AXELSCHE IS COURANT Italiano FUROL in huis! Frankering bi) abonnement, Axel. ZATERDAQ 18 FEBRUARI 1950. 64e JAARGANG, No. 40. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Buitenlands weekoverzicht. Het aantal Oostduitse politici, dat de laakte tijd naar het Westen is gevlucht, loopt in de honderden. Systematisch wordt in de Russische zone nu zelfs iedere schijn, die daar nog van een zekere vrijheid bestond, de nek omgedraaid. Verrassend is dit niet en ook de methoden zijn niet anders dan wij in de afgelopen jaren in de Oost-Europeese volksdemocratiën heb ben gezien. Eerst kwam het opslokken van de socialistische partij. Dan volgt de gelijkschakeling van de overgebleven bur gerlijke partijen door uit het bestuur daar van die leiders weg te dringen of te com promitteren, die een zekere zelfstandigheid op prijs bleven stellen. Vertrouwde com munistenknechten namen hun plaats in. Deze kunnen natuurlijk niet rekenen op bet vertrouwen van de partijleden, maar dat geeft niets, deze schapen zonder her ders worden wel door de politiehonden op het goede pad gehouden. Rusland consolideert zo zijn bewind in Oost-Duitsland, zoals het dat enige tijd geleden in Polen heeft gedaan door de benoeming van de Russische maarschalk Rokossowski tot Pools minister van defensie en opperbevelhebber van het Poolse leger en in Hongarije en Bulgarije door de processen tegen Rajk en Kostof, eens gevierde communisten, later ter dood gebracht als „Titoïiten", als mensen, die niet instemmen met hei vertrappen van de belangen van hun land door de Sovjet-Unie. Ook Oost-Duitsland gaat nu de weg van alle volksdemocratiën op. Dit wijst er op, dat Rusland alle hoop heeft laten varen om langs de weg van de zoete broodjes aan te sturen op een verenigd Duitsland. Nergens ter wereld haast is de vrees voor het com munisme zo groot als in West-Duitsland en deze gelijkschakeling in de Russische zone zal haar zeker niet verminderen. Tot nn toe hadden de Russen nog een ander, zij het heel klein ijzertje in het vuur ge houden, nl. de gedachte van een neutraal herenigd Duitsland, dat dan op den duur, ook al door het belangrijke afzetgebied, dat het in Zuid-Oost- en Oost-Europa zou vinden, vanzelf in de Russische sfeer zou worden betrokken. Voor deze gedachte van een neutraal herenigd Duitsland bestoi d ook in bepaalde Westduitse kringen belang stelling, met name in de Nauheimer-kring. Doch de Russen hebben nu genoeg gekre gen van deze kring, wiens theoriën „alleen maar de Amerikaanse oorlogsstokers, de Audenauers en de Schumachers in de kaart speelden," zoals het nu opeens heet. Rusland is in de satellietstaten zijn positie dus aan het consolideren. Om elders in Europa een slag te wagen, in Zuidslavië b.v., het ketternest van Tito Voortdurend zijn et geruchten, dat daar in de komende maanden grote spanning wordt verwacht, doch leert een blik op de wereldkaart al niet, dat het Kremlin belangrijker taken wachten? De grootste kracht van de Ver. Staten om een Russische aanval af te slaan, is samengetrokken in Europa hier ligt het zwaartepunt van Amerika'* politiek. De absolute overwinning van de communist Mao Tse Tsoeng in China opent voor Rus land heel wat gunstiger aspecten in de koude oorlog dan een doorbreken van Amerika's Europeese linie. In Europa kan weinig gebeuren zonder een direct conflict met de Ver. Staten uit te lokken. Azië daaren tegen biedt een uitgestrekt terrein voor manoeuvres, die niet onmiddellijk een alge mene oorlog ten gevolge behoeven te heb ben, maar die, wanneer zij met succes zouden worden bekroond, een aanzienlijke verzwakking van de tegenstander zoudeu betekenen. In Zuid-Oost-Azië kunnen de Russen het volle profijt trekken van de nationalistische en anti-koloniale gevoelens van de bevol king, wier economische toestand overigens ook veel te wensen overlaat. Wanneer door opstanden in deze landen als lndo-China, Siam en Birma, die zeer grote Chinese minderheden tellen, de Amerikanen gedwon gen zouden zijn in te grijpen, zou op hen de hele erfenis van het gehate Westerse kolonialisme drukken. En hoe bang de Amerikanen hiervoor zijn, is al duidelijk gebleken uit hun houding in de Indo nesische kwestie en hun, nu eindelijk over wonnen, aarzeling om Frankrijks partner in lndo-China, ex-keizer Bao Dai te erkennen. Het terrein in Azië is heel wat gunstiger voor het Russische spel dan het terrein in Europa, waar de positie der Amerikanen heel wat sterker is. Wat is nu het Amerikaanse antwoord op deze nieuwe dreiging? Het antwoord in Europa hadden zij klaar. Het luiddetan den laten zien. Wij behoeven maar aan Berlijn en Griekenland te herinneren om het succes ervan aan te tonen. Kracht is Acheson heeft het vorige week nog gezegd het enige argument, dat bij de Russen in tel is. De vraag is nu, of de Amerikanen voldoende kracht kunnen tonen in al die gebieden buiten Europa, waar de mogelijk heid van een Russische aanval tot waak zaamheid noopt. Zijn de huidige stellingen houdbaar tegen de felle druk van eenland, dat de jaren na de oorlog niet gedemobili seerd heeft, zoals de Westelijke mogend heden, maar er zich integendeel op toege legd herft zijn militaire apparaat zo sterk mogelijk te maken Dat zal de tijd moeten leren. De Amerikanen beseffen evenwel, wat er op het spel staat en zoals uit de berichten van Dinsdag bleek, zijn zij van mening.dat het zwaartepunt van hun verdediging naar de Stille Oceaan moet worden verlegd, waar al nieuwe vlooteenheden heengezon den zijn. Eveneens wordt de levering van wapenen aan lndo-China, Indonesië, Siam Birma overwogen. Er wacht de Verenigde Staten een zware taak, zoals steeds de ver dediger van een uitgestrekt front, die op alle pnnten paraat moet zijn. Het Kremlin is, na zijn nederlaag in Europa, weer dui delijk tot het offensief overgegaan. &et CakkeAóte. middel te^eix vehkaud&eid ITALIANO VEESTAL MET VLEUOELS IN 10 UUR VERHUISD. Geen uilen, wel koeien naar Athene. Iemand, die de Griekse hoofstad Athene via de Noord Oostelijke buitenwijken verla ten heeft, hoeft zijn ogen niet extra de kost te geven om te beseffen dat de streek, waar hij per auto doorheen rijdt, veel van de oorlog geleden heefthet schokken van de wagen spreekt een overduidelijke taal. Het wegdek is een aaneenschakeling van steenbrokken en kuilen en de rit zou een ondragelijke onderneming zijn, als niet het omliggende landschap de aantrekkelijk heid had van elk bergachtig gebied. De Helleense zon schijnt op de besneeuwde toppen in de verte, waarvan sommige nog de naam dragen uit de tijd van Homerus. De weg voert slingerend en hobbelig langs ravijnen, glooiende weilanden of door de bossen. Soms is er in zo'n bos een grote platgebrande plek of staat er ergens een triest stukje ruïne als erfenis van de oorlog, die voor Griekenland maar niet wilde eindigen. In de morgenuren van de 26ste Januari hobbelde langs diezelfde weg in Noord- Oostelijke richting een veewagen voort. Het transport bestond uit elf drachtige vaarzen en een jonge stier en was op weg van het vliegveld naar het landgoed Tatoi, een uur rijden van Athene gelegen, waar zich de Griekse Koninklijke domeinen en boerderijen bevinden. Deze was het laatste traject van een reis van 2135 kilometer, die de dieren in de afgelopen nacht hadden afgelegd. Op het vliegveld Kastrup in Kopenhagen waren de twaalf stuks vee ingeladen in de K.L.M. vrachtskymaster „Zeeland", die hen na 97* uur fit en wel deponeerde op het vliegveld te Athene. Ter „begroeting* was de Deense gezant aan het Griekse hof aan wezig, alsmede een groot aantal fotografen en journalisten. Een lange loopbrug maakte de ontscheping mogelijk en korte tijd later was de gevleugelde stal leeg en het vee op weg naar Tatoi. Dit zeldzame veevervoer door de lucht het grootste, dat tot nu toe heeft plaats gehad, vindt zijn oorsprong in de onderne mingsgeest en de activiteit van de directeur van de Koninklijke domeinen van Koning George van Griekenland. Deze landbouw kundige heeft van het aan zijn zorgen toevertrouwde Kroondomein een instelling gemaakt, die met de modernste op dit gebied in Europa kan wedijveren. De oorlog en de onlusten in Hellas echter hebben van het landgoed Tatoi een ruïne gemaakt van het 4200 ha. grote domein, dat voor een zeer groot deel uit bossen bestond, is meer dan 3,5 duizend ha. platgebrand. Nu de rust in zijn land is weergekeerd, is hij onvermoeibaar aan de gang om net kostbare modelbedrijf van weieer weer in zijn oorspronkelijke staat te herstllen. Het op peil brengen van de veestapel is thans een van de karakteristieke zorgen. In de stallen bevindt zich reeds een uitnemende keur van melkkoeien en fokvee. Maar een Kroondomein kan niet model genoeg zijn en het laatste twaalftal runde ren, dat de K.L.M. heeft overgevlogen, is dan ook van een bijzondere kwaliteit. Zij zijn afkomstig van een pachter op het land goed van de Deense Koning. Moeiten noch kosten zijn gespaard om het transport door de lucht geslaagd te maken. In de Skymaster „Zeeland* stond een ruimte ter beschikking van 15.12 meter meter bij 2 62 meter. De runderen werden twee aan twee in speciaal geconstrueerde boxen geplaatst en ieder tweetal was gescheiden door een hek. Tezamen wogen zij 5300 kilogram. In- en uitladen geschiedde door middel van loopbruggen van negen meter lengte, zodat het inladen daardoor met niet minder dan de gewone „routine strubbelingen" aan deze diersoort eigen, tot stand kon worden gebracht. Voor de vlucht waren alle passagiers gedrenkt en gevoederd. Bovendien stond voor de reis nog een extra pakket hooi ter beschikking. Voor de bodembedekking waren speciale maatregelen, vooral tegen doorlekken, genomen. Men had een speciaal dekzeil uitgelegd en daar overheen turfmolm gestrooid, dat het vocht ruim schoots absorbeerde. Het Deense twaalftal heeft, blijkens zijn reacties bij aankomst in Griekenland, een uitstekende reis gehad. De dieren toonden geen spoor van vermoeienis, van honger of van dorst. Aangenomen kan worden dat de belang stelling in Griekenland voor Nederlands vee er toe zal leiden, dat eerlang ook een serie runderen uit Holland in de Koninklijke domeinen te Tatoi een nieuw vaderland zullen vinden. 4 MEI WEER NATIONALE HERDENKING VAN GEVALLENEN. De Raad van ministers heeft go^dkeurirg gehecht aan het plan van de commissie Nationale Herdenking om op 4 Mei a.s. weer een algemene herdenking te houden van heri, die voor het vaderland gevallen zijn. in dit verband zullen worden herdacht de militairen van de Nederlandse strijd krachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de jongste oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen of als Nederlander of Neder lands onderdaan tengevolge van tegen hen gerichte militaire acte zijn omgekomen. De wijze, waarop dtze herdenking zal plaats hebben, wijkt niet af van vorige jaren. RADIO HILVERSUM OP NIEUWE GOLFLENGTEN. Nederland is gereed om de nieuwe golf lengten op 15 Maart a.s. in te voeren. Als er geen bezwaren rijzen van andere landen, zal van die datum af het programma Hil versum l dus worden uitgezonden op golf lengte 402 meter en het programma Hilver sum II op golflengte ongeveer 298 meter. Last van zenuwen T PAS OP VOOR NATTE KLEDING DOOR SPUITVLOEISTOFFEN. Een landbouwer gebruikte voor het be spuiten van wortelgewas met minerale olie een zeer oud spuittoestel, dat hij op de rug droeg. Het is niet bekend of aan de olie nog bepaalde stoffen waren toegevoegd. Het toestel lekte, zodat zijn kleding op de rug nat werd. De man kreeg weldra een brandend gevoel en toen hij zich ontkleedde bleek, „dat de lappen huid er bij hingen". Daar hij de vloeistof dikwijls op de handen had gekregen zonder daar enige nadelige gevolgen van te bespeuren was hij er zeer over verwonderd, dat de huid van zijn rug nu in zo ernstige mate was aangetast. Er zijn allerlei vloeistoffen, waarmede men schijnbaar ongestraft herhaaldelijk de handen kan bevochtigen. De ervaring leert echter, dat huidaandoeningen op den duur meestal niet uitblijven en zeker niet bij persopen met een verhoogde gevoeligheid hiervoor. Wanneer de kleding met vloeistof is doordrenkt liggen de verhoudingen evenwel anders. Is het contact met de handen dikwijls niet van voortdurende aard en beperkt het zich vaak tot een klein gedeelte van de huid, natte kledingstukken bevochtigen een veel grotere huidopper vlakte en er bestaat dan wel een voort durend contact. Bovendien is onder de kleding de temperatuur belangrijk hoger dan bij onbedekte handen deze warmte verhoogt het effect van de inwerking der vloeistof nog. Voorts is de huid van de handen, vooral aan de palmzijde, van een veel dikkere hoornlaag voorzien, zodat de huid daar een grotere weerstand heeft dan op vele andere plaatsen van het lichaam. In bovengenoemd geval heeft bovendien de wrijving van de kleding onder de druk van het spuittoestel het ontstaan van de huid beschadiging bevorderd. Het is dus onjuist, wanneer van hand contact geen nadelige gevolgen worden ondervonden daaruit de gevolgtrekking te maken, dat het met natte kleren wel zo'n vaart niet zal lopen. Met petroleum door drenkte kleding heeft herhaaldelijk ernstige huidaandoening veroorzaakt, waarbij ont steking van een vrij groot gedeelte van de huid optrad, gepaard met de vorming van grote blaren. In de soort minerale olie, waarvan hier sprake is en die met petroleum kan worden vergeleken, zijn bovendien soms zeer vergiftige bestrijdingsmiddelen opgelost. Deze kunnen zelfs door een normale huid binnendringen, hoeveel gemakkelijker dus als de huid is beschadigdEen ernstige vergiftiging kan dan het gevolg zijn. In de land- en tuinbouw zijn er voorts herhaaldelijk dodelijke ongevallen voorge komen, doordat de huid met nicotine bevochtigd geraakte. Niet lang geleden deed zich opnieuw een dergelijk ongeval voor, dat hoogstwaarschijnlijk had kunnen worden voorkomen indien de natte kleding tijdig was verwijderd. Nog een dodelijk ongeval van vrij recente datum, dat er toe noopt de aandacht op het gevaar van met chemicaliën doordrenkte kleding te vestigen, is het navolgende. Een jonge man kreeg, toen hij een fles met aethyleenchlooridrine liet vallen, een vrij grote hoeveelheid van dit oplosmiddel op zijn kleren en in zijn klompen. Eep andere arbeider raadde betrokkene aan, dadelijk het natte goed uit te trekken, doch deze goede raad werd helaas in de wind gesla gen. Hij bleef ermee doorwerken met het noodlottige gevolg, dat hij weinige uren na zijn thuiskomst aan vergiftiging overleed. Aethylchoorhydrine wordt tegenwoordig o.a. toegepast om het spruiten van aardappelen te bevorderen en daarbij zijn in het buiten land reeds ernstige ziektegevallen voorge komen, ook met dodelijke afloop 1 Deze voorbeelden tonen wel aan, dat door chemicaliën bevochtigde kleding niet alleen ernstige huidaandoeningen kunnen veroorzaker, maar dat zelfs dodelijke ver giftigingen kunnen ontstaan. Verzuim daarom niet dergelijke kleding onmiddellijk uit te trekken en de lichaamsdelen, die ermee in aanraking zijn geweest, direct goed te was sen. Deze eenvoudige maatregel kan het leven redden I Wacht niet tot er waar schuwende verschijnselen optredendeze kunnen geheel uitblijven en wanneer zij wèl, optreden is het wellicht reeds te laat. Arbeidsinspectie, afd. Publiciteit. Abonnement,- pr!|«: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 30 cent per 100 gram TONNEMA&CIE. SNEEK Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid.— Mijnhardt's Zenuwtabletten ■3 helpen U er overheen.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 1