De schijn gered. WEK DE GAL IN UW LEVER OP De ondernemingsraden. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp op de Ondernemingsraden zonder hoofdelijke stemming aanvaarden. Alleen de Staatkundig Qereformeerden en de Com munisten waren tegen. De eersten konden hun stem aan dit ontwerp niet geven omdat zij uit principiële overwegingen voorstan ders zijn van een volkomen vrije economie. De kwestie van de medezeggenschap in de bedrijven staat de laatste jaren in het middelpunt der belangstelling. En dat is geen wonder. Als men het bedrijfsleven zo wil organiseren dat er een samenwerking ontstaat tussen de werkgevers en werk nemers dit is inmiddels geschied in de wet op de P.B.O. dan is het logisch dat men zich niet alleen met een groep van bedrijven bezig houdt, maar dat men ook aandacht schenkt aan de ondernemin gen zelf. Hoewel alle partijen behalve de boven genoemde geen bezwaren hadden tegen de hoofdgedachte, die in dit wetsontwerp tot uitdrukking was gebracht, kon de Regering het toch niet eerder in haar zak steken dan nadat zij het op verschillende punten grondig gewijzigd had. Evenals bij P.B.O. moesten thans ook weer compro missen gesloten worden, hoofdzakelijk over het vraagstuk hoe groot de Overheids invloed moit zijn. De vertegenwoordigers van de verschil lende vakverenigingen hebben in de Tweede Kamer dit varkentje bijna geheel gewassen. Een wetsontwerp, dat door de mannen van de vakvereniging wordt behandeld, levert levert bijna altijd een interessant debat op. Veelal zijn zij goede sprekers, helder als glas. Het zijn de afgevaardigden, die iets met gloed en vuur kunnen verdedigen en bestrijden. Wat gaan de ondernemingen doen? De ondernemingsraden, die dus samen gesteld worden uit arbeiders en de werk gever in een bedrijf, krijgen een zeer be langrijke taak. Allereerst op sociaal terrein. Vraagstukken als vacantietijden, wtrkroos- ters, pioegdiensten, schafttijden, kleed- gelegenheden e.d. zuilen punten van overleg worden in deze raad. Maar dit is niet het enige. Over de sociale medezeggenschap van de arbeider wordt practisch geen strijd meer geleverd. De medezeggenschap op economisch gebied ligt echter heel wat moeilijker. Hieromtrent bepaalt het wets ontwerp, dat de ondernemingsraad voor stellen kan doen en ook kan adviseren over de economische en technische gang van zaken in het bedrijf. Terwijl het hoofd der onderneming tevens verplicht wordt gesteld om periodiek mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken. In het algemeen kan men zeggen en zo staat het ook in het wetsontwerp omschreven dat de ondernemingsraad tot taak heeft, met erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer, bij te dragen tot een zo goéd mogelijk functionneren van de onderneming. De samenstelling. In bedrijven met minder dan vijftig man zal zo'n raad drie leden tellen. Al naar gelang het bedrijf groter wordt, stijgt het aantal leden tot maximaal 25. In bedrijven waar minder dan 25 man werkzaam zijn kan men in bepaalde gevallen ook een ondernemingsraad oprichten. De verplicht stelling daartoe geschiedt echter niet auto matisch. Als voorzitter van de raad treedt het hoofd der onderneming op. De leden van de raad worden gekozen door de arbeiders, die' 21 jaar zijn en die tenminste één jaar onafgebroken in het bedrijf werk zaam zijn. Men kan slechts lid van de ondernemingsraad worden als men 23 jaar is en drie jaar in de onderneming heeft gewerkt. De cancidaten worden gesteld door de vakorganisaties. Iedere bedrijfgenoot mag echter kiezen. Het toporgaan van het bedrijfs leven, de Sociaal Economische Raad, zal bepalen wanneer de verplichting om een ondernemingsraad in te stellen ingaat. Dit zal echter niet langer dan drie jaar na het aannemen van de wet mogen duren. In bepaalde gevallen kan de S. E. R. onthef fing van de verplichting verlenen. Daarvoor is echter de goedkeuring van de Kroon nodig. Zolang de bedrijfschappen nog niet zijn opgericht, zuilen er bednjfscommissies uit groepen van ondernemingen wor den ingesteld, die er voor moeten zorgen dat de zaak goed marcheert. Twee grote strijdpunten. Plaatsruimte maakt het uiteraard mogelijk om alle interessante punkn in het Kamer debat onder de loupe te nemen. Er waren echter twee zaken waarover menig woordje is gevallen. De ene kwestie ging over het verband tussen de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en de Ondernemingsraden de andere over de wijze waarop de candidaten worden gesteld. Bij de behandeling van de P.B.O. had de anti-revolutionnair Stapelkamp een motie ingediend om het wetsontwerp op de onder nemingraden in de P.B.O. te lassen. Daar is toen niets van gekomen tetwille van het compromis maar zo was er afgesprokendeze motie komt aan de orde bij de ondernemingsraden. De anti-revolutionnaire afgevaardigde was ongetwijfeld een enthousiast voorstander van dit wetsontwerp. Van de oud-voorzitter van de Chr. vakbeweging kan men ook moeilijk anders verwachten. Hij was van mening, dat de onnernemingsraden het werk in de bedrijfstakken moeten bezielen. Zijn de bedrijfsschappen eenmaal ingesteld, dan zullen de bedrijfscommissies weer moeten verdwijnen. Laten we dus rustig wachten tot de bedrijfschappen zijn opgericht, zo redeneerde hij. Dan is de organisatie van de bedrijfstak gereed. En dan kan alles veel soepeler verlopen. Grote steun onder vond de heer Stapelkamp van Mr. Beernink (C H.), die zich op het standpunt stelde, dat een ondernemingsraad slechts nuttig is als de bedrijfstak er rijp voor is. Die rijp heid blijkt pas na de instelling van de bedrijfschappen. De V.V.D. was het daar mede, bij monde van de heer Korthals, vrijwel eens. Maar de heer v.d. Born (Arb.) liet een geheel a>ider geluid horen. Dat betekent een „op de lange baan schuiven", zo riep hij de heer Stapelkamp toe, want de bedrijfschappen zuilen heus wel niet zo vlug worden ingesteld. Dat was een sterk argument. Beide standpunten waren echter niet te verzoenen. Daartussen zweefde de K.V.P.-fractie. Vroeger hadden de Katho lieken in geschriften er al uittag aan gege ven, dat zij het wel mat het A R.-standpur t eens waren. Dat ontkende de heer Andrieseen (K V.P ook geenszins Maar men moet niet vergeten, zo voegde hij daar aan toe, dat het ontwerp sindsdien belangrijk verbe terd is geworden. De overheidsinvloed is inderdaad na drie regeringswijzigingen veel geringer geworden. De K.V.P. zat echter op de wip. Stemde zij voor, dan werd de motie Stapelkamp aangenomen. Stemde zij tegen dan werd zij verworpen. Met 19-50 stemmen zag de heer Stapelkamp de hoop op aanneming van de motie in rook vervliegen. De candidaatstelling. Ongetwijff'd is de vakorganisatie de draaggter v;n de samenwerkir.g-gedachte. Aan haar strij 1 is het vnl. te danken, dat men dit wetsontwerp heeft gekregen. Van daar dat er werd bepaald, dat de vak organisatie de cmdidateri voor de onderne mingsraden mocht stellen, terwijl de niet- georgan eerden alleen maar mogen kiezen. De heien Kikkert (C.H.) en Stapelkamp (A R.) wa n maar matig met deze regeling ingenomen. Zij stelden zich op het stand punt, dat de niet-georganiseerden nooit getoond hebben begrip voor samenwerking tussen werkgever en werknemer te bezitten. Ook het kiesrecit moet dus het monopolie van de georgan s erden zijn. Het felst tegen deze gedachtengang keerde zich wel de heer Korthals (V.V.D.), die zich op het sta dpunt stelde, dat de ondernemingsraad het vertrouwen moet hebben van het gehele personeel. Ook deze sta ;dpunten waren niet te verenigen en het slot van het liedje was. dat men maar weer terugkeetde tot de oorspronkelijke regeling, die niet veel meer dan een compromis regeling is. Als nu ook de Eerste Kamer dit wetsontwerp nog goedkeurt daar hoeft men niet aan te twijfelen dan zullen ook de arbeiders om ds groene tafel komen. Van de strijd- phase is men terecht gekomen in de phase van het overleg. OOK BENEDEN 23 jAAR LOONS VERHOGING. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bekend gemaakt, dat het zonder vooraf gaande toestemming van dit college is ge oorloofd het inkomen van a. gehuwde werknemers(sters) beneden de leeftijd van 23 jaair met 2 of meer kinderen b. kostwlnners(sters) beneden de leeftijd van 23 jaar, die behoren tot een gezin van tenminste vier personen en wier normale inkomsten tenminste tweederde deel van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzieningen in dit gezin, voor zover dit inkomen in verband met de toepassing van de alge mene vergunning tot loonsverhoging van maximaal 5 pet. van 22 December 1949 niet reeds gestegen is tot 105 pet. van het op 1 Januari 1950 rechtens geldende inko men, door een toeslag aan te vullen tot maximaal dit bedrag. Uit onze omgeving. AXEL. Dhr. A. Demanez, stationschef der Ned. Spoorwegen te Axel, zal per 15 Februari de dienst met pensioen verlaten. Hij zal worden opgevolgd door dhr. F. J. Dieieman- Winne, onder-stationschef alhier. BAND NEDERLAND—INDONESIË. Nu de Souvereiniteitsoverdracht in Indo nesië een feit is, wordt de gedachte ge opperd, dat de Band zijn werk kan be ëindigen. Het bestuur hoopt dat in 1950 het werk van de Band in zijn tegenwoordige vorm kan ophouden, echter alleen als de laatste militair terug is. Het zal de jongens niet in de steek laten. Aannemende dat 1950 het slotjaar van de vereniging is, wil het bestuur nu reeds meedelen dat het nog eens met allen die in Indië zijn geweest bijeen hoopt te komen, om zo een waardig slot aan dit werk te geven. GEVONDENEen donkerb'auwe heren handschoen, Molenstraat 11, Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 12 Februari 1950. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Di. Pennings en 2.30 u. Ds. Sebestijén. Gerei Kerk. 10 u. en 2.30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 9.30 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. 7 uur Zendingsrede door Dr. Dreckmeier* Geref. Gemeente. 10 en 2.30 u. Leesdienst. DEZE ZOMER BETERE BOOT DIENSTEN. Naar verluidt zal met ingang van de zomerdienstregeling het aantal overtochten over de Wester-Schelde worden uitgebreid. Van Kruiningen zal dan de laatste boot vertrekken om 22.55 uur, terwijl van Perk- polder om 23.25 uur de laatste boot afvaart. Ook Vlissirigen—Breskens krijgt een soortgelijke uitbreiding, waarbij de vertrek tijden resp. zijn23.25 uur en 23.55 uur. Tenslotte zal het aantal diensten Ter- neuzen— Hoedekenskerke tot 8 per dag worden uitgebreid. VERKIEZING PROV. STATEN. Candidaten van de K. V. P. De K.V.P. in Zeeland heeft besloten voor de a s. statenverkiezingen met één lijst uit te komen waarvan de volgorde der te bezetten zetels als volgt is vastgesteld: 1. De eilanden2. Hulst3. Sluis4. De eilanden; 5. Hulst6. De eilanden 7. Hulst 8. Sluis9. Hulst. In alphabetische volgorde werden de candidatenlijsten voor de kieskringen Halst en Sluis als volgt vastgesteld HulstDrs. Th Adriaensens, Walsoorden F. Barbé, PhilippineJ. Blommaer», St. Jansteen; G. Dierick, Koewacht: lr. G. Diekotter, Terncuzen; E. Ivens, Hontenisse A. Lockefeer, HulstC. de Maayer, Sas van Gent; E. de Martelaere, Westdorpe; C. Piasschaert, St. JansteenE. Poppe, GraauwL. Rammeloo, AxelP. Vercaute- ren, Clinge. SluisCh. Bukken», Sluis J. van Dongen, AardenbnrgM. Govaert, Groede Th. Lan- noye, Aardenburg P. de Meyer, ljzendijke E. van Opdorp, SchoondijkeG. Termote, Hoofdplaat. FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 21 Toen hij aankwam was de opgaande straat verlaten. Zij was aan de ene kant bebouwd, en de elegante bouwwerken hadden aan de andere gevel de oceaan. Rechts waren het nog vrije terreinen, die in de nacht het voorkomen van kleine velden kregen. Zij scheidde de straat, rustig als een provin cieweg, van de nationale verkeersweg, die van de grens naar Bayonne loopt. Luttele tuinen, met ontvangzaaltjes zonder dak, wa ren tussen elk der huizen. De gasvlammen brandden nutteloos, verzinkende in de ver lichting van de maan. De woning der Oswili's was blind aan de onderste verdie ping, maar op de eerste verdieping schenen de lampen van de kamer door de gordijn reten. De stap van Dewalter werd, zonder dat het tot hem doordrong, leniger, als die van een smokkelaar, en verschrikte enige katten van tuinlieden. Met de vlugheid van demo nen sprongen zij over de rasterwerken aan de kant der onbewoonde terreinen. Bij ogenblikken, met regelmatige tussenpozen, stootte de vuurtoren, aan de top van de straat, zijn lichtstralen uit. Georges ging voort, geen ander geluid vern-mende dan fut voortdurende watarge- klots op de stenen en zijn verhaaste hart- s'a -. Hij had nooit het geluk gekend zo s'nachts naar een vluchtige ontmoeting te snellen, in een romantische atmosfeer ge huld. en verwacht te worden door een min nares van zoveel waardij. Hij voelde er een opwinding door. Tegelijkertijd leek het hem heel eenvoudig: hij was wel geboren voor de liefde. Eindelijk stond hij voor de villa. Hij bieef enige ogenblikken onbewegelijk en durfde niet bellen, geen enkel teken geven. Daar zijn vriendin niet verscheen cm hem open te maken, wist hij niet wat te doen, en hij vroeg zich af, of hij niet tevergeefs gekomen was. Hij vreesde een of andere verhindering. Maar op de eerste verdieping werden de gordijnen open getrok ken, het raam werd half geopendhij ont waarde Stéphane. In de duisternis fluisterde zij, dat zij naar beneden kwam. Toen voelde hij in zich de trots van een koning. Er was beneder, twee treden hoog, een dubbele deur, voor welke brede stangen opliepen. Die deur was in een nis. Het was een sombere inham in de voorgevel, een a' k of om in te staan. Hij hoorde Stéphane di hem riep. Achter de stangen had ze een di f geworden glasruit geopend. Hij stond op de treden en strekte de armen uit. Hij voelde haar zachte handen op zijn gelaat. Zij waren dicht bij elkaar, geschei den door de dikte der stangen en de nog altijd gesloten deur. Zij zeide, dat een ka menier bezig bleef op de eerste verdieping en dat deze gedienstige zich binnen enkele ogenblikken zou terug trekken. Stéphane gaf er de voorkeur aan met opendoen te wachten tot het huis vrij was. Hij zë;de Ik heb me gehaast. Ik ben te vlug gekomen. Zij antwoordde Neen met zachte en lieve stem. Zo bleven zij, hu i liefde fluisteren, in een fijne genieting hunner geesten. Niet meer dan hij was zij aan heimelijke ont moetingen gewoon. Zij voelde een grappige vreugde om hun krijgslist. Het was, zo leek het haar, een herinnering, die zij plukte om bij alle overige te voegen, die zij samen zouden hebben. Zij dacht onbestemd, hoe dit oponthoud van haar minnaar op de drempel van haar huis haar geluk zou brengen, en dat het de gestalte van het geluk zelf was, die wachtte, en haar scha duw op de muur aftekc de. Er ging iemand voorbij. Dewalter verborg zich beter in de hoek der bovenste trede. Hij voelde dn liefelijke adem van Sléphane. Zij zweger^ met blijdschap lachend. Einde lijk was alles stil in hui-s, maar uit de grap verlengde zij nog een paar ogenblikken hun foltering. Op hun gestrekte lichamen tussen hen in voelden zij de koude van de hindernis en de nare stangen als de blote degen van Trisian. Eindelijk liet zij g°ruisloos de sleutel draaien. Hij betrad de tapijten van het huis en klemde, in onstuimige drift, zijn geliefde in de armen. Hij voelde haar huiveren, zich rekken en, met de lippen zich hem geven. Een groep vormend zonder mededingers, stonden zij aan elkaar geklemd in verheerlijkte onbe wegelijkheid. Hij maakte zich het eerst lo». Hij was bezorgd. Hetgeen hij van zichzelf wist, deed hem voor haar een te grote onvoorzichtig heid vrezen. Hij dacht hoe het niet gebeu ren mocht, dat zij verrast werden. Maar zij verzekerde, dat zij wel heel alleen was en haar man sedert de ochtend op reis was gegaan. En bovendien, zeide zij met ernstige stemhet is al lang dat ik je wachtte en dat ik vrij ben, Hij zweeg, niet wetend, wal te antwoor den. Hij voelde zich in tegenwoordigheid van een vrouw, hooger staande dan ande ren, eensklaps begreep hij, dat haar verme telheid niet uit lichtvaardigheid, maar uit liefde voortkwam. Er was in alies wat zij deed, in de eerlijkheid van haar overgave iets, dat niet uit gewoonte ontstond, maar uit nieuwheid. Hij wist eensklaps, zonder er aan te kunnen twijfelen, dat hij haar eerste liefde was. Meegesleept door begeerte en hartstocht zeide hij zichzelf niet meer, dat zijn verant woordelijkheid te groter werd. Word vervolgd. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen •tromen. Eist Carter's LeverpiUetjes.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2