De schijn gered. Uit onze omgeving. DE HUISHOUD-CURSUSSEN TE AXEL. Eindles en diploma-uitreiking in de o. 1. school. In de benedenlokalen der openbare school alhier had Dinsdag de eindles plaats voor de leerlingen, die aan Z.L.M.-cursussen gewone keuken en fijne keuken deelnamen. Hieraan ging vooraf een in de namiddag uren gehouden tentoonstelling van tal van gerechten, bereid door deelneemsters aan beide cursussen. Van de vele gerechten vermelden we een aanlokkelijke Paas-ontbijttafel, diverse soepen, witlof-schotels, enz. (gewone keuken)velerlei gebakjes en taarten, enz. (fijne keuken). Een nadere kennisname overtuigde van de culinaire prestaties, welke de dames zich in korte tijd hadden verworven en dit dorado voor smulpapen verheugde zich de hele namiddag in een zeer druk bezoek. 's Avonds verenigde men zich in het gymnastieklokaal, waar de diploma-uitreiking zou plaats vinden. Hierbij waren tegen woordig de landbouwconsulente voor Zee land, mej. Sikkens uit Qoes, de leraressen, de dames Mol uit Wolphaartsdijk (fijne keuken) en Scheele uit Kapelle-Biezeiinge (gewone keuken), de dames der Commissie van Toezicht, dhr. A.. Haak, Kringvoorzilter der Z.L.M., dhr. J. L. J. Maris, als vertegen woordiger van net gemeentebestuur, be stuursleden van de afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen, en van de afd. der Zeeuwse Plattelandsmeisjes. Verder waren hier aanwezig de cursisten en velen hunner ouders, de leerlingen van de toekomstige cursussen en verdere belang stellenden. De landbouw-consulente, mej. Sikkeas, was verheugd over het drukke bezoek en heette allen hartelijk welkom, inzonderheid de vertegenwoordigers(sters) van de diverse organisaties en van het gemeentebestuur. De gehouden tentoonstelling waren de resultaten van 2 cursussen, de 1-jarige kookcursus en de cursus fijne keuken. De consulente wees nog eens op het grote en practische nut van de kookkunst voor vrou wen en meisjes en betreurde het, dat hier alleen maar kookcursussen worden gegeven. Vroeger werden hier ook landbouw-huis- houdcursussen gegeven, doch het koken bleek favoriet. Zij hoopte dat de andere cursussen hier ook nog eens zullen door gaan, omdat deze voor de algemene vorming van groot belang zijn. Thans hebben zich weer 31 nieuwe leerlingen aangemeld. Bij afwezigheid van de presidente der Commissie van Toezicht, mevr. Fanoy Boone, kreeg de vice-presidente, mevr. de Feijterde Regt, het woord en roemde de prettige sfeer, die steeds op de cursussen heerste, waardoor de inspanning tot een ontspanning werd en dankte de leraressen voor hare toewijding, Zij hoopte dat men hier eens zou kunnen, spreken van een huishoudschool, inplaats van een huishoud- cursus. Zij raadae ieder meisje aan, deze leergangen te bezoeken. De nieuwe cursus voor naaien is nog niet voldoende bezet, de fijne keuken is overvol, de gewone keuken nog niet. Zij feliciteerde de leraressen met het behaalde succes en dankte de consu lente voor haar onvermoeide hulp. Zij reikte daarna de diploma's uit aan de dames FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDA1E. 23 Het was altijd bewoond door patrijzen, schichtige konijnen, zware faizanten en watervogels. Een vijver, bloeiend in de lente, als een schilderij van Monet, goed aangelegde bossen, uitgestrekte terreinen om te doorkruisen vormden het domein. George had gedurende de herfstvacanties, tegen zijn twaalfde jaar, in dat kasteel gelogeerd. Hij was in de frisse en goudachtige dauw van October de wachters in het jachtgebied gevolgd. Maar het was slechts een vreemd kasteel, dat aan neven zijner familie toebe hoorde. Als hij er over sprak met S'éphane was 't het kasteel van zijn grootmoeder. Hij had veel gelezen, hij kende Rome het best. Een broer van zijn vader, van zijn werkelijke vader, was in een orde geweest en lang verbonden aan het Vaticaan, in een ondergeschikte bediening. Eén keer één enkele keer had Dewalter hem gezienhij had de herinnering aan behouden. Hij had met de gretigheid der jeugd, de priester ondervraagdvervolgens had hij veel gele zenhij kon de gevangenis van de Paus beschrijven. En daar zij van een reis spra- ken, die minnenden altijd van plan zijn te N. KosterJ. FaasJ Huijssrn M. de Jonge; F. QoossenF. Qeenen C Wal- houtC. Verschelling E. Zegers en J. de Putter (Eénjarigekookcursus). Vervolgens aan de dames M. Haak S. QeensenP. M'.ermans; S. de Putter; S. Scheele; P. Verstraten; H. Pot; H. Kiel; F. de Zwart; S. Koekkoek; J. WeststrateM. E. Ph. M.chielsenE. KosterS. Meesen M. Verstraten C Ver meulen M. van HermonL van Hermon; J. van HermonC. Pot en H. de Bruijne. Mevr. de Feijter-de Regt feliciteerde de cursisten met hnn diploma's en hoopte, dat zij in haar verder leven nog veel nut zou den hebben van de hier opgedane kennis. Dhr. A. Haak complimenteerde namens de ZL M. en wees op het nut van deze cursussen voor het platteland. Dhr. Maris bood de hartelijke geluk wensen aan namens het gemeentbestuur en verzekerde dat het College dit onderwijs een warm hart toedraagt. Namens de cursisten fijne keuken dankte mej. M. Verstraten haar leaares, mej. Mol, en hoopte dat de Z.L.M. nog vele cuaiussen zal organiseren. Namens de afd. gewone keuken werd de lerares, mej. Scheele, dank gezegd door mej Addy van Oeveren. Beide leraressen ontvingen fraaie boekwerken als blijk van waardering, waarvoor zij erken telijk waren. Hiermede was het officiële gedeelte van deze avond beëindigd en werd o.l.v. mej. Mol het resterende deel gezellig doorge bracht. Op het primitieve toneel werden door de leerlingen enkele komische stukjes opge voerd („Een dag getrouwd* en „Axel in woord en beeld") welke het nut van goede kookkunst voor de echtelijke samenleving, toonden. Na declamaties door enkele dames werd een spreekwoorden-wedstrijd gehou den. Van de 12 goede inzendingen viel bij loting aan een 4-tal een taart ten deel als prijs. Na een kort woord van mej. Sikkens werd deze avond besloten met het zingen van het Zeeuws Volkslied. FEESTAVOND „O. O. A". Op de bovenzaal van hotel „'s Lands Welvaren" had Dinsdag de jaarlijkse feest avond plaats van de leden der hengelsport- vissersvereniging „Geduld Overwint Alles", benevens hunne huisgenoten. Voor de eivolle zaal hield de voorzitter, dhr. Ph. de Neve, een korte openings speech, waarin hij de huismoeders opwekte om hun mannen niet van de sportvisserij en van het bezoek aan vergaderingen te weerhouden. Dhr. J. Wijna sprak een aanbevelend woord voor de tombola tot dekking van de kosten van de^e amusante avond. Hierna volgde het optreden der toneel vereniging „K.T.C.", die deze avond gratis verzorgde met de opvoering van hun nieuwe stuk „Eerloos", van W. G. van Nouhuijs. in deze dramatische drie-acter werden de gevolgen geschetst van het losbandig leven van een cavalerie-officier, waardoor het geluk van zijn ouderlijk huis wordt vernie tigd. Het stuk werd door het publiek met grote aandacht gevolgd en de dilettanten oogstten aan het eind een warm en ver diend applaus voor hun goede vertolking. De humorist, dhr. Alph. Ysebaert, bracht hierna ter variatie enige vrolijke liedjes en doen' zeide hij tot Stéphanr. dat hij haar mee zou nemen naar Rome. Hij riep het op als een welbekende stad. Zij herkende de zeven heuvelen, de springende fonteinen de vervallen paleizen. Hij hertelde de val vai het paard, die hij gedaan had op de Appiaanse weg. Georges had trouwens bij de ruiterij gediend. Hij reed goed paard, zeer goed. Hij had inderdaad een val gedaan maar in Champagne, onder dienstverband, op een rotsachtige weg. Hij vermengde kinderlijk wat hij gezien met wat hij gewenst had de werkelijkheid mengde zich met de droom, en hij kon er de weg niet meer in vinden. Een radeloos verlangen om niei arm te zijn tegenover zijn geliefde, die door weelde verwend was, een vreugde om ook zichzelf wat wijs te maken sleepte hem mee. Zij luisterde licht gelovig naar hem, onder de betovering der schone jeugd, waarvan hij haar vertelde. Twee uren bleven zij zo. Zij viel hem in de rede over een woord, dat haar een eigen herinnering in de gedachte bracht. Op haar beurt herinnerde zij zich een kindervreugde die zij niet in een andere toonaard behoefde weer te geven. Aan het einde kwamen zij tot de ontdekking, dat de dageraad van hun leven gelijk was geweest en dat zij werke lijk met goede gaven overstelpt waren door het lot. Nauwelijks drong een lichte spot Georges geest binnen. Zijn bedachte per- soo lijkheid belichaamde zich. vestigde zich en begon hem te regeren. Toch riep een ogenblik een instinct hem luimge voordrachten. Zoais altijd bracht d t repertoire de lachspieren danig in beweging. In de pauze werd voor allen koffie en gebak geserreerd, waarna de verloting plaats vond met de daaraan verbonden fraaie prijze". De voorzi.tcr dar kte in zijn slotwoord allen voor de medewerking aan deze wel geslaagde f^esfavord, waarna de danslief hebbers zich in de benedenzaal r.og enige uurtjes amuseerden. AFD. AXEL EN TERNEUZEN VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De Axelse vrouwen, in combinatie met de Terneuzense, zijn als altijd weer actief geweest. Ditmaal hielden zij een vergade ring in de bovenzaal van „Het Centrum" te Axel op 22 Maart en de belangstelling was als steeds weer groot. Niet alleen de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, maar ook andere belangstellenden konden deze bijeenkomst bijwonen. Ditmaal werden een tweetal films ver toond, één over de „Willem Ruys" en een, die de ondergang en herleving van Wal cheren in beeld biacht. De „Willem Ruys" is het mooiste en grootste schip van de Rotterdamse Lloyd het werd voor de oorlog aan „De Schelde" op stapel gezet; tijdens de oorlog werd de afbouw door omstandigheden en andere begrijpelijke oorzaken vertraagd en pas na de bevrijding kon dit prachtige schip wor den te water gelaten. De film werd gedraaid door dhr. Boersma van de Rott. Lloyd en dhr. Houtekamer gaf een toelichting. Het was alles buitengewoon interessant. Ook de film „Terug naar het eiland" over de recente historie van het eiland Walcheren een geluidsfilm werd met grote aandacht gevolgd en zij was dat dub bel waard. Zij gaf te zien het bombarderen van de dijken en het hele tragisch gebeuren van die dagen. Maar ook, hoe de weder- droogmaking met kracht werd aangepakt en tot stand gebracht. Na afloop van deze aangrijpende film werd door alle aanwezi gen spontaan het Zeeuwse Volkslied ge zongen. De vergadering, die met een woord van welkom aan filmoperateur en spreker door mevr. de Feijter, de presidente van de afd. Axel, was geopend, werd met woorden van dank gesloten door mevr. Boogaert, presi dente van de zusterafdeling te Terneuzen. Biavo, dames 1 U doet hier goed werk op cultureel gebied. Het is tevens ontwikkelend. AXEL KRIJGT EEN SOCIËTEIT. Woensdagavond kwamen een 20 tal ingezetenen onzer gemeente in Paviljoen „Zomerlust" bijeen, om de mogelijkheid onder het oog te zien om tot stichting van een sociëteit te komen. Het plan werd enthousiast ontvangen en alle aanwezigen toonden zich warme voorstanders. Het resultaat is dat thans in principe tot oprich ting is besloten en dezer dagen een 50 a 60 ingezetenen uit deze gemeente een uitnodi ging zullen ontvangen, om indien zij dit initiatief wensen te steunen, de definitieve oprichtingsvergadering op Woensdag a.s. bij te wonen. Het plan is voorlopig eenmaal per week, vermoedelijk op Woensdagavond bijeen te komen. Waar onze gemeente steeds groeit en vele personen uit verschillende beroepen of kringen weinig of niet met elkaar in aanraking komen, kan dit idee zeker bijdragen om in een vriendschappelijke sfeer wat nader met elkaar in contact Ie komen. OVERDRACHT NIEUWE AUTOSPUIT. Woensdagmiddag omstreeks half twee kwamen de genodigden voor de overdracht van de rieuwe autospuit, w.o. wij opmerk ten het college van B. en Wvele raads leden, de brandweercommandanten, van Zuiddorpe de heer van Dongen, van Sas van Gent dhr. Snelleman, van Sluiskil dhr. Vermeulen, van Hulst dhr. Jansen en van Westdorpe dhr. Weyne, burgemees.er Puy- laert van Zuiddorpe, de oud-commandani van de brandweer dhr. H. Hoebé Sr., de leveranciers van het chassis de gebrs. Esselbrugge, en vele oud-leden van de Axelse brandweer. Hoewel de autospuit tijdens de verre tocht van Heiligerlee enige vertraging had, viel het wachten toch niet lang en kwamen omstreeks 2 uur de nieuwe en de oude spuit over de Kinderdijk naar het demonstratie' terrein. De autospuit. Allereerst was er gelegenheid om de spuit te bezichtigen, waarbij de goede en zeer practische afwerking van het gebeei viel ie bewonderen. Alles is ingericht op zeer snel werken. Zo bevindt zich b.v. aan weerszijden van de wagen een gemakkelijk uitneembare handhaspel welk ca. 100 meter slang kan bevatten. Verder is achter aan de wagen een grote haspel die een capaci teit heeft van ruim 300 meterslang. Verder zijn er de nodige kastjes voor opberging van extra slangen en ander materiaal, ver. deelstukken, aansluitkoppelingen voor de waterleiding, enz. Alle kastjes zijn voorzien van electrische verlichting. De waterpomp il vóór de eigenlijke auto gebouwd, door verlenging van het chassis. Alles is hier gemakkelijk toegankelijk, terwijl ook eventuele controle of reparatie weinig demontage vereist. De pomp, die bij de leverancier, de fa. Van Bergen te Heiligerlee in eigen werkplaats wordt gegoten en gemonteerd, geeft bij een druk van 8 atmosfeer ca- 3200 liter water per minuut, waarmee 8 a 10 straten gevoed kunnen worden, terwijl zij binnen 12 seconden na aansluiting reeds water geeft. Tenslotte vermelden wij nog dat de spuil uitgerust is met een eigen watertank van ca. 3 a 400 liter, gekoppeld aan een tuin slang, waardoor het mogelijk is om reeds voordat men een wateraansluiting voor de pomp heeft met het blussingswerk te begin nen. Vooral voor kleine pas ontstane binnenbrandjes is dit van veel belang, aan gezien hieraoor snel en met weing water schade kan worden ingegrepen. De demonstratie. Onder toezicht van dhr v. Bergen waren inmiddels de Axelse brandweerlieden zover gevorderd met het uitleggen van slaigen dat een demonstratie kon worden gegeven met water, door de spuit opgepompt utt de leiding naar de Kleine Kreek. Met 6 stralen werd gespoten, en zonder dat ook maar enigszins sprake was van een zware belas» ting voor motor of pomp konden alle flinke stralen geven en gaven de spuitgast*, n na afloop te kennen dat de druk zo was, dat men behoorlijk zijn krachten moest ir.spar- op om de waarheid te zegger Stéphane had een ontroerend woord gesproken, uit drukkende, dat voor hem toch heel veel haar ontbroken had. Toen leek het hem opnieuw, dat hij o! niet vanavond, maar op een dag, morgen misschien, voor zich in te schepen, vrij uit zou kunnen spreken. Zij waren gekomen tot de minder ver ver wijderde herinneringen aan die van het tegenwoordige leven aan de herinneringen van de vorige dag. Nu hebben wij alles, Georges. Maar voor ik jou had, welk een verlatenheid in mij. ik zal je later zeggen, wat er ontbrak. Zij had dit gezegd, aan haar man den kende. Hij ha'd dadelijk geantwoord, zoals een drenkeling naar een stoohalm grijpt. En ik ook, ik zal je zeggen... Maar zij was bang geweest en had hem onderbroken. Zij wilde zijn kindsheid ken nen, de reine leeftijd, maar niets anders, niet de verhalen van de man. Glimlachend had zij zich gebogen, haar blanke vingers op de geliefde lippen leggend. En zacht, met ernst, zeide ze Geen herinneringen meer, Georges. Ik zal niets vragen. Ik weet alles van je, tot je twintigste jaar; dat is mij wel voldoende. Verder zou je mij niet alles kunnen zeggen uit achting. Daarom zal ik je niets vragen. Je zoudt genoodzaakt zijn tot achterwege- latingen, misschien tot verandering van de waarheid; want je bent een jonge man geweest, te rijk, werkeloos.Je zoudt stel lig dingen te verbergen hebben... En, zie je mijn liefste, ik heb een schuwe, bijna ziekelpe haat tegen alles wat niet de volle waarheid is. Dus, ik zal je niets vragen. Zij had zich gebogen over zijn lippen, die zij verzegelde, en Dewalter had begre pen, dat het reeds te laat was en hij nooit meer het eenmaal gesprokene verloochenen kon. En daar hij tóch vertrekken moest, waar diende het dan toe iets anders bij haar achter te laten dan de herinnering aan een gelukkig man; fortuinlijk en werkeloos., „te rp" zoals zij zeide. Hun samenzijn zette lang zich voort Eindelijk, tegen twee uur 's nachts, zond zij hem weg, en van haar raam uit zag z hem naar het Paleis gaan. Jeugdig en bemin nelijk keerde hij zich om en schetste met een gebaar een zoen. Toen hij verdwenen was, bleef zij lang nog In de verlaten straal staren. Zij bepeinsde, dat zij wel heel geluk kig wasdat die man niets anders te doen had dan haar lief te hebben, en dat, zonder twijfel, de toekomst van hun beide harten voor immer verzekerd was. Hoofdstuk 10. Deléone liet zien voorstaan op een ruwe taal. Ik heb je met dat rol-ding van me geluk aangebracht. Men spreekt over nieti dan je liefdeszaken.... Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2