AXELSCHE M COURANT WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 25 FFPRUARi 1950. 64e JAARGANG, No. 42- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. Mag Uw kind al van school Iedere Nederiander wordt geacht de wet te kennen I Jawel, maar ondertusien zijn de meeste mensen niet precies op de hoogte van alles, wat er in de wet staat. En ze kunnen onmogelijk bijhouden de vele veranderingen, die zo tussentijds in de wetgeving worden aangebracht. Daar hebt U bijvoorbeeld de wijziging in de Leerplichtwet, ten gevolge waarvan sedert 1 januari van dit jaar hier te lande de achtjarige leerplicht is ingevoerd. Dat heeft al heel wat moeilijkheden gegeven tussen ouders en onderwijzers. Tenminste, dat bleek ons uit brieven van vaders en moeders, die ons vragen„Vertel me nu eens, wanneer mag onze Jan of onze Jaantje van school af?" Zonder nadere gegevens is zo'n vraag helaas niet te beantwoorden. Want dan zouden we nauwkeurig moeten weten, wan neer Jan of Jaantje geboren is, hoelang het kind al op school geweest is, en zo meer. Ten gerieve van de ouders, die graag het antwoord op de bovengestelde vraag willen weten, zullen we de thans geldende regeling zo duidelijk mogelijk uiteen zetten. De algemene regel is, dat ouders, voog den en de personen, bij wie een kind inwoont voor zover zij daarvoor aan sprakelijk kunnen worden gesteld ver plicht zijn ervoor te zorgen, dat aan oat kind, overeenkomstig de in de Leerplicht wet gestelde regelen, voldoende onderwijs wordt gegeven. Men voldoet aan die verplichting, door ervoor te zorgen, dat het kind gedurende een bepaalde tijd in de regel is dat acht jaar geregeld een school bezoekt, dan wel huisonderwijs ontvangt. Dit laatste komt in de practijk bijna nooit \oor. We zullen het hier verder verwaar lozen. Wie er meer van weten wil, wende zich tot de gemeente-secretarie van zijn woonplaats. Sedert 1 Januari 1950 eindigt voor kin deren, die een school bezoeken, de leer verplichting in het algemeen, wanneer zij acht jaar op school geweest zijn. De resultaten van het onderwijs doen hierbij niet ter zake. Het speelt geen rol, of Uw Jan erg zijn best heeft gedaan, even min, of Uw jaantje minder gelukkig is geweest en enige malen is blijven zitten. Slechts in één geval wordt rekening gehouden met de vorderingen, en dat is wanneer een kind bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar het nog niet tot de 62 klas van de lagere school heeft georacht. In dit geval is dat kind op de dag, waarop het 14 jaar wordt, vrij van leerplicht. In ieder geval is een kind vrij van leer plicht, zodra het 15 jaar is geworden, ongeacht de duur van het schoolbezoek. (Dit laatste heeft de wetgever erbij bepaald terwille van kinderen, die door bijzondere omstandigheden, b.v. langdurige ziekte, geruime tijd moesten verzuimen). Wanneer vangt de leerplicht aan U voelt wel, dat dit een gewichtige vraag is, in verband met de kwestie van die acht jaar. Het antwoord luidtzodra een kind zeven jaar is geworden, moet het onderwijs ont vangen. Maar het mag ook al eerder naar school. Wanneer? Om toegelaten te worden tot een school, waarvan de cursus in Sep tember aanvangt, moet een kind vóór 1 October van het jaar van toelating zes jaar worden. Er zijn ook scholen, die in het voorjaar met een nieuwe cursus beginnen om tot zo'n school te worden toegelaten, moet de leerling vóór 1 April de zesjarige leeftijd hebben bereikt. Hieruit volgt dus, dat de gemiddelde leeftijd, waarop kinderen tot de lagere school worden toegelaten 61/» jaar is. li hel kind eenmaal Ingeschreven op een lagere school, dan begint de periode van acht jaar te tellen. Dit betekent niet dat het kind al die tijd op een lagere school moet blijven zitten. Want behalve dit schooltype gelden ook als scholen in de zin van de Leerplichtwet het voortgezet lager onderwijs de u l.o., het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs, die door de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen als nijver heidsschool of lagere land- en tuinbouw school zijn erkend, voor zover de lessen buiten de avonduren worden gegeven. Wegblijven van school zonder geldige reden heetongeoorloofd schoolverzuim. Wanneer de plaatselijke Commissie tot wering van schoolverzuim geen genoegen neemt met de toelichting, die de ouders of verzorgers in zulk een geval geven, wordt proces-verbaal opgemaakt. De Kantonrech ter kan een boete opleggen van honderd gulden. Een van de geldige redenen voor tijdelijk schoolverzuim willen we met name noemen. En wel het z.g. „Landbouwveriof". De Inspecteur van het Lager Onderwijs kan ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij maximaal twee weken verlof geven. Dit verlof kan alleen gegeven wor den aan leerlingen van een school voor g.l 0. of v.g.l.o., die de leeftijd van twaalf jaar hebben bereikt. Het landbouwverlof wordt voorts slechts in bepaalde tijden van het jaar verleend. Het wordt geweigerd aan kinderen, die in de laatste zes maanden, voorafgaand aan de aanvriige, de school niet geregeld heb ben bezocht, of indien het aangevraagd wordt voor werkzaamheden, te verrichten in loondienst. Dit laatste brengt ons tot een andere opmerking. Het is strafbaar gesteld, leerplichtige kin deren loonarbeid te doen verrichten, gedu rende de tijd, waarin onderwijs wordt gege ven aan de school, waarop zij als leerling staan ingeschreven. Verder is oppassen de boodschap, want er zijn gemeenten, waarin de politie ge machtigd is kinderen, die onder schooltijd op de openbare weg worden aangetroffen, naar school te brengen Ouden van dagen wachten nog steeds op hun vijf proceut. SLACHTOFFERS VAN EEN VERKEERDE REGIE. De ouden van dagen en nog enkele andere groepen in onze bevolking staan er niet best op. Dat is bekend en het was dan ook Minister Drees, die destijds in de Staten Generaal een .Noodwet Ouderdoms voorziening aangenomen wist te krijgen. Dat is al weer een heel tijdje geleden. Sindsdien is er reeds veel veranderd. De laatste wijziging in onze loon- en prijs structuur de devaluatie heeft geleid tot een loonsverhoging van 5 procent. Deze 5 pet. zal langzamerhand wel in de zak van vele werknemers in den lande zijn gegleden. De ouden van dagen hebben deze loons verhoging echter nog niet ontvangen. Dat is heel verwonderlijk. Vooral als men weet hoe vaak de Kamer er bij de regering op aandringt om voor deze groep personen iets te doen. Tot nu toe zijn zij echter het slachtoffer geworden van een ongelukkige omstandigheid, een omstandigheid echter, die behoudens dat zij ongelukkig is, ook nog zeer te betreuren is. Op 3 Februari j.l. moest in de Tweede Kamer de agenda door elkaar gegooid worden omdat minister Joekes van mening was, dat een wetsontwerp om de 5 pet. ook foe te kennen aan de ouden van dagen zo spoedeisend was, dat alle andere onder werpen daarvoor maar moesten wijken. Dit voorstel kwam zo onverwachts, dat van verschillende fracties de afgevaardigden die over deze materie het woord voeren meestal zijn het de mensen van de vakbe weging nog niet eens aanwezig waren. Dat zou niet zo erg geweest zijn als er niet tegen de verwachting in toch over dit wetsontwerp het wcord werd gevoerd. Daar waren natuurlijk allereerst de commu nisten, die alfijd meer vragen dan men in deze benauwde tijd kan geven. Zij waren verheugd, zo zeide de heer Gortzak, dat minister Joekes dit wetsontwerp zo spoedig had willen indienen. Zo verheugd waren zij over deze haast, dat zij een stel amende menten wilden indienen om in leder geval een minimum bijslag te garanderen. Voor gehuwden zou dat twee gulden en voor ongehuwden f 1,75 moeten bedragen. De socialist Van Lienden voelde ook wel iets voor een minimum bijslag. Deze redelijke afgevaardigde begreep echter wel, dat de bedragen die door de communisten werden genoemd veel te hoog waren. Zonder echter te spreken over amendementen vroeg hij aan minister Joekes of het niet mogelijk was om een minimum van f 2.— voor gehuwden en van f 1.— voor ongehuwden te verzekeren. Minister Joekes voelde daar niets voor. En daarvoor had hij goede argumenten. Kqk, zo zeide hij, een minimum bijslag zou eigenlijk onbillijk. Want ook die personen die naast hun uitkering krachtens de Nood wet Ouderdomsvoorziening nog van een klein pensioentje genieten, zouden in de termen vallen. Daardoor bereikt men zijn doel niet. In ieder geval is het op deze wijze niet zeker dat men inderdaad de minst draagkrachtigen helpt- Bovendien gaf hij een kostenberekening van deze voor stellen. Die waren behoorlijk hoog. Minister joekes zag in zijn verbeelding minister Lief- tinck reeds tekenen van afkeuren geven. Een dergelijke uitgave zou de toch al be rooide schatkist moeilijk kunnen dragen. De communisten waren echter niet van zins om toe te geven. Hun verklaring dat zij toch met amendementen zouden komen, noopte voorzitter Kortenhorst om de beraad slaging van dit wetsontwerp uit te stellen. Daardoor gaf hij meteen de Kamer de ge legenheid deze materie nog eens rustig te bekijken. Dat was de eerste phase. Nog eens uitstel. De tweede phase speelde ongeveer twee weken later. Toen dit wetsontwerp weer aan de orde was, dienden de communisten prompt hun amendementen in. Niemand had anders verwacht, al was het logischer geweest dat zij dat eerder hadden gedaan. Vreemder werd de zaak toen ook de heer Van Lienden (arb.) plotseling met een amendement kwam om in ieder geval minimaal f 2.en f 1 uit te keren. Dat had echter niemand verwacht. Zelfs minister Joekes niet. De reactie van deze bewindsman was echter niet gelukkig. Hoewel hij veertien dagen tevoren een kostenberekening had gegeven, zeide hij thans niet in staat te zijn om de gevolgen van dit amendement te doorzien. Dat was vreemd. Nog vreemder werd het toen hij aan deze redenering vastknoopte dat een tweede uitstel van de beraadslagingen daardoor noodzakelijk werd. Daartegen kwam de heer Stapelkamp (a.r.) in de weer. In de eerste plaats, zo zeide hij, had de heer Van Lienden veertien dagen de tijd gehad om zijn amendement in te dienen en ten tweede had minister joekes nu hij reeds een kostenberekening had gegeven best dit wetsontwerp kunnen afhandelen. Van het spoedeisend karakter van dit ontwerp blijft door deze gang van zaken niets meer over. In feite stond de hele Kamer achter hem. Zelfs in „Het Vrije Volk", het dagelijks partijblad van de P.v.d.A. en daarom waarschijnlijk ook het lijfblad van onze minister van Sociale Zaken; werd de afkeuring uitgesproken over deze gang van zaken. Dit Is te begrijpen. Als er één groep van personen is die geholpen moet worden, is het wel onze ouden van dagen. Dat zij het slachtoffer worden van een ongelukkige regie in de Tweede Kamer is slechts te betreuren. Temeer, daar iedere partij in ons land haar medewerking wil geven om deze mensen te helpen. Hier stond geen partij-politiek, dcch slechts een gebrek aan regie onze ouden van dagen in de weg. In Maart komt dit wetsontwerp weer aan de orde. Laten wij hopen dat het dan spoedig de voorzittershamer zal passeren. BOEKENWEEK 1950. Traditie getrouw heeft de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boek handels (in de wandeling „De vereniging met de lange naam") ook dit jaar weer de „Boekenweek" voorbereid. Al moge dan de financiële toestand van velen onzer, mede door de hoge kosten voor het levensonderhoud geen grote kas- overschotten te zien geven, toch bestaat steeds een bevredigende belangstelling voor „Het Boek". Het boek dat ons vele moge lijkheden biedt, ons ontspanning en humor kan verschaffen, dat ons inzicht in bepaalde problemen geeft, en waaruit leergierigen wijsheid op velerlei gebied weten te putten. Het is zeker een goed idee en een waardig eerbetoon aan het boek dit jaarlijks een week in het centrum der belangstelling te plaatsen. Ook de Boekengids is weer present en biedt weer vele gegevens over boeken die in de laatste maanden verschenen, alsmede enkele lezenswaardige algemene artikelen, waarvan wij er een hier willen laten volgen om U een indruk te geven van de prettige redactie van dit periodiek, minder statig en muf dan de indrukwekkende lange naam van de uitgeefster. „Een boek, Kathelijne, mijn kind", schrijft Herman Teirlinck, „is een weergaloos kleinood, waarin de gedachten en daden der mensen opgetekend staan en hunne schit terende fantasie". Een boek is de met papier en drukinkt gematerialiseerde geestelijke persoonlijkheid van een medemens, die bij zijn geboorte de gave meekreeg dieper te denken, meer te horen, meer te vermoeden en meer te weten dan wij en de resultaten daarvan in de taal te kunnen formuleren. Elke goede uit gever is zich dit bij elke nieuwe uitgave bewusthij schenkt daarom het boek een vorm, een uiterlijk en een typografische verzorging, die bij de geestelijke gestalte des schrijvers past. Een boek is dus niet „maar een boek", het is meer dan een saamgevoede bundel vellen. Het vraagt dan ook respect van wie het hanteert. In het geloof der Grieken torste de rug van Atlas de ganse aardbolvoor onze eigen ogen dragen de ruggen van kamelen, paarden en muildieren, van sjouwerlieden en verhuizers de onmenselijkste lasten. Al leen de rug van een boek vermag niets van dit alles. Hij moet zeifs verschoond blijven van de last van andere boeken of stapels tijdschriften, die sommige onver- beterlijken bovenop de boekenrijen in hun kast of op de woordenboeken op hun schrijfbureau leggen, ofwel hij zal na enige tijd niet meer de naam rug kunnen dragen. Een goed uitgevoerd boek is een sieraad. Het worde dus alvast nooit gebruikt als onderzetje voor thee- of koffiekopjes, als onderlegger voor een brief aan familie, vrienden of kennissen en nog veel minder natuurlijk ais vliegenmepper, zelfs niet in omstandigheden, die zulke euveldaden schijnen te wettigen. De boeken in een boekenkast vragen een behoorlijke verzorging. Zij wensen eens per maand afgestoft te worden om niet met de jaren gedgradeerd te worden tot woeker- plaatsen van bacteriën, of tot nesten van glasbeesljes, spinnekoppen of welk ander gespuis. Een werk dat nimmer aan dienst meisjes of werkster mag worden overge laten (want na de operatie vindt men alle boeken op hun kop of volgens grootte gerangschikt, hetgeen geen gezicht is!) maar moet worden verricht door de bezitter van de bibliotheek zélf in samenwerking met zijn of haar beminde wederhelft of zo deze niet aanwezig mocht zijn, door een begrijpende vriend of vriendin. Wie een boekenverzameling bezit is niets meer of minder dan een schatbewaarder. Hij moet, zoals de draak Ladon de gouden appelen der Hesperiden, zijn schat voort durend behoeden tegen de grijpgrage vin gers van zijn vijanden. Bedoeld worden de leners, die niet anders meer schijnen te kunnen dan boeken lenen. Deze lieden hebben geen ware belangstelling voor de boeken, die zij van anderen wensen te lenen, anders zouden zij ze zonder verwijl zelf aanschaffen. Blijken zij die belangstel ling te elfder ure toch te bezitten, dan bezorgen zij het geleende niet terug. Zo ontstaan onenigheden tussen beleende en lener, die via hatelijke en aanmanende wooidm kunnen uitslaan als een vlam: tot laaiende twist, vete en handgemeen met alle hei loze gevolgen van dien. Hït uitlenen van boeken is alleen gerecht vaardigd ten opzichte van en vanuit de grootst mogelijke materiële armoede, ge paard gaande met de grootst mogelijke geestelijke belangstelling. In alle andere gevallen is uitlenen en lenen een aanslag op het stoffelijk welzijn van auteurs, uit gevers en boekverkopers, die in ruil voor de schoonheid die zij de lezer schonken, toch wel recht hebben op een eerlijke boterham. Dit zijn enkele van de practische raad gevingen over de omgang met boeken, welke de Hoge en Ware Geest der Boeken mjj influisterde en verzocht door te geven, toen zij over mij vaardig werd, op een avond dat ik te mijmeren zat voor de kast. Ff- i<e g hij ahornrmrn», AxH. Abonnements prijs. Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié II. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1