AXELSCHE H COURANT AXELSCHE 11 COURANT ■Vi 11U 4-4 V.. Frx-V^'rig bij ^Somfinen», Axel. ZATERDAO 4 MAART 1950 64e JAARGANG, No. 44 - NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Drukke dagen op het Binnenhof. Ouden van dagen krijgen eindelijk 5 pet. en een minimum bijslag. Politie gaat bezuinigen. Intussen waren aan de overzijde van het Binnenhof de Senatoren ijverig bezig met de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken. Een departement dat na Evipan-slaap, plastic-gebitten en nog wat De president van de Haagse arrondisse- Wij geloven dat wanneer men zich door de aanlokkelijke aanprijzingen voor pijnloze behandelingen, zonder de gebruikelijke ver dovingen door inspuitingen in de kaak, aangetrokken voelt, men toch goed zal ande gevaren voor ogen s tot zo'n behandeling Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 1 MAART 1950 64e JAARGANG, No. 43 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Carillon van Middelburg op de Voorjaarsbeurs te Utrecht. Op de komende Voorjaarsbeurs zal op het Croeseiaanterrein door de klokkengieterij te Heiligerlee een gedeelte van het nieuwe carillon voor de O. L. Vrouwetoren te Middelburg beter bekend als de Lange Jan worden geëxposeerd. Dit gedeelte omvat alleen de lichte klokken. Tezamen zullen zij evenwel een volledig spel vormen, dat met behulp van een stokkenklavier zal kunnen worden bespeeld. Het ligt in de bedoeling hierop elke dag door bekende beiaardiers een concert te laten geven op van te voren vastgestelde tijden. Tot deze musici zal o.a. Staf Nees, de wereldberoemde stadsbeiaardier van Mechelen behoren. Staf Nees, die de beiaard bespeelt van de St. Romboutstoren is tevens directeur van de enige beiaardschool ter wereld, die te Mechelen is gevestigd en geniet zowel in Europa als Amerika een grote bekendheid. Lange tijd hebben Engelse klokkengieters op de wereldmarkt van klokken de hege monie gehad. De laatste 20 jaar heeft men in Nederland de qualiteit echter zo aanzien lijk weten op te voeren, dat thans met succes tegen de Engelse klokken kan wor den geconcurreerd. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat sinds de oorlog tal van klokken aan het buitenland konden worden geleverd. Aan de Verenigde Staten werden o.m. twee volledige carillons geleverd, waarvan één een carillon van 40 klokken bestemd was voor de St. Martin Church te New- York. Voorts werden luidklokken verkocht aan Zuid-Afrika, België en de Scandinavische landen. Het carillon wordt ter beurze dan ook in hoofdzaak voor exportdoeleinden geëxpo seerd. Voorts zal in de stand een groot toren uurwerk met wijzerplaat worden gedemon streerd. Het uurwerk zal worden aange sloten op de klokken en de deelnemers en bezoekers op het Croeseiaanterrein zodoende elk kwartier van de dag hetzij met gongslag, melodie of uurslag op de hoogte houden van de juiste tijd. Tenslotte zal in de klokkenstand een grote klok worden getoond van 6.600 kgdia eveneens bestemd is voor de O. L. Vrouwe- kerk te Middelburg. De klok overleefde destijds het bombardement van deze stad, maar liep door zijn val vanaf een hoogte van circa vijftig meter een grote scheur op. De scheur werd hersteld op een Rotter damse scheepswerf maar na de reparatie bleek de klok van stem af te zijn. Te Heiligerlee wist men hier echter wel raad op. De klok werd vervolgens naar Heili gerlee getransporteerd en hier weer geheel bljgestemd. NAAR BELGIË OP BEWIJS VAN NEDERLANDSCHAP Met ingang van 1 April zullen Nederlan ders weer als voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlandschap kunnen worden toegelaten in België en Luxemburg. De Nederlandse regering heeft dan ook besloten met ingang van deze datem dit bewijs als reispapier werden in te voeren. Zij heeft de wens uitgesproken, dat voor een bewijs van Nederlandschap niet meer dan f 3— aan leges zal worden verlangd. De bewij zen zullen een geldigheidsduur hebben van vijf jaren. Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Muziekconcours 1950 te Nieuwvliet. JAARVERGADERING BOND VAN Z.-VLAAMSE MUZIEKVERENIGINGEN. O.ider flinke belangstelling der aangesloten verenigingen had Zaterdag te Philippine de jaarvergadering plaats van de Bond van Z.-Vlaamse Muziekverenigingen onder leiding van de voorzitter, de heer C. A. Ocké te Hoek. Na de opening volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Th. 't Gilde te Axel, die o.m. uitvoerig stilstond bij de twee onder Bonds-auspiciën georganiseerde concoursen. Aan het solisten-concours te Oostburg werd door 60 personen deelge nomen hetgeen een record betekende. Beide concoursen stonden kwalitatief op hoog peil. De Kon. Ver. „Harmonie" te Biervliet behaalde voor de derde maal in successie de ere-titel en daardoor de medaille van H.M. de Koningin. Vier andere verenigin gen behaalden te Axel de le prijs, 8 de 2e en l de 3e prijs. Woorden van bijzondere lof werden gebracht aan de zich metterwoon gevestigd hebbende secretaris de heer H. L. Wiüemsen. Het financieel verslag werd eveneens uitgebracht door de heer 't Gilde en sloot met een ongeveer even groot batig saldo als vorig jaar. Namens de kas-commissie rapporteerde de heer C. L. de Smidt te Terneuzen, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. De voorzitter bracht hulde aan de heer 't Gilde voor zijn accurate en uitgebreide verslagen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats en werden met de voorzitter, de heer Ocké, met bijna algemene stemmen herkozen de heren A. W. Gossije te Oostburg en T. H. A. G. Ivens te Hulst, welke allen hun her benoeming aannamen. Vervolgens kwam aan de orde de vast stelling van plaats en datum van het eerst volgende bondsconcours. Op voorstel der Belgische vereniging de Kon. Fanfare „Eendracht Maakt Macht' te Watervliet werd besloten het concours andermaal op Hemelvaartsdag (18 Mei a.s.) te houden. Voor dit concours bestond bij de West Z.-Vlamingen veel animo, zodat gestemd moest worden tussen Aardenburg, Biervliet en Nieuwvliet. Na drie stemmingen besliste het lot tussen Biervliet en Nieuwvliet ten gunste van iaatsgenoemde vereniging. „DE WATERSTOF-BOM OF JONA'S GEHEIME WAPEN." Over dit onderwerp werd Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag voor een talrijk gehoor, ook uit omliggende gemeenten, een rede gehouden door ds. Barendrecht, Herv. pred. (Geref. Bond), te Klundert. Deze avond was belegd door de Herv. Mannenvereniging „ln dienst der Kerk" te Zaamslag. Nadat de bijeenkomst door Ds. Jansma, Herv. pred. te Zaamslag wa3 geopend met het doen zingen van Ps. 99 1 en 2, gebed en een inleidend woord, betrad ds. Baren drecht de kansel, waarna hij de chr. geloofs belijdenis voorlas, liet zingen Ps. 118 8 en daarna las Jona 3. Aan deze tijdrede die te groot is om geheel geplaatst te worden ontlenen wij het volgende Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Het is vijf voor twaalven op de wereld- klok. Spr. herinnert aan het adres van de Wereldraad van Kerken, gericht tot de wereldDit is het uur om opnieuw naar Gods Woord te gaan luisteren en te gaan bidden. De wereldzee is in heftige beroering, de golven spatten hoog op, het schip der wereld is in nood. Millioenen harten ademen een S.O.S. tot een onbekende god en nu klinkt het: wie zal ons redden van de komende wereld-ondergangeerst de atoom bom en nu de waterstofbom. De veiligheid is weg; wij waanden ons veilig in het Westen, doch die ene man dr. Fuchs heeft geheim aan het Oosten verraden Spr. ziet een lijn van Fuchs naar een man, die het waarachtige geheim verriedAdam. En wij zijn zijn kinderen en aelen in zijn erfenis. Dit is het geheim van de ellende in de wereld. God Iaat de wereld haar faillissement beleven. Men interesseert zich voor wat Moskou, Londen, Washington en Parijs zeggen, maar men vraagt niet naar wat God zegt. Alleen hij, die oprecht gelooft, heeft gekozen tegen de atoom- en waterstofbom en vóór Jona's geheime wapen. De waterstofbom weegt 25 toil en ver nielt 200 tot 400 vierkante kilometer. En heeft professor Einstein niet gezegd, dat het mogelijk is de hele wereld te vernietigen met deze bommen, die in aanmaak zijn? De waterstofoom maakt puin, as en ver derf Jona's geheime wapen maakt ook as, doch geen puin. Dit is het geheim van dit geheime wapen. De wereld onzer dagen staat niet in het teken van de vreze Gods, maar van de antichrist. Niemand mag zich verbazen over de loop der historie; zoals het gaat moet het gaan, anders ware het Christelijk geloof een fabel. Velen in onze dagen hebben het geloof verlaten en zeggen„we doen er niet meer aan". Nietzsche profeteerde de Uebermensch en zijn profetie wordt vervuldwe leven In de tijd van de krachtpatsers. Cultuur, wetenschap en beschaving zijn tot een ont zettende hoogte opgeklommen, doch dit leidt tot ondergang der wereld. Zelfmoord op zelfmoord is het kenteken der 20e eeuwse verlichting. En God wordt het moede, juist als bij Ninevé. Jona ging naar Ninevé alleen naar die grote wereldstad van 2 millioen inwoners, met als geheim wapen het Évangelie om de stad tot capitulatie te dwingen. De taak van Jona was riskant: het brengen van de boodschap „nog 40 dagen en Ninevé wordt omgekeerd". Doch de lieden van Ninevé geloofden. Als de kerk op haar plaats is, is zij Imperialistisch, wereldveroverend en mobiel, in crltische bewoordingen laat spr. zich uit over de huidige kerkelijke verdeeldheid. „Men vindt niks anders dan ruzie en twist en overal de dood in de pot." In de concentratie-kampen was er eenheid, maar thans hebben we het blijkbaar veel te goed, aldus spr. De groten van Ninevé bogen voor God en de koning deed zijn koningsmantel af. Zo moet de mens zijn koningsmantel met de woorden „Ik zal handhaven" afwerpen en aantrekken het boetekleed met de woor den „Ik heb gezondigd". Dat is de sleutel op het slot van alle menselijke ellende. In 1945 meende men, dat Hitier het gedaan had en nu Staiin. Neen, de mens heeft het gedaan: wij. i vraag stellenAls dit Is het dan mogelijk dat igestraft kunnen worden is het antwoord hierop: itrole op geneeskundige deze geldt tot dusver elkundige advertentie's. leze controle, naar aan- ms verschijnende adver- >ok voor annonces op ed worden ingesteld, tanden gebeurt na het ipan-narcose, een ver- bij de tandheelkunde len, nuiar grote gevaren ik na het trekken van tnder narcose zijn geeft i dat de patiënt bloed- tanddelen e.d. in„ het krijgt, met het gevolg en terecht komen. Het i enige tijd een long- ge heeft, is zeker niet direct ra het trekken kunstgebit zou krijgen, ssend is en blijft, is laag g. Men behoeft geen arts pen, dat de betrekkelijk i getrokken kies achter- n leidt en littekens ver richtingen onmiddellijk n afdruk van de mond een gebit vervaardigen rste dagen kunnen pas- enkele dagen past het r. Vele mensen zullen ïnd gebit blijven lopen, in dan door net knellen elleijes, die aanleiding angename gevolgen, en zich pernicieus hebben anker aanleiding geven. i is het moeilijk enige te moeten lopen, maar zakelijk. Wanneer het eent, en dit moet door rts worden beoordeeld, odgebit" plaatsen, het- :rd kan worden of door jebit vervangen, genoemde inrichtingen idgebitten, maar wekken e suggestie, dat deze len van dit alles blijft gezien nog de grote ebit in een dag gereed i deze instellingen een voor de plannen voor ïdheelkundige sanering, orden naar het behoud mrlijke gebit, hetgeen gezonde mens, en dit is ere Nederlander te ver- i goede georganiseerde ginnen bij de jeugd, stellen evenwel geen van dit kostbaar, doch osd kauworgaan. Schorheid, 'Moestprikkel K AAN FRANKRIJK. >t en met 26 Mei. heeft het voornemen te brengen aan de Republiek. H. M. zal oor Z. K. H. Prins uilen op 23 Mei a. s. i op 26 Mei de Franse ;n. infqué van het Franse andse Zaken, zal de gelukkig achten H.M. rlanden, die de wens ren een bezoek te lent van de Republiek rtoonnements- prljs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlö fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ma»ifDrO<«hik»nL K f S I— I-44!-IA N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlö fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1