De NIEUWE Ook Wegens enorm succes Fa. J. Wijzigini c. in vele kleuren RUIME K. Z TI zullen met in spreekuur hou van 8-9 uu van 1.30-2 i Zaterdag-s all De waterstofbom ia een product van de zonde. Nu dr. Fuchs de geheimen van de U.S.A. verraden heeft, wordt men beangst en wil men bidstond houden. Doch men moet geen bidstond houden tegen die bom men, maar tegen de zondehet boetekleed moet aan. Ninevé werd niet vernietigd. Als Neder land en de naties het ook eens zo gingen proberen. En wie gelooft, praat niet zoveel over Truman of Stalin, maar over andere dingen. De keerzijde van de sleutel op het slot van alle menselijke ellende is.Aan bidt de Zoon". Ds. Barendrecht eindigde met declamatie van een couplet uit het Luther-lied .Een vaste Burcht is onze God" en .Mijn Schilt ende Betrouwen*, waarna hij liet zingen Gezang 181 3 en 4. De zwaarte van dit onderwerp en de bijzonder krachtige stem van de spreker waren de factoren voor een zeer aandachtig gehoor, dat onder de indruk was van deze met diepe ernst en overtuiging uitgesproken rede. Ds. Jansma sprak een kort slotwoord en eindigde met het .Onze Vader*. Uit onze omgeving. AXEL. BOUW VAN 18 DUPLEX-MONTAGE- WONINGEN. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van achttien duplex- (tweegezins)-montage-wonlngen. Deze beho ren nog tot het bouwplan-1949 en zullen worden gebouwd aan de Bylocquestraat In Plan-West. DERTIEN AXELSE JONGENS REPATRIEERDEN. Zoals bekend, bevonden zich aan boord van het Vrijdag in Amsterdam gearriveerde s.s. .Pasteur* ook dertien Axelse jongens, die Zaterdag door de afd. Axel van de Band Nederland—Indonesië werden afgehaald. Als naar gewoonte was het gemeente bestuur zo welwillend een autobus te charteren, waarmede Zaterdag om 10 uur uit Axel werd vertrokken, waarbij de heren Knieriem en Dekker Vermeulen als ver tegenwoordigers der afd. Axel en omstreken van de Bind de reis meemaakten, terwijl 2 familieleden van ieder militair aanwezig waren. Bovendien was er een familie, welke particulier een autobus had gehuurd en verder maakten nog 2 luxe wagens de tocht mee. Aan Perkpolder bleek de drukte meer dan normaal, door de vele auto's met ^oranjevlaggen uit nagenoeg alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten, met het doel repatrië- renden af te halen. Overal bij het passeren van dorpen viel duidelijk te constateren, in welke gezinnen een jongen werd thuis verwacht, dit vanwege de vlaggen en h'er en daar een ere-poortje, zoals dit ook in Axel het geval was. Te Perkpolder gingen alle Axelse burgers scheep naar Kruiningen. Daar aangekomen ontstond er al spoedig telefonisch contact met de achterbl]jvenden aan de Z.-Vlaamse wal, die uiteraard nieuwsgierig waren of men aan de Bevelandse zijde iets meer wist. Onze stadgenoten zochten naar een middel om meer te weten te komen en zij hadden succes via een hyper-modern communicatie middel, n.I. een politie-wagen met mobilo foon. Deze kon echter Amsterdam niet bereiken, doch belde Middelburg op, van waar contact met de hoofstad werd verkre gen. Zodoende was het groepje wachtende Axelaren en spoedig van op de hoogte, dat de repatriërenden reeds ca. half negen uit Amsterdam vertrokken waren, na de nacht aan boord te hebben doorgebracht. De conclusie, dat hun aankomst te Kruiningen tussen 1 en 2 uur kon plaats vinden, bleek juist te zijn. Dit bericht werd doorgegeven naar Perkpolder en spoedig maakten velen de overtocht om hun jongens te begroeten. Te 1.30 uur arriveerden de lang verbeiden en was het grote en ontroerende moment daar. De jongens stapten uit de bussen, waar mee zij uit Amsterdam waren gekomen en namen plaats in de gereedstaande bussen, die ieder narr zijn streek of gemeente zouden brengen, zodat organisatorisch alles aan de overkant reeds prachtig geregeld was. Hoewel er aan Perkpolder een massa wachtend publiek stond, werd door de politie het verkeer op soepele, msar niette min vlotte wijze geregeld. Op ieder dorp, dat de bussen passeerden, werden de jongens door de bevolking hartelijk toege juicht. De repatriërende Axelaren waren H. Dieleman, J. W. Dieleman, G. van Doeselaar, M. Geensen, J. van Meurs, A. Oppeneer, C.de Pooter, P. Scheele, J. Witte, P. Verschelling, F. Wo'fert, E. A. v. Wijck en P. B. Zegers. In vrijwel iedere buurt in Axel, waar één of meer jongens thuiskwamen, was een vertegenwoordiger van die buurt of wijk aanwezig ter felicitatie en werd een geschenk aangeboden. Overa werd in de betreffende gezinnen de blijde thuiskomst in intieme kring g vierd. Eerstdaags zullen de ouders der gerepa- triëerden namens de thuisfronten nog wor den gefelic'taerd. Indien mogelijk zal het plaatselijk demobilisatie-comité de jongens met raad en daad bijstaan. Na jarenlange afwezigheid zijn de jongens eindelijk behouddn thuismoge het hun spoedig gelukken zich weer in onze samen leving thuis te voe'en en een passende werkkring te vinden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Woensdag 1 Maart 1950. 's Nam. 2.30 u. Huwelijksbevestiging door Ds. W de Wit, van Middelburg. GEVONDEN VOORWERPN. Lederen bivakmuts, bruine heren-shawl, een paar bruine glacé handschoenen, grijze mantel-ceintuur, een paar kinderwanten (wit met blauwe banden), Prins Hendrikstr. 39 j een kinderlaarsje (maal 7), P. Seghers, julianastr. 44. Sportnieuws. Voetbal. AXEL-RIA W 1-0. Spel der oranjeploeg stelde teleur. Een ondanks het gure weer vrij talrijk publiek zag kleumend en ongeduldig eerst vier minuten voor het einde het enige gel dige doelpunt in deze vrij futloze wedstrijd alihans wat de Axelse ploeg aangaat. Een doelpunt nog wel, van grote afstand gescoord door een achterspeler en dank zij een blunder van de doelman O.l.v. scheidsrechter Nieuwlaat uit Roosen daal trapte Axel af tegen de gure Noord ooster in. Het spel had daardoor de eerste 45 minuten grotendeels op de Axelse helft plaatsde wind maakte het vaak moeilijk het leder terug over de middellijn te krijgen. De snelle W-stdorpenaren zaten vinnig op de bal en dwongen de Axelse verdediging om op volle toeren te werken, terwijl ook keeper Dieleman vaak tot ingrijpen werd genoop't. De roodhemded lieten zich vaak in de buitenspel-val lokken en dwongen zij in hun gevaarlijke aanvallen enkele hoek schoppen af, doch brachten het niet tot doelpunten. Zo verstreek de tijd met het nagenoeg steeds eenzijdige spelbeeld. De sporadische aanvallen der oranje-voorhoede als die de zeer harde wind en de rood- hemden eens beduidend konden trotseren waren overigens niet zo gevaarloos als in de- tweede helft, toen Axel het wind- voordeel had. Zo schoot Deij over de lat en Jonkman naast. Vlak voor de rust wist Dieleman uit een geharrewar voor het R.I A.- doel te scoren, doch de referee annuleerde. Men verheugde zich alzo in de dubbel blanke stand, waarmee de welverdiende thee werd genoten. Degenen, die na de rust, mede door hpt grote wlndvoordeei een beduidende score verwacht hadden, werden wel zeer teleur gesteld. Nadat de roodhemden nogmaals twee hoekschoppen hadden geforceerd, kwam de oranjeplosg in de aanval, doch de voor hoede bleek onmachtig om het doei te vinden. Uit een hoekschop kopte Dieleman in, doch een Westdorps been bracht nog juist redding. Een hard schot van kanthalf Verpoorte werd door de doelman corner gewerkt. De b"zoekers werden zwaar in 't defensief gedrongen en bij een nieuwe druk op de Westdorpse helft volgden verschil lende schermutselingen, doch de schoten misten verre hun doel. Zo ging ook deze helft voorbij met een eenzijdig spelbeeld slechts sporadisch kwamen de bezoekers in Ax°1j doelgebied, doch de verdediging wist zich te handhaven. Uit een kluwen van spelers schoot den Engelsman in, doch ook dit doelpunt kon in de ogen van de referee geen genade vinden. 4 minuten voor het einde gaf Sijs een harde vrije trap van grote afstandde Ria-doelman liet de bal glippen en het winnende puntje was ge boren (1—0). Wij hop?n, dat onze ploeg voortaan niet zo naar zijn vorm zal behoeven te zoeken, zua's ditmaal het geval was. Ria was technisch wel de mindere, doch beschikt over een behoorlijke snelheid* Zij beschikken over et kele goede krachten, o.a. de vleugelspelers. De andere uitslagen in deze klasse zijn Corn BoysSluiskil 31 Terneuzen Breskens 3 3; HontenisseClinge 3—0; SteenAarde'burg 21; Hoofdplaat Oostburg 2—2. Res. 2e klasse E. RCS II—Axel II 1—1; Breskens II— Gres II2—0; Middelburg II—De Zeeuwen II afg.Terneuzen II—Zierikzee II uitg. Rechtszaken. DHR. WE1JNS NIET STRAFBAAR. Vrijdag heeft de Arrondissements recht bank te Middelburg uitspraak gedaan in de zaak tegen de landbouwer G. W. uit Axel destijds lid van het Terneuzense Tribunaal. De tenlastelegging het aar-nemen van een belofte hem gedaan door de zakenman Van der P. om een geldsbedrag te over. har.digen, wanneer hij in strijd met zijn plicht als Tribunaallid ten gunste van deze Van der P, invloed zou uitoefenen werd bewezen verklaard. Verdachte kon echter niet strafbaar geacht worden, reden waarom hij ontslagen werd van rechtsvervolging. Ditzelfde was het geval met de commis- sionnair L. D. uit Terneuzen, die bemidde lingsdiensten had verricht. Bekendmakingen. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dal op Zaterdag 4 Maart 1950 des namiddags van 2 tot 2.30 uur ter gemeente-secretarie voor de ingezetenen zowel Ned rianders als vreemdelingen geboren in Maart 1885 gelegenheid bestaat tot het aanvragen van een ncodubkerirg. Geen aanvraag kan worden ingediend door gehuwde vrouwen. Axel, 28 Februari 1950. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaiis, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeieter en Wethouders van Axel maken bekend, dat op Donderdag, 2 Maart 1950, des namiddags 3 uur in het gymnas tieklokaal der Openbare Lagere School alhier, gelegenheid zal worden gegeven lot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Axel, 23 Februari 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Mans, van Oeverer..

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2