behoorlijke voorbereiding en moet de patiënt na afloop nog minstens een uur in het ziekenhuis blijven, waarna hij liggend per ziekenauto naar huis wordt vervoerd. Wij geloven dat wanneer men zich door de aanlokkelijke aanprijzingen voor pijnloze behandelingen, zonder de gebruikelijke ver dovingen door inspuitingen in de kaak, aangetrokken voelt, men toch goed zal doen zich bovenstaande gevaren voor ogen te houden alvorens tot zo'n behandeling over te gaan. Mocht U nu de vraag stellenAls dit alles zo is, hoe is het dan mogelijk dat deze advertenties ongestraft kunnen worden gepubliceerd, dan is het antwoord hierop Er bestaat een controle op geneeskundige advertentie's, maar deze geldt tot dusver niet voor tandheelkundige advertentie's. Vermoedelijk zal deze controle, naar aan leiding van de thans verschijnende adver- tie's binnenkort ook voor annonces op tandheelkundig gebied worden ingesteld. Het trekken van tanden gebeurt na hel toedienen van Evipan-narcose, een ver dovingsmethode die bij de tandheelkunde toegepast kan worden, rmiar grote gevaren meebrengt. Het ook na het trekken van tand of kies nog onder narcose zijn geeft nl. een grote kans dat de patiënt bloed- stolsel, afgebroken tanddelen e.d. in„ het verkeerde keelgat, krijgt, met het gevolg dat deze in de longen terecht komen. Het gevaar dat dit na enige tijd een long ontsteking tengevolge heeft, is zeker niet denkbeeldig. Dat men reeds direct na het trekken dezelfde dag een kunstgebit zou krijgen, dat onmiddellijk passend is en blijft, is laag bij de gronds bedrog. Men behoeft geen arts te zijn om te begrijpen, dat de betrekkelijk groie wond die een getrokken kies achter laat tot vergroeiingen leidt en littekens ver oorzaakt. Wanneer deze inrichtingen onmiddellijk na het trekken een afdruk van de mond maken en hiernaar een gebit vervaardigen zal dit gebit de eerste dagen kunnen pas sen, maar binnen enkele dagen past het zeer zeker niet meer. Vele mensen zullen met een slecht passend gebit blijven lopen. In de mond ontstaan dan door net knellen zweertjes en gezwelleijes, die aanleiding geven tot zeer onaangename gevolgen, en in sommige gevallen zich pernicieus hebben ontwikkeld en tot kanker aanleiding geven. Voor vele mensen is het moeilijk enige weken zonder gebit te moeten lopen, rtiaar dit is ook niet noodzakelijk. Wanneer het geval zich ertoe leent, en dit moet door de bevoegde tandarts worden beoordeeld, kan deze U een „noodgebit" plaatsen, het geen later gecorrigeerd kan worden of door een ander, blijvend gebit vervangen. In feite maken genoemde inrichtingen niets anders dan noodgebitten, maar wekken in hun reclame de suggestie, dat deze blijvend zijn, Afgezien van dit alles blijft het zuiver technisch gezien nog de grote vraag of een goed gebit in een dag gereed te maken is. Tenslotte betekenen deze instellingen een dolkstoot in de rug voor de plannen voor een verantwoorde tandheelkundige sanering. Er moet gestreefd worden naar het behoud van het eigen natuurlijke gebit, hetgeen behoort bij de gave, gezonde mens, en dit is op de duur voor iedere Nederlander te ver. wezenlijken, door een goede georganiseerde tandverzorging, te beginnen bij de jeugd. Deze inrichtingen stellen evenwel geen prijs op het behoud van dit kostbaar, doch door velen verwaarloosd kauworgaan. 'Hoestprikkel KONINKLIJK BEZOEK AAN FRANKRIJK. Bezoek van 23 tot en met 26 Mei. H. M. de Koningin heeft het voornemen een officieel bezoek te brengen aan de President der Franse Republiek. H. M. zal worden vergezeld door Z. K. H. Prins Bernhard. H. M.en Z. K. H. zullen op 23 Mei a. s. in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weer verlaten. Volgens een communiqué van het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken, zal de Franse Regering zich gelukkig achten H.M. de Koningin der Nederlanden, die de wens te kennen heeft gegeven een bezoek te brengen aan de President van de Republiek te ontvangen. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé il. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën ^maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1